Σέριφος Σεριφος

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.939
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Σκεφτόμαστε τη Σέριφο για διακοπές ...
Ναι είναι η Σέριφος ένα τέτοιο μέρος. Μια πολύ καλή επιλογή θα έλεγα.
Θα σου πρότεινα να διαβάσεις από την αρχή το συγκεκριμένο τοπικ. Και πολύ καλή πληροφόρηση θα βρεις από τα παιδιά, και οι ερωτήσεις σου έχουν απαντηθεί;)
Κοντολογίς, το καλύτερο μέρος για διαμονή είναι το Λιβάδι (Λιμάνι του νησιού), είναι πολύ σημαντικό που διαθέτετε όχημα, οι πιο πολλές παραλίες είναι πανέμορφες, και σχετικά ανοργάνωτες απο θέμα beach bar (ευτυχώς) ωστόσο εξαρτάται σε ποια θα πας!
 

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.961
Likes
6.412
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Παιδιά μιας και έχω απογοητευτει εντελώς με την τιμή του καραβιου για να πάρουμε και αμάξι μαζί θέλουνε 300€ πάρα πολλά λεφτά.

1) Ξέρετε τι τιμές παίζουν εκεί για ενοικίαση?

2) Θα μείνουμε εκεί 4 βράδια αξίζει να νοικιάσουμε για όλες τις μέρες? Η για τις 2 ας πουμε ώστε να δούμε παραλίες? Εμένα γενικά το μέσο με βολεύει να το έχω όλες τις μέρες. Μαρεσει να είμαι ανεξάρτητος και να μπορώ να πάω όπου θέλω οποία στιγμή θέλω.
 

strs92

Member
Μηνύματα
19
Likes
4
Σκεφτόμαστε τη Σέριφο για διακοπές με την κοπέλα μου. Θέλουμε κάτι ήρεμο αλλά να μπορείς να βγεις να πεις και ένα ποτό?
είναι η Σέριφος τέτοιο μέρος?
που είναι καλά να μείνεις ?

αποτι έχω καταλάβει οι παράλιες είναι ανοργάνωτες. Δηλαδή δεν υπάρχει ούτε περίπτερο κοντά για κάνα νερό?
η θα πρέπει να έχουμε το ψυγείακι μας ?

οι παράλιες έχουν περπάτημα γενικά η αφήνεις αμάξι διπλά από την παράλια. Αν έχουμε να κουβαλάμε ομπρέλες ψυγεία μην είναι μακριά.
Εμεις πήγαμε το προηγούμενο σκ. Δεν ειχε παρα πολυ κοσμο. Οι παραλιες πράγματι ερημικές σχεδόν και ανοργάνωτες. Αλλα ειναι φοβερές. Εμεις πήγαμε σαββατο πρωι και φύγαμε Κυριακή βραδυ. Απο παραλιες πήγαμε στο γανεμα, βάγια, άγιο σωστη και ψιλή άμμος. Ολες φοβερές περισσοτερο μ αρεσε η ψιλή άμμος. Όνομα και πραγμα!!!απογευματακι κατεβήκαμε στη χώρα. Γραφική και πληρως αντιπροσωπευτική των κυκλαδίτικων νησιών. Οπωσδήποτε θελει μεταφορικό μέσο. Διότι δεν εχει καλη συγκοινωνία για τις παραλιες και στο για ενα για παράδειγμα πας με τα ποδια απο ενα σημείο και μετα ,το ιδιο και στον άγιο σωστη. Απο νυχτερινή ζωη δεν ξερω να σου πω. Εμεις βγήκαμε για φαγητό και είδαμε στο γυρισμό κανα 2 μαγαζιά για κοκτέιλ που ειχαν αρκετό κοσμο. Ήρεμο νησί. Ιδανικό για ζευγαρι πιστευω. Βεβαια δεν ξερω τι θα γινεται τον Αύγουστο!!
 

strs92

Member
Μηνύματα
19
Likes
4
Παιδιά μιας και έχω απογοητευτει εντελώς με την τιμή του καραβιου για να πάρουμε και αμάξι μαζί θέλουνε 300€ πάρα πολλά λεφτά.

1) Ξέρετε τι τιμές παίζουν εκεί για ενοικίαση?

2) Θα μείνουμε εκεί 4 βράδια αξίζει να νοικιάσουμε για όλες τις μέρες? Η για τις 2 ας πουμε ώστε να δούμε παραλίες? Εμένα γενικά το μέσο με βολεύει να το έχω όλες τις μέρες. Μαρεσει να είμαι ανεξάρτητος και να μπορώ να πάω όπου θέλω οποία στιγμή θέλω.
Νοίκιασα με τη πρπηγουμενη βδομαδα 25€ την ημέρα μοα γουρουνα. Αλλα τον Αύγουστο άκουσα οτι τη δίνουν 130€ την ημέρα!!
 

fanilicious

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Νοίκιασα με τη πρπηγουμενη βδομαδα 25€ την ημέρα μοα γουρουνα. Αλλα τον Αύγουστο άκουσα οτι τη δίνουν 130€ την ημέρα!!
Καλησπέρα. Σέριφο κι εμείς τέλη Ιουλίου και κάνουμε την έρευνα μας σχετικά με ενοικίαση γουρούνας.. Μόνο ένα βρίσκω στο internet, το BlueBird. Από εκεί νοίκιασες? Για την περίοδο που θα πάω βλέπω έχει τις 50cc 30€ (δεν ξέρω αν δίνουν φέτος μικρές..) και τις 150cc 35€.. Έχει γενικά άλλα μαγαζιά μπας και βρούμε πιο φθηνά ή όχι??
 
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπερα, σκεφτομαστε να παμε φετος σεριφο για ενα τετραημερο,ξερει καποιος τι γινεται με τα δρομολογια κτελ καθως δεν εχουμε ουτε αμαξι ουτε διπλωμα για να νοικιασουμε .Θα μπορεσουμε να παμε σε 3-4 διαφορετικες παραλιες?
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
1.773
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Guatemala
Καλησπέρα. Σέριφο κι εμείς τέλη Ιουλίου και κάνουμε την έρευνα μας σχετικά με ενοικίαση γουρούνας.. Μόνο ένα βρίσκω στο internet, το BlueBird. Από εκεί νοίκιασες? Για την περίοδο που θα πάω βλέπω έχει τις 50cc 30€ (δεν ξέρω αν δίνουν φέτος μικρές..) και τις 150cc 35€.. Έχει γενικά άλλα μαγαζιά μπας και βρούμε πιο φθηνά ή όχι??
Υπάρχει και αυτό http://www.corallirentals.gr/serifos-car-bike-quade-rentals-pricelist-rates-offers.html
νομίζω ότι το blue bird είναι το πιο φθηνο. Πρόσεξε να κανεις κρατηση γιατι συνηθως δεν υπάρχουν διαθεσιμα.
 

fanilicious

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Υπάρχει και αυτό http://www.corallirentals.gr/serifos-car-bike-quade-rentals-pricelist-rates-offers.html
νομίζω ότι το blue bird είναι το πιο φθηνο. Πρόσεξε να κανεις κρατηση γιατι συνηθως δεν υπάρχουν διαθεσιμα.
Πήρα τηλ και σε αυτό αλλά μου είπαν ότι δεν έχουν γουρούνες.. Ευχαριστώ πάντως! :)
 

red_orchid

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπέρα! Θα επισκεφτούμε και εμείς τη Σέριφο τη δεύτερη εβδομάδα του Ιουλίου. Αν κάποιος γνωρίζει, θα με βοηθούσε πολύ στις παρακάτω απορίες:
- Πώς είναι η αντιμετώπιση των οδηγών ταξί σχετικά με τα κατοικίδια; Έχουμε έναν μεσαίου μεγέθους σκύλο και θέλουμε να χρησιμοποιήσουμε ταξί για αρκετές μετακινήσεις. Ξέρετε αν υπάρχει κάποιος οδηγός που να δέχεται κατοικίδια;
- Θα υπάρχουν την περίοδο που θα πάμε δρομολόγια για τις παραλίες; Πιστεύετε ότι υπάρχει περίπτωση να μας δεχτούν στο λεωφορείο, με την προϋπόθεση φυσικά ότι ο σκυλάκος δε θα ενοχλήσει κανέναν ούτε θα λερώσει το χώρο (θα τον κρατάμε στην αγκαλιά μας);
Γενικά, οποιαδήποτε παρόμοια εμπειριά είναι πολύ χρήσιμη γιατί είναι η πρώτη φορά που θα επισκεφτούμε το νησί αλλα και η πρώτη φορά που θα πάμε διακοπές με το τετράποδο τερατάκι, και σε συνδυασμό με την όχι και τόσο φιλόξενη διάθεση των ξενοδόχων επικρατεί λίγο άγχος!
 
Μηνύματα
1
Likes
1
Καλησπέρα σας! Είμαι νέο μέλος στο travelstories και σαν σωστή φοιτήτρια που περιμένει πως και πως να έρθει το καλοκαίρι και φυσικά οι διακοπές έχουμε ήδη αποφασίσει με την παρέα μου ότι θέλουμε να πάμε στην Σέριφο:xalara:...θα ήθελα πολύ κάποιες πληροφορίες σχετικά με το νησί με βάση τις προσωπικές σας εμπειρίες...για παράδειγμα για τις μετακινήσεις,τη νυχτερινή ζωή..που θα ήταν καλύτερο να μείνουμε..και γενικότερα τις προτάσεις σας...εννοείται πως έχουμε ήδη κάνει μια έρευνα για όλα τα παραπάνω αλλά σίγουρα θα βοηθούσαν πολύ οι απόψεις σας:innocent: Σας ευχαριστώ πολυυυυυύ!!!!!:bleh:
 

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.961
Likes
6.412
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Καλησπέρα σας! Είμαι νέο μέλος στο travelstories και σαν σωστή φοιτήτρια που περιμένει πως και πως να έρθει το καλοκαίρι και φυσικά οι διακοπές έχουμε ήδη αποφασίσει με την παρέα μου ότι θέλουμε να πάμε στην Σέριφο:xalara:...θα ήθελα πολύ κάποιες πληροφορίες σχετικά με το νησί με βάση τις προσωπικές σας εμπειρίες...για παράδειγμα για τις μετακινήσεις,τη νυχτερινή ζωή..που θα ήταν καλύτερο να μείνουμε..και γενικότερα τις προτάσεις σας...εννοείται πως έχουμε ήδη κάνει μια έρευνα για όλα τα παραπάνω αλλά σίγουρα θα βοηθούσαν πολύ οι απόψεις σας:innocent: Σας ευχαριστώ πολυυυυυύ!!!!!:bleh:
Καλησπέρα. Πήγαμε τον Αύγουστο με την αρραβωνιαστικια μου και περάσαμε τέλεια. Είχαμε μείνει στα Λιβαδακια στο λιμάνι δηλαδή. Εμείς είχαμε το αμαξι μαζί οπότε δεν μπορώ να σου πω για τις συγκοινωνίες πάρα μόνο ότι κάθε ώρα ερχόταν πούλμαν πάνω στην χώρα που έφερνε και έπαιρνε κόσμο. Όπως το ίδιο γινόταν και το πρωί στα Λιβαδακια για τις παραλίες. Οι παραλιες ήταν τέλειες. Επίσης αξίζει να μείνεις στα Λιβαδακια γιατί η παραλία αν και λιμανιού είναι μια χαρά σε περίπτωση που φυσάει και δεν θα μπορείς να απολαύσεις κάποια άλλη.

Πάμε στο θέμα εξόδου. Εμείς βγήκαμε όλα τα βράδια στην χώρα και ήταν πράγματι πολύ όμορφα. Γενικα το κλίμα είναι χαλαρό με τα μαγαζιά να είναι μαζεμένα στο κάτω μέρος της χώρας και στο πάνω μέρος. Στο πάνω μέρος όπου πηγαμε όλα τα βράδια ήπιαμε τέλεια cocktails στο Barbarosa και σε νορμάλ τιμές μπορώ να Πω. Στου Στράτου καλά ήταν αλλά όχι ο κακός χαμός που γίνεται.

Αν και 20 Αύγουστου ο κόσμος είχε ήδη αρχίσει να σπάει που μας έκανε έντυπωση για Αύγουστο. Στο θέμα φαγητού απλά οκ. Ίσως περισσότερο πρως απογοήτευση. Πάνω κάτω αυτά άμα θέλετε κάποια άλλη πληροφορία εδώ είμαστε.
 

serginio

Member
Μηνύματα
509
Likes
367
Επόμενο Ταξίδι
Νάπολι,Ιταλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ισλανδία
Καλησπέρα σας! Είμαι νέο μέλος στο travelstories και σαν σωστή φοιτήτρια που περιμένει πως και πως να έρθει το καλοκαίρι και φυσικά οι διακοπές έχουμε ήδη αποφασίσει με την παρέα μου ότι θέλουμε να πάμε στην Σέριφο:xalara:...θα ήθελα πολύ κάποιες πληροφορίες σχετικά με το νησί με βάση τις προσωπικές σας εμπειρίες...για παράδειγμα για τις μετακινήσεις,τη νυχτερινή ζωή..που θα ήταν καλύτερο να μείνουμε..και γενικότερα τις προτάσεις σας...εννοείται πως έχουμε ήδη κάνει μια έρευνα για όλα τα παραπάνω αλλά σίγουρα θα βοηθούσαν πολύ οι απόψεις σας:innocent: Σας ευχαριστώ πολυυυυυύ!!!!!:bleh:
Αρκετά ζωντανό νησί.Σιγουρα πιο οικονομικό να μένεις στα Λιβαδάκια όπου αν σε ενδιαφέρει έχει και κάμπινγκ είτε για σκηνές είτε για δωμάτια. Μετακινήσεις έχει μόνο για τις κοντινές παραλίες και αυτές με ιδιωτικά πούλμαν σε περιορισμένα δρομολόγια. Αλλιώς έχει τέσσερα ταξί. Για τη χώρα έχει συνέχεια λεωφορείο.Εκει είναι όλη και η ζωή για τη νεολαία (φαντάζομαι ότι είσαι όντως φοιτήτρια) σε νορμάλ πλαίσια (ωραία μπαράκια).Γενικά καλός κόσμος, γυναικοπαρεες νεολαία και οικογένειες ξένων. Σχετικά ακριβές οι τιμές πάντως. Έμεινα στο Πουντι δίπλα στο λιμάνι. άψογη επιλογή και τέλεια στρώματα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.641
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom