Γουατεμάλα Aναζητώντας τα ίχνη των Maya στη Γουατεμάλα

pattyyy

Member
Μηνύματα
1.565
Likes
1.271
Επόμενο Ταξίδι
χμ...
Ονειρεμένο Ταξίδι
νότια αφρική
Κάπου ανάμεσα στα χιόνια, τη νύχτα και τα κουρασμένα, πρωϊνά ξυπνήματα του Σουηδικού Φεβρουαρίου είναι εκεί που λαμβάνονται οι καλύτερες πλην παρορμητικότερες αποφάσεις. Τι θέλει σ’αυτές τις περιπτώσεις η ψυχή για να αρχίσει να σιγοβγαίνει από τη χειμερία νάρκη; Λίγο ζέστη φυσικά, μια μικρή δόση περιπέτειας και εξερεύνησης, μια γλυκιά αίσθηση αναμονής για το προσεχές διάστημα και μια έξαψη αναζήτησης για το παρόν. Εν ολίγοις ταξιδάκι…κι αν πρέπει να διαλέξουμε προορισμό μεταξύ των favourites ως ανταμοιβή μετά από μια δύσκολη χρονιά τότε λοξοκοιτάζουμε νοτιοδυτικά προς λατινική/κεντρική Αμερική, κι αν πρέπει να επιλέξουμε ακριβή χώρα που να μπορούμε να την ψιλογυρίσουμε σε κάτι παραπάνω από 2 εβδομάδες και η οποία να συνδυάζει διάφορες προκλήσεις, τότε για κάποιο απροσδιόριστο λόγο το δάχτυλο σκαλώνει στο χάρτη στην πλανεύτρα Γουατεμάλα! Ακούγεται αρκούντως εξωτική, οι πληροφορίες στο διαδίκτυο αρκούντως ελλιπείς ώστε να εγγυόνται ένα αναπόσπαστο κομμάτι περιπέτειας και αυτοσχεδιασμού, οι τιμές μετά από μια αναγνωριστική αναζήτηση αρκούντως θελκτικές ώστε να μη χρειαστεί το budget να τερματίσει, και ο καιρός αρκούντως ικανοποιητικός ώστε να είμαστε low season εκεί μεν αλλά όχι ως στροβιλιζόμενα έρμαια στην καρδιά κάποιου εξωτικού τυφώνα δε.

P1040085.jpg


Κάπως έτσι μεταξύ συνειδητοποίησης και επεξεργασίας, η ηδονική στιγμή που με τρεμάμενο χέρι κλικάρουμε το ‘boka biljetter’ (κράτηση εισητηρίου αλά σουηδικά) λαμβάνει χώρα. Μακρύς προβλέπεται ο δρόμος για την Ιθάκη αφού επιλέγουμε να πειραματιστούμε με την KLM ώστε μετά από 20 ώρες, κι αφού από Στοκχόλμη πετάξουμε για Άμστερνταμ και στη συνέχεια για Πάναμα Σίτυ, τελικά να προσγειωθούμε ως φέρελπεις ταξιδιώτες στη Γουατεμάλα Σίτυ. Παραγγέλνουμε και από το amazon, τον rough guide οδηγό μας, πιστό συνοδοιπόρο στα περισσότερα ταξίδια και κάπου εκεί με κατακλύζει το συναίσθημα που εγώ ορίζω ως αγαλλίαση :)

Tα εισητήρια κλείστηκαν με 700 ευρώ το άτομο και επιπλέον 40 ευρώ χρεώση ώστε να επιλέξουμε θέση στη βασική πτήση Άμστερνταμ - Πάναμα Σίτυ. Μια καλή θεσούλα τη χρωστάμε στον εαυτό μας για τη δεκάωρη πτήση, στις άλλες τις δίωρες έχει ο Θεός. Συνοδοιπόρος, ο ταξιδιωτικός και όχι μόνο, σύντροφός μου Νίκος. Και κάπου εκεί μας βρίσκει ο Μάρτιος να καταστρώνουμε με περισσή χαρά και ενθουσιασμό το itinerary, το οποίο δε θα μπω στον κόπο να αναφέρω γιατί όταν ο άνθρωπος κάνει σχέδια, κάποιος εκεί ψηλά κρατάει την κοιλιά του από τα γέλια! Μία εβδομάδα μετά την επιστροφή από το πιο full στα απρόοπτα ταξίδι που έχουμε κάνει (κι ας τονίσω ότι συνήθως πάμε αρκετά ‘διαβασμένοι’ και προγραμματισμένοι για εξοικονόμηση χρόνου στον προορισμό λόγω περιορισμένης άδειας), οφείλω να ομολογήσω ότι αυτό το ταξίδι δε θα το ξεχάσω ποτέ! Με αφορμή αυτή την πρωτοποριακή και μοναδική σκέψη που νομίζω πως μόνο εμένα σαν ταξιδιώτη ταλανίζει, είπα να στρωθώ και να γράψω την ιστορία, μπας και καταφέρω να αντισταθώ στης λησμονιάς το πέπλο. Και φυσικά η χαρά μου να μοιραστώ τις εμπειρίες από ένα ιδιαίτερο ταξίδι με την ελπίδα κάποιοι να ταξιδέψουν νοερά σε μέρη όμορφα και διαφορετικά αλλά και κάποιοι να κλικάρουν όλο προσμονή το περιβόητο ‘boka biljetter’.

Αξίζει τον κόπο! Κυριολεκτικά, γιατί μιλάμε για μεγάλη κούραση αυτό το ταξίδι. Τι να σου πει η κούραση όμως όταν αναμετράται με μια νυχτερινή βόλτα με κομμένη την ανάσα σε μια από τις υψηλότερες σε εγκληματικότητα παγκοσμίως πόλεις όπως είναι η Guatemala City;

P1030717.jpg


Όταν βολτάρεις στη γειτονιά των Garifunas, της Αφρο-Καραϊβικανής προέλευσης φυλής, στη μικροσκοπική πόλη του Livingston, που συνδέεται μόνο δια θαλάσσης ή ποταμού με τον υπόλοιπο κόσμο, με οδηγό τον Philip που τυχαία στο δρόμο μας πρόσφερε mango, και καταλήξαμε μετά από 3 ώρες να έχουμε κάνει την πιο ενδιαφέρουσα συζήτηση του ταξιδιού.

P1030787.jpg


P1030797.jpg


Όταν στη μέση του πουθενά, κάπου σε μια ακτή του ποταμού Rio Dulce, μένεις 2 μέρες χωρίς internet και σήμα στο κινητό, και συγκλονίζεσαι από το πόσο εύκολα ξεχνάμε μέσα στην Ευρωπαϊκή μας σαπουνόφουσκα, την καθηλωτική δύναμη της φύσης.

P1030901.jpg


Όταν σεργιανίζεις στα πλακόστρωτα σοκάκια του κοσμικού, πολύχρωμου Flores και ανακαλύπτεις ότι πίσω από την τουριστική βιτρίνα του υπάρχει μια άλλη πραγματικότητα, πολύ πιο γοητευτική.

IMG_4785.jpg


Όταν αφουγκράζεσαι τους ήχους της ζούγκλας μέσα στο βράδυ, περπατώντας ανάμεσα στους καθηλωτικούς ναούς του Tikal, κι έχοντας έναν εξαιρετικό οδηγό να σε μυεί με τις διηγήσεις του στην ιστορία των Maya.

IMG_4763.jpg


P1030962.jpg


Όταν αφήνεις τον εαυτό σου να γνωρίσει, να γευτεί, να δει, να βιώσει ό,τι περισσότερο μπορεί από τη σύγχρονη κουλτούρα των Maya στο Coban και το San Cristobal, από την παρακολούθηση της κυριακάτικης λειτουργίας στη γλώσσα των Maya Q’eqchi μέχρι συναυλίας υπό το γλυκό άκουσμα της μαρίμπα στην κεντρική πλατεία του Coban.

P1040088.jpg


P1040087.jpg


Όταν μετά από δεκάωρο λεωφορειακο ταξίδι, χάσεις φυσικά την τελευταία ανταπόκριση για τον προορισμό σου και καταλήξεις τα τρως (ομολογουμένως ωραιότατη!) αμερικάνικη πίτσα, σε αμερικάνικες τιμές (χμμ, και 10% tip!) στο αμερικανιζέ Panajachel.

IMG_4852.jpg


Όταν γίνεις μάρτυρας παγανιστικών Maya τελετών στο πολύχρωμο, νεκροταφείο της πόλης, όταν δοκιμάσεις ό,τι street food υπάρχει και δεν υπάρχει (κι ας γνωρίζεις τις συνέπειες..), όταν χαθείς στα δρομάκια της μεγαλύτερης αγοράς των Maya στη Γουατεμάλα αγοράζοντας ξύλινες μάσκες και απολαμβάνοντας the best pollo (κοτόπουλο) ever, τότε ναι είσαι στο Chichicastenango.

P1040194.jpg


P1040175.jpg


Όταν καταφέρεις να χωθείς μετά από 1 ώρα ψάξιμο στο σπίτι του ντόπιου που ‘φυγαδεύει’ για φέτος το ομοίωμα και τις προσφορές προς την παγανιστική θεότητα του Maximon, όταν χαζέψεις μερικά από τα πιο εμπνευσμένα graffiti της ζωής σου, πιεις καφεδάκι γουτεμαλανέζικο στη δροσερή αυλή μιας κοοπερατίβας καφέ, χαζέψεις τη μαγική, ενεργειακά φορτισμένη κατά πολλούς λίμνη Atitlan από ψηλά, τότε μπορεί να έχεις χαθεί σε κάποια από τα χωριουδάκια της λίμνης όπως το San Juan και η Santa Cruz la Laguna.

IMG_4930.jpg


P1040347.jpg


Όταν αναλωθείς στην ανακάλυψη της πιο όμορφης γωνιάς, της δικής σου γωνιάς, ένα βραδάκι με ξαστεριά, ανάμεσα στα στενάκια της κουκλίστικης, colonial Antigua, αρχίζοντας ήδη να κάνεις τον απολογισμό ενός υπέροχου ταξιδιού που φτάνει στο τέλος του.

P1040458.jpg


P1040378.jpg


Αυτές και αμέτρητες άλλες μοναδικές στιγμές μας χάρισε η Γουατεμάλα, αλλά τα πράγματα δεν ήταν ρόδινα από την αρχή.. Η πτήση μας αναχωρούσε ξημερώματα Παρασκευής προς Σάββατο. Δευτέρα, καθώς ετοιμάζομαι να πάω στη δουλειά και είμαι ήδη σε mood ‘hasta luego!’, λαμβάνω μήνυμα από την κολλητή μου με το εξής περιεχόμενο: ‘δε θέλω να κάνω σαν τη μαμά σου αλλά φαντάζομαι δε θα επισκεφθείτε το όρος Fuego’. Πού να φανταζόμουν τότε ότι θα το έβλεπα το ηφαίστειο Fuego να αχνίζει από το ταρατσάκι του καταλύματός μας στην Antigua (20 χιλιόμετρα δρόμο δηλαδή!), λίγες εβδομάδες μετά. Let’s the party begin, σκέφτηκα διαβάζοντας το μήνυμα!
 
Last edited:

LULLU

Member
Μηνύματα
3.500
Likes
7.691
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νιγηρας-Μαλι
νασε καλα με ταξιδεψες στις αναμνησεις μου..
 

buffon85

Member
Μηνύματα
594
Likes
1.559
Επόμενο Ταξίδι
Κολομβία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Χιλή, Ιαπωνία, Αμερική
πωπω τι ομορφες φωτογραφιες. παντα τετοια!
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.077
Likes
20.118
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Πού να φανταζόμουν τότε ότι θα το έβλεπα το ηφαίστειο Fuego να αχνίζει από το ταρατσάκι του καταλύματός μας στην Antigua (20 χιλιόμετρα δρόμο δηλαδή!), λίγες εβδομάδες μετά. Let’s the party begin, σκέφτηκα διαβάζοντας το μήνυμα!
Αυτό θέλω να το δώ!!! Αναμένω φωτογραφία....
 

Eleni_

Member
Μηνύματα
201
Likes
346
Επόμενο Ταξίδι
Έλα μου ντε... Που?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Πάρα πολυ ωραίο ξεκίνημα!!
Οσο για τη φωτογραφία με το γκράφιτι.... Απλά ΥΠΕΡΟΧΗ!!!
 

pattyyy

Member
Μηνύματα
1.565
Likes
1.271
Επόμενο Ταξίδι
χμ...
Ονειρεμένο Ταξίδι
νότια αφρική
νασε καλα με ταξιδεψες στις αναμνησεις μου..
Eυχαριστώ πολύ! Υπόσχομαι περισσότερες λεπτομέρειες στη συνέχεια!

πωπω τι ομορφες φωτογραφιες. παντα τετοια!
Ευχαριστώ πολύ! Θα επανέλθω με more photos :)

Πάρα πολυ ωραίο ξεκίνημα!!
Οσο για τη φωτογραφία με το γκράφιτι.... Απλά ΥΠΕΡΟΧΗ!!!
Ευχαριστώ πολύ Ελένη μου! Ήταν πράγματι υπέροχα τα γκράφιτι, θα ανεβάσω στο αντίστοιχο κεφάλαιο ακόμα περισσότερες.
 
Last edited by a moderator:

pattyyy

Member
Μηνύματα
1.565
Likes
1.271
Επόμενο Ταξίδι
χμ...
Ονειρεμένο Ταξίδι
νότια αφρική
Αυτό θέλω να το δώ!!! Αναμένω φωτογραφία....
Αυτό θέλω να το δώ!!! Αναμένω φωτογραφία....
Προσπάθησα να ανεβάσω ένα χαριτωμένο βιντεάκι αλλά τίποτα! Δεν είμαι και πολύ tech expert. Έχει ο φίλος μου φωτογραφικό υλικό, οπότε στα προσεχώς!
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.702
Likes
11.130
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
Μετά από πολύ καιρό ιστορία από μια από τις αγαπημένες μου travel storytellers, της υπέροχης @pattyyy ! :)
Πόσο μου είχαν λείψει τα γραπτά σου! Περιμένω τη συνέχεια.
Η αρχή ήταν απίστευτα ξεσηκωτική!
 

pattyyy

Member
Μηνύματα
1.565
Likes
1.271
Επόμενο Ταξίδι
χμ...
Ονειρεμένο Ταξίδι
νότια αφρική
Μετά από πολύ καιρό ιστορία από μια από τις αγαπημένες μου travel storytellers, της υπέροχης @pattyyy ! :)
Πόσο μου είχαν λείψει τα γραπτά σου! Περιμένω τη συνέχεια.
Η αρχή ήταν απίστευτα ξεσηκωτική!
Βάνα μου σε υπερευχαριστωωωωωώ! Μετά από 6 χρόνια αξιώθηκα, να ξεκινήσω τουλάχιστον :) Κάτι που το ταξίδι με ξεσήκωσε, κάτι που είμαι σπίτι με τρελή γαστρεντερίτιδα (είπαμε το street food έχει ενίοτε το κόστος του!!), κάτι που η ελληνική γλώσσα όλο και φθίνει εδώ στο βορρά (παίζουν σίγουρα ορθογραφικά στο κείμενο!), είπα να travelstorίσω γιατί μου έλλειψε πολύ!
 

giannoula

Member
Μηνύματα
1.299
Likes
2.429
Επόμενο Ταξίδι
who knows???
ωραίο ξεκινημα προβλέπεται συναρπαστική συνέχεια!! Αναμένουμε λοιπόν!! Αλήθεια γιατί Γουατεμάλα;;;;;;;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.115
Μηνύματα
880.697
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom