Λέσβος Tα φώτα σας για μυτιλήνη

ioannamark

Member
Μηνύματα
38
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
ιταλία
Ταξίδι-Όνειρο
γερμανία-βαυαρία
καλημέρα
σκεφτόμαστε για μυτιλήνη αρχές Σεπτεμβρίου
πηγαμε διακοπες 11 μερες Μεσσηνια τον Ιουλιο, επομενως δεν ειμαστε για πολλα εξοδα
πως να επαμε,τι συμφερει και ποτε Μυτιληνη το Σεπτεμβρη
θελουμε να προσκυνησουμε στον Αγιο Ραφαηλ που τοσο αγαπαμε και στο Μανταμαδο στον Αρχαγγελο
πιο πολυ να προσκυνησουμε θελω και μηπως δουμε και την Ηγουμενη
συμφερει αεροπορικως?
με πλοιο εχει και fast ferries?
και που να μεινουμε?
η μικρη ειναι 2 ετων
λεμε για 4ημερο
και τι να δουμε?αξιοθεατα
 

vickokka

Member
Μηνύματα
1.235
Likes
1.931
Ταξίδι-Όνειρο
παντου
ioannamark said:
καλημέρα
σκεφτόμαστε για μυτιλήνη αρχές Σεπτεμβρίου
πηγαμε διακοπες 11 μερες Μεσσηνια τον Ιουλιο, επομενως δεν ειμαστε για πολλα εξοδα
πως να επαμε,τι συμφερει και ποτε Μυτιληνη το Σεπτεμβρη
θελουμε να προσκυνησουμε στον Αγιο Ραφαηλ που τοσο αγαπαμε και στο Μανταμαδο στον Αρχαγγελο
πιο πολυ να προσκυνησουμε θελω και μηπως δουμε και την Ηγουμενη
συμφερει αεροπορικως?
με πλοιο εχει και fast ferries?
και που να μεινουμε?
η μικρη ειναι 2 ετων
λεμε για 4ημερο
και τι να δουμε?αξιοθεατα
Γεια χαρα!!η Μυτιλήνη ειναι κούκλα,εχω παει 3 φορές και θέλω να ξαναπαω!εχω παει μόνο με αεροπλάνο κι εχω νοικιάσει αυτοκίνητο απο το αεροδρόμιο οι τιμές ειναι ως 30 ευρω τη μέρα!!ο δρόμος για Άγιο Ραφαηλ και Ταξιαρχη Μανταμαδο ειναι μια χαρα και ο ίδιος δρόμος συνεχίζει για Μολυβο που αξίζει να πάτε, ειναι πολυ όμορφα κι εκει!
Τελευταία φορά έμεινα στην πόλη της Μυτιλήνης σε πανσιον που λέγεται νομίζω Νίκος( στο Ίντερνετ θα το βρεις σίγουρα) πολυ ωραία δωμάτια μοντέρνα και καθαρά! Και στην Παναγία στην Αγιασο μπορείς να πας ειναι κι εκει πολυ ωραία!!η πόλη της Μυτιλήνης ειναι πολυ όμορφη ,έχει όμορφα μαγαζάκια και ωραία παραλια με ταβερνες και καφετέριες,και πολυ παλια και ωραία αρχοντικά!!!
Επίσης αξίζει να επισκεφθείτε και το Μουσείο του Θεόφιλου κοντα στην πόλη!!
 

stratis

Member
Μηνύματα
93
Likes
31
καλημέρα
σκεφτόμαστε για μυτιλήνη αρχές Σεπτεμβρίου
πηγαμε διακοπες 11 μερες Μεσσηνια τον Ιουλιο, επομενως δεν ειμαστε για πολλα εξοδα
πως να επαμε,τι συμφερει και ποτε Μυτιληνη το Σεπτεμβρη
θελουμε να προσκυνησουμε στον Αγιο Ραφαηλ που τοσο αγαπαμε και στο Μανταμαδο στον Αρχαγγελο
πιο πολυ να προσκυνησουμε θελω και μηπως δουμε και την Ηγουμενη
συμφερει αεροπορικως?
με πλοιο εχει και fast ferries?
και που να μεινουμε?
η μικρη ειναι 2 ετων
λεμε για 4ημερο
και τι να δουμε?αξιοθεατα
Καλησπέρα,

Λοιπόν να σου πω καταρχάς οτι η καταγωγή μου είναι απο την Μυτιλήνη και πηγαίνω εκεί τα τελευταία 20 χρόνια(είμαι 20 :D ) κάθε καλοκαίρι τουλάχιστον 1 μήνα ακόμα και τα 8 χρόνια που ήμουν Χανιά γύριζα ένα μήνα την Κρήτη και μετά βουρ για Λέσβο.

Πιστεύω οτι το πιο τουριστικό μέρος της Μυτιλήνης είναι ο Μόλυβος, Ερεσός κτλ αλλα αφού θές πιο low budjet διακοπές και να είσαι πιο κοντά σε Μανταμάδο,Αγιάσο,Αγ.Ραφαήλ καλύτερα να μην μείνεις προς τα εκεί..

Θα ήταν καλύτερο να μείνεις προς το Νοτιο-Ανατολικό μέρος της Μυτιλήνης π.χ Θερμή ή ακόμη και στο κέντρο της Μυτιλήνης.
Δεν μπορώ να σου πώ ξενοδοχεία κτλ διότι έχω δικό μου σπίτι και δεν γνωρίζω.

Τώρα για το πώς θα πας:
Η Μυτιλήνη συνδέεται με τις εξής Ναυτιλιακές Εταιρίες:

Nel Lines: Μυτιλήνη,Θεόφιλος τα πιο παλιά και αργά καράβια..

HSW :Χίος εγω με αυτο ταξιδεύω και πιστευω είναι οτι πιο value 4 Money.

Blue Star :Πάτμος το συγκεκριμένο καράβι είναι το πιο σύγχρονο στην Ελληνική ακτοπλοΐα να φανταστείς τον Ιούλιο ήρθε απο την Κορέα παρολα αυτα δεν ειναι το πιο γρήγορο και το πιο φθηνό.


Το νησί χρειάζεται αμάξι.. Χωρίς αμάξι δεν θα μπορείς να πας πουθενά χωρις να περιμένεις 2-3 ώρες σε στάσεις κτλπ θα το μετανιώσεις χωρίς αμάξι.
Όπως και να το κάνουμε είναι μεγάλο νησί.Άρα άμα πας με αεροπλάνο θα χρειαστείς αμάξι πιστεύω τον Σεπτέμβριο με κανένα 30 να βρείς.

Τι να δείς τώρα;

Αγιάσος,Αγ.Ραφαήλ,Μανταμάδος απ'οτι κατάλαβα θα πας.
την ημέρα που θα πας στον Αγιο Ραφαήλ μετα μπορείς να συνεχίσεις για Μανταμάδο..να η διαδρομή Άγνωστος δρόμος προς Επαρ.Οδ. Θερμής-Μήθυμνας - Χάρτες Google η συγκεκριμένη διαδρομή μου αρέσει απίστευτα..ειδικά το βράδυ που φωτίζονται τα παράλια της Τουρκίας..! αλλα εσυ να πάς πρωι :p

Να πας τότε και:
Μόλυβος αρκετά κοντά και αξίζει να επισκεφτείς η Παναγια Γλυκοφιλούσα στην Πέτρα..θα ανέβεις αρκετά σκαλιά.

Πλωμάρι η διαδρομή απο Μυτιλήνη είναι Ναυμαχίας Έλλης προς Άγνωστος δρόμος - Χάρτες Google ΠΡΟΣΟΧΗ στον δρόμο ειναι με ασφαλτο και καλος αλλα αρκετες αποτομες στροφές..Όταν Θα πας (Άμα πας) στο Πλωμάρι θα περάσεις απο την Γέρα οπότε μπορεις να επιστεφτέις το Μουσείο Βρανά το οποίο ήτανε ιδιοκτησία της οικογένεις του Ο. Ελύτη. Το Ελαιοτριβείο Μουσείο Βρανά ...στο Facebook - Τα Νέα Του Μουσείου

Τάρτι(μονο αν θες να κάνεις μπάνιο δεν έχει αξιοθέατα κτλ το Τάρτι έχεις πανέμορφη παραλία).

Επίσης αξίζει η σκάλα συκαμινιάς Λέσβου (Παναγιά Γοργόνα Στρατής Μυριβήλης)


Αυτά..!(Αυτά είναι για 4 μέρες μια χαρά) υπάρχουν και άλλα αξιοθέατα Απολιθωμένο Δάσος κτλπ αλλα ειναι στο άλλο άκρο του νησιού και δεν χωράνε σε 4 μέρες.. :D

Αν νοικιάσεις για να μείνεις μαζαρεψε αποκλείεται να έχει κόσμο τώρα απ το να μείνουν χωρίς κόσμο καλύτερα για αυτούς..:bleh::bleh:
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.698
Likes
6.300
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
πάρε μαζί σου και το βιβλίο "Ασυμβίβαστη Μούσα" για παρέα που γράφει για την Μυτιλήνη
Μέχρι τα Χριστούγεννα θα τόχεις τελειώσει...
 

ioannamark

Member
Μηνύματα
38
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
ιταλία
Ταξίδι-Όνειρο
γερμανία-βαυαρία
ψαχνω αεροπορικως μεσω αegean
ειδα 40 ευρω 9 σεπτεμβη και 54 επιστροφη
με φορους 144
πολλα για ενα ατομο εσεις που ταξιδευετε?
ελπιζω η μικρη να μην εχει θεμα με τη διαφορα πιεσης
τωρα αεροδρομιο για αυτοκινητο που να ψαξω?
καθισματακι αυτοκινητου υπαρχει?
στην πανσιον π.χ. θα εχει παρκοκρεβατο?
γιατι αφου δε θα εχουμε αυτοκινητο δε μπορω να παρω πολλα μαζι
εννοω site
απο αεροδρομιο η πολη?
απο πολη η θερμη για αγιο ραφαηλ?
εννοω ωρα
 

vickokka

Member
Μηνύματα
1.235
Likes
1.931
Ταξίδι-Όνειρο
παντου
ioannamark said:
ψαχνω αεροπορικως μεσω αegean
ειδα 40 ευρω 9 σεπτεμβη και 54 επιστροφη
με φορους 144
πολλα για ενα ατομο εσεις που ταξιδευετε?
ελπιζω η μικρη να μην εχει θεμα με τη διαφορα πιεσης
τωρα αεροδρομιο για αυτοκινητο που να ψαξω?
καθισματακι αυτοκινητου υπαρχει?
στην πανσιον π.χ. θα εχει παρκοκρεβατο?
γιατι αφου δε θα εχουμε αυτοκινητο δε μπορω να παρω πολλα μαζι
εννοω site
απο αεροδρομιο η πολη?
απο πολη η θερμη για αγιο ραφαηλ?
εννοω ωρα
Η τιμη ειναι λίγο τσιμπιμενη εχω παει και με λιγότερα!!!το παιδι δεν θα έχει κανένα πρόβλημα,εδω ταξιδεύουν βρέφη!!
Στο αεροδρόμιο έχει 2-3 εταιρίες ενοικιασεων θα τις βρεις στο σάιτ του αεροδρομίου Μυτιλήνης και να ζητήσεις παιδικό καθίσματα κι.
Και στην πανσιον κάτι θα σου βρουν δεν νομίζω να μην έχουν!
Η πόλη απο το αεροδρόμιο ειναι 5-10 λεπτά , η θερμη 20 λεπτα περίπου κΙ ο Μανταμαδος γυρω στα 40 λεπτα απ?οτι θυμάμαι!!!
 

vasssso

New Member
Μηνύματα
1
Likes
1
Καλησπέρα, σκεφτόμαστε να περάσουμε για τις καλοκαιρινές μας διακοπές στην Λέσβο. Δεν έχω ψάξει ακόμη πολλά για το νησί, αλλά εμπιστεύμαι τις απαντήσεις εδώ και τις διαβάζω συχνά πριν από ταξίδια.. Θα μπορούσε κάποιος να προτείνει σε ποια περιοχή του νησιού θα μπορούσαμε να μείνουμε? θα έχουμε δικό μας αυτοκίνητο και θα μείνουμε τουλάχιστον 7 ημέρες. Γενικά δεν μας ενδιαφέρε να μείνουμε μέσα στην πόλη της Μυτιλήνης. Τέλος, έχει κανείς πληροφορίες για το surf στο Σιγρί? Ευχαριστώ πολύ!
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.599
Likes
12.420
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Καλησπέρα, σκεφτόμαστε να περάσουμε για τις καλοκαιρινές μας διακοπές στην Λέσβο. Δεν έχω ψάξει ακόμη πολλά για το νησί, αλλά εμπιστεύμαι τις απαντήσεις εδώ και τις διαβάζω συχνά πριν από ταξίδια.. Θα μπορούσε κάποιος να προτείνει σε ποια περιοχή του νησιού θα μπορούσαμε να μείνουμε? θα έχουμε δικό μας αυτοκίνητο και θα μείνουμε τουλάχιστον 7 ημέρες. Γενικά δεν μας ενδιαφέρε να μείνουμε μέσα στην πόλη της Μυτιλήνης. Τέλος, έχει κανείς πληροφορίες για το surf στο Σιγρί? Ευχαριστώ πολύ!
Καλησπέρα. Να μην μείνετε μέσα στην πόλη εννοείται. Και να μείνετε όσες περισσότερες μέρες μπορείτε. Πρόκειται για μεγάλο νησί, με απαιτητικούς δρόμους. Να μοιράσετε τη διαμονή σας μεταξύ Μολύβου και Ερεσού. Από Ερεσό το Σίγρι είναι σχετικά κοντά. Και από Μόλυβο πάτε Πέτρα, Συκαμιά, Εφταλού κτλ Αν θέλετε να προσθέσετε μια ακόμα περιοχή επιλέξτε Πλωμάρι ή Βατερά, θα χρειαστεί όμως να διανυκτερεύσετε. Μην παραλείψετε μια επίσκεψη στην Αγιάσο. Είναι στο κέντρο του νησιού οπότε συνδυάζεται είτε κατά την άφιξη είτε στην επιστροφή στη Μυτιλήνη ή από Πλωμάρι/Βατερά.
 

spirosninja

Member
Μηνύματα
286
Likes
507
καλησπερα! θα παω στην ομορφη Λεσβο για 7 διανυκτερευσεις και σκεφτομαι να τις μοιρασω σε 2-3 περιοχες. που προτεινετε για να μην με φανε τα περα δωθε?
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.599
Likes
12.420
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική

serginio

Member
Μηνύματα
509
Likes
367
Επόμενο Ταξίδι
Νάπολι,Ιταλία
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία
καλησπερα! θα παω στην ομορφη Λεσβο για 7 διανυκτερευσεις και σκεφτομαι να τις μοιρασω σε 2-3 περιοχες. που προτεινετε για να μην με φανε τα περα δωθε?
Αν δεν πήγες ακόμα, μοίρασε διανυκτερεύσεις μεταξύ Μολύβου/Πέτρας/Άναξου (όπου βρεις πιο οικονομικά) και Ερεσού. Απέφυγε να μείνεις Μυτιλήνη, αλλά σίγουρα αφιέρωσέ της χρόνο γιατί είναι ενδιαφέρουσα. Στη διάθεσή σου και εγώ για πληροφορίες. Έχω γράψει κάποια πράγματα σ αυτό το thread https://www.travelstories.gr/community/threads/Μικρά-και-σκόρπια-tips-για-τη-Λέσβο.48064/
 

mixalis21

Member
Μηνύματα
33
Likes
46
Επόμενο Ταξίδι
Πολωνία (Κρακοβία)
Ταξίδι-Όνειρο
Ακόμα το ψάχνω.
Καλημέρα , είμαι κάτοικος του νησιού , ότι χρειαστείς στην διάθεση σου.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.770
Μέλη
38.882
Νεότερο μέλος
aggelostzava

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom