Τουρκία Κωνσταντινούπολη για τολμηρούς

sinefoula

Member
Μηνύματα
451
Likes
1.683
Επόμενο Ταξίδι
;;;;;;;;;;;;;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα,Αίγυπτος,Μαρόκο!
Ειχα παει με φιλικο ζευγαρι αρχες γεναρη-φλεβαρη 2018.........καναμε τον γυρο των (τουρκικων;;;) παράλιων.....περασαμε πολυ ωραια,αλλα ποναει παιδια.........15 μερες.........κωνσταντινουπολη,αλικαρνασός(μπόντρουμ σημερα) αιδίνι (σημερινο κουσάντασι) σμύρνη κι επιστροφη στην κωνσταντινουπολη απ την ασιατικη της πλευρα αυτη τη φορα........ηταν πανεμορφα,και θα μπορουσα να γραψω πολλα........αλλα ποναει παιδια.....παραλιγο να με ειχαν μεσα κι εμενα μαζι με τα παιδια που ακομα κρατουν παρανομα........μεγαλη συζητηση θα μου πειτε.......στην σμυρνη φλεβαρης 2018 τραβουσα την παραλια βιντεο και τραγουδουσα το τραγουδι ''μανα μου ελλας''τουρκος αστυνομικος μου εστριψε το χερι,πηρε το κινητο,και διεγραψε τα παντα.......πως ξεφυγα;λιγο το ξανθο μαλλι,λιγο το γεγονος οτι η ελληνικη πρεσβεια ηταν διπλα........η απαντηση του ελληνα υπαλληλου στην πρεσβεια ηταν:συγνωμη αλλα δεν μας επιτρεπουν........δεν μας επιτρεπουν........ακομα το θυμαμαι.τα νυτερέσα μου με την σμυρνη φιλε...του ειπα...εχουν τελειωσει απ το 1922 οταν καψαν τα σπιτια μας...........σαν ανθρωπος ηρθα εδω δεν ηρθα να διεκδικησω κατι......αρρωστησα....στεναχωρεθηκα και μου βγηκε ξυνο.........παρολα αυτα θελω να ξαναπαω.....οσες φωτο διασωθηκαν ηταν αυτες που προλαβα να κοινοποιησω στο φβ......παλι καλα.
αν πατε να φατε οπως δηποτε στο ραμί κιοφτέ ειναι απλα τελειο.....!

ήμουν και γω μία από τους τρελούς που ταξίδεψε στην Πόλη τον Ιανουάριο. Hafiz Moustafa απλά θεός!!! Ακόμα θυμάμαι το θεϊκό καζάν ντιπί του!!!
να δοκιμασεις ταβούκ κιοκσού............θεικο ειναι.....τωρα ποιου θεου δεν ξερω.......αλλα ειναι θεικο........πρωτα φατο και μετα ρωτα τι εχει μεσα ομως.......!
 
Last edited by a moderator:

Dina Z

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
4.332
Ταξίδι-Όνειρο
Ονειρεύομαι ... γενικώς!
Οι τιμές 27/8/18 View attachment 245659 στο Balkan Lokantasi στην περιοχη του Sirkeci
Φοβερος! Αυτο θα πει αμεση ενημερωση! Να ξερουμε ποσο ακριβως θα πληρωσουμε:D
Επισης βλεπω εχουμε και μεταφραση στα αγγλικα που δεν υπηρχε παλια.
 
Μηνύματα
421
Likes
391
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα
Πολύ ωραία ιστορία!!!! Θα κρατήσω σημειώσεις! Τον Μάρτιο κλείσαμε τελικά (επιτέλους) Μόνο με το χαμάμ έχω μία ένσταση! Δεν μου γεμισε καθόλου το μάτι. Βρήκα αυτό http://kilicalipasahamami.com από μία ταξιδιωτική εκπομπή και μου άρεσε πάρα πολύ!!!
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Το χαμαμ δεν σου γεμίζει το μάτι αλλά ήταν πάρα πολύ καλό και δεν σου αδειάζει την τσέπη :) Επίσης στα πολύ συν του είναι ότι δεν χρησιμοποιούν χημικά για να καθαρίζουν κ ότι το πανε πολλοί ντόπιοι σε αντίθεση με τα υπόλοιπα που τα περισσότερα είναι πολύ τουριστικά κ για αυτό και οι τιμές είναι στον Θεό. Μπορεί να σε πετύχουμε θα πάμε ξανά φέτος αν όλα πάνε καλά..
 
Last edited:

Dina Z

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
4.332
Ταξίδι-Όνειρο
Ονειρεύομαι ... γενικώς!
Να επιβεβαιώσω κι εγώ για το Kadirga, που το επισκέφθηκα πρόσφατα πως είναι μια χαρά. Η πλήρης περιποίηση κόστισε 65 λίρες (+10 που αφήσαμε φιλοδώρημα στις κυρίες που ήταν συμπαθέστατες). Η μια από τις δύο δε (η νεώτερη) μας τραγουδούσε κιόλας.
Όμως οι άντρες είχαν καλύτερη περιποίηση από εμάς. Τι να πω; Προφανώς ως γυναίκες δικαιούμαστε λιγότερα!!! ;):p:haha:
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
50 λίρες θυμάμαι εγώ @Dina Z και αυτό που έγραψε η @taksidiara psuxi 270 λίρες..Είναι πιο εντυπωσιακό σαν χώρος αλλά μεγάλη η διαφορά στη τιμή, ακόμα και με 1 προς 7 που έχει πάει η λίρά...39 ευρώ το ενα και 7 το άλλο....
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ

connosp

Member
Μηνύματα
388
Likes
826
Ακούστε με υπάρχει ένα χαμαμ το Kardiga Ηamami απέναντι απο Αστυνομικό τμήμα. Ξεχωριστή είσοδο για άντρες και γυναίκες. Πήγα τέλη 28 Αυγούστου χαμάμ, μασάζ, πλύσιμο, τρίψιμο, περιποίηση περίπου 1 ώρα και κόστος 53 TRY!!!!!!!!!!!! και 10 ΤRY στον μουστακαλή που με περιποιήθηκε (1E-6,8TRY). Ήταν μέσα μόνο Τούρκοι, δεν είναι τουριστικό, έμεινα απόλυτα ικανοποιημένος και θα ξαναπάω αυτό είναι σίγουρο. Κανένας κίνδυνος η δε γυναίκα μου περίμενε στον προθάλαμο. Αρκεί να αντέξεις στην υψηλή θερμοκρασία μέσα στον χώρο.
 

Attachments

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Ακούστε με υπάρχει ένα χαμαμ το Kardiga Ηamami απέναντι απο Αστυνομικό τμήμα. Ξεχωριστή είσοδο για άντρες και γυναίκες. Πήγα τέλη 28 Αυγούστου χαμάμ, μασάζ, πλύσιμο, τρίψιμο, περιποίηση περίπου 1 ώρα και κόστος 53 TRY!!!!!!!!!!!! και 10 ΤRY στον μουστακαλή που με περιποιήθηκε (1E-6,8TRY). Ήταν μέσα μόνο Τούρκοι, δεν είναι τουριστικό, έμεινα απόλυτα ικανοποιημένος και θα ξαναπάω αυτό είναι σίγουρο. Κανένας κίνδυνος η δε γυναίκα μου περίμενε στον προθάλαμο. Αρκεί να αντέξεις στην υψηλή θερμοκρασία μέσα στον χώρο.
Ε ναι αυτό που γράφω στην ιστορία είναι το ίδιο λες και εσύ :) :)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.809
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom