Κροατία Π.Γ.Δ.Μ. Σερβία Σλοβενία Κροατία Σλοβενία με αυτοκίνητο

Μηνύματα
39
Likes
98
Επόμενο Ταξίδι
Κοπεγχάγη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νορβηγία
Επειδή σας είναι πρόσφατο το ταξίδι και είπες οτι έβρισκες σπίτια με parking, θεωρείς ότι είναι αναγκαίο;
Παρατήρησες σε όλες τις πόλεις ότι δεν θα βρίσκεις δωρεάν parking κοντά στα σπίτια;
Εγώ θα είμαι Σεπτέμβριο σε αυτές τις περιοχές
Τα πάντα εξαρτώνται από το σε ποια περιοχή θα επιλέξεις να μείνεις (και ασφαλώς το πόσο ανασφαλής είσαι σχετικά με το αυτοκίνητό σου). Αν επιλέξεις να μείνεις στο κέντρο των πόλεων κάτι πολύ σημαντικό ώστε όταν θέλεις να βγεις μια βόλτα να μην πρέπει να πάρεις συγκοινωνία ή να περπατήσεις μισή ώρα πριν ξεκινήσεις (κουρασμένος πλέον) τη βόλτα σου θεωρώ πως είναι. Στο Ζάγκρεμπ π.χ. εκεί που μείναμε δεν υπήρχε περίπτωση να παρκάρεις στους γύρω δρόμους από την κάτω του μεριά, στα στενά μέσα (από την απέναντι μεριά της παλιάς πόλης μετά την πλατεία Jelacica) πιθανόν να βρίσκεις. Αλλά θα έχεις τη διάθεση να ψάχνεις τριγύρω με την πιθανότητα να πάρεις κάποια κλήση ή να σου αφαιρέσουν τις πινακίδες (σε κάποια ίσως ακραία περίπτωση;) Στην Λιουμπλιάνα στο μέρος που μέναμε έπρεπε να πληρώνεις στους δρόμους. Ελεύθερα ήταν μόνο μετά από κάποια ώρα το βράδυ μέχρι κάποια νωρίς πρωί. Μπορείς να έχεις το άγχος του ελέγχου της πληρωμής; Θεωρώ πως αν το ψάξεις λίγο θα βρεις σπίτι με πάρκινγκ. Σε έσχατη λύση σου δίνω τις διευθύνσεις των σπιτιών που μείναμε εμείς... Αν βιαστείς να κλείσεις τα δωμάτια υπάρχουν πολλές πιθανότητες να τα βρεις ελεύθερα... (Για τα Σκόπια δεν υπάρχει θέμα. Κλείνεις με πάρκινγκ και σε βάζουν να παρκάρεις στο δρόμο. Μου έτυχε και τις δύο φορές. Πάντως και τις δύο φορές το αμάξι ήταν απόλυτα ασφαλές)
 
Last edited:
Μηνύματα
39
Likes
98
Επόμενο Ταξίδι
Κοπεγχάγη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νορβηγία
Το Ζάγκρεμπ αξίζει τον κόπο σαν αυτοτελής προορισμός;
Ναι Αναμφίβολα ΝΑΙ μόνο και μόνο για τις λίμνες Πλίτβιτσε (Πρόκειται μέρος μυθικό). Σαν πόλη είναι όμορφη, μπορείς να τη γυρίσεις σε δύο μέρες βιαστικά, σε τρεις χαλαρά συν μία επιπλέον για τις λίμνες. Βουδαπέστη δεν είναι, ούτε Λιουμπλιάνα, έχει όμως,σαν χώρα, τις λίμνες που αξίζουν τον κάθε κόπο, έχει δρόμους ενδιαφέροντες που περπατάς χωρίς να βαριέσαι. Έχει κάποια ενδιαφέροντα μουσεία να δεις. Γενικά δεν πρόκειται να βαρεθείς. Εμείς μείναμε τέσσερις μέρες. Ήταν υπέρ αρκετές. Τώρα αν μου λες μόνο για το Ζάγκρεμπ χωρίς τίποτα άλλο, θα απαντούσα χλιαρά ότι υπάρχουν κι άλλες πόλεις μάλλον καλύτερες...
 
Μηνύματα
109
Likes
58
Ονειρεμένο Ταξίδι
Παταγονία
Καλησπέρα,

Μιας και έχετε ήδη την εμπειρία του Ζάγκρεμπ, έχετε κάποια ιδέα ποια περιοχή είναι καλύτερα για διαμονή; εννοώ σε θέμα "ποιο κοντά στο κέντρο"
 
Μηνύματα
39
Likes
98
Επόμενο Ταξίδι
Κοπεγχάγη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νορβηγία
Κοντά στη πλατεία Jelacica που βρίσκονται σχεδόν τα πάντα και όσα δεν είναι, βρίσκονται σε απόσταση βολής... Εμείς μείναμε στην άνω πόλη (Visoka Ulica 12) Περπατούσαμε περίπου 10 λεπτά, κατεβαίναμε 130 σκαλιά για το κέντρο (στην πλατεία) και τα ανεβαίναμε μετά... Υπολογίσετε την διαδρομή σας και τον χρόνο απόστασης από τη πλατεία με τoυs χάρτες της google. (Βάζετε δοκιμαστικά την διεύθυνση του σπιτιού που βρήκατε και μέσω των οδηγιών για την πλατεία σας δείχνει διαδρομή, χρόνο και απόσταση)
 

zefuros

Member
Μηνύματα
42
Likes
121
Πολύ ομορφη ιστορία.

1. ΤΑ Tom Tom ειναι οντως τα καλύτερα
2. Στα συνορα έπεσες στην περίπτωση..... με 1-2 πενταυερα θα καθαριζες :)
 
Μηνύματα
109
Likes
58
Ονειρεμένο Ταξίδι
Παταγονία
Καλησπέρα,

ερώτηση περί διαμονής...

Ξεκινώντας από Λιουμπλιάνα θα "φάω" την μέρα σε Κόπερ, Πιράν και Ριέκα. το Θέμα είναι οτι την επομένη έχω κανονίσει Plitvice και θέλω να είμαι νωρίς νωρίς λόγω κόσμου σκέφτομαι μήπως δεν μείνω Ριέκα αλλά κάπου πιο κοντά στο Plitvice (δεν ξέρω αν αξίζει αυτή η ταλαιπωρία - όχι του Plitvice ). Κάπου που να μπορώ να έχω το κουράγιο να οδηγήσω μέχρι εκεί δεδομένης της μέρας.
Έχετε καμιά ιδέα;

Ευχαριστώ
 
Μηνύματα
39
Likes
98
Επόμενο Ταξίδι
Κοπεγχάγη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νορβηγία
Στις λίμνες την προηγούμενη δεν έχει να κάνει κανείς τίποτα. Είναι καλύτερα να ξεκινήσετε νωρίς από Ριέκα-όπως έκανα και εγώ από Ζάγκεμπ- (5:30. Υπολογίζουμε και την κίνηση γιατί ο δρόμος στενεύει από ένα σημείο και μετά και γεμίζει πούλμαν). Θα χρειαστείτε περίπου 2:30 ώρες για Πλίτβιτσε, όσες χρειαζόμασταν και εμείς από Λιουμπλιάνα. Το πάρκο νομίζω ανοίγει 7:00. (μην πάρετε χάρτη, δεν χρειάζεται) μπορείτε να το δείτε στο sait ώστε να είστε από τους πρώτους. Η κίνηση στις λίμνες θεωρώ πως μαζεύεται προς το μεσημέρι όταν θα φτάνετε προς τις μικρές διαδρομές. (αν φυσικά επιλέξετε κάποια μεγαλύτερη -την οποία σας συνιστώ- συγκεκριμένα την Η'. Την ολοκληρώσαμε σε 4 ώρες)

Να περάσετε όμορφα.
 
Last edited:

Grerena

Member
Μηνύματα
1.286
Likes
16.824
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Tromso, Las Vegas
Καλησπέρα,

ερώτηση περί διαμονής...

Ξεκινώντας από Λιουμπλιάνα θα "φάω" την μέρα σε Κόπερ, Πιράν και Ριέκα. το Θέμα είναι οτι την επομένη έχω κανονίσει Plitvice και θέλω να είμαι νωρίς νωρίς λόγω κόσμου σκέφτομαι μήπως δεν μείνω Ριέκα αλλά κάπου πιο κοντά στο Plitvice (δεν ξέρω αν αξίζει αυτή η ταλαιπωρία - όχι του Plitvice ). Κάπου που να μπορώ να έχω το κουράγιο να οδηγήσω μέχρι εκεί δεδομένης της μέρας.
Έχετε καμιά ιδέα;

Ευχαριστώ
Προκειμενου να εισαι νωρις το πρωι στις λιμνες, αντι για Ριεκα, θα μπορουσες να μεινεις στο χωριο Rastoke που βρισκεται μιση ωρα πριν απο τις λιμνες. Ειναι ενα ομορφο χωριο πανω σε ποταμι που μπορεις το βραδυ που θα φτασεις, να φας σε μια απο τις ταβερνες του.
Στο δικο μου ταξιδι στις λιμνες εκει εμεινα και πρωι πρωι ημουν στις λιμνες απο τους πρωτους, χωρις ταλαιπωρια. Αν θελεις δες και το "Δεκα ταξιδια... σε ενα" για λεπτομερειες.
Καλα να περασεις.
 
Μηνύματα
109
Likes
58
Ονειρεμένο Ταξίδι
Παταγονία
Καλησπέρα,

στο πρόγραμμα είναι να πάω και μια μέρα Μάριμπορ, αλλά όσο περνάει ο καιρός σκέφτομαι μήπως αξίζει να μην πάω και να κερδίσω μια μέρα για να την αξιοποιήσω στην Ίστρια και να μείνω λίγο περισσότερο εκεί.

Αξίζει τόσο η Μάριμπορ ώστε να πάω ή να την βγάλω από το πρόγραμμα και να την εκμεταλλευτώ στην Ίστρια;
 
Μηνύματα
39
Likes
98
Επόμενο Ταξίδι
Κοπεγχάγη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νορβηγία
Η προσωπική μου άποψη είναι ότι αν υπάρχει κάτι καλύτερο να μην πας. Το Μάριμπορ έχει μια γραφική παραποτάμια διαδρομή το πολύ ενός χιλιομέτρου και μία πλατεία. Σε κάθε περίπτωση και με τις καλύτερες των διαθέσεων σε ένα απόγευμα το έχεις δει και θέλεις να φύγεις... Την Ίστρια δεν την ξέρω οπότε δεν μπορώ να κάνω τη σύγκριση.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.753
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom