Οδικο ταξιδι. Ενοικιαση παιδικου καθισματος

astirpal

Member
Μηνύματα
58
Likes
54
Επόμενο Ταξίδι
Ιαπωνια
Ταξίδι-Όνειρο
Αιγυπτος
Θα ταξιδεψουμε στην Ιταλια και θα χρειαστουμε αμαξι για τις μετακινησεις.Η μικρη μου θα ειναι τοτε 9μηνων. Η απορια και ταυτοχρονα ενδοιασμος μου ειναι να παρω απο εδω το δικο της καθισμα(ηδη δε καθεται σε αυγο) ή να νοικιασουμε εκει που θα παρουμε το αμαξι; Απτη μια δε ξερω πως θα μεταχειριστει η αεροπορικη το καθισμα απτην αλλη δεν μπορω να ξερω τι σοι καθισμα θα μας δωσουν. Τι μου προτεινετε; Πεταμε με aegean.
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.877
Likes
14.378
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Τι εννοείς πώς θα μεταχειριστεί η αεροπορική το κάθισμα; τσέκαρε λίγο τις οδηγίες του καθίσματος, μπορεί να ενδείκνυται και για θέση αεροπλάνου αλλά σε αυτή την περίπτωση θα πρέπει να αγοράσεις εισιτήριο και για το παιδί. Ειδάλλως μπορείς να το μεταφέρεις μαζί σου στο αεροπλάνο. Συνήθως τα παιδικά καθίσματα χωράνε στα overhead lockers. Ούτως ή άλλως μιας και θα ειστε με μωρο, θα σας επιτρέψουν να επιβιβαστείτε πρώτοι. Αν δε χωράει στα ντουλαπάκια, θα σας βοηθήσουν οι αεροσυνοδοί να το τοποθετήσουν κάπου, είτε στη ντουλάπα της business class είτε πίσω από κάποιο τρόλεϊ είναι πιθανά μέρη.
Τώρα για το κάθισμα που παρέχουν οι εταιρίες ενοικιάσεων, πρέπει να κανεις εκεί ερώτηση. Η εμπειρία μου πάντως λέει πως εχουν basic καθίσματα. Αυτό βέβαια δεν είμαστε εμείς αρμόδιοι να στο πούμε με εγκυρότητα.
 

hlhjac

Member
Μηνύματα
417
Likes
556
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αιγυπτος
Θα ταξιδεψουμε στην Ιταλια και θα χρειαστουμε αμαξι για τις μετακινησεις.Η μικρη μου θα ειναι τοτε 9μηνων. Η απορια και ταυτοχρονα ενδοιασμος μου ειναι να παρω απο εδω το δικο της καθισμα(ηδη δε καθεται σε αυγο) ή να νοικιασουμε εκει που θα παρουμε το αμαξι; Απτη μια δε ξερω πως θα μεταχειριστει η αεροπορικη το καθισμα απτην αλλη δεν μπορω να ξερω τι σοι καθισμα θα μας δωσουν. Τι μου προτεινετε; Πεταμε με aegean.
Καλημέρα. Εμείς πάντα παίρνουμε το δικό μας κάθε φορά. Η αεροπορικές συνήθως το διαχειρίζονται σαν αποσκευές. Δλδ το παραδίδεις στο drop off και το παίρνεις από το carousel στο αεροδρόμιο άφιξης. Εμείς έχουμε πάντα μαζί μας μία μεγάλη σακούλα και ταινία ώστε να πακετάρουμε το καθσιματάκι, είτε το τυλίγουμε στους ειδικούς χώρους που υπάρχουν σε πολλά αεροδρόμια και μεταφέρεται μια χαρά χωρίς να πάθει τίποτα. Το παιδί αφού είναι κάτω των 2 ετών αν θέλετε ταξιδεύει στην αγκαλιά ενηλίκου
Καλά να περάσετε
 

astirpal

Member
Μηνύματα
58
Likes
54
Επόμενο Ταξίδι
Ιαπωνια
Ταξίδι-Όνειρο
Αιγυπτος
Ευχαριστουμε! Με ανησυχει μη το μεταχειριστουν οπως τις βαλιτσες, δηλαδη να το πετανε απο δω κ απο κει, μπορει να σπασει τπτ εμενα εχει κ αγκυρα που εξεχει..
 

astirpal

Member
Μηνύματα
58
Likes
54
Επόμενο Ταξίδι
Ιαπωνια
Ταξίδι-Όνειρο
Αιγυπτος
Ευχαριστω! Μαλλον θα το παρω μαζι μου, θα το τυλιξω πολυ καλα να αποφυγουμε κανα σπασιμο και ο θεος βοηθος! δε νομιζω οτι τα καθισματα που παρεχουν θα ειναι κ οτι καλυτερο
 

turms

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
2.830
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
τι εννοείς αυγό? αυτό που έχει μείνει να και λέμε maxi cosi? και εννοούμε το καρεκλάκι για μωρά μερικών μηνών?
αν υποθέσουμε ότι δεν μπορεί να κάτσει σε κανονικό καρεκλάκι αυτοκινητου ακόμα τότε μονο να το έχετε αγκαλιά στο αεροπλάνο γίνεται. αν κάθεται σε "κανονικό" , τότε πάρτε το στο αεροπλάνο (το καρεκλάκι, το μωρό θα το έχετε σίγουρα) k πληρώστε κάτι παραπάνω.
 

turms

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
2.830
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
αρκεί να είναι καρεκλάκι που κάνει για αεροπλάνο. αλλα από προσωπική εμπειρία τα σημερινά καρεκλάκια δεν κάνουν για αεροπλάνο. χρειάζεται καρεκλάκι δυο σημείων (χωρίς iso fix κλπ) και τέτοια είναι μονο κάποια πιο παλιά.
εγώ αναγκαστικά k πήρα ένα μεταχειρισμένο παλιό Römer για το αεροπλάνο
 

vickokka

Member
Μηνύματα
1.235
Likes
1.931
Ταξίδι-Όνειρο
παντου
Στο εξωτερικο νοικιαζουν αυτοκινητα με ό,τι χρειαστειτε, καρεκλακι σιγουρα θα βρειτε και για την ηλικια και τα κιλα του παιδιου σας, δε νομιζω να χρειαστει να κουβαλατε το δικο σας.
 

fekos

Member
Μηνύματα
6
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
να δουμε...
Εγω δεν θα εμπιστευομουν να το παρουν στις αποσκευες...Εδω διαβασα οτι για τρακαρισμα με ταχυτητα 10 km/h το καθισματακι πρεπει να αλλαχτει..Φανταζεσαι αυτο που κανουν στις βαλιτσες και τις πετανε αρστερα και δεξια να το κανουν και στο καθισμα?εχω ακουσει απειρες φορες αεροπορικες να δινουν καροτσακια με σπασμενα καποια κομματια.Μεχρι και αναπηρικο αμαξιδιο με προπλασμα ακουσα πως παρεδωσαν σπασμενο
 

astirpal

Member
Μηνύματα
58
Likes
54
Επόμενο Ταξίδι
Ιαπωνια
Ταξίδι-Όνειρο
Αιγυπτος
Αυτο ακριβως σκεφτομαι. Απο την αλλη δεν εμπιστευομαι και την ποιοτητα του καθισματος απο την εταιρεια ενοικιασης(μη ορατες φθορες, ποιοτητα, καθαριοτητα). Μαλλον θα ρισκαρω να παρω το καθισμα που εμπιστευομαι, να το κανω...μπαλα με τις φουσκες συσκευασιας και βλεπουμε. Αν καποιος εχει να παραθεσει παρομοια εμπειρια με ενδιαφερον και μεγαλη χαρα θα την ακουσω!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.772
Μέλη
38.882
Νεότερο μέλος
aggelostzava

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom