Πολωνία Αποριες για κρακοβια

KaterinaJ

Member
Μηνύματα
422
Likes
512
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Καλησπέρα και απο εμενα, παρακολουθω αρκετα το νήμα αλλα τώρα ηρθε ο καιρος για την πρώτη μου ερώτηση. Σκέφτομαι να παώ και εγω 7-12/8 στην Κρακοβια, 3 άτομα, και ενώ κλεισαμε τις 2 εκδρομες προς αουσβιτσ και αλατωρυχια μεσω του getyourguide ειδαμε οτι εαν νοικιασουμε αυτοκινητο και παμε προς αυτα τα μερη ερθει πιο οικονομικα...Το προγραμμα θα ειναι ως εξης:
7/8 - αφιξη, ενοικιαση, μεταβαση στα αλατωρυχια ( ενας λόγος ειναι οτι εχουμε check-in @ 15:00)
8/8 - μετάβαση στο αουσβιτση
9/8 - παράδοση αυτοκινητου ή μεταβαση στο ζακοπανε
10-11/8 - περιήγηση στην πολη
12/8 - αναχώρηση.

Πως το βλέπετε ? ο προβληματισμος μου ειναι στο που θα το παρκαρουμε....θα μενουμε στην εβραικη συνοικια....καμμια προταση ? Υπάρχει προβλημα εαν το αφηνουμε στο δρομο ?
Καλή ιδέα είναι η ενοικίαση. Εχετε κλείσει εισιτήριο για Αουσβιτς?
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Τι ακριβώς να το κάνετε το αυτοκίνητο στη Κρακοβία; Υπάρχουν τρένα-λεωφορεία-μινιμπάς με μερικά ευρώ για αλατωρυχεία, Άουσβιτς και Ζακοπάνε.
 

KalliT

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΚΡΑΚΟΒΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΛΑΤΙΝΙΚΗ ΑΜΕΡΙΚΗ
Τι ακριβώς να το κάνετε το αυτοκίνητο στη Κρακοβία; Υπάρχουν τρένα-λεωφορεία-μινιμπάς με μερικά ευρώ για αλατωρυχεία, Άουσβιτς και Ζακοπάνε.
Γειά σας ,σαν νέα στο Forum,σας χαιρετώ!!Τον Σεπτέμβριο πάω Κρακοβία και σκέφτομαι να επισκεφτώ μονοημερινά το Ζακοπάνε.Ηθελα να ρωτησω με ποιό τρόπο μπορώ να πάω.Δεν θέλω να νοικιάσω αυτοκίνητο.Υπάρχει συγκοινωνία,τραίνο ή λεωφορείο?και πως κλείνω εισιτήρια?
 

Triplover

Member
Μηνύματα
1.187
Likes
4.046
Γειά σας ,σαν νέα στο Forum,σας χαιρετώ!!Τον Σεπτέμβριο πάω Κρακοβία και σκέφτομαι να επισκεφτώ μονοημερινά το Ζακοπάνε.Ηθελα να ρωτησω με ποιό τρόπο μπορώ να πάω.Δεν θέλω να νοικιάσω αυτοκίνητο.Υπάρχει συγκοινωνία,τραίνο ή λεωφορείο?και πως κλείνω εισιτήρια?
Υπάρχουν διάφορες εταιρίες που κάνουν τη διαδρομή. Η Flixbus και η szwagropol είναι οι δύο που είχα χρησιμοποιήσει για μετάβαση και επιστροφή. Με ασύρματο ίντερνετ και πολύ άνετες και εννοείτε οικονομικές. Τα εισιτήρια τα κλείνεις από ίντερνετ και τους δείχνεις τον αριθμό κράτησης.
 

adiaforos

Member
Μηνύματα
1.057
Likes
1.604
Καλησπέρα και απο εμενα, παρακολουθω αρκετα το νήμα αλλα τώρα ηρθε ο καιρος για την πρώτη μου ερώτηση. Σκέφτομαι να παώ και εγω 7-12/8 στην Κρακοβια, 3 άτομα, και ενώ κλεισαμε τις 2 εκδρομες προς αουσβιτσ και αλατωρυχια μεσω του getyourguide ειδαμε οτι εαν νοικιασουμε αυτοκινητο και παμε προς αυτα τα μερη ερθει πιο οικονομικα...Το προγραμμα θα ειναι ως εξης:
7/8 - αφιξη, ενοικιαση, μεταβαση στα αλατωρυχια ( ενας λόγος ειναι οτι εχουμε check-in @ 15:00)
8/8 - μετάβαση στο αουσβιτση
9/8 - παράδοση αυτοκινητου ή μεταβαση στο ζακοπανε
10-11/8 - περιήγηση στην πολη
12/8 - αναχώρηση.

Πως το βλέπετε ? ο προβληματισμος μου ειναι στο που θα το παρκαρουμε....θα μενουμε στην εβραικη συνοικια....καμμια προταση ? Υπάρχει προβλημα εαν το αφηνουμε στο δρομο ?
Ναι κλείσαμε για τις 08:00 ....δυστυχώς....
Η ελεγχόμενη στάθμευση ισχύει Δευτέρα - Παρασκευή 10:00 - 20:00. Αν πας δηλαδή με την πτήση του Σαββάτου, μια χαρά είναι το αμάξι για 2 μέρες. Εμάς μας βόλεψε αφάνταστα. Ειδικά αφού έχεις κλείσει Άουσβιτς 8:00 το πρωί, θα σε βολέψει γιατί θα γλυτώσεις λίγο από το πρωινό ξύπνημα (χρόνος πρόσβασης από Καζιμιέρζ σε σταθμό λεωφορείων, όπου πρέπει να είσαι και λίγο νωρίτερα για να κλείσεις εισιτήρια, χρόνος μετάβασης στο στρατόπεδο).
Πάντως, επειδή το θέτεις, δεν είναι θέμα οικονομίας, αλλά διευκόλυνσης. Εμάς μας βγήκε πράγματι πιο φθηνά, αλλά είχαμε βρει καλή προσφορά.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Γειά σας ,σαν νέα στο Forum,σας χαιρετώ!!Τον Σεπτέμβριο πάω Κρακοβία και σκέφτομαι να επισκεφτώ μονοημερινά το Ζακοπάνε.Ηθελα να ρωτησω με ποιό τρόπο μπορώ να πάω.Δεν θέλω να νοικιάσω αυτοκίνητο.
Πας στον κεντρικό σταθμό τρένων, από πίσω είναι ο κεντρικός σταθμός λεωφορείων. Από εκεί ξεκινάνε λεωφορεία και βανάκια για Ζακοπάνε πχ https://maxbus.pl/. Πας πρωί και φεύγεις με το πρώτο που ξεκινά εκείνη την ώρα.
 

alice~

Member
Μηνύματα
714
Likes
1.167
Ταξίδι-Όνειρο
Iceland
Γειά σας ,σαν νέα στο Forum,σας χαιρετώ!!Τον Σεπτέμβριο πάω Κρακοβία και σκέφτομαι να επισκεφτώ μονοημερινά το Ζακοπάνε.Ηθελα να ρωτησω με ποιό τρόπο μπορώ να πάω.Δεν θέλω να νοικιάσω αυτοκίνητο.Υπάρχει συγκοινωνία,τραίνο ή λεωφορείο?και πως κλείνω εισιτήρια?
Ο πιο εύκολος τρόπος είναι είτε με flixbus είτε με τρένο (intercity.pl) ;)
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Κρακοβία-Ζακοπάνε είναι 100 χλμ και το Flixbus κάνει 2h15. Αν δεν ξέρετε και υποθέτετε καλύτερα να μην παραπληροφορείτε τα μέλη.
 

alice~

Member
Μηνύματα
714
Likes
1.167
Ταξίδι-Όνειρο
Iceland
Κρακοβία-Ζακοπάνε είναι 100 χλμ και το Flixbus κάνει 2h15. Αν δεν ξέρετε και υποθέτετε καλύτερα να μην παραπληροφορείτε τα μέλη.
Το ίδιο ισχύει και για εσάς. Καταγωγή από Πολωνία δεν έχω αλλά έζησα εκεί για 5 μηνες και ταξίδεψα πολύ τόσο με τρένο όσο και με λεωφορείο (κυριως με τρένο) και σε όλες τις περιπτώσεις το τρένο ήταν απείρως πιο γρήγορο (πχ ήθελα 6 ώρες για Κρακοβια με τρένο ενώ με λεωφορείο 11, κάτι παρόμοιο ίσχυε για Κατοβιτσε, Γκντανσκ κτλ). Τώρα αν έπεσα στην εξαίρεση συγνώμη αλλά δεν το γνώριζα. Είπα σε γενικές γραμμές ετσι και αλλιως. Μην κάνετε υποθέσεις λοιπόν :)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.185
Μηνύματα
883.269
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom