Γεωργία Γεωργία, κατάσταση δρόμων (Batumi σε Alkhalaki)

BookLover98

Member
Μηνύματα
6
Likes
3
καλησπερα σκεφτομαι για ταξιδι στην Γεωργια τον Μαρτιο για 4 μερες και εχω αρκετες αποριες. Η πτηση ειναι για κουταίσι κ ειπα να ενοικοιασω αυτοκινητο και να μεινω Μπατουμι.
1. αξιζει σαν ταξιδι ?
2. εχει κατι τον Μαρτιο ανοικτο η ειναι καλοκαιρινος προορισμος ?
3. εχετε να προτινετε καμια αλλη περιοχη που αξιζει περισσοτερο ?
Καλησπέρα! Δεν έχω απάντηση για τις ερωτήσεις 2 και 3 αλλά στη Τιφλίδα είναι ωραία αλλά τα χωριά στη Γεωργία είναι ακόμα καλύτερα! Πολύ ευγενικός και καλός κόσμος και το φαγητό είναι ΘΕΙΚΟ! Αν πάτε στην Γεωργία να δοκιμάσετε το Σαούρμα (καλύτερο και από το γύρο, όχι δεν κάνω πλάκα) το πικάντικο σαούρμα όμως, χινγκάλι με κιμά (είναι καταπληκτικό), Χατζαπούρι (Γεωργιανή τυρόπιτα μόνο που είναι καλύτερη) και τελος το Γεωργιανό παραδοσιακό ψωμί! Κόβω φλέβα για τα συγκεκριμένα!
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Παρακαλούνται επομένως οι @Samion, @kalspiros και @travelogatos να απαντήσουν.
Ως ο "πολυ καλος οδηγος" συμφωνω απόλυτα με οτι εγραψες. Ουδεν προβλημα, οδηγουν καλα κ οι δρομοι αρκετα καλοι. Κριμα να μην νοικιαζει καποιος οχημα εκει.
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.800
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ονειρεμένο Ταξίδι
α του Κενταύρου
Ως ο "πολυ καλος οδηγος" συμφωνω απόλυτα με οτι εγραψες. Ουδεν προβλημα, οδηγουν καλα κ οι δρομοι αρκετα καλοι. Κριμα να μην νοικιαζει καποιος οχημα εκει.
Grazie. Νομίζω ότι σ' αυτό το θέμα θα σ'εμπιστευτώ. Εκτός από Αζερμπαϊτζάν, μιλάς και για Γεωργία;
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Grazie. Νομίζω ότι σ' αυτό το θέμα θα σ'εμπιστευτώ. Εκτός από Αζερμπαϊτζάν, μιλάς και για Γεωργία;
Ναι, οι Αζεροι καλυτεροι βεβαια...κ στις 2 χωρες ολα αψογα, νο προμπλεμ...
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.853
Likes
14.085
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Γεωργία λοιπόν επιτέλους και για μας, με την αυτοαποκαλούμενη σοβιετοκαμμένη φιλενάδα μου η οποία όμως δεν οδηγεί. Θέλω διακαώς να δω όσα περισσότερα μπορώ, οπότε θα απορρίψω τις λατρεμένες μαρσρούτκες και θα αναζητήσω ΙΧ. Ερωτήσεις :
- Με το παλιό κλασσικό ελληνικό δίπλωμα μπορώ να νοικιάσω αμάξι ή ηρθε η ώρα να το αναβαθμίσω;
- Μήπως επειδή όλη η ευθύνη του αυτοκινήτου πέφτει πάνω μου να προτιμήσουμε οδηγό όπως ο φίλος μας @tupacgr13
- Εχει κανείς στοιχεία από κάποιον οδηγό ή να τον βρούμε επί τόπου;
 

dpapatsimpas

Member
Μηνύματα
134
Likes
199
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιραν
Αγαπητή Fenia, αν και έχω οδηγήσει σε όλα τα Βαλκάνια χωρίς να αντιμετωπίσω κανένα πρόβλημα,αυτό που συνάντησα στη Γεωργία με ξεπερνάει. Θα σου πρότεινα να νοικιασεις οδηγό γιατί στην οδήγηση οι τοπικοί δεν παίζονται. Ο καθένας ακολουθεί τον δικό του ΚΟΚ...
 

tupacgr13

Member
Μηνύματα
283
Likes
597
Επόμενο Ταξίδι
Άγνωστο!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νεπάλ
@fenia42 Καλησπέρα Φένια και χαίρομαι που σε βλέπω ασταμάτητη! Έχω κάποια e-mail από τότε που είχα πάει για περιοχή Κουταϊσι. Έχω την εντύπωση όμως ότι με την κατάλληλη πληρωμή οι συγκεκριμένοι μπορούσαν να αναλάβουν οποιαδήποτε διαδρομή. Δεν ξέρω αν μπορώ να τα βάλω εδώ ή αν πρέπει να στα στείλω σε προσωπικό μήνυμα. Από εκεί και πέρα ίσως η @malysa που μόλις γύρισε και πήγε σε πολύ περισσότερα μέρη να έχει κάτι καλύτερο.
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.853
Likes
14.085
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Mal du depart το είχε περιγράψει ο Καββαδίας φίλε @tupacgr13 . Ευχαριστώ. Στείλε μου ινμποξ αν θες.
 

malysa

Member
Μηνύματα
1.046
Likes
1.825
Επόμενο Ταξίδι
έλα μου ντε...
Ονειρεμένο Ταξίδι
3η βραχονησίδα αριστερά

@fenia42 ,
για ρίξε μια ματιά σε αυτόν.... μας είχε δώσει καλές τιμές για εκδρομές από Τυφλίδα
... αλλά τελικά δεν τον χρησιμοποιήσαμε, γιατί πήγα μόνη μου

https://kakhetidavidtours.weebly.com/
https://www.tripadvisor.com.gr/Attr...views-Kakheti_David_Tours-Kakheti_Region.html

(αν τα καταφέρω θα γράψω 5-10 πράγματα από το ταξίδι μου, των 13 ημερών στην Γεωργία...)
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.853
Likes
14.085
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Ευχαριστώ @malysa
Θα σου ήμουν ευγνώμων αν εγραφες.
Νομίζω πως πρόκειται για χώρα όπου άνετα περνάς εκεί ένα μήνα. Ακόμα δε πήγα και σκέφτομαι πότε θα μπορέσω να ξαναπάω!
 

malysa

Member
Μηνύματα
1.046
Likes
1.825
Επόμενο Ταξίδι
έλα μου ντε...
Ονειρεμένο Ταξίδι
3η βραχονησίδα αριστερά
αχαχα! και γω ευχαρίστως θα ξαναπήγαινα Mestia! & Tusheti που μου έμεινε απωθημένο... παρότι και οι ντόπιοι οι ίδιοι αναφέρουν για την επικινδυνότητα των δρόμων του τελευταίου!

άρχισα και γράφω ήδη... στο pc μου.... υπομονή...
 

tupacgr13

Member
Μηνύματα
283
Likes
597
Επόμενο Ταξίδι
Άγνωστο!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νεπάλ
Λοιπόν το παραθέτω εδώ. http://www.kutaisi-tripstation.com/ENG/ENGLISH.html . Εγώ χρησιμοποίησα αυτούς εδώ. Πάντως όσον αφορά τη χώρα πραγματικά θα πήγαινα ξανά με πολύ μεγάλη χαρά. Πιστεύω ότι είναι των γούστων σου και ότι θα σου αρέσει πολύ(και ελπίζω να μην πέσω έξω).
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.492
Μέλη
38.836
Νεότερο μέλος
ipagou

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom