Γαλλία Στρασβούργο

AmandaM11

Member
Μηνύματα
6
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Κρακοβία
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία
Kαλησπέρα!!

Θα βρεθώ Στρασβούργο 24-27 Δεκεμβρίου. Θα προλάβω την Χριστουγεννιάτικη αγορά;
Ξέρετε επίσης, αν θα υπάρχουν εστιατόρια ανοιχτά τις ημέρες των Χριστουγέννων γιατί έχω ακούσει οτι κλείνουν για αυτές τις μέρες.
 

paxinos

Member
Μηνύματα
163
Likes
151
Επόμενο Ταξίδι
Μπρυζ - Βρυξελλες
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΕΞΙΚΟ
Τις ίδιες ημερομηνίες (23-27) θα είμαι κι εγώ εκεί πείτε τι μπορούμε να δούμε άσχετα από Κολμάρ και δρόμο κρασιού

Σε οδικο ταξιδι απο Ιταλια προς Στρασβουργο υπαρχει κατι που θα πρεπει να ξερω σχετικα με διοδια ή καρτες διελευσης σε Ελβετια Γαλλια Γερμανια?? για Ιταλια ξερω εχω παει πολλες φορες .. ευχαριστω
 
Last edited by a moderator:

yllos

Member
Μηνύματα
451
Likes
2.961
Επόμενο Ταξίδι
Σλοβενία-Τσεχία-Ουγγαρία
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Τις ίδιες ημερομηνίες (23-27) θα είμαι κι εγώ εκεί πείτε τι μπορούμε να δούμε άσχετα από Κολμάρ και δρόμο κρασιού
Eίστε αρκετά σφιχτά με τις Χριστουγεννιάτικες αγορές οι οποίες 24/12 νομίζω ότι κλείνουν. Αν θες τσέκαρε εδώ από την 4 ημέρα και μετά.
https://www.travelstories.gr/commun...ούγεννα-Λονδίνο-Αλσατία-Μέλανας-Δρυμός.58305/
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.428
Likes
4.412

paxinos

Member
Μηνύματα
163
Likes
151
Επόμενο Ταξίδι
Μπρυζ - Βρυξελλες
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΕΞΙΚΟ
Kαλησπέρα!!

Θα βρεθώ Στρασβούργο 24-27 Δεκεμβρίου. Θα προλάβω την Χριστουγεννιάτικη αγορά;
Ξέρετε επίσης, αν θα υπάρχουν εστιατόρια ανοιχτά τις ημέρες των Χριστουγέννων γιατί έχω ακούσει οτι κλείνουν για αυτές τις μέρες.
Ευτυχως και στο Στρασβουργο και στο Colmar οι Χριστουγενιατικες αγορες ειναι εως τις 30/12
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.721
Likes
14.812
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
εγώ πάντως που ήμουν τα Χριστούγεννα του 2016 και εφτασα στις 24/12 το απόγευμα στο Στρασβούργο,οι αγορές ήταν κλειστες.
 

georgeant

Member
Μηνύματα
603
Likes
2.518
Ταξίδι-Όνειρο
Road trip B. Αμερική
Τις ίδιες ημερομηνίες (23-27) θα είμαι κι εγώ εκεί πείτε τι μπορούμε να δούμε άσχετα από Κολμάρ και δρόμο κρασιού
Eguisheim. Θεωρείται από πολλούς το ομορφότερο χωριό της Γαλλίας. Απέχει μόνο 15 λεπτά από την Κολμάρ.
 

yllos

Member
Μηνύματα
451
Likes
2.961
Επόμενο Ταξίδι
Σλοβενία-Τσεχία-Ουγγαρία
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Eguisheim. Θεωρείται από πολλούς το ομορφότερο χωριό της Γαλλίας. Απέχει μόνο 15 λεπτά από την Κολμάρ.
Απιστευτο χωριο.Νομιζω από ολα τα χωριά που είδαμε ηταν το πιο ωραιο.
 

Nitrous

Member
Μηνύματα
145
Likes
113
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΟΥΒΑ
καλησπερα σε ολους


θα ήθελα να σας ενημερώσω ότι στο Στρασβούργο τα 2 τελευταία χρόνια οι αγορές ήταν και μέχρι τις 24/12, οπότε αν θέλετε να κανονίσετε ελατέ λίγο πιο νωρίς. στη γερμάνια πάντως κρατάνε μέχρι και τις 02/01.


Επίσης πολλά εστιατόρια κλείνουν απο 25/12 μέχρι και 01/01 αλλά θα βρείτε μερικά.


Αν θέλετε περισσότερες πληροφορίες μην διστάσετε.
 

Nitrous

Member
Μηνύματα
145
Likes
113
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΟΥΒΑ
Σε οδικο ταξιδι απο Ιταλια προς Στρασβουργο υπαρχει κατι που θα πρεπει να ξερω σχετικα με διοδια ή καρτες διελευσης σε Ελβετια Γαλλια Γερμανια?? για Ιταλια ξερω εχω παει πολλες φορες .. ευχαριστω
@paxinos Στην ελβετια πρεπει να αγορασεις το σηματακι που ειναι γυρω στα 40Ε αν εχεις νοικιασμενο μπορουνε μετα να στο βγαλουν και να στο δωσουν(ισχυει για ενα χρονο) μετα μολις περασεις απο ελβετια γαλλια ή γερμανια μεχρι στρασβουργο δεν εχει διοδια.
Προτιμησε να περασεις ελβετια αργα το βραδυ μετα τις 2200 αν μπορεις να οδηγας το βραδυ για να γλυτωσεις την κινηση του τουνελ. Αν νοικιασεις αμαξι να ζητησεις οποσδηποτε χειμερινα λαστιχα γιατι ελβετια και γερμανια ειναι πολυ αυστηροι, και σε ελεγχο κοιτανε πρωτα αν φορας χειμερινα λαστιχα.
 

paxinos

Member
Μηνύματα
163
Likes
151
Επόμενο Ταξίδι
Μπρυζ - Βρυξελλες
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΕΞΙΚΟ
@paxinos Στην ελβετια πρεπει να αγορασεις το σηματακι που ειναι γυρω στα 40Ε αν εχεις νοικιασμενο μπορουνε μετα να στο βγαλουν και να στο δωσουν(ισχυει για ενα χρονο) μετα μολις περασεις απο ελβετια γαλλια ή γερμανια μεχρι στρασβουργο δεν εχει διοδια.
Προτιμησε να περασεις ελβετια αργα το βραδυ μετα τις 2200 αν μπορεις να οδηγας το βραδυ για να γλυτωσεις την κινηση του τουνελ. Αν νοικιασεις αμαξι να ζητησεις οποσδηποτε χειμερινα λαστιχα γιατι ελβετια και γερμανια ειναι πολυ αυστηροι, και σε ελεγχο κοιτανε πρωτα αν φορας χειμερινα λαστιχα.
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ !! Οι πληροφορίες σου ήταν πολύ σημαντικές ειδικά για τα λάστιχα .. οπότε πρέπει να αγοράσω χειμερινά λάστιχα... Χμμμμ!!! Το σήμα των 40€ που το αγοράζεις στην Ελβετία??
 

Nitrous

Member
Μηνύματα
145
Likes
113
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΟΥΒΑ
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ !! Οι πληροφορίες σου ήταν πολύ σημαντικές ειδικά για τα λάστιχα .. οπότε πρέπει να αγοράσω χειμερινά λάστιχα... Χμμμμ!!! Το σήμα των 40€ που το αγοράζεις στην Ελβετία??
@paxinos
μπορεις να το αγορασεις στο τελευταιο βενζιναδικο στην ιταλια λιγα μετρα πριν τα συνορα η επιτοπου στα συνορα.
εχει και ενα site που στο στελνουν σπιτι αλλα εχει μεταφορικα και δεν αξιζει.
Οσο για τα λαστιχα αμα ταξιδεψεις με το δικο σου και all weather κανουν. τωρα ειναι δικο σου θεμα τι θα κανεις. καλο θα ηταν για το δεκεμβριο λογο του κρυο να μην εχεις καλοκαιρινα, οι δρομοι ειναι παντα ανοιχτοι και δε κλεινουν σχεδον ποτε αλλα αν χιονιζει ισως καπου να βρεις φρεσκο χιονι.
οτι αλλο χρειαστεις ειμαι στη διαθεση σας.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.166
Μηνύματα
882.687
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom