Κουλούρα και για μας!

frenchman

Member
Μηνύματα
623
Likes
1.493
Επόμενο Ταξίδι
Venice
Ονειρεμένο Ταξίδι
Antarctica
Όπως καταλάβατε ήρθε η ώρα μας και μας :p, και όσο η γυναίκα έχει αναλάβει τα περισσότερα οργανωτικά του γάμου (καλά κάτι κάνω κι εγώ), έχω αναλάβει το κομμάτι της οργάνωσης του γαμήλιου ταξιδιού, και πολύ με χάλασε :D

Και εδώ έρχομαι να ζητήσω την συμβουλή του πάντα αξιόπιστου travlstories! Το ταξίδι θα πραγματοποιηθεί Οκτώβριο ή Νοέμβριο 2018, διαθέσιμες μέρες 15 σύνολο, και ψάχνουμε ένα συνδυασμό εξερεύνησης κυρίως, αλλά και χαλαρώτητας! Οι προορισμοί που έχουμε καταλήξει είναι 3.

1. Μεξικό - Χερσόνησος Yucatan
Νοικιάζουμε αμάξι, και αλωνίζουμε σε αρχαία, cenotes, πάρκα και παραλίες, κλείνοντας το ταξίδι χαλαρώνοντας σε κάποιο όμορφο σπιτάκι παραλιακά στην Tulum

2. Sri Lanka - Maldives
Κλείνουμε με ταξιδιωτικό γραφείο και κάνουμε το κλασικό 1 μέρες Σρι Λανκα και μετά 2 βράδια Μαλδίβες για λιώσιμο και ίσως snorkeling με φαλαινοκαρχαρίες αν είμαστε τυχεροί

3. Τανζανία - Ζανζιβάρη
6-7 μέρες Τανζανία Σαφάρι, trekking στο Κιλιμάντζαρο, και άλλες 5-6 χαλάρωση στις τυρκουάζ παραλίες της Ζανζιβάρης

Για πείτε γνώμες ρε παιδιά!
 

Nicklou

Member
Μηνύματα
23
Likes
39
Καλησπέρα frenchman!Εύχομαι βίο ανθόσπαρτο και να είστε πάντα γεροί και ευτυχισμένοι!Μπήκα να σε ρωτήσω κάτι για το ταξίδι που έκανες στο CT και είδα το post σου και παραστράτησα.. Επειδή με κάνεις και εμένα ευτυχισμένο, δίνοντας και σε μένα την ευκαιρία να μοιραστώ έστω και φαντασιακά την ανησυχία της επιλογής του προορισμού, άσε με να σου πως το εξής: Δεν έχω πάει σε κανένα από τα τρία μέρη και θα ήθελα να πάω και στα τρία, όπως φαντάζομαι και εσύ.. Αλλά ρε τρελέ σαν το Μεξικό (Yucatan - Q. Roo - Chiapas) νομίζω δεν έχει! Το ψάχνω και εγώ πολύ σοβαρά για του χρόνου τον Σεπτέμβριο και έχω πάθει πλάκα. Τι θες.. παραλίες, cenotes, φύση, νησιά, ιστορία, κουλτούρα, φαγητό, ποτά, ξάπλα, adventure parks, snorkelling, scuba, zip line, whaleshark diving (αν και τους μήνες που λες λίγο δύσκολο), επιλογές σε καταλύματα για όλα τα γούστα, επιλογές σε όλα για κάθε βαλάντιο, τι άλλο.. Επίσης, αν πας μέχρι εκεί νομίζω πως αξίζει να αφιερώσεις λίγες μέρες για Palenque και επαρχία Chiapas γενικότερα ή ακόμα και για Belize, όπως έχουν κάνει πολλά παιδιά και από το forum, φαντάζομαι τα έχεις διαβάσει! Ό,τι και να επιλέξετε πάντως εύχομαι να περάσετε super! Άντε και καλά στέφανα!!
 

kitsos!

Member
Μηνύματα
356
Likes
1.447
Επόμενο Ταξίδι
αζορες
Ονειρεμένο Ταξίδι
περου
Νομίζω κονταροχτυπιουνται οι επιλογές 1 κ 3!! Σρι Λάνκα μου φαίνεται πιο εύκολα υλοποιήσιμος προορισμός κ για κάποια άλλη στιγμή..
 

BASILISPAP

Member
Μηνύματα
529
Likes
2.600
Επόμενο Ταξίδι
Απο εδώ και από εκεί...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία, Περού, Κιργιστάν
(Χαζομάρα mod on) Γάμο; Γιατί ρε φίλε; Λυπάμαι... :p

Η Σρι λανκα με ενδιαφέρει πολύ αλλά σύμφωνα με αυτό https://www.selectiveasia.com/sri-lanka-holidays/weather/november δεν έχει πολύ καλό καιρό τον Οκτώβριο ή Νοέμβριο.
Εγώ θα διάλεγα Ζανζιβαρη ... Να ζήσετε, να ευτυχισετε!
Υ. Γ. Υποθέτω ότι εννοείς 10 μέρες στην Σρι Λανκα...
 

yllos

Member
Μηνύματα
451
Likes
2.960
Επόμενο Ταξίδι
Σλοβενία-Τσεχία-Ουγγαρία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού

frenchman

Member
Μηνύματα
623
Likes
1.493
Επόμενο Ταξίδι
Venice
Ονειρεμένο Ταξίδι
Antarctica
Λοιπόν μικρή αλλαγή πλεύσης! Στο τελικό προκρίθηκαν οι εξής επιλογές:

1. Μπαλί - Σιγκαπούρη
(Αποθέωση φύσης, trekking, rafting, καλλιέργειες ρυζιού, κολύμπι με δελφίνια, βόλτες με ελέφαντες) + 3 μέρες Σιγκαπούρη

2. Μαϊάμι - Μεξικό
Πρώτη εβδομάδα Μαϊάμι, βόλτες στην παραλιακή, snorkeling στον ύφαλο, florida keys, everglades
Δεύτερη εβδομάδα Yucatan με τα κλασικά αξιοθέατα.

Τα φώτα σας παρακαλώ! :)
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
1. 12 μερες στο Μπαλι? πολλες...
ψηφιζω 2, πιο γεματη επιλογη.
οι "βολτες με ελεφαντες" υποψη βασιζονται στον πονο και το φοβο των ζωων. καντε κατι γι αυτα. δηλ μην πατε τη "βολτα". Idem κ για το "κολύμπι με δελφίνια" ..
 
Last edited:

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.315
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Λοιπόν μικρή αλλαγή πλεύσης! Στο τελικό προκρίθηκαν οι εξής επιλογές:

1. Μπαλί - Σιγκαπούρη
(Αποθέωση φύσης, trekking, rafting, καλλιέργειες ρυζιού, κολύμπι με δελφίνια, βόλτες με ελέφαντες) + 3 μέρες Σιγκαπούρη

2. Μαϊάμι - Μεξικό
Πρώτη εβδομάδα Μαϊάμι, βόλτες στην παραλιακή, snorkeling στον ύφαλο, florida keys, everglades
Δεύτερη εβδομάδα Yucatan με τα κλασικά αξιοθέατα.

Τα φώτα σας παρακαλώ! :)
Eίναι πολύ μέτριες οι δραστηριότητες στο Μαϊάμι. Τα everglades είναι μια τουριστική παγίδα, οι βόλτες στην παραλιακή είναι σούπερ για 5-6 ώρες, τα florida keys τα έχει γράψει ο Δευκαλίων στην ιστορία του: η βαρεμάρα της βαρεμάρας.

Βάλτε Γιουκατάν, που είναι φανταστικό, με κάτι άλλο. Χώσε μια Τζαμάικα ρε αδερφέ. Ένα Μπελίζ, μια Αβάνα, μια Άγιο Βικέντιο και Γρεναδίνες. Ή μια εβδομάδα βόρειο Μεξικό, μια Νέα Υόρκη, δεν ξέρω, εγώ το Μαϊάμι το βρίσκω τόσο ¨κενό" που φοβάμαι ότι θα ξενερώσετε.
 

yllos

Member
Μηνύματα
451
Likes
2.960
Επόμενο Ταξίδι
Σλοβενία-Τσεχία-Ουγγαρία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Θα συμφωνήσω με Yorgos. Εμείς συνδυάσαμε Κούβα με χερσόνησο Γιουκατάν και δεν το μετανιώσαμε.Θα βάζαμε και Τζαμάικα αλλά μας την έκανε ο τυφώνας Μάθιου.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Εγώ θα διαφωνήσω με το Τζορτζ. (αν συμφωνούσα θα γινόμουν βαρετός... )
Οι ανωτέρω συνδυασμοι εκτοξεύουν το κόστος κ προκαλούν σύγχυση. Μαϊάμι με Γιουκατάν είναι άριστος συνδυασμός. Η πόλη έχει αξεπέραστο στυλ, χαλαρούς ρυθμούς, πάμφθηνα σχετικά, τέλειο σοπινγκ, μπάνια κ παραλιακή μοναδική στον κόσμο. Αγαπάμε τις τουριστικές παγίδες σαν την Ακρόπολη, το κολασσαιο κ τα everglades. Η νέα Υόρκη δεν κολλάει με τπτ. Η χειρότερη πόλη των ΗΠΑ ίσως. Πας για μερικές ώρες μόνο για παιδικές φώτο με τα κουτάκια η να δεις το θείο Μήτσο στο κουινς. Έλεος δηλ να πας για γαμήλιο, σοβαρευτείτε.
 

frenchman

Member
Μηνύματα
623
Likes
1.493
Επόμενο Ταξίδι
Venice
Ονειρεμένο Ταξίδι
Antarctica
Όντως ανεβαίνει το κόστος πολύ, ίσως με Μπελιζ κάτι να γίνεται.

Πάντως μου κάνει εντύπωση που κανένας δεν "ψηφίζει" Μπαλί, είχα την εντύπωση πως αποτελεί πολύ ελκυστικό προορισμό για λάτρεις της φύσης. Και γενικά πως προσφέρει ένα καλό πακέτο περιπέτειας & χαλάρωσης για γαμήλιο ταξίδι.
 

BASILISPAP

Member
Μηνύματα
529
Likes
2.600
Επόμενο Ταξίδι
Απο εδώ και από εκεί...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία, Περού, Κιργιστάν
Είχα αρχίσει ένα μήνυμα και τελικά δεν το έστειλα. Στο Μπαλί εαν κάνετε τον γύρο, καταδύσεις, ραφτινγκ.
Ίσως ανεβείτε στο ηφαίστειο κτλ, θα περάσετε πολύ όμορφα. Νομιζω ότι είναι πολύ καλός προορισμός για εξωτικό ταξίδι. Εννοείται όμως ότι πρέπει να αποφύγεις το Νότιο κομμάτι... Γενικά δεν έχει καταπληκτικες παραλίες. Εμείς περάσαμε καταπληκτικά τότε και λογικά θα ξαναπάμε κάποτε.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.114
Μηνύματα
880.721
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom