Ινδονησία Ταξίδι στο Μπαλί...τα φώτα σας

makzax

Member
Μηνύματα
78
Likes
188
Πλησιάζει και για εμάς ο καιρός... Το Ubud μας περιμένει!
Μερικές ερωτησούλες:

Θα είμαστε 4 άτομα και θα μετακινούμαστε με κάποιον οδηγό και βανάκι που θα μας πηγαίνει εκεί που θέλουμε. Διάβασα ότι οι τιμές είναι κάπου 30 ευρώ για σχεδόν όλη την μέρα. Προτείνετε να κλείσω από πριν (πχ. μέσω familybalitours που αναφέρθηκε) ή είναι καλύτερα να πάρουμε κάποιον εκεί στο Ubud αφού φτάσουμε; Θα έχει διαφορά στην τιμή; Παραλαβή στην άφιξη να κανονίσω με το ξενοδοχείο ή επιτόπου στο αεροδρόμιο;

Τα νότια τουριστικά παραθαλάσσια δεν με πολυενδιαφέρουν, αλλά θα πάμε κάποια μέρα προς τα εκεί να κάνουμε και μπάνιο. Προλαβαίνουμε άραγε να περάσουμε στο Nusa Penida και να το δούμε, ή δεν αξίζει ο κόπος; Είδα πρόσφατα και την παραλία Green Bowl στα νότια που δεν είναι τόσο τουριστική και φαίνεται φανταστική.

Ανυπομονώ για μπάνιο στους καταρράκτες... και έχει πολλούς. Εχει πάει κάποιος στον Sekumpul; Είναι αρκετά μακριά προς βορρά, ελπίζω να προλαβαίνουμε, θα συνδιαστεί λογικά και με κάτι άλλο.

Για χρήματα είδα ότι προτείνετε μετρητά και ανταλλαγή εκεί στο νόμισμά τους
 

Dimteo

Member
Μηνύματα
56
Likes
105
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μπαλί
Εγώ μετά από έρευνα έκλεισα οδηγό τον Made Ada απο το ubudprivatedriver, έχει πολύ καλές κριτικές και οργανώσαμε το πρόγραμμα μέσω what's app. Πολύ ευγενικός και άμεσος στις απαντήσεις. Έχοντας μόνο 5 γεμάτες ημέρες θα μείνουμε ubud και το πρόγραμμα περιλαμβάνει τα κάτωθι μετά από πολύ ψάξιμο.
1. barong dance
2. ubud market
3. monkey forest
4. gunung kawi tampak siring
5. tirta empul
6. goa gajah
7. coffee plantation
8. penglipuran village
9. sidemen
9. tirta gangga
10. tenganan village
11. tegallalang rice terraces
12. sekumptul waterfall
13. ulun danu bratan temple
14. jatiluwih rice terraces
15. campuhan ridge walk
16. tanah lot
17. uluwatu temple with dance performance

Έκανα επιλογή και έβγαλα kintamani και επέλεξα sidemen και επίσης δεν έβαλα τα τουριστικά χωριουδάκια διάφορων κατασκευών.
Την πρώτη ημέρα θα είμαστε στο ξενοδοχείο γύρω στις 12 το μεσημέρι. Δεν έχω καμία εμπειρία από τόσο μακρινό ταξίδι, πολύωρες πτήσεις και τόση διαφορά ώρας και δεν ξέρω πως θα νιώθουμε φτάνοντας (jet lag) για αυτό σκέφτηκα φτάνοντας να φάμε στο ξενοδοχείο, να μας προσφέρουν το δωρεάν μασάζ που περιλαμβάνεται και μετά να πάμε στο jungle fish , να πάρουμε μια γεύση απο την διαδρομή , να μην κάνουμε κάτι κουραστικό γιατί απο την επομένη υπάρχει full schedule.
Περιμένω τις γνώμες σας για τα παραπάνω.
 

Nicklou

Member
Μηνύματα
23
Likes
39
Εγώ μετά από έρευνα έκλεισα οδηγό τον Made Ada απο το ubudprivatedriver, έχει πολύ καλές κριτικές και οργανώσαμε το πρόγραμμα μέσω what's app. Πολύ ευγενικός και άμεσος στις απαντήσεις. Έχοντας μόνο 5 γεμάτες ημέρες θα μείνουμε ubud και το πρόγραμμα περιλαμβάνει τα κάτωθι μετά από πολύ ψάξιμο.
1. barong dance
2. ubud market
3. monkey forest
4. gunung kawi tampak siring
5. tirta empul
6. goa gajah
7. coffee plantation
8. penglipuran village
9. sidemen
9. tirta gangga
10. tenganan village
11. tegallalang rice terraces
12. sekumptul waterfall
13. ulun danu bratan temple
14. jatiluwih rice terraces
15. campuhan ridge walk
16. tanah lot
17. uluwatu temple with dance performance

Έκανα επιλογή και έβγαλα kintamani και επέλεξα sidemen και επίσης δεν έβαλα τα τουριστικά χωριουδάκια διάφορων κατασκευών.
Την πρώτη ημέρα θα είμαστε στο ξενοδοχείο γύρω στις 12 το μεσημέρι. Δεν έχω καμία εμπειρία από τόσο μακρινό ταξίδι, πολύωρες πτήσεις και τόση διαφορά ώρας και δεν ξέρω πως θα νιώθουμε φτάνοντας (jet lag) για αυτό σκέφτηκα φτάνοντας να φάμε στο ξενοδοχείο, να μας προσφέρουν το δωρεάν μασάζ που περιλαμβάνεται και μετά να πάμε στο jungle fish , να πάρουμε μια γεύση απο την διαδρομή , να μην κάνουμε κάτι κουραστικό γιατί απο την επομένη υπάρχει full schedule.
Περιμένω τις γνώμες σας για τα παραπάνω.
Μια χαρά σε βρίσκω! Μιας και πας προς Sideman δεν βάζεις στο πρόγραμμα και τους καταρράκτες Tukad Cepung;

Πλησιάζει και για εμάς ο καιρός... Το Ubud μας περιμένει!
Μερικές ερωτησούλες:

Θα είμαστε 4 άτομα και θα μετακινούμαστε με κάποιον οδηγό και βανάκι που θα μας πηγαίνει εκεί που θέλουμε. Διάβασα ότι οι τιμές είναι κάπου 30 ευρώ για σχεδόν όλη την μέρα. Προτείνετε να κλείσω από πριν (πχ. μέσω familybalitours που αναφέρθηκε) ή είναι καλύτερα να πάρουμε κάποιον εκεί στο Ubud αφού φτάσουμε; Θα έχει διαφορά στην τιμή; Παραλαβή στην άφιξη να κανονίσω με το ξενοδοχείο ή επιτόπου στο αεροδρόμιο;

Τα νότια τουριστικά παραθαλάσσια δεν με πολυενδιαφέρουν, αλλά θα πάμε κάποια μέρα προς τα εκεί να κάνουμε και μπάνιο. Προλαβαίνουμε άραγε να περάσουμε στο Nusa Penida και να το δούμε, ή δεν αξίζει ο κόπος; Είδα πρόσφατα και την παραλία Green Bowl στα νότια που δεν είναι τόσο τουριστική και φαίνεται φανταστική.

Ανυπομονώ για μπάνιο στους καταρράκτες... και έχει πολλούς. Εχει πάει κάποιος στον Sekumpul; Είναι αρκετά μακριά προς βορρά, ελπίζω να προλαβαίνουμε, θα συνδιαστεί λογικά και με κάτι άλλο.

Για χρήματα είδα ότι προτείνετε μετρητά και ανταλλαγή εκεί στο νόμισμά τους
Καλησπέρα!Επειδή έχω ψάξει αρκετά το θέμα Nusa Penida, νομίζω πως αξίζει 100% μια ημερήσια εκδρομή, είτε με οδηγό από Bali, είτε κλείνοντας μόνος τα ακτοπλοϊκά με αναχώρηση από Sanur και βρίσκεις εκεί οδηγό, οπότε και βγαίνει φθηνότερα!Επίσης, αν ενδιαφέρεστε και είστε του σπορ, γίνονται και ημερήσιες εκδρομές προς Nusa Penida και Nusa Lembongan για snorkelling και βόλτα με κανό σε μανγκρόβια! Χωρίς παρεξήγηση, όλα τα παραπάνω στα αναφέρω βάσει αυτών που έχω διαβάσει και ψάξει, ενόψει του δικού μου ταξιδιού στο Bali!
 
Last edited by a moderator:

makzax

Member
Μηνύματα
78
Likes
188
Ευχαριστώ παιδιά, Dimteo θα τα προλάβεις όλα αυτά;

Εγώ σκεφτόμουν για Kidamani, λέτε το Sidemen να είναι καλύτερο; Πάντως όπως βλέπω θα πρέπει σίγουρα να πάμε ανατολικά για το tirta gangga οπότε ίσως συνδιαστούν.

Καλησπέρα!Επειδή έχω ψάξει αρκετά το θέμα Nusa Penida, νομίζω πως αξίζει 100% μια ημερήσια εκδρομή, είτε με οδηγό από Bali, είτε κλείνοντας μόνος τα ακτοπλοϊκά με αναχώρηση από Sanur και βρίσκεις εκεί οδηγό, οπότε και βγαίνει φθηνότερα!Επίσης, αν ενδιαφέρεστε και είστε του σπορ, γίνονται και ημερήσιες εκδρομές προς Nusa Penida και Nusa Lembongan για snorkelling και βόλτα με κανό σε μανγκρόβια! Χωρίς παρεξήγηση, όλα τα παραπάνω στα αναφέρω βάσει αυτών που έχω διαβάσει και ψάξει, ενόψει του δικού μου ταξιδιού στο Bali!
Χμμμ... και αν περάσουμε μόνοι στο Nusa Penida, πού πάμε μετά; Εχετε κοιτάξει τι τάξεως (από άποψη απόστασης) είναι οι μετακινήσεις; Θα χρειαστούμε αυτοκίνητο εκεί φαντάζομαι
 

frenchman

Member
Μηνύματα
623
Likes
1.493
Επόμενο Ταξίδι
Venice
Ονειρεμένο Ταξίδι
Antarctica
Μετά από μικρή έρευνα κάνω την εξής σούμα για το συνολικό κόστος για 2 άτομα (ταξίδι 10-12 ημερών):

Αεροπορικά 1300 ευρώ
Διαμονή 500 (στο πολύ large με μικρές βίλες στο Ubud)
300 για μετακινήσεις με οδηγό (σχεδόν καθημερινά περίπου 35 ευρώ / 8 ώρες)
400 φαγητά ποτά (και εδώ στο large)
300 για δραστηριότητες (έβαλα έναν μέσο όρο 20-30 ευρώ / δραστηριότητα)

Μας βγαίνει 1400 ευρώ / άτομο.
Καλά δεν τα λέω ή υπολογίζω κάτι λάθος?
 

nek

Member
Μηνύματα
14
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Καλησπέρα,
Στις 27 Αυγούστου θα βρισκόμαστε και εμείς με την σύζυγο μου στο μπαλι για μήνα του μέλιτος ! Θα βρισκόμαστε εκεί 7 διανυκτερεύσεις , έχουμε κλείσεις μείνουμε στο ομπουντ , ήθελα να με βοηθήσετε με τις εκδρομές και που να κλείσουμε ;

Καλησπέρα .. Είμαι νέο μέλος στην παρέα σας παρότι για όλα μου τα ταξίδια σας παρακολουθουσα. Θέλω την βοήθεια σας σχετικά με Μπαλι (διάβασα αρκετά θέματα αλλά επειδή είμαι άσχετη με την αναζήτηση στο forum δεν μπορώ να βρω αυτό που θελω) . Λοιπόν κλείσαμε Αύγουστο για Μπαλί Σιγκαπούρη κ σχετικά με τις μεταφορές στο Μπαλί τι έχετε να προτείνετε ? Κάπου διάβασα στο forum για κάποιον Έλληνα ξεναγό (που ζει μόνιμα εκει)αλλά δεν μπορώ να το ξαναβρώ το άρθρο . Ξέρει κάποιος λεπτομέρειες?
Καλησπέρα εχουμε κλείσει και έμεις με την σύζυγο 27 Αυγούστου για μπαλι, κατάφερες να βρεις τον ξεναγός ;
 
Last edited by a moderator:

EMBER

Member
Μηνύματα
122
Likes
128
Επόμενο Ταξίδι
its a surprise!
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΘΙΒΕΤ
Εγώ έκλεισα με το family bali tours
Το έχουν επιλέξει αρκετοί από το forum
 

x7777

Member
Μηνύματα
873
Likes
3.402
Επόμενο Ταξίδι
Mexico
κατάφερες να βρεις τον ξεναγός ;
Εγώ έκλεισα με το family bali tours
Το έχουν επιλέξει αρκετοί από το forum
Δεν είναι ξεναγοί είναι απλοί οδηγοί αυτοκινήτων (σαν ταξί). Μην περιμένετε δηλαδή να σας ξάνει ξενάγηση και να σας λέει τι είναι το καθετί. Δεν αναφέρομαι συγκεκριμένα στο family bali tours αλλά γενικά σε όλες αυτού του είδους τις υπηρεσίες. Αν θέλετε να καταλάβετε και κάποια πράγματα για την θρησκεία τους κτλ πρέπει να διαβάσετε και λίγο απο πριν.

ΥΓ.1. Και εμείς από παρόμοια ιστοσελίδα κλείσαμε.
ΥΓ.2. Μην πάτε σε εστιατόρια κτλ που θα σας προτείνουν οι οδηγοί. Το πιο πιθανό να είναι εστιατόρια μόνο για τουρίστες που σταματούν λεωφορεία και ταξί με πολύ κακής ποιότητας φαγητό.
 

Gr.evavgelia

Member
Μηνύματα
15
Likes
4
Καλησπέρα,
Στις 27 Αυγούστου θα βρισκόμαστε και εμείς με την σύζυγο μου στο μπαλι για μήνα του μέλιτος ! Θα βρισκόμαστε εκεί 7 διανυκτερεύσεις , έχουμε κλείσεις μείνουμε στο ομπουντ , ήθελα να με βοηθήσετε με τις εκδρομές και που να κλείσουμε ;
Ελληνόφωνος ξεναγός είναι ο Gede +62 8123912233. Πρέπει να είναι απο το πρακτορείο Pacto BaliprimaHolidays +62 361 288790
 

Nicklou

Member
Μηνύματα
23
Likes
39
Μετά από μικρή έρευνα κάνω την εξής σούμα για το συνολικό κόστος για 2 άτομα (ταξίδι 10-12 ημερών):

Αεροπορικά 1300 ευρώ
Διαμονή 500 (στο πολύ large με μικρές βίλες στο Ubud)
300 για μετακινήσεις με οδηγό (σχεδόν καθημερινά περίπου 35 ευρώ / 8 ώρες)
400 φαγητά ποτά (και εδώ στο large)
300 για δραστηριότητες (έβαλα έναν μέσο όρο 20-30 ευρώ / δραστηριότητα)

Μας βγαίνει 1400 ευρώ / άτομο.
Καλά δεν τα λέω ή υπολογίζω κάτι λάθος?
Και εμένα κάπου εκεί μου βγαίνουν!Βέβαια το θέμα ξενοδοχείου και φαγητού είναι πολύ υποκειμενικό και έχει πολλές επιλογές για όλα τα γούστα!Να ξέρεις πως οι περισσότερες δραστηριότητες είναι full day!Άρα αν κάνεις δραστηριότητα δεν έχεις να υπολογίσεις για εκείνη την ημέρα την δαπάνη του οδηγού, μιας και σχεδόν σε όλες τις δραστηριότητες περιλαμβάνεται η παραλαβή και η επιστροφή στο ξενοδοχείο!
 

Dimteo

Member
Μηνύματα
56
Likes
105
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μπαλί
Για πείτε... Επηρεαζόμαστε από τα τρέχοντα και τους συνεχόμενους σεισμούς με νεκρούς ή δεν μασάμε?????? Μία με τα ηφαίστεια μία τους σεισμούς....
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.659
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom