Πρώτη φορά αεροπορικό ταξίδι

RedEmperor

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Μιας και τώρα το διάβασα, την Τετάρτη έχουν στάση εργασίας οι ελεγκτές εναέριας Κυκλοφορίας από τις 10 το πρωι μέχρι την 13:00 το μεσημέρι.

Λογικά εγώ που φεύγω ξημέρωμα Πέμπτης δεν έχω κανένα πρόβλημα σωστά;
 

Mar Kyp

Member
Μηνύματα
5
Likes
1
Γειά σας. Μόλις σήμερα έκλεισα εισιτήρια για Ρωμη με την Ryanair αρκετά οικονομικά θα έλεγα για Δεκέμβρη όμως
είναι η πρώτη μου φορά που θα ανέβω σε αεροπλάνο. Θα ήθελα να μου δώσετε Κάποιες πληροφορίες σχετικά με το check in για αρχή. Η ryanair έγραφε ότι το check in ανοίγει τον Οκτώβριο. Εγω τι ακριβώς κάνω για να πάρω τα εισιτήρια στα χέρια μου; έχω λίγο αγχωθει. Μετά δώστε μου καποιες πληροφορίες για την πτήση.

Ευχαριστώ
Η αγχωμενη
 

sinefoula

Member
Μηνύματα
451
Likes
1.677
Επόμενο Ταξίδι
;;;;;;;;;;;;;;;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κούβα,Αίγυπτος,Μαρόκο!
Γειά σας. Μόλις σήμερα έκλεισα εισιτήρια για Ρωμη με την Ryanair αρκετά οικονομικά θα έλεγα για Δεκέμβρη όμως
είναι η πρώτη μου φορά που θα ανέβω σε αεροπλάνο. Θα ήθελα να μου δώσετε Κάποιες πληροφορίες σχετικά με το check in για αρχή. Η ryanair έγραφε ότι το check in ανοίγει τον Οκτώβριο. Εγω τι ακριβώς κάνω για να πάρω τα εισιτήρια στα χέρια μου; έχω λίγο αγχωθει. Μετά δώστε μου καποιες πληροφορίες για την πτήση.

Ευχαριστώ
Η αγχωμενη
καλως ηρθες με ryanair δεν εχω ταξιδεψει,αλλα με αλλες εταιριες το check in γινεται μεσω ιντερνετ 48 ωρες πριν την πτηση......δλδ μπαινεις εκει που εκλεισες τα εισητηρια σου,και βλεπεις οτι το on line check in ειναι ανοιχτο,επιλεγεις θεση(εγω αν και φοβαμαι τα αεροπλανα οσες φορες κι αν ταξιδευω προτιμω παντα παραθυρο).οταν κανεις το περιβοητο check in περνεις boarding pass το περνας στο κινητο σου η το εκτυπωνεις και ειναι ουσιαστικα το εισητηριο σου αυτο.να εισαι εκει πριν 2 ωρες για πρωτη φορα,και για να χαλαρωσεις και για να απολαυσεις το ταξιδι σου και για να μην χασεις την πτηση σου.παρε τσιχλιτσες να μασας οταν κανει απογειωση και προσγειωση για τα αυτια που βουλωνουν.....μιλα με τους διπλανους αν μιλανε ελληνικα,αν δεν μιλανε μιλα οτι μπορεις....εγω ζαλιζω τον ερωτα στους διπλανους μου αμα φοβαμαι γιατι παντα μονη πεταω εκτος απο σπανιες περιπτωσεις....χαχαχα απολαυσε το βγαλε φωτογραφιες απ το παραθυρο και καλο σου ταξιδι ολα καλα θα πανε! δες ενα δειγμα θεας απ το παραθυρο του αεροπλανου.
25383461_2201270599898686_780614692_o.jpg
 

Mar Kyp

Member
Μηνύματα
5
Likes
1
Σε ευχαριστώ πολύ. Πολύ χρήσιμες οι συμβουλές σου. Ευτυχώς ταξιδεύω με παρέα με αποτέλεσμα να ν χωρίς κάποιον να μιλάω όμως όλοι ταξιδευουμε πρώτη φορά με αεροπλάνο.
 

MarSim

Member
Μηνύματα
163
Likes
142
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κούβα,Νεα Υόρκη,Περού
Με την ryanair δεν έχω ταξιδέψει αλλά μεγάλη προσοχή στα ψιλά γραμματάκια.Πληρώνεις μεγάλο πρόστιμο αν δεν τηρήσεις ακριβώς τους κανόνες.Ένας απ'αυτούς είναι η εκτύπωση.Οπωσδήποτε θα εκτυπώσεις και την κράτησή σου καλού κακού αλλά και το boarding pass απαραίτητα..Επίσης προσοχή στο όριο μεγέθους και βάρους αποσκευής ή χειραποσκευής..Άν κάνεις check in on line οπωσδήποτε να κάνεις εκτύπωση (όχι φωτοτυπία ή φαξ)..Εναλλακτικά κάνε το check in σε κάποιο μηχάνημα στο αεροδρόμιο που σου εκτυπώνει και την κάρτα.Δεν ξέρω όμως αν η ryanair παρέχει υπηρεσία σρο μηχάνημα.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.554
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Εναλλακτικά κάνε το check in σε κάποιο μηχάνημα στο αεροδρόμιο που σου εκτυπώνει και την κάρτα.Δεν ξέρω όμως αν η ryanair παρέχει υπηρεσία σρο μηχάνημα.
Αν κάνεις το chech in στο αεροδρόμιο πληρώνεις έξτρα με την ryanair.
@Mar Kyp για απορίες σχετικά με την εταιρεία μπορείς να κοιτάξεις εδώ https://www.travelstories.gr/community/forums/Αεροπορικές-Εταιρείες.173/?prefix_id=188
 

MarSim

Member
Μηνύματα
163
Likes
142
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κούβα,Νεα Υόρκη,Περού
Αααα δεν το ήξερα αυτό παιδιά,sorry. Επίσης προσοχή στα υγρά αν έχεις χειραποσκευή.Εγώ την πρώτη φορά που ταξίδεψα την πάτησα και τουλάχιστον τα μισά μου τα πέταξαν..Πρέπει να είναι το πολύ 100 ml το ένα (υγρής μορφής καλλυντικά,οδοντόπαστα,σαμπουαν κ.τ.λ.) συνολικά μέχρι 1 κιλό και να τα βάλεις όλα μέσα σε μια σακούλα τροφίμων που κλείνει αεροστεγώς.Άν βέβαια παραδώσεις βαλίτσα δεν υπάρχει τέτοιο θέμα..Γενικά ψάξε καλά όλους τους κανόνες γιατί η συγκεκριμένη εταιρία δεν είναι καθόλου large απ'όσα έχω ακούσει

Όσο για το check in η γνώμη η δική μου είναι 2 ώρες πρίν ή έστω 24 ώρες πρίν.Όχι όμως κ νωρίτερα.Δεν υπάρχει λόγος. Και μην αγχώνεσαι καθόλου.Εύκολα είναι αυτά.Ειδικά αν πας με παρέα δεν πρέπει να έχεις άγχος.Ο ένας βοηθάει τον άλλον και τα βρίσκετε όλα!!!

Και για την πτήση τώρα,είναι ωραία εμπειρία..Εγώ βέβαια τρέμω κάθε φορά κ πάντα.Δεν μπορώ να το ξεπεράσω,αλλά είναι πολύ ωραια αίσθηση..Και γενικά όλη η διαδικασία απο πρίν φτάσεις αεροδρόμιο,η ετοιμασίες,ο ενθουσιασμός.. *Ένα tip απο μένα είναι να διαλέγεις θέσεις απο τα φτερά και πίσω.Όχι όμως και πολύ κοντα στην γαλαρία γιατί ο ήχος απο την τουαλέτα είναι ενοχλητικός..Βγάζεις και πολύ ωραίες φώτο με φόντο το φτερό ;)
 
Last edited by a moderator:

Mar Kyp

Member
Μηνύματα
5
Likes
1
Σε ευχαριστώ πάρα μα πάρα πολύ για τις χρήσιμες συμβουλές. Το μόνο που με φοβίζει κατά κύριο λόγο είναι το check in αλλά νομίζω θα τα καταφέρουμε και όλα θα πάνε καλά.

Αν κάνεις το chech in στο αεροδρόμιο πληρώνεις έξτρα με την ryanair.
@Mar Kyp για απορίες σχετικά με την εταιρεία μπορείς να κοιτάξεις εδώ https://www.travelstories.gr/community/forums/Αεροπορικές-Εταιρείες.173/?prefix_id=188

Ευχαριστώ πολύ θα το ελέγξω σίγουρα ☺
 
Last edited by a moderator:

Amalia21

Member
Μηνύματα
7
Likes
1
Καλησπέρα παιδιά! Θα ήθελα μια μικρή βοήθεια αν είναι εύκολο. Λοιπόν θέλω να πάω ενα ταξιδάκι από την Αθήνα στην Καβάλα.Από ό,τι είδα έχει αεροδρόμιο κ σκεφτόμουν για εξοικονόμηση χρόνου να πήγαινα αεροπορικώς.Έλα όμως που είμαι άσχετη από αυτά..Οποιαδήποτε πληροφορία σχετικά με τα αεροπορικά ταξίδια θα ήταν χρήσιμη για μένα.Όπως για παράδειγμα όταν φτάσω στο αεροδρόμιο μετά τι κάνω; ψάχνω να βρω που γίνεται ο έλεγχος των αποσκευών;
 

North66

Member
Μηνύματα
4.297
Likes
5.032
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία
Όταν φτάσεις στο αεροδρόμιο ακολουθείς τα φωτεινά ταμπλό και τη ροή του κόσμου. Μην ανησυχείς αν ανοίξεις λάθος πόρτα ή προχωρήσεις σε λάθος μέρος θα σε ενημερώσει η ασφάλεια ή οι υπάλληλοι του αεροδρομίου.
 

Amalia21

Member
Μηνύματα
7
Likes
1
Όταν φτάσεις στο αεροδρόμιο ακολουθείς τα φωτεινά ταμπλό και τη ροή του κόσμου. Μην ανησυχείς αν ανοίξεις λάθος πόρτα ή προχωρήσεις σε λάθος μέρος θα σε ενημερώσει η ασφάλεια ή οι υπάλληλοι του αεροδρομίου.
Είναι πολύ δύσκολο πιστεύεις κάποιος που δεν ξέρει από αυτά να βγάλει τελικά άκρη;
 

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.961
Likes
6.412
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Όταν φτάσεις στο αεροδρόμιο ακολουθείς τα φωτεινά ταμπλό και τη ροή του κόσμου. Μην ανησυχείς αν ανοίξεις λάθος πόρτα ή προχωρήσεις σε λάθος μέρος θα σε ενημερώσει η ασφάλεια ή οι υπάλληλοι του αεροδρομίου.
Η ακόμα καλύτερα να πάρει το αεροπλάνο για μια άλλη χώρα..
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.798
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom