Τουρκία Κωνσταντινούπολη πληροφορίες

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Εγώ πάντως πήγα περυσι ιδια εποχή που θέλεις να πας κ πέρασα πολύ όμορφα...Δεν αισθάνθηκα κίνδυνο ούτε στιγμή κ θα πάω ξανά σίγουρα τον χειμώνα....
 

romeohellas

Member
Μηνύματα
108
Likes
60
εγω θεωρω την πολη απο τα πιο ασφαλη μερη εκτος και αν εχεις τραβηξει λαχειο παντου ειδικα στα τουριστικα μερη υπαρχει τρομερη αστυνομευση μια χαρα ειναι ο κοσμος παντα περναμε τελεια μονο περιοδο με χιονια ειναι χαλια και δυσκολα καθε χρονο ειναι στο προγραμμα για χαλαρωμα
 

thessaris

Member
Μηνύματα
599
Likes
871
Καλησπέρα σας! Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής, πόσο σώφρων επιλογή ειναι να πάει κάποιος Κωσταντινούπολη το 3ήμερο της 25ης Μαρτίου; Λέτε να αντιμετωπίσουμε κάνενα πρόβλημα; Βρίσκω καλή τιμή στα εισιτήρια... αλλά μήπως ειναι "ακατάλληλη" περίοδος;
Να είσαι σίγουρη ότι 9 στους 10 τούρκους ούτε καν γνωρίζουν τι είναι η 25η Μαρτίου. Και να γνώριζαν όμως δεν θα είχες κανένα πρόβλημα. Και γενικώς όσο ασφαλές είναι να πας σε Βερολίνο, Παρίσι, Βρυξέλλες κλπ όπου έχουν γίνει τρομοκρατικά χτυπήματα, άλλο τόσο ασφαλές είναι να πας και στην Κωνσταντινούπολη.
 

niki_zor

Member
Μηνύματα
40
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
ΛΟΝΔΙΝΟ
Ταξίδι-Όνειρο
NEW YORK
Καλημέρα σας, θα ήθελα αν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει στις παρακάτω απορίες μου (λόγο φόρτου εργασίας δεν προλαβαίνω να διαβάσω τα μηνύματα όπως έχω κάνει άλλες φορές):
α) θα είμαστε Κων/λη με το αυτοκίνητο (οδικώς από Πάτρα). Που θα πρέπει να κάνουμε συνάλλαγμα?
β) μία μέρα θα μείνουμε στην πόλη, που θα μας προτείνατε να μείνουμε? (θέλουμε parking για το αυτοκίνητο και να μην χρησημοποιούμε μεταφορικά μέσα).
γ) Την Αγιά Σοφιά θα επισκεφτούμε σίγουρα και ίσως μετά το grand pazaar. αξίζει ή έχετε κάτι άλλο να προτίνετε? ετσι να πάρουμε μια μικρή γεύση.
δ)θα μας βολέψει να χρησιμοποιούμε το αυτοκίνητο για βόλτα στην πόλη?
ευχαριστώ εκ των προτέρων για όποιον μου απαντήσει.
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.429
Likes
4.413
Καλημέρα σας, θα ήθελα αν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει στις παρακάτω απορίες μου (λόγο φόρτου εργασίας δεν προλαβαίνω να διαβάσω τα μηνύματα όπως έχω κάνει άλλες φορές):
α) θα είμαστε Κων/λη με το αυτοκίνητο (οδικώς από Πάτρα). Που θα πρέπει να κάνουμε συνάλλαγμα?
β) μία μέρα θα μείνουμε στην πόλη, που θα μας προτείνατε να μείνουμε? (θέλουμε parking για το αυτοκίνητο και να μην χρησημοποιούμε μεταφορικά μέσα).
γ) Την Αγιά Σοφιά θα επισκεφτούμε σίγουρα και ίσως μετά το grand pazaar. αξίζει ή έχετε κάτι άλλο να προτίνετε? ετσι να πάρουμε μια μικρή γεύση.
δ)θα μας βολέψει να χρησιμοποιούμε το αυτοκίνητο για βόλτα στην πόλη?
ευχαριστώ εκ των προτέρων για όποιον μου απαντήσει.
α)Σε ανταλλακτήρια, υπάρχουν παντού, τσεκάρετε λίγο τις ισοτιμίες, ούτως ή άλλως για μια μέρα δε θα χρειαστείτε μεγάλο χρηματικό ποσό
β)Τα περισσότερα ξενοδοχεία δεν έχουν parking, ειδικά στο Beyoglu είναι ελάχιστα, θα βρείτε λογικά στο Sultanahmet ή προς Laleli, δεν έχω κάποιο συγκεκριμένο να προτείνω
γ)Το παζάρι προσωπικά δε θα το επισκεπτόμουν (υπέρμετρα τουριστικό και ειδικά για μέρα στην Πόλη δε θα χαράμιζα τις ώρες μου εκεί). Καλύτερα στην Αιγυπτιακή Αγορά (Αγορά των Μπαχαρικών). Επίσης βόλτες στο Sultanahmet και στο Beyoglu (Istiklal και πέριξ)
δ)Όχι
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Πολύ καλή ισοτιμία θα βρείτε στην πλατεία Ταξίμ και στο μεγάλο παζάρι σε σχέση με Σουλταναχμετ που είναι πιο χαμηλές οι τιμές....Αν μείνετε μόνο μια μέρα προσπαθήστε να βρείτε στην περιοχή Σουλταναχμετ που είναι και τα κυριότερα αξιοθέατα για να μην μετακινηθείτε πολύ με μέσα μεταφοράς.Δεν ξέρω μόνο αν έχει κάποιο ξενοδοχείο με πάρκινγκ γιατί δεν είχαμε πάρει αμάξι..Σε μια μέρα πέρα από Αγια Σοφιά-Μπλε Τζαμί -Υδραγωγείο και μεγάλο παζάρι δεν προλαβαίνετε να δείτε και τίποτα άλλο...Δεν βολεύει με τίποτα η μετακίνηση με αυτοκίνητο....
 

niki_zor

Member
Μηνύματα
40
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
ΛΟΝΔΙΝΟ
Ταξίδι-Όνειρο
NEW YORK
Διάβασα στο Internet αυτό:
''Στην Τουρκία, στις χώρες της Αφρικής και της Ασίας, απαιτείται η επίδειξη στις τελωνειακές αρχές του διεθνούς πιστοποιητικού πορείας (πολύπτυχου). Η ισχύς του είναι µονοετής και το κόστος για την έκδοσή του από την Ε.Λ.Π.Α. ανέρχεται στα €105.''

Ξέρετε αν ισχύει? γιατί με την ΕΛΠΑ που μίλησα μου είπαν ότι ίσως ναι ισχύει ίσως όχι...
 

thessaris

Member
Μηνύματα
599
Likes
871
Έχω ταξιδέψει με το αυτοκίνητό μου στην Τουρκία δεκάδες φορές (έχω ξεχάσει πόσες είναι) από το 2004 μέχρι σήμερα και πάντα είχα το ελληνικό δίπλωμα (το χάρτινο παλιότερα, το πλαστικό τώρα). Με έχουν σταματήσει και με έχουν ελέγξει πάνω από 10 φορές, ποτέ δεν αντιμετώπισα το παραμικρό πρόβλημα. Τζάμπα λεφτά είναι το διεθνές για Τουρκία.

Επίσης σχετικά με τις άλλες ερωτήσεις σου. Εγώ προσωπικά μετατρέπω πολύ λίγες λίρες σε ευρώ σε κάποιο ανταλλακτήριο (εννοείται ποτέ δεν ασχολούμαστε να κάνουμε συνάλλαγμα στην Ελλάδα) για κάποια ψιλοκαθημερινά έξοδα αν χρειαστεί και το 95% των δαπανών μου τις κάνω με πιστωτική ή χρεωστική κάρτα. Η κάρτα έχει μια χαρά ισοτιμία και πολύ μικρή προμήθεια. Δεν έχεις τον κίνδυνο να χάσεις λεφτά (σκέψου ότι η ισοτιμία είναι 1/5,80 περίπου που σημαίνει ότι ένα 50ρικο είναι κάπου 300 λίρες) και μην ξεχνάς ότι στην Τουρκία έχει POS παντού.

Τέλος, δεν θα συνιστούσα να γυρνάτε στην Πόλη με αυτοκίνητο. Έχει υπερβολική κίνηση και θα αγανακτήσετε. Τα ΜΜΜ έχουν βελτιωθεί πολύ τα τελευταία χρόνια και με έναν συνδυασμό μετρο/τραμ/θαλάσσιας συγκοινωνίας μπορείτε να πάτε στα δημοφιλή μέρη πιο γρήγορα και εύκολα απ' ότι με ΙΧ.
 

japetus

Member
Μηνύματα
579
Likes
1.071
Δεν χρειάζεσαι διεθνές δίπλωμα. Έχε υπόψη σου ότι αν πας από την εθνική τους οδό, θα χρειαστεί να πληρώσεις διόδια και να βγάλεις το ειδικό pass γι αυτά.. Δεν παίρνουν μετρητά. Το ίδιο ισχύει και αν θελήσεις να περάσεις κάποια από τις γέφυρες. Το κυκλοφοριακό στην Πόλη είναι χαοτικό και οδηγούν αρκετά νευρικά.. Περιορίστε τις μετακινήσεις στο ελάχιστο αν δεν έχετε ξαναοδηγήσει εκεί γιατί θα αγανακτήσετε.. Και τα ταξί και τα μέσα μεταφοράς είναι φτηνά εκεί..
 

gotthard

Member
Μηνύματα
74
Likes
40
Επόμενο Ταξίδι
kusadasi
Ταξίδι-Όνειρο
ΣΚΩΤΙΑ
έχω να πάω στην πόλη κοντά στα 4 χρόνια.Βέβαια έγιναν πολλά σε αυτά τα χρόνιο στο εσωτερικό της χώρας και στις σχέσεις με εμάς. Η ερώτησή μου είναι, έχει αλλάξει κάτι ? Θέλω να πάω την Τρίτη ένα διήμερο με το αμάξι, καθαρά για φωτογραφίες με επαγγελματικό εξοπλισμό (4 ατόμα - 3 φουλ εξοπλισμοί) που τραβάει τα βλέμματα.
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Εγώ έχω πάει 2 φορές τα 3 τελευταία χρόνια το μόνο που αλλάζει είναι η ισοτιμία της λιρας που έχει πάει στο Θεό κ ότι έχει μεγαλύτερη αστυνομευση..Κατά τα άλλα κλασσική πόλη δεν την χορταινεις...
 

japetus

Member
Μηνύματα
579
Likes
1.071
Εμένα αυτό που μου έκανε τη μεγαλύτερη εντύπωση τα τελευταία χρόνια (πάω συχνά, τελευταία φορά ήμουν πριν ένα μήνα), είναι η μαζική εισβολή αράβων τουριστών με τις γυναίκες με ολόσωμες μπούργκες που παλιά δεν έβλεπες πουθενά..
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.182
Μηνύματα
883.203
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom