Πολωνία Πολωνία - Βαρσοβία - Κρακοβία

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
Ε δύσκολο είναι, γιατί κανείς δεν θέλει να ψάξει, και περιμένει έτοιμα όλα.
 

whoknows

Member
Μηνύματα
742
Likes
2.228
Επόμενο Ταξίδι
Στο φεγγαρι
Ταξίδι-Όνειρο
Στο κεντρο της Γης
εκλεισα εγω για το ερχομενο σαββατο απο Gdansk προς Κρακοβια με τρενο για να δω την χωρα με 57 zloty, δλδ κοντα 13 ευρω.

Οσο για τα flix, ευρωπη ειναι μια χαρα αξιοπρεπεστατα.
 

giorgtsi

Member
Μηνύματα
291
Likes
220
Επόμενο Ταξίδι
Μιλάνο
Ταξίδι-Όνειρο
New York
Καλησπέρα,πριν λίγο έκλεισα αεροπορικά για Βαρσοβία για 19-23 Οκτώβρη δηλαδή θα έχω 4 βράδια στην διαθεσή μου με πτήση επιστροφής 9 παρα τέταρτο το πρωί.Θα ήθελα κάποιος που έχει συνδυάσει στο ταξίδι του τις 2 μεγάλες πόλεις της Πολωνίας (Βαρσοβια-Κρακοβία) να μου πει αν αξίζει να τις επισκεφθώ και τις δύο στις μέρες που θα διαθέτω ή να κάτσω μόνο Βαρσοβία;Κάπου διάβασα πως μια μέρα αρκεί για Βαρσοβία γ αυτό και μπαίνω στο κόπο να ρωτήσω αν αξίζει να πεταχτώ και Κρακοβία και μετά να γυρίσω Βαρσοβία για να πετάξω πίσω Έλλαδα.Επίσης είμαστε φοιτητές και έχουμε και σαν κριτήριο την νυχτερινή ζωή αυτή τη φορά καθώς έχουμε ακούσει αρκετά για το φθηνό αλκοόλ της χώρας...
 

giorgtsi

Member
Μηνύματα
291
Likes
220
Επόμενο Ταξίδι
Μιλάνο
Ταξίδι-Όνειρο
New York
Θα εκτιμούσα πολύ να μου απαντήσει κάποιος που έχει τύχει να κάνει αυτό το ταξίδι για 4 μόνο βράδια για να μου πει αν αξίζει
 

STKF

Member
Μηνύματα
1.147
Likes
5.364
Κάπου διάβασα πως μια μέρα αρκεί για Βαρσοβία
Εντάξει τώρα μην τρελαθούμε... Ας έλεγε ότι δεν βρήκε κάτι που να τον ενδιαφέρει η δεν του άρεσε.

αν αξίζει να πεταχτώ και Κρακοβία και μετά να γυρίσω Βαρσοβία για να πετάξω πίσω Έλλαδα.Επίσης είμαστε φοιτητές και έχουμε και σαν κριτήριο την νυχτερινή ζωή αυτή τη φορά καθώς έχουμε ακούσει αρκετά για το φθηνό αλκοόλ της χώρας...
Να πας οπωσδήποτε τότε Κρακοβία. Δεν ξέρω τι γίνεται από κλαμπόνια αλλά από μπαρ........:)
Συστήνεται όμως αποτοξίνωση τις τελευταίες ημέρες πριν το ταξίδι...:haha::haha:
 

Orfeasraf

Member
Μηνύματα
581
Likes
484
είμαστε φοιτητές και έχουμε και σαν κριτήριο την νυχτερινή ζωή αυτή τη φορά καθώς έχουμε ακούσει αρκετά για το φθηνό αλκοόλ της χώρας...
Δεν είσαι ούτε ο πρώτος, ούτε ο τελευταίος, το 90% των φοιτητών εχουν δυστυχώς ως κριτήριο τη νυχτερινή ζωη. Το θεωρώ ανοησία, πάτε σρ μια χώρα αρκετά άγνωστη στο μεσο Έλληνα που έχει πολλά να διδάξει τόσο ιστορικά όσο και στο σήμερα.

Είναι μια χώρα όπου στο μυαλό των περισσότερων συγκρινεται με τριτοκοσμικες χώρες ενώ σε πολλούς τομείς μπορεί να συγκριθεί με γερμανιες κλπ. Είναι κρίμα απλά να πηγαίνεις κάπου μόνο (ή κυρίως) για τη νυχτερινή ζωη. Αν είναι αυτό το κύριο κριτήριο γιατί δε μένετε Αθήνα; τόση νυχτερινή ζωή υπάρχει εδώ, γλιτώνετε και τα αεροπορικά και τα ακριβά ξενοδοχεία της Βαρσοβίας...
 

STKF

Member
Μηνύματα
1.147
Likes
5.364
Δεν είσαι ούτε ο πρώτος, ούτε ο τελευταίος, το 90% των φοιτητών εχουν δυστυχώς ως κριτήριο τη νυχτερινή ζωη
Φοβερή δυστυχία, πραγματικά. :haha::haha:΄Το αποδίδω-όπως λέει και το λαικόν άσμα- στο ότι η νύχτα είναι ξελογιάστρα, είναι και όμορφη. Τι να κάνουν τα καημένα τα παιδιά, παρασύρονται.

Το θεωρώ ανοησία
Έχεις μεγάλο δίκιο.:haha::haha::haha:

πάτε σρ μια χώρα αρκετά άγνωστη στο μεσο Έλληνα που έχει πολλά να διδάξει τόσο ιστορικά όσο και στο σήμερα.
Σοβαρά τώρα? Τι έχει να διδάξει τον μέσο νέο Έλληνα ιστορικά?

Είναι μια χώρα όπου στο μυαλό των περισσότερων συγκρινεται με τριτοκοσμικες χώρες ενώ σε πολλούς τομείς μπορεί να συγκριθεί με γερμανιες κλπ.
Σοβαρά και πάλι. Ξέρεις εσύ κανένα τομέα που να κοντράρει την Γερμανία?

Είναι κρίμα απλά να πηγαίνεις κάπου μόνο (ή κυρίως) για τη νυχτερινή ζωη.
Μιά χαρά είναι. Ας αφήσουμε τα παιδιά να κάνουν αυτό που επιθυμούν. :)
 

giorgtsi

Member
Μηνύματα
291
Likes
220
Επόμενο Ταξίδι
Μιλάνο
Ταξίδι-Όνειρο
New York
@STKF @Orfeasraf Παρεξηγήσατε τα λεγόμενά μου.Μου αρέσουν πάρα πολύ τα ταξίδια και να ανακαλύπτω μέρη και να μαθαίνω για την ιστορία του κάθε τόπου,ένας από εσάς είμαι και εγώ (μπορείτε να βρείτε την αγάπη μου για ταξίδια σε αρκετά τόπικ του φόρουμ).Σαφώς και δεν πηγαίνω κάπου μόνο για την νυχτερινή ζωή για την ακρίβεια όταν ταξιδεύω η νυχτερινή ζωή είναι το τελευταίο που μ απασχολεί απλά επειδή τυχαίνει αυτή τη φορά να κλείσαμε εισιτήρια για Πολωνία την οποία θέλαμε από πέρσι να επισκεφθούμε και δεν μας έκατσε, διάβασα οτι έχει αρκετά καλή νυχτερινή ζωή με φθηνό αλκοόλ,σαφώς και δεν αποτελεί κύριο κριτήριο αλλά μιας και πρόκειται να βρεθούμε σ αυτή την χώρα γιατί να μην βγούμε για κάνα ποτάκι;Και στην τελική δεν κατάλαβα την επίθεση,ο καθένας ταξιδεύει όπως θέλει!!!Παρακαλώ μην ξανακρίνετε κάποιον εδώ μέσα χωρίς να τον γνωρίζετε προσωπικά.
Εθεσα ένα βασικό ερώτημα στο οποίο δεν απαντήσατε.Έχω 4 βράδια,αξίζει να τα μοιράσω; και αν ναι πώς ;ή να κάτσω και τα 4 Βαρσοβία;Υπάρχει κάποιος άλλος που ταξίδευε και είχε στη διάθεσή του ΜΟΝΟ 4 βράδια και τα έσπασε για να μου πει την γνώμη του;
Αν είναι αυτό το κύριο κριτήριο γιατί δε μένετε Αθήνα; τόση νυχτερινή ζωή υπάρχει εδώ, γλιτώνετε και τα αεροπορικά και τα ακριβά ξενοδοχεία της Βαρσοβίας...
Καταρχάς μένω Θεσσαλονίκη και όχι Αθήνα.
 

alice~

Member
Μηνύματα
714
Likes
1.167
Ταξίδι-Όνειρο
Iceland
Είναι μια χώρα όπου στο μυαλό των περισσότερων συγκρινεται με τριτοκοσμικες χώρες ενώ σε πολλούς τομείς μπορεί να συγκριθεί με γερμανιες κλπ.
Ehh δεν θα το έλεγα αυτό ακριβώς αλλά οκ. Προσπαθεί να φτάσει τις Γερμανιες αλλά έχει δρόμο ακόμα.
Τέλος πάντων, εγώ είχα επισκεφθεί την Βαρσοβια δυο φορές, και τις δυο φορές είχε παρα πολύ κρύο και χιόνι και ίσως γι’αυτο δεν μου άρεσε ιδιαίτερα. Μου έμεινε αδιάφορη. Εγώ θα σου έλεγα πως αξίζει να πας Κρακοβια. Μπορεις να μείνεις το πρώτο βράδυ Βαρσοβια και να φύγεις την επόμενη το μεσημεράκι ή το απογευματάκι για Κρακοβια. Το αλκοόλ είναι όντως πολύ φθηνό και πρέπει να δοκιμάσεις την βότκα Soplica με τις διαφορες γεύσεις της και τα ιδιαίτερα σφηνάκια που κάνουν εκεί στην Πολωνία. Η Κρακοβια είναι μια πολύ όμορφη πόλη και έχει νυχτερινή ζωή, όποτε αξίζει να πας. Με το τρένο δεν είναι μακριά, το πολύ να’ναι τρεις ώρες. Update: με το γρήγορο τρένο είναι περίπου 2.30 ώρες ;)
 

STKF

Member
Μηνύματα
1.147
Likes
5.364
Παρεξηγήσατε τα λεγόμενά μου.
Δεν παρεξήγησα τίποτα, προφανώς δεν κατάλαβες τίποτα από ότι έγραψα, αν τα διάβασες κιόλας.
Αυτό δεν με πειράζει καθόλου, δικαίωμά σου να διαβάζεις ότι θες, αλλά το να με βάζεις στην ίδια πλευρά με τον @Orfeasraf με ενοχλεί.:(

Εθεσα ένα βασικό ερώτημα στο οποίο δεν απαντήσατε.Έχω 4 βράδια,αξίζει να τα μοιράσω;
Δες το πόστ αριθμός 316 λίγο πιο πάνω.

!Παρακαλώ μην ξανακρίνετε κάποιον εδώ μέσα χωρίς να τον γνωρίζετε προσωπικά.
Παρακάλώ και εγώ εσένα να μην αποδίδεις σε συμφορουμίτες, πράγματα που δεν έχουν κάνει.
 

yllos

Member
Μηνύματα
451
Likes
2.961
Επόμενο Ταξίδι
Σλοβενία-Τσεχία-Ουγγαρία
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Δεν μοιράζονται εύκολα οι πόλεις αυτές ειδικά αν θες να δεις Άουσβιτσ και αλατωρυχεία που είναι must να τα δεις. Στο 2-2 τρέχεις σαν τον τρελό στην Κρακοβία για να τα χωρέσεις στο Βαρσοβία 1 - Κρακοβία 3 δεν θα προλάβεις να δεις Βαρσοβία παρά να πάρεις μία γεύση μόνο.
Πάντως επειδή τις κάναμε σε τουρ μαζί με Βρότσλαβ αν είχα να διαλέξω μία από τις 2 για παραπάνω μέρες θα διάλεγα Κρακοβία χωρίς πολύ σκέψη.
 
Last edited:

EleniLiva

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Για Βαρσοβια-Κρακοβια 22-26/12 γνωρίζετε αν κάποιες μέρες δεν λειτουργεί-δεν έιναι ανοικτό τίποτα; (πχ εστιατόρια, μπαρ, μουσεία, μμμ). Ευχαριστω!
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.747
Μέλη
38.880
Νεότερο μέλος
Adamamdia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom