Βέλγιο Από Αεροδρόμιο Charleroi μέχρι Βρυξέλλες

kostas travel

Member
Μηνύματα
57
Likes
197
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μιανμάρ
Καλησπέρα και καλώς όρισες,
δεδομένου ότι πρέπει να σαι 1+ ωρα πριν στο αεροδρόμιο, θα έλεγα να πάρεις το λεωφορείο των 7.00 η ώρα. Το μετρό ξεκινάει νομίζω στις 6 το πρωί, δες πόση ώρα θες από Gare du Midi προς το ξενοδοχείο και υπολόγισε ώστε να είσαι πριν τις 7 στο Gare du Midi. Δεν νομίζω ότι υπάρχει κίνδυνος να είναι γεμάτο το λεωφορείο.
Καλό ταξίδι, καλά να τα περάσεις!
Πήρα flibco (απο Μπριζ) για Σαρλερούα και όλα ήταν σύμφωνα με το πρόγραμμα. Μπορείς να κλείσεις εισιτήριο απο το σαιτ τους. Οσο πιο νωρις το κλείσεις τόσο πιο φτηνα θα το βρεις.

Σας ευχαριστώ πολυ για και τους 2 για τις απαντησεις που μου δωσατε! Επειδη τη μια μερα θα ηθελα να την περασω Μπριζ, ο καλυτερος τροπος ειναι να παρω τραίνο απο Gare du Midi η απο καποιον αλλο σταθμο?
 

marm

Member
Μηνύματα
17
Likes
34
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ισλανδία, Βιετνάμ, Κάιρο
Αν δεν κάνω λάθος η αφετηρία είναι στο Gare du Midi. Μπορείς να πάρεις το τραίνο κι από Gare du Nord που θα είσαι πιο κοντά εκεί και νομίζω ότι κάνει στάση κι εκεί οπότε καλύτερα από κει.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.552
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
και από Centrale
 

kostiskampou

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Καλησπέρα σας και καλώς σας βρήκα .

Στίς 5/4 πετάμε για σαρλερουα με ryanair και επιστρέφουμε στις 8/4.

Διάβασα μέσα στο φόρουμ ότι υπάρχουν λεωφορεία flibco όπως κάνουν το δρομολόγιο αεροδρόμιο σαρλερουα-βρυξέλλες και πως εάν κλείσω απο νωρίς τα εισιτήρια ειναι 5 εβρω.

Στο σαιτ όμως προσπάθησα να κάνω κράτηση και για 2 εισιτήρια (πηγαινε-έλα) η τιμή ειναι 56 εβρω(κάνω κάτι λάθος?)

Η μόνη τοποθεσία στις βρυξέλλες που μπορεί να μας αφήσει το flibco είναι το Gare du Midi ?

Ακόμα και άν τα κλείσω θα προλάβω στην επιστοφή να είμαι εγκαίρως στο αεροδρόμιο(το ξενοδοχείο μας ειναι το easyHotel Brussels City Centre και η πτήση ειναι στις 9:10)

Συγνώμη εάν κάνω χιλιοαπαντημένες ερωτήσεις αλλά λόγω τις παλαιότητας των θεμάτων δεν ήμουν σίγουρος για το τι ισχύει

Ευχαριστώ για τις όποιες απαντήσεις
 

North66

Member
Μηνύματα
4.297
Likes
5.032
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία
Τα πεντάευρα ισχύουν αν κλείσεις αρκετό καιρό πριν (πχ δύο μήνες πριν) και όχι σε περίοδο γιορτών όπως θες εσύ. Φυσικά αφού η στάνταρ τιμή είναι 14 η διαδρομή μην τα κλείνεις ακόμα, μπορεί κάτι να συμβεί και να βγάλουν καμιά προσφορά.

Έχουν δρομολόγια απ' τα χαράματα, θα προλάβεις. Το ξενοδοχείο σου είναι σε πολύ καλό σημείο, περπατάς λίγο προς τo σταθμό De Brouckere και με το premetro είσαι σε δέκα λεπτά Gare du Midi.

Προσοχή στο Gare du Midi επειδή θα φτάσεις στο σταθμό premetro του Gare du Midi, θα πρέπει να ανέβεις στην επιφάνεια και να μπεις στο σταθμό τρένων του Gare du Midi που αφού θα τον διασχίσεις, θα εξέλθεις απ' την πίσω πλευρά επί της Rue de France όπου περιμένουν τα λεωφορεία της Flibco. Γι΄αυτό το λόγο να φτάσεις νωρίτερα στο σταθμό γιατί μπορεί να μπερδευτείς.
 

serginio

Member
Μηνύματα
509
Likes
367
Επόμενο Ταξίδι
Νάπολι,Ιταλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ισλανδία
Τα δρομολόγια του λεωφορείου πάνε παρέα με τα αεροπορικά. Πήραμε flibco από Μπριζ για Σαρλερουά και φτάσαμε χωρίς κανένα πρόβλημα. Κινείσαι μόνο σε εθνικές οδούς οπότε δεν υπάρχει θέμα κίνησης. Επίσης δε χρειάζεται να τυπώσεις το εισιτήριο. Δείχνεις το μεηλ και ο οδηγός περνάει τον κωδικό.
 

agka8l

Member
Μηνύματα
37
Likes
25
Καλησπέρα σας και καλώς σας βρήκα .

Ακόμα και άν τα κλείσω θα προλάβω στην επιστοφή να είμαι εγκαίρως στο αεροδρόμιο(το ξενοδοχείο μας ειναι το easyHotel Brussels City Centre και η πτήση ειναι στις 9:10)

Συγνώμη εάν κάνω χιλιοαπαντημένες ερωτήσεις αλλά λόγω τις παλαιότητας των θεμάτων δεν ήμουν σίγουρος για το τι ισχύει

Ευχαριστώ για τις όποιες απαντήσεις
το ξενοδοχειο ειναι σουπερ και σε πολυ καλο σημείο , εμενα με αφησε το λεωφορείο της flibco 00:00 εξω απο τον σταθμο και λογο ωρας δεν προλάβαμε και το κοψαμε με τα ποδια ηταν περίπου 20 λεπτα. στο αναφέρω σαν χειρότερο σεναριο . Δεν θα εχεις κανενα θεμα θα ξυπνήσεις το πρωι θα πας στον σταθμο de bruckere , (περιπου 3 λεπτα απο το ξενοδοχειο με τα ποδια ) και απο εκει θα βγεις gare du midi
να χεις το νου σου οτι οι βελγοι ειναι ,δεν θα το λεγα αφιλόξενοι αλλα καπως μονόχνωτοι με μεγάλη δυσκολία θα σε εξυπηρετησουν και μιλανε αγγλικα πολυ σπάνια
 

North66

Member
Μηνύματα
4.297
Likes
5.032
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία
Οι Βέλγοι σαν πολύγλωσσοι από ανάγκη στη χώρα τους γνωρίζουν αγγλικά και μάλιστα πολύ καλά. Απλά αυτοί που συνάντησες δεν ήταν Βέλγοι γιατί α) ο Βέλγος είναι σπάνιο είδος ανθρώπου στις Βρυξέλλες και β) ακόμα σπανιότερα θα συναντήσεις Βέλγο να σε εξυπηρετήσει σαν τουρίστα γιατί σε αυτές τις δουλειές δουλεύουν συνήθως άνθρωποι άλλων εθνικοτήτων.
 
Last edited:

agka8l

Member
Μηνύματα
37
Likes
25
Οι Βέλγοι σαν πολύγλωσσοι από ανάγκη στη χώρα τους γνωρίζουν αγγλικά και μάλιστα πολύ καλά. Απλά αυτοί που συνάντησες δεν ήταν Βέλγοι γιατί α) ο Βέλγος είναι σπάνιο είδος ανθρώπου στις Βρυξέλλες και β) ακόμα σπανιότερα θα συναντήσεις Βέλγο να σε εξυπηρετήσει σαν τουρίστα γιατί σε αυτές τις δουλειές δουλεύουν συνήθως άνθρωποι άλλων εθνικοτήτων.
Βρυξέλλες , μπρουζ κ Γάνδη αγγλικά 100% μίλησαν μόνο στα ξενοδοχεία και 1 φοιτητής σερβιτόρος σε ένα μπαρ στην Γάνδη . Όλοι οι άλλοι τα παντα στα γαλλικά ακόμα και στο λιντλ ακόμα και στο σιδηροδρομικό σταθμό και αεροδρόμιο .

Το Γράψα γτ όταν έψαχνα την στάση του flibco στην Γάνδη έψαχνα 15 λεπτά μέχρι να μου απαντήσει καποιος κ όχι για να κατηγορήσω τόσο αλλά μου έκανε πραγματικά εντύπωση
 

serginio

Member
Μηνύματα
509
Likes
367
Επόμενο Ταξίδι
Νάπολι,Ιταλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ισλανδία
Βρυξέλλες , μπρουζ κ Γάνδη αγγλικά 100% μίλησαν μόνο στα ξενοδοχεία και 1 φοιτητής σερβιτόρος σε ένα μπαρ στην Γάνδη . Όλοι οι άλλοι τα παντα στα γαλλικά ακόμα και στο λιντλ ακόμα και στο σιδηροδρομικό σταθμό και αεροδρόμιο .

Το Γράψα γτ όταν έψαχνα την στάση του flibco στην Γάνδη έψαχνα 15 λεπτά μέχρι να μου απαντήσει καποιος κ όχι για να κατηγορήσω τόσο αλλά μου έκανε πραγματικά εντύπωση
Ξεφεύγουμε λίγο από το θέμα αλλά ας καταθέσω και εγώ την εμπειρία μου από πέρσι γιατί φυσικά όλα είναι σχετικά. Στο λεωφορείο μέσα στη Μπριζ (από σταθμό για κέντρο) πέτυχα τον πιο ευγενικό ίσως οδηγό που σε άπταιστα αγγλικά εξυπηρέτησε όλους τους τουρίστες (εμάς μας είχε τρια λεπτά στην πόρτα και μας έδινε οδηγίες). Επίσης μες το λεωφορείο πέτυχα φοιτητή βέλγο που μιλούσε ελληνικά και πήγαινε σε μάθημα ελληνικών και φυσικά μας έπιασε κουβέντα! Όπως είπα όλα είναι σχετικά.
Το συμπέρασμα είναι ότι παντού συνεννοήθηκαμε με τον ένα ή τον άλλο τρόπο!
Καλά να περάσεις. Μπρυζ όπως θα διαβάσεις είναι σαν παραμυθένια πόλη. Διάβασε και τις σχετικές ενότητες. Αν πας μονοήμερη και σε βολεύει πήγαινε καθημερινή, έχει τεράστια διαφορά σε κόσμο.
 
Μηνύματα
19
Likes
7
Καλησπέρα σας! Ειμαι καινουριο μελος! Πρωτη φορα μπαίνω στη διαδικασία να οργανωσω μονη μου ενα ταξιδι. Φτάνω στο Σαρλερουα απο θεσσαλονικη στις 16/11/2018 στις 22:00 μ.μ και επιστρεφω θεσσαλονικη την Δευτερα 19/11/2018 στις 15:00μ.μ . Πρωτο βημα! Πως θα φτασω απο το αεροδρομιο το βραδυ στις Βρυξελλες; Μεχρι τι ωρα υπαρχουν λεωφορεια; Στο google maps μου βγαζει μια συγκοινωνια μονο...μαλλον ειναι τρενο για να γραφει ic. Μπορει καποιος να με βοηθησει για το πως να κινηθω;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.574
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom