Τουρκία Τουρκία - διαβατήριο ή ταυτότητα ??

maria84

Member
Μηνύματα
90
Likes
42
Παιδια θα ηθελα να ταξιδεψω Τουρκια για εναν προσωπικο λογο και εχω το εξης θεμα : Η ταυτοτητα μου εχει ληξει τον Μαιο. Εχουν περασει δηλ 15 χρονια απ την στιμγη που εκδοθηκε. Το διαβατηριο μου τωρα ληγει τον Δεκεμβριο . Μπορω να ταξιδεψω ;; τι λετε ;;;

Ευχαριστω
Δεν γνωρίζω για την ταυτότητα αλλά ξέρω σίγουρα οτι το διαβατήριό σου θα πρέπει να έχει τουλάχιστον εξάμηνη ισχύ απο την ημερομηνία εισόδου σου στη χώρα.
 

Dina Z

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
4.332
Ταξίδι-Όνειρο
Ονειρεύομαι ... γενικώς!
Παιδια θα ηθελα να ταξιδεψω Τουρκια για εναν προσωπικο λογο και εχω το εξης θεμα : Η ταυτοτητα μου εχει ληξει τον Μαιο. Εχουν περασει δηλ 15 χρονια απ την στιμγη που εκδοθηκε. Το διαβατηριο μου τωρα ληγει τον Δεκεμβριο . Μπορω να ταξιδεψω ;; τι λετε ;;;

Ευχαριστω
Η ταυτότητά σου έχει τα στοιχεία σου και με λατινικούς χαρακτήρες;
Οι αστυνομικές ταυτότητες δεν έχουν ημερομηνία λήξης εκτός εάν η φυσιογνωμία σου έχει αλλάξει υπερβολικά και δεν είσαι αναγνωρίσιμος.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.599
Likes
12.420
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Οι αστυνομικές ταυτότητες δεν έχουν ημερομηνία λήξης εκτός εάν η φυσιογνωμία σου έχει αλλάξει υπερβολικά και δεν είσαι αναγνωρίσιμος.
Κι όμως οι ταυτότητές μας έχουν ημερομηνία λήξης τα 15 χρόνια από την έκδοσή τους που όμως δεν αναγράφεται σε αυτές.
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.112
Likes
3.738
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
Κι όμως οι ταυτότητές μας έχουν ημερομηνία λήξης τα 15 χρόνια από την έκδοσή τους που όμως δεν αναγράφεται σε αυτές.
Ισχύει απόλυτα αυτό! Το επιβεβαίωσα πρόσφατα με την έκδοση της νέας μου ταυτότητας. Κανονικά η ταυτότητα μας έχει ισχύ 15 χρόνια και είμαστε υποχρεωμένοι να την αντικαθιστούμε. Πριν 1 μήνα μια φίλη μου που θα ταξίδευε στο Λονδίνο με την AIR FRANCE μέσω Παρισιού την ενημέρωσαν ότι δεν δέχονταν ταυτότητα που έχει εκδοθεί πριν 15 χρόνια και πήγε και έβγαλε νέα αμέσως γιατί απλά δε θα ταξίδευε. Ευτυχώς που το διάβασε κάπου και πήρε τηλέφωνο για να ρωτήσει την εταιρεία.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.477
Likes
28.937
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Ισχύει απόλυτα αυτό! Το επιβεβαίωσα πρόσφατα με την έκδοση της νέας μου ταυτότητας. Κανονικά η ταυτότητα μας έχει ισχύ 15 χρόνια και είμαστε υποχρεωμένοι να την αντικαθιστούμε. Πριν 1 μήνα μια φίλη μου που θα ταξίδευε στο Λονδίνο με την AIR FRANCE μέσω Παρισιού την ενημέρωσαν ότι δεν δέχονταν ταυτότητα που έχει εκδοθεί πριν 15 χρόνια και πήγε και έβγαλε νέα αμέσως γιατί απλά δε θα ταξίδευε. Ευτυχώς που το διάβασε κάπου και πήρε τηλέφωνο για να ρωτήσει την εταιρεία.
Υποχρέωση αντικατάστασης υπάρχει στα 15 έτη. Όμως η ισχυς του εγγράφου δε λήγει, κι αυτή είναι η διαφορά από τα διαβατηρια.

Στο τηλεφωνικό κέντρο της Air France οι πληροφορίες που δίνουν είναι ότι ναι. Πρόσφατα είπαν σε φίλο ότι χρειάζεται βίζα για τη Γαλλική πολυνησια και να ρωτήσει στην πρεσβεία της Γαλλικής Πολυνησίας για το πώς βγαίνει. Κι ότι για transit στις ΗΠΑ δε χρειάζεται ESTA. Ότι ναναι.
 

thessaris

Member
Μηνύματα
599
Likes
871
Να ενημερώσω εδώ ότι μπαινοέβγαινα Τουρκία τον τελευταίο χρόνο με ταυτότητα ληγμένη (έχει περάσει η δεκαπενταετία) χειρόγραφη χωρίς κανένα πρόβλημα. Τελικά εδέησα να την αλλάξω πριν 2-3 μήνες λόγω φθοράς.
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
χειρογραφη αλλα με λατινικα εμπειρικα εχει θεμα;
Σου κάνουν λίγο περισσότερο έλεγχο να δουν αν είναι όλα Οκ θα σου γκρινιάξουν κιόλας αλλά περνάς κανονικά....
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.726
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom