Ινδονησία Ταϊλάνδη Μπαλί ή Ταϋλάνδη

dimis87

Member
Μηνύματα
125
Likes
45
Επόμενο Ταξίδι
Καραιβικη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνια
Όλα τα μέρη αξίζουν και όλα έχουν το κάτι που θα σου μείνει. Απλά επειδή δεν μπορούμε δυστυχώς να πάμε παντού και να τα έχουμε όλα και επειδή ακριβώς για αυτό τον λόγο υπάρχει αυτό το φόρουμ ζήτησα γνώμες από ταξιδιώτες που έχουν επισκεφτεί και τα δύο μέρη να με βοηθήσουν να επιλέξω. Και τα δύο μου άρεσαν πολύ για αυτό τον λόγο έφτιαξα και αυτό το θέμα επειδή δεν μπορούσα να διαλέξω. Τελικά με τράβηξε λίγο παραπάνω το "παραδοσιακό" και η ζούγκλα που βγάζει το Μπαλί.
Συμφωνω και με το παραπανω... Δεν υπάρχει κακη εμπειρία .
 

makzax

Member
Μηνύματα
78
Likes
188
Κι εγώ ήμουν σε ανάλογο δίλλημα. Επέλεξα Μπαλί λόγω εποχής και φύσης! ;)
 

dimis87

Member
Μηνύματα
125
Likes
45
Επόμενο Ταξίδι
Καραιβικη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνια
Κι εγώ ήμουν σε ανάλογο δίλλημα. Επέλεξα Μπαλί λόγω εποχής και φύσης! ;)
Πες γενικες εντυπώσεις απο μπαλι.... Πως σου φανηκε?? Ακριβο.. Θαλλασες?
 

Lamprini74

Member
Μηνύματα
45
Likes
78
Καλημερα και απο μενα. Στο Μπαλι πηγα για γαμηλιο ταξιδι. Εντυπωσεις; Φιλικοι ντοπιοι, Παμφθηνη ζωη, πολλα πραγματα να δεις, εμπειριες καταπληκτικες. Θαλασσα; Ενα μεγαλο μηδενικο. Κατα την γνωμη μου, μην ασχοληθεις καν μαζι της. Αστην για την Ελλαδα! Το ξενοδοχειο μας ηταν το Nusa Dua Beach hotel and Spa. Εκδρομες στο νησι, οργανωνε και το ξενοδοχειο με τιμες για τους τουριστες (υψηλες δηλ.) Στην αρχη ειμασταν διστακτικοι να κυκλοφορουμε μονοι μας, ωστοσο απο οτι καταλαβαμε δεν υπηρχε λογος να φοβομαστε. Δυο ημερες καναμε το εξης. Βγηκαμε εξω απο το ξενοδοχειο στα ταξι. Εκει βρηκαμε εναν οδηγο που μιλουσε αγγλικα και τον κλεισαμε για μια ολοκληρη μερα με 30Ε. Του ειπαμε τι θελουμε να δουμε και μας πηγε παντου. Την μεθεπομενη μερα καναμε το ιδιο. Και τι δεν ειδαμε. Ανακατευτηκαμε με τους ντοπιους και φυγαμε απο την πεπατημενη. Πιο ηρεμο οδηγο δεν εχω συναντησει πουθενα. Την κορνα του ταξι του δεν την πατησε ποτε!. Η οδηγηση τους βεβαια ειναι παλαβη! Απειρα μηχανακια, αριστερη οδηγηση, πολυ κινηση. Παζαρια στα σουβενιρ, τις εκδρομες. Θυμαμαι καναμε ραφτινγκ σε ενα ποταμο. Ρωταμε σε ενα γραφειο την τιμη μας λεει ενα τρελο ποσο. Ρωταμε απεναντι τα μισα! Τι γινεται, σκεφτομαστε! Τελικα, το ποταμι το κατεβαιναμε μαζι, διπλα διπλα οι δυο βαρκες απο δυο διαφορετικες εταιριες οργανωσης με τελειως διαφορετικη τιμη για το ιδιο ακριβως πραγμα. Επισης, εχετε στο νου σας να δειτε τι ωρα νυχτωνει. Αυτα τα λιγα απο μενα
 

makzax

Member
Μηνύματα
78
Likes
188
Πες γενικες εντυπώσεις απο μπαλι.... Πως σου φανηκε?? Ακριβο.. Θαλλασες?
Χεχε τον Αύγουστο... δεν έχω πάει ακόμα! Από Θάλασσες δεν περιμένω κάτι το ιδιαίτερο, αν προλάβουμε ίσως πάμε σε κανένα νησάκι, οι νότιες τουριστικές παραλίες απ' ότι είδα δεν κάνουν για μπάνιο
 

dimis87

Member
Μηνύματα
125
Likes
45
Επόμενο Ταξίδι
Καραιβικη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνια
Καλημερα και απο μενα. Στο Μπαλι πηγα για γαμηλιο ταξιδι. Εντυπωσεις; Φιλικοι ντοπιοι, Παμφθηνη ζωη, πολλα πραγματα να δεις, εμπειριες καταπληκτικες. Θαλασσα; Ενα μεγαλο μηδενικο. Κατα την γνωμη μου, μην ασχοληθεις καν μαζι της. Αστην για την Ελλαδα! Το ξενοδοχειο μας ηταν το Nusa Dua Beach hotel and Spa. Εκδρομες στο νησι, οργανωνε και το ξενοδοχειο με τιμες για τους τουριστες (υψηλες δηλ.) Στην αρχη ειμασταν διστακτικοι να κυκλοφορουμε μονοι μας, ωστοσο απο οτι καταλαβαμε δεν υπηρχε λογος να φοβομαστε. Δυο ημερες καναμε το εξης. Βγηκαμε εξω απο το ξενοδοχειο στα ταξι. Εκει βρηκαμε εναν οδηγο που μιλουσε αγγλικα και τον κλεισαμε για μια ολοκληρη μερα με 30Ε. Του ειπαμε τι θελουμε να δουμε και μας πηγε παντου. Την μεθεπομενη μερα καναμε το ιδιο. Και τι δεν ειδαμε. Ανακατευτηκαμε με τους ντοπιους και φυγαμε απο την πεπατημενη. Πιο ηρεμο οδηγο δεν εχω συναντησει πουθενα. Την κορνα του ταξι του δεν την πατησε ποτε!. Η οδηγηση τους βεβαια ειναι παλαβη! Απειρα μηχανακια, αριστερη οδηγηση, πολυ κινηση. Παζαρια στα σουβενιρ, τις εκδρομες. Θυμαμαι καναμε ραφτινγκ σε ενα ποταμο. Ρωταμε σε ενα γραφειο την τιμη μας λεει ενα τρελο ποσο. Ρωταμε απεναντι τα μισα! Τι γινεται, σκεφτομαστε! Τελικα, το ποταμι το κατεβαιναμε μαζι, διπλα διπλα οι δυο βαρκες απο δυο διαφορετικες εταιριες οργανωσης με τελειως διαφορετικη τιμη για το ιδιο ακριβως πραγμα. Επισης, εχετε στο νου σας να δειτε τι ωρα νυχτωνει. Αυτα τα λιγα απο μενα
Να πας μεχρι εκει και να μην εχει μια ωραία ακτογραμμη να θυμασαι???? Προσωπικά δεν ειναι του τύπου μου και ναι για μένα ειναι λογος να αποριψω ενα μερος
 

Gr.evavgelia

Member
Μηνύματα
15
Likes
4
Το έχω καταλάβει γιατί δεν έχω κάνει κανένα ταξίδι με ταξιδιωτικό και τα καταφέραμε μια χαρά. Απλά επειδή πρόκειται για ταξίδι του μέλιτος και είναι αρκετά μακρινό για τα δικά μας δεδομένα (το πιο μακρινό πέρα από Ευρώπη ,που έχω κάνει είναι Ντουμπάι) είπαμε να τα κανονίσει όλα ένα ταξιδιωτικό. Τα αεροπορικά που βρίσκω είναι 600 plus το άτομο απλά φοβάμαι μη τα χάσω με τόσες πτήσεις. Ό ξεναγός είναι Έλληνας και απλά τον έχουμε για μια ολόκληρη μέρα για τα βασικά και μετά για οδηγίες για τα υπόλοιπα και φυσικά αν χρειαστούμε κάτι θα είναι εκεί. Ατομικό είναι το πακέτο όχι με γκρουπ . Εν πάση περιπτώσει ανάμεσα στους δύο προορισμούς ποιος είναι πιο "ουαου" ; Για Ευρώπη ας πούμε έχω μια κρίση ανάμεσα σε χώρες και σε πόλεις για εκεί όμως καμία. Και δεν έχω κανέναν που να έχει πάει για να μου πει έστω και τα δύο είναι ωραία σαν μέρη άλλα εκεί πχ στο Μπαλί είναι Αλλιώς...
Καλησπέρα... Επειδή τον Αύγουστο θα πάω Μπαλί μπορείς να μου δώσεις πληροφορίες για τον Έλληνα ξεναγό ?
 

KaterinaJ

Member
Μηνύματα
422
Likes
512
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Καλησπέρα... Επειδή τον Αύγουστο θα πάω Μπαλί μπορείς να μου δώσεις πληροφορίες για τον Έλληνα ξεναγό ?
Πληροφορία που έχω συλλέξει απο το forum:

Ελληνόφωνος ξεναγός είναι ο Gede +62 8123912233. Πρέπει να είναι απο το πρακτορείο Pacto Baliprima Holidays +62 361 288790

http://www.pactoltd.com/
 

Goodecon

New Member
Μηνύματα
2
Likes
1
Καλησπέρα παιδιά...τέλη Ιουνίου με αρχές Ιουλίου ετοιμάζομαι να πάμε ταξίδι του μέλιτος με την γυναικά μου και επιλέξαμε ως προορισμό το Μπαλί και το Λομπόκ. Θα μείνουμε τέσσερα βράδια στο Μπαλί και τρία βράδια στο Λομπόκ. Πηρά πολλές σημαντικές πληροφορίες για το Μπαλί που θα μας βοηθήσουν πολύ, αλλά ήθελα να ρωτήσω αν έχει πάει κανείς στο Λομπόκ και να μου δώσει περισσότερες πληροφορίες για δραστηριότητες και γενικές πληροφορίς; Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

rena1988

Member
Μηνύματα
294
Likes
139
Επόμενο Ταξίδι
Ζανζιβάρη (11/2021)
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περου
Καλησπερα, τελικά παιδιά πως τα περάσετε στο Μπαλί; Για πειτε κανενα tip και για έμας που θα παμε τον Γενάρη...που μείνατε, αν θα το προτείνατε, μείνατε μόνο ubud ?
 
Μηνύματα
6
Likes
2
Καλησπέρα, είμαι καινούργια στην ομάδα,
Θα θέλαμε με τον φίλο μου να πάμε μια εκδρομή σε κάποιον εξωτικό προορισμό, σκεφτόμαστε για Μπαλι-Σιγκαπούρη ή Ταυλανδη, είδαμε τα επεισόδια του Δουση γι αυτούς τους προορισμούς και δεν με τρελαιναν είναι η αλήθεια. Θα ήθελα να ρωτήσω αυτούς που έχουν πάει ποιο μέρος θα διάλεγαν να ξανά πανε και οποία άλλη πληροφορία ειναι αποδεκτή 😊
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.565
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom