Αντίπαρος Αντίπαρος

Μηνύματα
4
Likes
5
Καλησπέρα, μόλις γύρισα από Αντίπαρο και θα προσπαθήσω να δώσω μια εικόνα από την διαμονή στο νησί:

-Διαμονή στο κάμπινγκ, παρότι είχε πολυκοσμία οι άνθρωποι του κάμπινγκ έκαναν ότι μπορούσαν για να είναι καθαρό και να μπορούν όλοι να ευχαριστηθούν την διαμονή σε αυτό επίσης είχε και δρώμενα μέσα στο κάμπινγκ ( συναυλία με συγκρότημα + άλλο βράδυ stand up comedy ), στα συν και το εστιατόριο.Επίσης κοντά στο λιμάνι περίπου 10 λεπτά περπάτημα.
-Μεταφορικό μέσο: με το λεωφορείο καλύπτονται οι περισσότερες παραλίες του νησιού καθώς και η μεταφορά στο Σπήλαιο. (Το Κτελ είναι στο λιμάνι).
-Παραλίες: στον Άγιο Γεώργιο (απέναντι είναι το Δεσποτικό), στον Σωρό και στο κάμπινγκ όλες με άμμο, ύπαρξη μαγαζιών για φαγητό ή καφέ. Στο κάμπινγκ νομίζω λεγόταν θεολόγος και μπορούσες να περάσεις στο νησάκι που έχει απέναντι καθώς το νερό δεν ξεπερνάει το μισό μέτρο.
-Χώρα: από το λιμάνι ξεκινάει ο κεντρικός πεζόδρομος όπου έχει άπειρα μαγαζιά και καταλήγει στην πλατεία.
-Νυχτερινή ζωή: Στην πλατεία έχει μπαράκια που καλύπτουν όλων των ειδών τα μουσικά ακούσματα και μετά τις 4 τη νύχτα υπάρχουν τα 2 after του νησιού το ένα στην πλατεία λέγεται Mill και η γνωστή ντίσκο La Luna μέχρι το πρωί.

Παρότι έχω επισκεφτεί πολλά νησιά στις Κυκλάδες η Αντίπαρος συνδυάζει τόσες αντιθέσεις που είναι αδύνατον να μην υπάρχει στον ταξιδιωτικό σου χάρτη.
Στα αξιοσημείωτα ήταν ότι παρά πολύς κόσμος από την Πάρο ερχόταν με το φέρρυ είτε για μπάνιο είτε για βραδινό ποτό.
 

davel

Member
Μηνύματα
8
Likes
0
Καλησπέρα παιδιά Αντίπαρος αξίζει να την επισκεφτείς ζευγάρι προς Αύγουστο ?
είναι οικονομικό νησί έχει να φας να βγεις για ποτάκι ? ποιες παράλιες αξίζουν? Είναι ανοργάνωτες η έχει ξαπλώστρες και να πάρεις ένα καφέ? Γενικά είμαι φαν τις άμμου θέλω μέσα έξω άμμο υπάρχει τέτοια επιλογή?

Επίσης αμάξι κινείτε στο νησί?
ευχαριστώ
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.310
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Καλησπέρα παιδιά Αντίπαρος αξίζει να την επισκεφτείς ζευγάρι προς Αύγουστο ?
είναι οικονομικό νησί έχει να φας να βγεις για ποτάκι ? ποιες παράλιες αξίζουν? Είναι ανοργάνωτες η έχει ξαπλώστρες και να πάρεις ένα καφέ? Γενικά είμαι φαν τις άμμου θέλω μέσα έξω άμμο υπάρχει τέτοια επιλογή?

Επίσης αμάξι κινείτε στο νησί?
ευχαριστώ
Καλησπέρα. Στο συγκεκριμένο τοπικ και ακριβώς στο απο πάνω ποστ θα βρεις αρκετά καλή πληροφόρηση.
Βεβαίως και αξίζει να την επισκεφτείς, και να αφιερώσεις κάποιες λίγες μέρες.
Το νησί οικονομικό όμως δε το λες, τουλάχιστον στα δικά μου τα μάτια. Φαίνεται βασικά αυτό απο τη διαμονή.
Νορμαλ προς το λίγο ακριβούτσικο.
Οι περισσότερες παραλίες είναι αμμώδεις, και ναι αμάξι κινείται κανονικά, θα το περάσεις με το φερρυ από τη Πούντα της Πάρου. Οι αποστάσεις είναι πολύ μικρές.
 

davel

Member
Μηνύματα
8
Likes
0
τι κοστος εχει το φερρυ για να σε παει απεναντι ?
για διαμονη στο λιμανι κοιταω ?
 
Last edited:

LIDA

Member
Μηνύματα
449
Likes
229
Ένα γρήγορο update για την Αντίπαρο!!!

Παραλίες: Στο Σωρό, γίνεται χαμός, για να βρεις ξαπλώστρα στο beach bar πρέπει να κλείσεις πριν 5 ημέρες και βάλε και δεν τρελάθηκα και ιδιαίτερα. Ούτως ή άλλως ερχόμενοι από τη Χαλκιδική δεν είχαμε καμία όρεξη να πάμε πάλι σε mainstream beach bar. Οπότε φεύγετε κατευθείαν από εκεί και συνεχίζετε για την καταπληκτική παραλία Σώστης, η οποία είναι ανοργάνωτη μεν αλλά είναι με κρυστάλλινα νερά και όχι με πάρα πολύ κόσμο. Έχει χωματόδρομο αλλά δεν έχετε πρόβλημα. Στη συνέχεια συνεχίζετε και πάτε στη Φανερωμένη, που έχει θάλασσα και από δεξιά και από αριστερά. Εκ αριστερών έχει ένα φανταστικό κολπάκι τύπου Καβουρότρυπες στην Χαλκιδική και εκ δεξιών έχει ένα κόλπο που τον κλείνουν τα βράχια. O Άγιος Γεώργιος δεν μας άρεσε καθόλου, πολύ τουριστικ και η θάλασσα δεν λέει. Μάλλον αξίζει επίσκεψη στο Δεσποτικό αλλά εμείς δεν μπήκαμε στη διαδικασία.

Διασκέδαση: Το νησί σφύζει από ζωή και πάρα μα πάρα πολλά μαγαζιά. Είχα επισκεφθεί και προ αμνημονεύτων την Αντίπαρο και δεν τη θυμόμουν έτσι! Όλοι οι δρόμοι οδηγούν στο Doors, ένα από τα παλαιότερα μαγαζιά με κλάσικ ρόκ όπου θα δείτε 60αρηδες και νέους να απολαμβάνουν τη μουσική και νεαρές κοπέλες να χαιρετούν με σβουριχτά φιλιά τον ιδιοκτήτη. Επίσης επιβάλλεται και το La Luna για καλτ καταστάσεις στα χωράφια στη μέση του πουθενά, μια ντίσκο με φουλ eightila, η οποία γεμίζει μετά τις 4! (δύσκολο project για εμάς αλλά το βγάλαμε εις πέρας). Οπωσδήποτε επίσης ηλιοβασίλεμα στο Sunset στα Σιφνέικα για coctailaki, πηγαίνετε κατά τις 19.30 για να πιάσετε τραπέζι. To καφέ Elia στην αρχή του πεζόδρομου επίσης πολύ δυνατό για brunch!

Το νησί χρειάζεται μεταφορικό μέσο.

Για τα υπόλοιπα που έχουν αναφερθεί δεν θα σας κουράσω! Να περάσετε όμορφα!
 

konstantinos7

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπερα σας ! Σκεφτομαστε με την κοπελα μου να παμε αρχες Οκτωβριου για διακοπες στην Αντιπαρο..Λογω δουλειας δεν μπορουμε νωριτερα. Σιγουρα αποτελει ρισκο λογω πιθανου αστατου καιρου,αλλα ο Οκτωβριος δε θεωρειται ακομα χειμωνας !Ετσι δεν ειναι;Πιστευετε οτι αξιζει μια επισκεψη αυτη την περιοδο; Γνωριζει κανεις αν θα βρουμε ανοιχτα μαγαζια για φαγητο κλπ ή κλεινουν για σεζον ; Σας ευχαριστω πολυ !
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.310
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Καλησπερα σας ! Σκεφτομαστε με την κοπελα μου να παμε αρχες Οκτωβριου για διακοπες στην Αντιπαρο..Λογω δουλειας δεν μπορουμε νωριτερα. Σιγουρα αποτελει ρισκο λογω πιθανου αστατου καιρου,αλλα ο Οκτωβριος δε θεωρειται ακομα χειμωνας !Ετσι δεν ειναι;Πιστευετε οτι αξιζει μια επισκεψη αυτη την περιοδο; Γνωριζει κανεις αν θα βρουμε ανοιχτα μαγαζια για φαγητο κλπ ή κλεινουν για σεζον ; Σας ευχαριστω πολυ !
Χωρίς να θέλω να σου πω τι να κάνεις και τι όχι, το ενδεχόμενο ρίσκο είναι πολύ μεγάλο.
Οκτώβριο μήνα ούτε στη διπλανή και πολυσύχναστη Πάρο δε θα πήγαινα, όχι Αντίπαρο.
Θα διάλεγα εν αντιθέσει κάτι πιο ''ασφαλές'' που θα είχε ακόμα σεζόν, όπως ένα μέρος στη Κρήτη και δευτερευόντως Ρόδο ή Σαντορίνη.
Δε κάνω σύγκριση, καμία σχέση η Αντιπαρος με τα υπόλοιπα, απλά το λέω για σας.
Οκτώβριο έχω βρεθεί στα Χανιά και ήταν λες και ήμουν νωρίς το καλοκαίρι.
Για καλύτερη πληροφόρηση ελπίζω να απαντήσει κάποιος που είναι απο Πάρο ή τα τριγύρω νησιά.
 

Stef444

Member
Μηνύματα
17
Likes
2
Απο παρο πρωι 11 ως αργα βραδυ σε ποιες δυο παραλιες να παμε με παιδι 4 ετων?
Πρωι παραλία μεσημερι φαγητο φαγητο απογευμα ηλιοβασίλεμα σε αλλη
Ειδα αγιο σπυριδωνα ως baby beach..να ειναι αυτη η μια και αι σωστης η αλλη?
Σωρο ειδα 25 ευρω ξαπλώστρες.. να την πεσουμε με ομπρελα δικια μας?
Φαγητο που?
 
Last edited:

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.961
Likes
6.413
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Καλησπερα! Επειδή όπως όλα δειχνουν τον Αύγουστο θα πάμε τελικά Πάρο, θέλουμε να πάμε και Αντίπαρο! Αξίζει να μείνουμε 1 βράδυ ; Δεν θέλουμε να είμαστε όλη μέρα στον δρόμο, οπότε το ενδεχόμενο μονοήμερου με επιστροφή βράδυ δεν παίζει!
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.004
Likes
40.906
Καλησπερα! Επειδή όπως όλα δειχνουν τον Αύγουστο θα πάμε τελικά Πάρο, θέλουμε να πάμε και Αντίπαρο! Αξίζει να μείνουμε 1 βράδυ ; Δεν θέλουμε να είμαστε όλη μέρα στον δρόμο, οπότε το ενδεχόμενο μονοήμερου με επιστροφή βράδυ δεν παίζει!
Αξιζει για να πατε να κολυμπησετε απεναντι απο το Δεσποτικο, και αν θελετε επισκεπτεστε και το ιδιο το νησακι. Ο αρχαιολογικος χωρος ηταν κλειστος οταν πηγα, τωρα ανοιξε
https://www.iefimerida.gr/news/176569/δεσποτικό
 

Gioref

Member
Μηνύματα
163
Likes
133
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπέστη
Ταξίδι-Όνειρο
Καναδάς
Καλησπερα! Επειδή όπως όλα δειχνουν τον Αύγουστο θα πάμε τελικά Πάρο, θέλουμε να πάμε και Αντίπαρο! Αξίζει να μείνουμε 1 βράδυ ; Δεν θέλουμε να είμαστε όλη μέρα στον δρόμο, οπότε το ενδεχόμενο μονοήμερου με επιστροφή βράδυ δεν παίζει!
Να πάτε αξίζει.. Και του χρόνου θα θέλεις να πας μόνο εκεί..😀
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.705
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom