Γυναίκες που ταξιδεύουν

Μηνύματα
301
Likes
1.820
Επόμενο Ταξίδι
Η.Π.Α.
Ταξίδι-Όνειρο
Ωκεανία
Ιστορίες περιόδου ΙΙ

Location: Μορογκόρο Τανζανίας,

Κατάσταση: Σπίτι που μας φιλοξενούν στη μέση της ζούγκλας

Προορισμός: Αεροδρόμιο στην πόλη Νταρ ελ Σαλάμ



Δεν ξέρω τι είναι χειρότερο. Να ανακαλύπτεις ότι αδιαθέτησες και έχεις ένα 24ωρο ταξιδιού μπροστά σου ή να συνειδητοποιείς ότι αυτό ήταν το τελευταίο σου καθαρό εσώρουχο.

Βγαίνοντας από το μπάνιο ο σύντροφος βλέπει το βλέμμα του τρελού και αντιλαμβάνεται ότι τα σύννεφα μαζεύονται και έρχεται καταιγίδα.

“Γιούλη;”, χτυπάω διακριτικά την πόρτα της κρεβατοκάμαρας των παιδιών που μας φιλοξενούσαν.

“Χρειάζομαι βοήθεια” της λέω και ξεκινάω να της εξηγώ...

“Ωχ έχω μόνο μια και περιμένω και εγώ από στιγμή σε στιγμή, πάρτην αλλά πρέπει να πάμε στην πόλη να αγοράσουμε.”

Αρνούμαι να δεχτώ την προσφορά της και τρέχω να ντυθώ. Τον ρόλο του εσωρούχου ανέλαβε επάξια το μαγιό μου για όσες είχαν την απορία. Στο μεταξύ έχουν καταφθάσει οι οδηγοί μας οι οποίοι θα μας πηγαίνανε στο αεροδρόμιο στο Ντάρ, περίπου έξι ώρες ταξίδι από το σημείο που βρισκόμασταν (οι οποίοι κατά την διαδρομή νομίσαμε ότι μας απαγάγουν – αλλά αυτό είναι μια άλλη ιστορία, μπορείτε να κοιτάξετε τις Ταξιδιωτικές Ιστορίες για περισσότερες λεπτομέρειες). Τους ζητήσαμε να περιμένουν, ο Ρίκι, φίλος της Γιούλη και οικοδεσπότης μας, μας φορτώνει στο τζιπ και ξεκινήσαμε όλοι μαζί για το σούπερ μάρκετ. Εκεί ανακαλύπτω με μεγάλη χαρά ότι η Always ζει και βασιλεύει στην Τανζανία αν και το πακετάκι της φαινόταν λιγάκι διαφορετικό...

“Ωραία, τώρα χρειάζομαι μια τουαλέτα”, λέω στον σύντροφο

“Μα καλά δεν μπορείς να κρατηθείς, σε λίγο θα γυρίσουμε σπίτι;”

“Μα ... δεν θέλω να κατουρήσω, τι δεν καταλαβαίνεις”, του λέω υποτιμητικά, ενώ οι ορμόνες μου έχουν ήδη αρχίσει να βαράνε κόκκινο.

“Τι συμβαίνει εδώ;” μας ρωτάει ο Ρίκι.

Τους παρατάω, δεν υπήρχε πλέον χρόνος για εξηγήσεις, και βγαίνω στον δρόμο κοιτώντας γύρω μου με απόγνωση. Σπίτια, μαγαζί με ρούχα, μαγαζί με ηλεκτρονικά, ψιλικατζίδικο, πάγκος μαναβικής, ωπ ξενοδοχείο, εδώ είμαστε, και με βήμα ταχύ μπουκάρω μέσα.

“Χρειάζομαι την τουαλέτα σας”, λέω στον ρεσεψιονίστ.

“Η τουαλέτα είναι εκτός λειτουργίας” απαντάει.

“Δεν θέλω να την χρησιμοποιήσω, να μπω ένα λεπτό θέλω.”

“Η τουαλέτα ανακαινίζεται, δεν μπορείτε να μπείτε.”

“Μα είναι female emergency!!!” φωνάζω, ενώ νιώθω ότι είναι ζήτημα δευτερολέπτων το να γίνω εντελώς ρεζίλι, κυριολεκτικά το κερασάκι στην τούρτα.

“Άστη να μπει” λέει ένας σερβιτόρος στον ρεσεψιονίστ, και μου κάνει νόημα προς τα που να πάω.

Ανοίγω την πόρτα και τι βλέπω! Έχετε δει φαντάζομαι το trainspotting. Ε, αν εκείνη ήταν η χειρότερη τουαλέτα της Σκωτίας, μπροστά στα μάτια μου είχα την χειρότερη τουαλέτα της Τανζανίας. Δεν θέλω να μπω σε λεπτομέρειες, θα αφήσω την φαντασία σας να τις δώσει, αλλά ένα θα σας πω, η οροφή είχε καταρρεύσει και παντού υπήρχαν κομμάτια της, σαν να είχε πέσει όλμος. Και η μυρωδιά που έβγαινε από την τρύπα της Καλλιόπης ήταν λόγος για να αρχίσεις να γδέρνεις το δέρμα σου από την απόλυτη αηδία. Έβαλα την μπλούζα μου πάνω από την μύτη, έσφιξα τα δόντια και ανοίγω το πακέτο. Αυτό που έβγαλα από μέσα δεν ήταν σερβιέτα αλλά στρώμα για κάμπινγκ, τρία δάχτυλα πάχος και δυόμιση παλάμες μήκος, θα μπορούσε να χρησιμοποιηθεί άνετα και για πάνα ακράτειας. Κοίταξα ψηλά, στον ουρανό πάνω από την γκρεμισμένη οροφή, τα σπασμένα πλακάκια και κάθε λογής έντομο που πετούσε αμέριμνο γύρω από το κεφάλι μου και άρχισα να κλαίω ... από τα γέλια.
 

buffon85

Member
Μηνύματα
594
Likes
1.559
Επόμενο Ταξίδι
Κολομβία
Ταξίδι-Όνειρο
Χιλή, Ιαπωνία, Αμερική
Γενικώς είμαι του ταμπον, αλλά ειδικά στα ταξίδια αποκλειστικά ταμπον για να μην γίνει ο χαμός, άσε που είναι πιο μικρά κ χωράνε παντού, άλλο ένα κουτάκι ταμπον άλλο μια πακεταρα σερβιετες. Εδώ κ πέντε χρόνια σκέφτομαι το κύπελλο οπότε ξεμπερδευω από ολα
 

viktoria

Member
Μηνύματα
168
Likes
436
Μα πού πας στον πόλεμο χωρίς πυρομαχικά ;
Γυρισα απο ενα ταξιδι ενα μηνα στο παρισι.Πηγα κι ηρθα μονη,οδικως ως συνηθως.Στο μισο ειχα παρεα εκει.Το υπολοιπο μονη.Πηγα σε τοσα μερη,ειδα τοσα πραγματα..μονη.Ταξιδευω μονη σχεδον απο επιλογη.Θεωρω το ταξιδι πολυτιμο και δεν θελω να μου το χαλασει τιποτα.Με τα χρονια αντεχω λιγοτερα,και συμβιβαζομαι πιο δυσκολα.Περνω λοιπον τα ρισκα μου και οσο πιο ελαφριες αποσκευες και κυνηγαω τα ονειρα και τα θελω μου.Οσο αντεχει το σωμα και η τσεπη μου,αυτη θα ειναι η ζωη μου πια!Αρχιζοντας απο τωρα..ηδη στα σκαρια νοτια ιταλια για τελη σεπτεμβρη.Χαιρομαι εσας που εχετε χρονια μπροστα σας να γνωρισετε τον κοσμο!ευχομαι υγεια και οικονομικη ανεση.ας ειναι αυτο το χαμογελο της ατοφιας χαρας να ανθιζει συχνα!μου εχει συμβει να κλαψω οταν πια το ονειρο εγινε αληθεια,εκει,μπροστα μου..για οσες δεν με ξερουν,ειμαι γιαγια,72 χρονων,ζω μονη,αγαπω τον κοσμο,τους ανθρωπους μου,τη μουσικη,τη ζωγραφικη και φυσικα τα ταξιδια!
Μπραβο και παλι μπραβο!!!!ναχαμε ολες τα κουραγια σας
 

Karol

New Member
Μηνύματα
4
Likes
6
Ωστοσο,εδω μιλαμε για γυναικες που ταξιδευουν μονες,κι οχι για την πολυταραχη ζωη μου.Θελω μονο να ευχαριστησω για τα ομορφα λογια και να υποσχεθω μια ιστορια για το παρισι σε δευτερη και τριτη αναγνωση και μερκες γαλλικες ομορφιες.Να ειμαστε καλα ,να ειμαστε καλοι με τους αλλους και με μας,να αγαπαμε..και να ταξιδευουμε,οσο πιο πολυ,πιο μακρυα μπορουμε!
Γυρισα απο ενα ταξιδι ενα μηνα στο παρισι.Πηγα κι ηρθα μονη,οδικως ως συνηθως.Στο μισο ειχα παρεα εκει.Το υπολοιπο μονη.Πηγα σε τοσα μερη,ειδα τοσα πραγματα..μονη.Ταξιδευω μονη σχεδον απο επιλογη.Θεωρω το ταξιδι πολυτιμο και δεν θελω να μου το χαλασει τιποτα.Με τα χρονια αντεχω λιγοτερα,και συμβιβαζομαι πιο δυσκολα.Περνω λοιπον τα ρισκα μου και οσο πιο ελαφριες αποσκευες και κυνηγαω τα ονειρα και τα θελω μου.Οσο αντεχει το σωμα και η τσεπη μου,αυτη θα ειναι η ζωη μου πια!Αρχιζοντας απο τωρα..ηδη στα σκαρια νοτια ιταλια για τελη σεπτεμβρη.Χαιρομαι εσας που εχετε χρονια μπροστα σας να γνωρισετε τον κοσμο!ευχομαι υγεια και οικονομικη ανεση.ας ειναι αυτο το χαμογελο της ατοφιας χαρας να ανθιζει συχνα!μου εχει συμβει να κλαψω οταν πια το ονειρο εγινε αληθεια,εκει,μπροστα μου..για οσες δεν με ξερουν,ειμαι γιαγια,72 χρονων,ζω μονη,αγαπω τον κοσμο,τους ανθρωπους μου,τη μουσικη,τη ζωγραφικη και φυσικα τα ταξιδια!
Να,κατι τετοια συμβαινουν και σε πειθουν για μια φορα ακομα πως αξιζει να ανοιγεσαι,να δινεις και να προσπαθεις..Χαιρομαι που υπαρχουν νεες γυναικες σαν τις κορες μου,σαν κι εσας εδω,που κανουν τον κοσμο μας καλυτερο μονο με την υπαρξη τους.
Εγώ είμαι 54 και δεν έχω ταξιδέψει ακόμα μόνη. Προετοιμάζω τον εαυτό μου να κόψει εισιτήρια. Μπήκα στο travelstories για να βρώ πληροφορίες και να νικήσω τις αναστολές μου ...λύνοντας τα πρακτικά. Επειδή έχω αυτή την ανάγκη να ταξιδέψω μόνη γιατί κάτι μου λέει ότι θα νιώσω αλλιώς τη ζωή μου μετά από αυτό. Και η αφήγησή σου......το έκανε για μένα πια υποχρεωτικό. Σε ευχαριστώ coco.
 
Μηνύματα
301
Likes
1.820
Επόμενο Ταξίδι
Η.Π.Α.
Ταξίδι-Όνειρο
Ωκεανία
Γενικώς είμαι του ταμπον, αλλά ειδικά στα ταξίδια αποκλειστικά ταμπον για να μην γίνει ο χαμός, άσε που είναι πιο μικρά κ χωράνε παντού, άλλο ένα κουτάκι ταμπον άλλο μια πακεταρα σερβιετες. Εδώ κ πέντε χρόνια σκέφτομαι το κύπελλο οπότε ξεμπερδευω από ολα
Έχω πάρει το κύπελλο! Στείλε μου pm αν έχεις απορίες!
 

viktoria

Member
Μηνύματα
168
Likes
436
Αν και λογω ηλικιας:) δεν εχω τετοιους προβληματισμους πλεον !Τι ειναι αυτο το κυπελο καλε κοπελες?Μπορει στην επομενη ζωη να μου χρειαστει:haha::haha:
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.875
Likes
14.371
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Δώσε ινφο για το κύπελλο βρε τοπικ σταρτερ, πες μας και αν ενδείκνυται για όλες τις περιπτώσεις, ακόμα κι αυτές που έχουν αγοράσει μετοχές στην always λόγω τεράστιας κατανάλωσης :)
 

viktoria

Member
Μηνύματα
168
Likes
436
Κοριτσια θα σκασω :haha:δωστε γνωσεις και στις μεγαλοκοπελες!μην με ρωταει η εγγονη μου σε λιγο καιρο και με βρει αδιαβαστη:bleh:
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.128
Likes
20.371
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Δώσε ινφο για το κύπελλο βρε τοπικ σταρτερ, πες μας και αν ενδείκνυται για όλες τις περιπτώσεις, ακόμα κι αυτές που έχουν αγοράσει μετοχές στην always λόγω τεράστιας κατανάλωσης :)
Σου έστειλα pm
 

viktoria

Member
Μηνύματα
168
Likes
436
Εγώ είμαι 54 και δεν έχω ταξιδέψει ακόμα μόνη. Προετοιμάζω τον εαυτό μου να κόψει εισιτήρια. Μπήκα στο travelstories για να βρώ πληροφορίες και να νικήσω τις αναστολές μου ...λύνοντας τα πρακτικά. Επειδή έχω αυτή την ανάγκη να ταξιδέψω μόνη γιατί κάτι μου λέει ότι θα νιώσω αλλιώς τη ζωή μου μετά από αυτό. Και η αφήγησή σου......το έκανε για μένα πια υποχρεωτικό. Σε ευχαριστώ coco.
Να πας ,κι εγω μεγαλοκοπελα ειμαι :haha:και γιαγια ηδη,ομως πηγα μονη μου Αιγυπτο και περασα τοσο καλα που ανυπομονω να το ξανακανω! ο τολμων νικα!!!!:clap:
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.128
Likes
20.371
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.733
Μέλη
38.880
Νεότερο μέλος
Adamamdia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom