Γερμανία Φωτο-iστορία: Βερολίνο, Ιούνιος 2018

georgeant

Member
Μηνύματα
603
Likes
2.518
Ταξίδι-Όνειρο
Road trip B. Αμερική
Εννοώ αυτούς τους φίλους τους πονηρουτσικους,αυτους που πρέπει να ξανασκεφτείς με ποιους κάνεις παρέα...:oops::p:D:D
Μήπως θα είχε πιο πολύ ενδιαφερον, πόσα πια κτήρια, μουσεία, πλατείες...
Χα χα χα χα! Σίγουρα θα είχε περισσότερο ενδιαφερον το ταξίδι! Αλλά νομιζω δε θα μπορούσα να ποστάρω φωτογραφίες :haha:
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
@Elena2508 σίγουρα είσαι η ειδική για Βερολίνο. Όταν ξαναπάω θα ανατρέξω στα μηνύματα που κατά καιρούς έχεις γράψει και βοηθάνε πολύ τους μελλοντικούς επισκέπτες. Σωστά και το Hackeschen Höfe είναι υπέροχο, απορώ πως του ξέφυγε του Γιώργου. Σίγουρα θα του άρεσε το μέρος. Ήθελε λίγο παραπάνω ψάξιμο και καλό προγραμματισμό.
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.112
Likes
3.739
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
@Elena2508 σίγουρα είσαι η ειδική για Βερολίνο. Όταν ξαναπάω θα ανατρέξω στα μηνύματα που κατά καιρούς έχεις γράψει και βοηθάνε πολύ τους μελλοντικούς επισκέπτες. Σωστά και το Hackeschen Höfe είναι υπέροχο, απορώ πως του ξέφυγε του Γιώργου. Σίγουρα θα του άρεσε το μέρος. Ήθελε λίγο παραπάνω ψάξιμο και καλό προγραμματισμό.
Γιάννη υπερβάλλεις! Απλά τη δεύτερη φορά που πήγα με τα παιδιά επειδή ήταν καλοκαίρι μπόρεσα και είδα περισσότερα αξιοθέατα και πάρα πολύ χαλαρά (!!) γιατί δεν είμαστε και πολύ πρωινοί τύποι...;)
Επιμένω ότι οι 3,5 μέρες φτάνουν και περισσεύουν για να δεις τα πάντα στο Βερολίνο, 2-3 μουσεία και το Potsdam. Αρκεί να έχεις οργανώσει τις περιηγήσεις ανα περιοχή και να μην επανέρχεσαι στο ίδιο σημείο πάνω από 2 φορές.
Και φυσικά ο θόλος του κοινοβουλίου δεν χάνεται για τους φωτογράφους με τίποτα!
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.112
Likes
3.739
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
@georgeant οι φωτογραφίες που έβγαλες από ψηλά από το μπαλκονάκι είναι απλά εξαιρετικές!!!!! Είναι με διαφορά η καλύτερη θέα της πόλης!!!
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
Γιάννη υπερβάλλεις! Απλά τη δεύτερη φορά που πήγα με τα παιδιά επειδή ήταν καλοκαίρι μπόρεσα και είδα περισσότερα αξιοθέατα και πάρα πολύ χαλαρά (!!) γιατί δεν είμαστε και πολύ πρωινοί τύποι...;)
Επιμένω ότι οι 3,5 μέρες φτάνουν και περισσεύουν για να δεις τα πάντα στο Βερολίνο, 2-3 μουσεία και το Potsdam. Αρκεί να έχεις οργανώσει τις περιηγήσεις ανα περιοχή και να μην επανέρχεσαι στο ίδιο σημείο πάνω από 2 φορές.
Και φυσικά ο θόλος του κοινοβουλίου δεν χάνεται για τους φωτογράφους με τίποτα!
Ναι το κοινοβούλιο μάλιστα που είναι και δωρεάν έπρεπε να το συμπεριλάβει στα σημεία ενδιαφέροντος του. Θέλει απλά μια εγγραφή για την είσοδο από το επίσημο site. Δεν είναι δύσκολο. Εμένα ο θόλος μου άρεσε και αρχιτεκτονικά πάρα πολύ εκτός από τη θέα που βλέπεις. Πάντως ήταν ψαγμένος για την καλύτερη θέα της πόλης όπως είπες κι εσύ. Εγώ δεν είχα ιδέα για κάτι τέτοιο. Όντως Γιώργο εξαιρετικό το σημείο, η καλύτερη πανοραμική θέα.
 

georgeant

Member
Μηνύματα
603
Likes
2.518
Ταξίδι-Όνειρο
Road trip B. Αμερική
Θα συμφωνήσω σε όλα με τον @giannismits! Πήγες αδιάβαστος!! :(
Το Βερολίνο δεν θέλει περισσότερες από τις 3,5 μέρες που ήσουν εσύ. Φτάνουν για να αφιερώσεις και μισή μέρα στο Potsdam και να δεις και δεύτερο μουσείο εάν σε ενδιαφέρει.
Και τις 2 φορές που πήγα έκανα παρόμοιο πρόγραμμα και μου έφτασαν άνετα οι 3,5 καθαρές μέρες (4 διανυκτερεύσεις).
Ειδικά τον Αύγουστο που ήμουν πέρσι η μέρα ήταν ατελείωτη και φυσικά ξαναπήγα στο πάρκο του Sanssouci στο Potsdam που είναι καταπληκτικό το καλοκαίρι!
Αφησες το Hackeschen Höfe και την ευρύτερη περιοχή (μέχρι τη συναγωγή) που έχει πανέμορφα παλιά κτήρια!
Το Topography of Terror είναι από τα λίγα σημεία της πόλης για να νιώσεις την ιστορία της και το μαύρο παρελθόν της! Είναι απλά συγκλονιστικό!
Εσύ που αγαπάς τη φωτογραφία απορώ γιατί δεν πήγες νύχτα στο SONY CENTER. Η πλατεία του με τους ουρανοξύστες τριγύρω και ο θόλος του είναι καταπληκτικά τη νύχτα. Θα μας τρέλαινες!
Νομίζω ότι χρωστάς στο Βερολίνο μια δεύτερη ευκαιρία. ;)
Εντάξει, τωρα που μου τα πετάτε έτσι απανωτά νιώθω λιγο άσχημα, το παραδεχομαι. Μάλλον θεώρησα ότι στις 3,5 μέρες ίσα που προλαβαίνεις να δεις τα βασικα κι έτσι δεν έβαλα πολλά παραπάνω πραγματα. Το Hackeschen Hofe είναι η γειτονιά με καποια art nouveau κτίρια, ναι την είχα δει σε φωτογραφίες. Όμορφο φαίνεται. Σε γενικές γραμμες πάντως ένας γυάλινος θόλος και μερικοι ουρανοξύστες δε με εντυπωσιάζουν ιδιαίτερα. Συνηθως μια πολη με κερδιζει από την πρώτη στιγμή. Αυτό δε συνέβη αυτή τη φορά. Όμως αν τυχόν ξαναβρεθώ για καποιο λόγο εκεί σίγουρα θα σε συμβουλευτώ Έλενα μιας και όπως ανέφερε και ο Γιάννης είσαι ειδική επι του θέματος! :)
 

efi.hania

Member
Μηνύματα
624
Likes
938
Ταξίδι-Όνειρο
papua
Χα χα χα χα! Σίγουρα θα είχε περισσότερο ενδιαφερον το ταξίδι! Αλλά νομιζω δε θα μπορούσα να ποστάρω φωτογραφίες :haha:
Καλά ούτε ιστορία θα έγραφες... Αλλά θα είχες μια διαφορετική ιστορία σιγουρα;)

Και να σου πω...μην αγχώνεσαι που δεν είδες οοοολα τα κτηρια την ίδια γνώμη θα είχες και πάλι, αφού δε σε συγκίνησε η ατμόσφαιρα και το feeling γενικότερα, δε θα άλλαζε κάτι αν έβλεπες κι ένα τρούλο ακόμα. Και να σου πω και κάτι ακόμα, ούτε κι εμένα μου άρεσε το Βερολίνο...καθόλου όμως
 

georgeant

Member
Μηνύματα
603
Likes
2.518
Ταξίδι-Όνειρο
Road trip B. Αμερική
αφού δε σε συγκίνησε η ατμόσφαιρα και το feeling γενικότερα, δε θα άλλαζε κάτι αν έβλεπες κι ένα τρούλο ακόμα.
Συμφωνώ απόλυτα.
ούτε κι εμένα μου άρεσε το Βερολίνο...καθόλου όμως
Σε πολύ κόσμο δεν έκανε κλικ. Αρκετοί φίλοι και γνωστοί γύρισαν με χλιαρές εντυπώσεις, αλλά περί ορέξεως... Σίγουρα έχει να κάνει με το τι προτιμά κανείς να βλέπει και να κάνει σε ένα ταξίδι. Δεν είναι όλα για όλους. Προσωπικά πέρασα καλά, ήταν οκ. Δεν είναι ένας προορισμός που θα ξαναπήγαινα άμεσα αλλά δεν το μετάνοιωσα κιόλας. :)
 

Alexi0s

Member
Μηνύματα
12
Likes
7
Η ταξιδιωτική σου ιστορία , ήρθε πάνω στην ώρα που ετοίμαζα το ταξίδι μας για Βερολίνο! Πραγματικά με τόσο χαμηλές τιμές, είναι τόσο κρίμα να μην εκμεταλλευτεί τις τόσο χαμηλές τιμές για ένα 4 ήμερο! Έτσι λοιπόν και εμείς κλείσαμε για Νοέμβριο μήνα στην πρωτεύουσα της Γερμανίας, με 40 ευρώ! Το μόνο που με ανησυχεί βέβαια είναι οι βροχές...αλλά δεν μπορείς να τα έχεις και όλα.
Έτσι λοιπόν άρχισα να διαβάζω ιστορίες στο Travelstories και προχθές διαβάζω μια "φρέσκια" εμπειρία για το Βερολίνο! Εδώ είμαστε...λέω. Να πω την αλήθεια και εγώ είδα ότι πήγες λίγο χωρίς πλάνο και ήσουν πιο χαλαρός. Αρκετά πράγματα που θεωρούνται must , τα απέκλισες και απορώ γιατί... Ίσως γι αυτό να μην σου άρεσε και τόσο..από την άλλη πιστεύω, ότι όταν κάποιος έχει πάει σε 4-5 χώρες της δυτικής Ευρώπης, από κάποια στιγμή και μετά είναι σαν να βλέπει τα ίδια. Αυτό το αισθάνθηκα στην Πράγα. Πανέμορφη πόλη, δεν το συζητάω. Απλά κάποια στιγμή ( στον δρόμο προς το κάστρο) βλέποντας αυτά τα πανέμορφα κτίρια, αναρωτήθηκα τι εντύπωση μπορεί να κάνει σ'έναν Γερμανό, Ελβετό, Αυστριακό κτλ... αυτή η πόλη, αφού και οι δικές τους είναι ακριβώς το ίδιο. Δεν ξέρω κατά πόσο έχεις ταξιδέψει εκτός Ευρώπης, ώστε να δεις κάτι το διαφορετικό και να σου κάνει να νοιώσεις ξανά ταξιδιώτης. Το λέω γιατί ακόμα δεν έχω ξεφύγει από την Ευρώπη ( με εξαίρεση ένα 2ήμερο στην Σμύρνη της Τουρκίας) .
 

georgeant

Member
Μηνύματα
603
Likes
2.518
Ταξίδι-Όνειρο
Road trip B. Αμερική
Να πω την αλήθεια και εγώ είδα ότι πήγες λίγο χωρίς πλάνο και ήσουν πιο χαλαρός. Αρκετά πράγματα που θεωρούνται must , τα απέκλισες και απορώ γιατί...
Το τι θεωρείται must είναι σχετικό. :) Π.χ. εγώ δε θεωρώ καθόλου must να δω ένα μνημείο για τους Πρωσικούς πολέμους ενώ κάποιοι άλλοι το έχουν στα top. Τα βασικά αξιοθέατα τα είδα νομίζω. Από κει και πέρα το ότι δεν πήγα σε κάποιες άλλες γειτονιές τις πόλης ισχύει. Το πρόγραμμα το έφτιαξα σύμφωνα με τα top του tripadvisor και άλλων site. Υπήρχαν κάποια άλλα πραγματα που θα ήθελα να κάνω αλλά ήμουν άτοιχος γιατί δε λειτουργούσαν (μια έκθεση πχ) και επειδή όντως δεν υπολογισα καλά τα ωράρια. Γενικά όμως την αύρα της πόλης την κατάλαβα θεωρώ.
Δεν ξέρω κατά πόσο έχεις ταξιδέψει εκτός Ευρώπης, ώστε να δεις κάτι το διαφορετικό και να σου κάνει να νοιώσεις ξανά ταξιδιώτης.
Όχι, δεν έχω βγει εκτός Ευρώπης και είναι κάτι που θα ήθελα να κάνω άμεσα για να νιώσω ξανά ταξιδιώτης όπως πολύ σωστά λες! Το αφήναμε στην άκρη λόγω κόστους μέχρι τώρα αλλά υπάρχουν και προσφορές που δεν είναι καθόλου άσχημες, π.χ. για Μαρόκο ή για Ν.Υ. που θέλω πολύ να πάω. Αυτή την περίοδο είμαι στη φάση πάντως που κοιτάω για ταξίδια εκτός Ευρώπης. :)
 
Μηνύματα
6
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
Μπαλι
Ταξίδι-Όνειρο
Ο κόσμος
Πολυ όμορφες φωτογραφίες και περιγραφές
Έχω κλείσει με το κορίτσι 6 ημέρες το Πάσχα κολλημένο με Πρωτομαγιά και ξεκινάω τον προγραμματισμό
Σε ευχαριστώ για την όμορφη ιστορία και φυσικά όλους για τις παραλείψεις τις οποίες θα λάβω σοβαρά υπόψη ;)
Αύριο θα πέσει διάβασμα
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.736
Μέλη
38.880
Νεότερο μέλος
Adamamdia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom