Ιορδανία Ερωτήσεις για Ιορδανία

Dimitros

Member
Μηνύματα
7
Likes
0
Ευχαριστω !!!
Έχω διαβάσει σε διαφορά sites ότι οι γυναίκες πρέπει να είναι ευπρεπώς ντυμένες. Αυτό πως μεταφράζεται; Στα τουριστικά μέρη-αξιοθέατα υπάρχει προβλημα να είναι πιο ευρωπαϊκά ντυμένη;
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.710
Likes
11.213
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Ευχαριστω !!!
Έχω διαβάσει σε διαφορά sites ότι οι γυναίκες πρέπει να είναι ευπρεπώς ντυμένες. Αυτό πως μεταφράζεται; Στα τουριστικά μέρη-αξιοθέατα υπάρχει προβλημα να είναι πιο ευρωπαϊκά ντυμένη;
Όταν πήγαμε εμείς (παρέα από τρεις γυναίκες) δεν φορούσαμε κάτι διαφορετικό από αυτά που φοράμε στην Ελλάδα. Είχαμε πάει βέβαια και Νοέμβριο, οπότε τα ρούχα μας ήταν ούτως ή άλλως φθινοπωρινά. Με άλλα λόγια ναι, μια γυναίκα μπορεί να είναι "ευρωπαϊκά" ντυμένη, άλλωστε και οι περισσότερες γυναίκες εκεί αντίστοιχα ντύνονται. Απλά να αποφεύγονται τα πολύ κοντά φορέματα, τα πολύ ανοιχτά ντεκολτέ κλπ.

Σίγουρα μια γυναίκα (ακόμα περισσότερο μια δυτική γυναίκα) θα τραβήξει τα βλέμματα, αλλά οι Ιορδανοί, σε αντίθεση με άλλους Άραβες, δεν θα παρενοχλήσουν, δεν θα είναι φορτικοί, δεν θα την κάνουν να νιώσει άβολα. Εμείς ακόμα και στην παραλία που πήγαμε στη Νεκρά Θάλασσα δε νιώσαμε τίποτα "απειλητικό". Φορούσαμε κανονικά μπικίνι, όπως και άλλες γυναίκες, υπήρχαν όμως και κάποιες που έμπαιναν στο νερό καλυμμένες με ρούχα, χιτζάμπ κλπ. Καθένας κοιτούσε τη δουλειά του και όλοι-ες απολαμβάναμε το μπάνιο μας.
 

Dimitros

Member
Μηνύματα
7
Likes
0
Όταν πήγαμε εμείς (παρέα από τρεις γυναίκες) δεν φορούσαμε κάτι διαφορετικό από αυτά που φοράμε στην Ελλάδα. Είχαμε πάει βέβαια και Νοέμβριο, οπότε τα ρούχα μας ήταν ούτως ή άλλως φθινοπωρινά. Με άλλα λόγια ναι, μια γυναίκα μπορεί να είναι "ευρωπαϊκά" ντυμένη, άλλωστε και οι περισσότερες γυναίκες εκεί αντίστοιχα ντύνονται. Απλά να αποφεύγονται τα πολύ κοντά φορέματα, τα πολύ ανοιχτά ντεκολτέ κλπ.

Σίγουρα μια γυναίκα (ακόμα περισσότερο μια δυτική γυναίκα) θα τραβήξει τα βλέμματα, αλλά οι Ιορδανοί, σε αντίθεση με άλλους Άραβες, δεν θα παρενοχλήσουν, δεν θα είναι φορτικοί, δεν θα την κάνουν να νιώσει άβολα. Εμείς ακόμα και στην παραλία που πήγαμε στη Νεκρά Θάλασσα δε νιώσαμε τίποτα "απειλητικό". Φορούσαμε κανονικά μπικίνι, όπως και άλλες γυναίκες, υπήρχαν όμως και κάποιες που έμπαιναν στο νερό καλυμμένες με ρούχα, χιτζάμπ κλπ. Καθένας κοιτούσε τη δουλειά του και όλοι-ες απολαμβάναμε το μπάνιο μας.
Σε ευχαριστώ πολύ! Και εμείς θα πάμε μέσα Οκτώβρη όποτε δεν θα είμαστε με τα καλοκαιρινά μας. Θα ακολουθήσουμε τις συμβουλές σου και είμαι σίγουρος ότι όλα θα πάνε καλα!
 

efi.hania

Member
Μηνύματα
624
Likes
938
Ταξίδι-Όνειρο
papua
δεν ειναι οπως τις δικες μας οι πριζες. ειναι με τις 3 τρυπες. πρεπει να απομονωσεις τη μια για να τη χρησιμοποιησεις.
 

Dimitros

Member
Μηνύματα
7
Likes
0
δεν ειναι οπως τις δικες μας οι πριζες. ειναι με τις 3 τρυπες. πρεπει να απομονωσεις τη μια για να τη χρησιμοποιησεις.
Δεν χρειάστηκε ανταπτορας όμως; Το δικό μας φις κουμπώνει στις 2 από τις 3 τρύπες και λειτουργεί κανονικά, σωστά;
 

efi.hania

Member
Μηνύματα
624
Likes
938
Ταξίδι-Όνειρο
papua
Χρειάζεσαι η ανταπτορα η κάποιο μυτερό αντικείμενο κακό αγωγό να απομονώσεις τη μια τρύπα για να λειτουργήσουν οι άλλες 2
 

efi.hania

Member
Μηνύματα
624
Likes
938
Ταξίδι-Όνειρο
papua
Ακριβώς! Όσο για το ντύσιμο μην ανησυχείς καθόλου, κι αν θες κάτι άλλο ρωτα τα χω πρόσφατα
 

Marlen123

Member
Μηνύματα
107
Likes
175
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Ευχαριστω !!!
Έχω διαβάσει σε διαφορά sites ότι οι γυναίκες πρέπει να είναι ευπρεπώς ντυμένες. Αυτό πως μεταφράζεται; Στα τουριστικά μέρη-αξιοθέατα υπάρχει προβλημα να είναι πιο ευρωπαϊκά ντυμένη;
Στα τουριστικά μέρη (πχ Νεκρα Θάλασσα) δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα, μπορεί να φοράει ότι θέλει, και μπικίνι.
Στα λιγότερα τουριστικά και στο Αμμάν θα πρότεινα να αποφεύγει κανείς το τιραντάκι ας πούμε, ντεκολτέ, σορτς, μίνι κλπ.
 

Fenaki1981

Member
Μηνύματα
77
Likes
243
Επόμενο Ταξίδι
ΙΟΡΔΑΝΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΟΛΟΣ Ο ΚΟΣΜΟΣ!!!!
Καλησπέρα .. ναι γενικότερα στο Αμμάν αποφύγετε τα κολλητά κ στενά μπλουζάκια η τα τιραντακια.. έτσι κι αλλιώς σε κοιτάνε διαφορετικά γιατί ξεχωρίζεις.εγω ειδικά που ήμουν κ ξανθιά με κοντό μαλλί ξεχώριζα από μακριά.. βγαίνανε από τα μαγαζιά για να με δούνε. Κ ο σύζυγός μου τα είχε πάρει πολύ!!!! :icon_evil: αλλά δεν αισθάνθηκα απειλή η κάτι τέτοιο...στα πιο τουριστικά είναι πιο άνετα..πχ στην Πέτρα είδα κοπέλες με μπουστάκι κ καυτό σορτς... Αρκετά τραβηγμένο αυτό... Είναι πολύ ευγενικός κ χαμογελαστός λαός κ ειδικά εμάς τους Έλληνες μας αγαπάνε πολύ!!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.158
Μηνύματα
882.403
Μέλη
38.877
Νεότερο μέλος
Constansimota

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom