Κίνα Βοήθεια για Κίνα!

evi01

Member
Μηνύματα
1.089
Likes
1.658
Ταξίδι-Όνειρο
Η γη ολάκερη!
Νομίζω ότι είναι νωρίς ακόμα και θα βρεις φθηνότερα.
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Μετά από 2 χρόνια που είχα στο πλάνο το ταξίδι για Hong kong και Νότια Κίνα (Guilin,Fenghuang και Zhangjiajie) έκλεισα τελικά τα εισιτήρια για Μάρτιο του 2019 για 15 μέρες. Και έχω κάποιες απορίες.
-1. Τα tour να τα κλείσω όλα απο το ίντερνετ η να τα κλείνω επιτόπου;
-2. τα ταξί ειναι ακριβά;
-3. όλες τις μετακινήσεις(τρένα,λεωφορεία) από Hong Kong προς τελικό προορισμό Zhangjiajie να τις κλείσω απο πρίν Η επιτόπου;
Αυτά τα λίγα και στρώσιμο για πολύ διάβασμα γιατί πρώτη φορά παω Κίνα και με αγχώνει λίγο το θέμα με τη γλώσσα!
1. Τα tour από το ιντερνετ είναι πανάκριβα - τουλάχιστον η διπλάσια τιμή απ'ό,τι θα βρεις εκεί. Το θέμα, βέβαια, είναι τι θα βρεις εκεί. Υπό την προϋπόθεση ότι θα βρεις κάποιο πρακτορείο (ή, στο ξενοδοχείο) κάποιον που να μπορείς να συνεννοηθείς στ' αγγλικά (στο Χονγκ Κονγκ μάλλον έχεις περισσότερες πιθανότητες από άλλες πόλεις που μπορεί να είναι και σχεδόν αδύνατο) θα έχεις επιλογή είτε να κινηθείς ιδιωτικά, είτε ως μέλος κάποιου γκρουπ (μικρού ή μεγάλου).

2. Γενικά, όχι. Αν κάνεις μεγάλες διαδρομές ή κινηθείς "δύσκολες" ώρες το κόστος φυσικά ανεβαίνει. Σε ώρες αιχμής ή αργά το βράδυ ίσως σου είναι δύσκολο (έως εξαιρετικά δύσκολο) να βρεις ελεύθερο ταξί και - εάν βρεις - να είσαι προετοιμασμένος να πληρώσεις (με διαπραγμάτευση και χωρίς ταξίμετρο) και τα διπλάσια απ'όσο θα κόστιζε σε νορμάλ καταστάσεις. Σε κάθε περίπτωση, εάν μπορείς, έχει γραμμένο σ'ένα χαρτάκι τον προορισμό σου στα κινέζικα για να τον δείξεις στον ταξιτζή.

3. Εξαρτάται. Αν έχεις αρκετό χρόνο πριν την αναχώρησή σου (μερικές μέρες) ώστε να πας στο σταθμό και να βγάλεις εισιτήριο εκεί (πάντα υπό την προϋπόθεση ότι θα μπορέσεις να συνεννοηθείς), βγάλ'το επί τόπου. Αν ξέρεις πότε ακριβώς θα ταξιδέψεις και σε αγχώνει η "επί τόπου" διαδικασία, μπορείς να χρησιμοποιήσεις κάποιο από τα σάιτ (όχι το επίσημο, εκεί δεν μπορείς) που κάνουν αυτή τη δουλειά - έναντι κάποιας αμοιβής, φυσικά. Εμείς χρησιμοποιήσαμε αυτό: https://www.travelchinaguide.com/essential/ και μείναμε απόλυτα ευχαριστημένοι. Χρεώνουν $5.00 επιπλέον στο κάθε εισιτήριο τραίνου και με ένα επιπλέον κόστος $5.00 (για όλα τα εισιτήρια) σου τα στέλνουν στο ξενοδοχείο σου να σε περιμένουν. Πολύ φιλικοί και εξυπηρετικοί, μας εξυπηρέτησαν με αλλαγές και ακυρώσεις, επιστροφές χρημάτων κλπ. κλπ. Κερδίσαμε άπειρο χρόνο από αναμονές, ουρές, συγχύσεις - to name just a few - μ'ένα επιπλέον κόστος μόλις $40.00 συνολικά. Εξαιρετικό value for money.

Τέλος, να σου πω ότι εάν θέλεις κάποιον οδηγό/ξεναγό στο Guilin, για ιδιωτικές μετακινήσεις/ξεναγήσεις που θα σε βοηθήσει και σε εισιτήρια εκδηλώσεων, κλπ., μπορώ να σου δώσω τα στοιχεία αυτού που χρησιμοποιήσαμε εμείς και - χάρις σ'αυτόν - οι μέρες που περάσαμε εκεί ήταν από τις καλύτερες.
 
Μηνύματα
138
Likes
937
Ταξίδι-Όνειρο
EBC Nepal
Σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες @babaduma,τα μόνα τουρ που θα κλείσω ειναι στη περιοχή του Guilin με μικρά group στο ποταμό li μια μερα με Xianggong Hill μαζί και ένα τουρ στα longji rice terraces και επειδή θα έχω 3 μέρες μονο στη περιοχή λέω να τα βρω έτοιμα αυτά,μετά Fenghuang για μιάμιση μερα και από κει Tianmen mountain και Zhangjiajie national park που λιγο που τα έψαξα, μπορείς να κάνεις μόνο σου κάποιες διαδρομές και μετά πάλι πίσω μέσω Changsha λεωφορειο και τρένο για Hong kong,ολα θα τα εχω και στα Αγγλικά και στα Kινεζικά απο διευθύνσεις.Τωρα για τρένα βρηκα το trip.com που κλείνεις αλλα δε ξερω αυτο που λες με τα εισιτήρια που τα στέλνουν στο ξενοδοχειο;Για λεωφορεία βρηκα το chinabusguide.com δεν εχω κατι κλείσει αλλα απο εκει προσανατολιζομα,αν χρειαστώ κάτι θα σου στείλω.
Ευχαριστώ εκ το προτέρων.
 
Last edited:

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Καλά τι λογοδιάρροια σας έπιασε πάλι; Αν δεν έχετε τίποτα καλύτερο να κάνετε, να ενημερώσω ότι έχει προσφορά η A3, και τα χειμερινά εισιτήρια είναι σκοτωμένα. Έχω κλείσει 4 ταξίδια από το πρωί.

Και προχώρησα και κατά 800 λέξεις ακόμα την επόμενη ταξιδωτική μου ιστορία (που έφτασε τις 38.000 χιλιάδες λέξεις, και απομένει ακόμα το 1/3 του ταξιδιού, και θα τη δείτε ΑΝ και ΟΤΑΝ ολοκληρωθεί (και πάντως αφού έχω γυρίσει από την Κίνα - δε ρισκάρω πιο πριν για λόγους ασφαλείας).

Ναι, είμαι στο γραφείο και πήζω από την πολλή δουλειά σήμερα.
Με air china δεν πας;Ρίξε μια ενημέρωση αν θες για τις πτήσεις, τα γεύματα,αεροπλάνα,κινέζους συνταξιδιώτες κτλ κτλ
 

taver

Member
Μηνύματα
12.477
Likes
28.937
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Με air china δεν πας;Ρίξε μια ενημέρωση αν θες για τις πτήσεις, τα γεύματα,αεροπλάνα,κινέζους συνταξιδιώτες κτλ κτλ
Εχω 4 πτήσεις με Air China, 1 με Air Koryo, 1 με Shenzen Airlines και δυο μεγάλα τρένα. Φαντάζομαι αναφέρεσαι στις διηπειρωτικές ειδικά; Ε, όπως τις άλλες φορές που ταξίδεψα με Airchina σε ίδιου τύπου αεροσκάφος θα είναι. Θορυβώδεις συνεπιβάτες κατά κανόνα, στενό κάθισμα και φαγητό που οριακά τρώγεται.
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Εχω 4 πτήσεις με Air China, 1 με Air Koryo, 1 με Shenzen Airlines και δυο μεγάλα τρένα. Φαντάζομαι αναφέρεσαι στις διηπειρωτικές ειδικά; Ε, όπως τις άλλες φορές που ταξίδεψα με Airchina σε ίδιου τύπου αεροσκάφος θα είναι. Θορυβώδεις συνεπιβάτες κατά κανόνα, στενό κάθισμα και φαγητό που οριακά τρώγεται.
Σκέφτομαι πτήση με ενιαίο εισιτήριο για Guangzhou είτε με μίλια το Beijing-Guangzhou.

Οπότε και για εσωτερικές πτήσεις.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.477
Likes
28.937
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Μια εσωτερική με China Eastern που πέταξα πρόσφατα ήταν OK, αν εξαιρέσεις τις μικρες καθυστερήσεις. Μην πας πεινασμένος. Για Air China περιμενε ως τις 17/9 που επιστρέφω.
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Προσπαθώ να συνδυάσω ένα ταξίδι στο οποίο θα καταφέρουμε να βρεθούμε για κάποιες μέρες στην Guangzhou με αναχώρηση είτε από Λονδίνο είτε Αθήνα ή και ξεχωριστά και από εκεί να μεταβούμε για μερικές μέρες Μελβούρνη και πάλι πίσω.

Οι καλύτερες που βρίσκω ειναι με Aeroflot. Οι κινέζικες είναι πανάκριβες μέχρι τώρα,μιλάω για γιορτές Χριστουγέννων.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.477
Likes
28.937
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Δες εισιτήρια από Κάιρο ή Βυρητό. Και στα δυο πας εύκολα με μίλια α3.
 

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482
Θορυβώδεις συνεπιβάτες κατά κανόνα,
+ Συνεπιβάτες που την ώρα που το αεροπλάνο προσγειώνεται, λύνουν τις ζώνες τους και μόλις το αεροπλάνο ακουμπήσει στο έδαφος, σηκώνονται και ανοίγουν τα ντουλάπια για να πάρουν τις αποσκευές τους ή την ώρα που σερβίρεται το φαγητό και έχεις ανοίξει το τραπεζάκι σου, αποφασίζουν να ανοίξουν το κάθισμά τους και να ξαπλώσουν με αποτέλεσμα να σου έρχονται τα νουντλς στη μούρη.

+ Συνεπιβάτες που λίγα λεπτά πριν την απογείωση θυμούνται ότι πρέπει να πάνε στην τουαλέτα και, σαν να μην συμβαίνει τίποτα, σηκώνονται και κατευθύνονται προς την τουαλέτα! Το ωραίο είναι ότι δευτερόλεπτα αργότερα υπάρχει ήδη ουρά 3-4 ατόμων και οι αεροσυνοδοί τρέχουν να τους μαζέψουν.

Τέτοια αγένεια και ανυπομονησία δεν έχω ξαναδεί στη ζωή μου! Σε κάποια από τις πτήσεις μας κι ενώ ήμασταν έτοιμοι να επιβιβαστούμε, ανακοινώνεται από τα μεγάφωνα, αλλά και με γραπτή πινακίδα, ότι πρώτα θα επιβιβαστούν αυτοί που κάθονται στις πρώτες 20 σειρές. Και ξαφνικά σηκώνονται σχεδόν όλοι και στριμώχνονται να περάσουν πρώτοι. Οι υπάλληλοι τους εξηγούν ότι θα περάσουν μόνο όσοι κάθονται στο μπροστινό τμήμα του αεροσκάφους και οι υπόλοιποι θα επιβιβαστούν λίγα λεπτά αργότερα. Ε, τελικά άρχισαν τις διαπραγματεύσεις του τύπου "έλα μωρέ, τι 20, τι 22, δίπλα είναι, άσε με να περάσω κι εγώ...". Φάγαμε κανένα 10λεπτο με παρόμοιους διαλόγους και, αφού οι υπάλληλοι δεν έβγαλαν άκρη, τους άφησαν και πέρασαν χωρίς κανέναν περιορισμό.
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Σκέφτομαι πτήση με ενιαίο εισιτήριο για Guangzhou είτε με μίλια το Beijing-Guangzhou.

Οπότε και για εσωτερικές πτήσεις.
Οι εσωτερικές πτήσεις στην Κίνα είναι γενικά ακριβές. Σε αρκετές περιπτώσεις σε συμφέρει (και από πλευράς χρημάτων αλλά και χρόνου) να χρησιμοποιήσεις τα γρήγορα τραίνα (όπου υπάρχει σύνδεση).

Ωστόσο, λόγω κόστους αλλά και απόστασης (υπάρχει εσωτερική πτήση διάρκειας τεσσεράμισυ ωρών! ), εάν έχεις μίλια να κάψεις, σε συμφέρει το αεροπλάνο γιατί οι φόροι είναι ανύπαρκτοι (7 ευρώ η πτήση). Έχω χρησιμοποιήσει 12.500 μίλια (one way) σε πτήση της Air China που κόστιζε 270 ευρώ. H China Eastern ανήκει στον ίδιο όμιλο με την Alitalia, οπότε και εκεί - άν έχει κανείς - μπορεί να χρησιμοποιήσει μίλια.
 
Last edited:

taver

Member
Μηνύματα
12.477
Likes
28.937
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Οι 3 από τις 6 πτήσεις που ανέφερα παραπάνω είναι αγορασμένες με 12500 μίλια Aegean και €6.69 έκαστη. Πάνω από 600 ευρώ οικονομία...
Αλλά αυτό σε περιορίζει σε star alliance. Αν χρειαστεί να πάρεις π.χ. China Southern ή China Eastern (δυο διαφορετικές εταιρίες είναι :) ), θα τα σκάσεις.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.784
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom