Ιταλία Ρώμη - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

STKF

Member
Μηνύματα
1.147
Likes
5.364
Όπως σου είπε κ ο @STKF είναι ουτοπικό λιγάκι να ελπίζεις ότι δε θα χρειαστείς καθόλου να πάρεις συγκοινωνία,
Συγγνώμη αλλά δεν είπα αυτό. Είπα ότι ο στόχος είναι να μην χρειαστεί να χρησιμοποιήσεις μέσα μεταφοράς η να το κάνεις το λιγότερο δυνατό. :)

Νομιζω κατατοπιστηκα με τα μηνυματα σας!!!!
Το ελπίζω.:haha:

Απλα ισως ειχα την εντυπωση οτι κεντρο θεωρειται μονο η Piazza di Spagna και η Fontana di Trevi.
Σαφώς δεν είναι μόνο αυτά. Αλλά για πρώτη φορά καλό είναι να θεωρήσεις αυτά ως κέντρο μέχρι να πας εκεί να τα βάλεις σε μία σειρά και να αποκτήσεις προσωπική άποψη.:)
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.363
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
γιατι 25 (και για κάποια και 26) θα είναι τα περισσότερα κλειστά.
Οχι τα περισσοτερα... Οπως ειπα 25 πριν θα ειναι ολα κλειστα, μην ψαχνετε τπτ απο μουσεια κ αρχαιολογικους χωρους. Στις 26 κρατικα, δημοτικα ολα ανοικτα. Βατικανου μονο κλεινουν.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.606
Likes
12.424
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Οχι τα περισσοτερα... Οπως ειπα 25 πριν θα ειναι ολα κλειστα, μην ψαχνετε τπτ απο μουσεια κ αρχαιολογικους χωρους. Στις 26 κρατικα, δημοτικα ολα ανοικτα. Βατικανου μονο κλεινουν.
Σωστά.

@despoinapan Την ημέρα των Χριστουγέννων μπορείτε να επισκεφτείτε κάποιες από τις εκκλησίες της Ρώμης που φιλοξενούν εξαιρετικά έργα τέχνης, μαζί και τη βασιλική του Αγίου Πέτρου (μάλλον θα έχει πολύ κόσμο όμως) και βέβαια να κάνετε πολλές βόλτες στο κέντρο ή να ανεβείτε σε κάποιον λόφο για να απολαύσετε τη θέα.
 

despoinapan

Member
Μηνύματα
72
Likes
58
Ταξίδι-Όνειρο
Κουβα, Νεα Υορκη!
Σωστά.

@despoinapan Την ημέρα των Χριστουγέννων μπορείτε να επισκεφτείτε κάποιες από τις εκκλησίες της Ρώμης που φιλοξενούν εξαιρετικά έργα τέχνης, μαζί και τη βασιλική του Αγίου Πέτρου (μάλλον θα έχει πολύ κόσμο όμως) και βέβαια να κάνετε πολλές βόλτες στο κέντρο ή να ανεβείτε σε κάποιον λόφο για να απολαύσετε τη θέα.


Σ'ευχαριστω παρα πολυ για τη βοηθεια!!!
 

koker

Member
Μηνύματα
252
Likes
490
Ταξίδι-Όνειρο
μαυρικιος
Μήπως θα είναι κάποιος για απο κοινού ξενάγηση στο Βατικανό την Παρασκευή 7/12/18?
 

islandergirl

Member
Μηνύματα
24
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
και πάλι ...Πελοπόννησος
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Καραϊβικής
Αρα καλυτερη τοποθεσια για πρωτη φορα στην πολη,αν δεν κανω λαθος, ειναι η περιοχη Spagna, Via veneto και κοντα στην Piazza Navona ; Κανω αρκετες ερωτησεις αλλα ειναι η πρωτη φορα που επισκεπτομαστε τη Ρωμη κ προσπαθω να προσανατολιστω στο που να ψαξω για διαμονη!
Μόλις γύρισα από τη Ρώμη ,μείναμε στο Τραστέβερε απίστευτη περιοχή και απόλυτα βολική,θα συμφωνήσω με τις συμβουλές της katkats
Μα υπέδειξα τη βολική περιοχή.
Όσες μέρες έμεινα στο Trastevere δεν βρήκα "σκοτεινά" σημεία, μόνο πολύβουα, με πολύ κόσμο τα βράδυα, τα οποία εύκολα μπορεί να τα αναγνωρίσει κανείς από το πλήθος των καφέ και εστιατορίων στον χάρτη. Εμείς μέναμε πάνω σε έναν τέτοιο δρόμο, αλλά το διαμέρισμα ήταν πολύ ήσυχο γιατί έβλεπε από πίσω και ήταν σαν να βρισκόμασταν σε σκηνικό από παλιά ιταλική ταινία.
Να σημειώσω ότι όσα ανέφερα δεν είναι πρόταση αποκλειστικά για την περίπτωσή σου.
Μόλις γυρίσαμε από τη Ρώμη ,τελικά μείναμε στο Τραστέβερε απίστευτη περιοχή και απόλυτα βολική,το κατάλυμα ήταν κοντά στην piazza di Santa Maria in Trastevere και συγκεκριμένα πάνω από τη Via di San Francesco a Ripa.Από τη μια πλευρά πολύ κοντά ήταν το ποτάμι και από την άλλη το τραμ που σε 4 στάσεις σε πηγαίνει στην piazza Venezia.Η περιοχή ήταν φανταστική κόσμος παντού αλλά και με ήσυχες γωνίες και μαγαζιά αν ήθελες να κάτσεις πιο ήρεμα,πολύ καλά εστιατόρια φούρνοι κλπ και με πολύ καλύτερες τιμές από άλλες περιοχές κοντά στις πιάτσες του κέντρου.Αν ξαναπάω στη Ρώμη που το εύχομαι ολόψυχα είναι σίγουρο ότι θα επιλέξω για διαμονή και πάλι το Τραστέβερε.Νομίζω ότι όσοι λένε ότι είναι μακριά από το κέντρο μάλλον έχουν μείνει μακριά από το κέντρο του Trastevere.
 

dimitramc

Member
Μηνύματα
5
Likes
1
Καλησπέρα σας! Θα πάμε με το αγόρι μου τέλη Οκτωβρίου στη Ρώμη και θα ήθελα να μου προτείνετε κάποιο οικονομικό ξενοδοχείο όσο πιο κεντρικά γίνεται ή κάποιο διαμέρισμα από το airbnb. Θα μείνουμε 4 βράδια και το budget μας είναι μέχρι 300 ευρώ συνολικά και τα 4 αυτά βράδια. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 

xristinag

Member
Μηνύματα
57
Likes
85
Επόμενο Ταξίδι
Ρωμη
Ταξίδι-Όνειρο
Κουβα
Καλησπέρα σας! Θα πάμε με το αγόρι μου τέλη Οκτωβρίου στη Ρώμη και θα ήθελα να μου προτείνετε κάποιο οικονομικό ξενοδοχείο όσο πιο κεντρικά γίνεται ή κάποιο διαμέρισμα από το airbnb. Θα μείνουμε 4 βράδια και το budget μας είναι μέχρι 300 ευρώ συνολικά και τα 4 αυτά βράδια. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!
Καλημερα! Εγω ειχα μεινει κοντα στην Piazza del Popolo εμενα με βολεψε πολυ σαν τοποθεσια παντου με τα ποδια μπορεις να ψαξεις μεσω οποιας εφαρμογης θελεις αλλα νομιζω οτι τωρα για Οκτωβριο δεν θα βρεις πολλα οικονομικα που να ειναι σε καλη κατασταση να υπολογιζεις περιπου 100 ευρω την μερα . Τωρα μεσω airbnb δεν γνωριζω αν εχουν μεγαλη διαφορα οι τιμες.
 

dimaq

Member
Μηνύματα
630
Likes
1.908
Επόμενο Ταξίδι
ΜΑΔΡΙΤΗ
Πανθεον και κατα δευτερν σπανια και απο μενα,τα πιο βολικα σημεια
 

islandergirl

Member
Μηνύματα
24
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
και πάλι ...Πελοπόννησος
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Καραϊβικής
Καλησπέρα σας! Θα πάμε με το αγόρι μου τέλη Οκτωβρίου στη Ρώμη και θα ήθελα να μου προτείνετε κάποιο οικονομικό ξενοδοχείο όσο πιο κεντρικά γίνεται ή κάποιο διαμέρισμα από το airbnb. Θα μείνουμε 4 βράδια και το budget μας είναι μέχρι 300 ευρώ συνολικά και τα 4 αυτά βράδια. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!
Τραστέβερε κοντά στην κεντρική πλατεία θα βρεις μια χαρά και θα περάσετε τέλεια πολύ ζωντανή περιοχή αν θες να σου στειλω και το καταλυμα που εμεινα πρόσφατα
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.335
Μέλη
38.894
Νεότερο μέλος
mikesf

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom