Ryanair Ερωτήσεις για Ryanair v.2

mariagl

Member
Μηνύματα
844
Likes
648
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αυστραλία
Ερώτηση που αφορά κανονική αποσκευή, η ryanair δε δίνει όπως είδα κατά τη διαδικασία αγοράς επιλογή για πάνω από 20 κιλά βαλίτσα; Και αν κάποιος θέλει να μεταφέρει 30 κιλά έχει επιλογή aegean μόνο που έχει και 32 κιλη η μπορεί να πάρει 20 κιλες στη ryanair και να πάει αθροιστικά; χλωμό αυτό αλλά μήπως κάποιος ξέρει
Μπορεί να παρει δυο εικοσακιλες, παει αθροιστικά, οχι πανω απο 32 κιλα ομως η βαλιτσα.
 

pan82

Member
Μηνύματα
605
Likes
753
Μπορεί να παρει δυο εικοσακιλες, παει αθροιστικά, οχι πανω απο 32 κιλα ομως η βαλιτσα.
Αυτό υπάρχει κάπου γραμμένο για να είναι καλυμμένος οποιος πάει στο αεροδρόμιο; Γιατί ναι και στην aegean μέχρι 32 είναι αλλά στο γραφει καθαρά. Εδώ έτσι που το λέει βαλίτσα 20 και βαλίτσα 20 είναι ικανοί να πάει αεροδρόμιο και να της πούνε σε δύο βαλίτσες μοιραστε τα μια δε μας κάνει...
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.571
Ερώτηση προς τους ειδικούς επι πτήσεων κτλ. :) Πώς γίνεται το εισιτήριο ενήλικα με τη Ryan να κοστίζει 24,99 (Θεσσαλονίκη - Νυρεμβέργη) και να χρεώνουν 25 ευρώ τέλη για βρέφος 10 μηνών; Πώς δουλεύει το πράγμα; Ας πούμε με την Aeroflot ήταν δωρεάν το βρέφος, και με την Ellinair κάπου 5 ευρώ νομιζω.
Ειδα και χειροτερο.. Σε πτηση που ο ενηλικας εχει εισιτηριο με 15 ευρω το βρεφος στην αγκαλια πληρωνει 28 ευρω..και χωρις δωρεαν χειραποσκευη οπως ο ενηλικας γιατι ειναι στην αγκαλια και δεν εχει δικη του θεση..
 
Μηνύματα
1.990
Likes
6.322
Ειδα και χειροτερο.. Σε πτηση που ο ενηλικας εχει εισιτηριο με 15 ευρω το βρεφος στην αγκαλια πληρωνει 28 ευρω..και χωρις δωρεαν χειραποσκευη οπως ο ενηλικας γιατι ειναι στην αγκαλια και δεν εχει δικη του θεση..
Τελικά εμείς βγαλαμε με 19,99 και ο μικρός 25... Τι να κάνεις..
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.554
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Αυτό υπάρχει κάπου γραμμένο για να είναι καλυμμένος οποιος πάει στο αεροδρόμιο; Γιατί ναι και στην aegean μέχρι 32 είναι αλλά στο γραφει καθαρά. Εδώ έτσι που το λέει βαλίτσα 20 και βαλίτσα 20 είναι ικανοί να πάει αεροδρόμιο και να της πούνε σε δύο βαλίτσες μοιραστε τα μια δε μας κάνει...
εννοείται ότι εννοούν δυο βαλίτσες των 20 κιλών!
 

mariagl

Member
Μηνύματα
844
Likes
648
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αυστραλία
Μπορεις να αγορασεις δυο βαλιτσες 20 κιλων κ να φερεις μια εως 32 κιλα. Τα κιλα συμψηφίζονται.
 

Tracer

Member
Μηνύματα
64
Likes
108
Επόμενο Ταξίδι
Νορβηγία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βολιβία Χιλή Αργεντινή
Ερώτηση που αφορά κανονική αποσκευή, η ryanair δε δίνει όπως είδα κατά τη διαδικασία αγοράς επιλογή για πάνω από 20 κιλά βαλίτσα; Και αν κάποιος θέλει να μεταφέρει 30 κιλά έχει επιλογή aegean μόνο που έχει και 32 κιλη η μπορεί να πάρει 20 κιλες στη ryanair και να πάει αθροιστικά; χλωμό αυτό αλλά μήπως κάποιος ξέρει
Νομιζω οτι μπορεις να προσθεσεις μέχρι και τρεις 20κιλες βαλιτσες κατα ατομο
 

Konstantinb

Member
Μηνύματα
214
Likes
933
Αν θυμάται κάποιος ή αν ταξίδεψε μέσα στον Αύγουστο, μπορεί να μου πει αν ήταν ανοιχτός ο προορισμός Μαρακές από Αθήνα φέτος τον Αύγουστο κανονικά?

Γιατί για του χρόνου, ενώ από άλλες πόλεις π.χ της Ιταλίας έχει ανοίξει ήδη το σύστημα, από Αθήνα κλείνει τον Μάρτιο.
 

pan82

Member
Μηνύματα
605
Likes
753
Μπορεί να παρει δυο εικοσακιλες, παει αθροιστικά, οχι πανω απο 32 κιλα ομως η βαλιτσα.
Μπορεις να αγορασεις δυο βαλιτσες 20 κιλων κ να φερεις μια εως 32 κιλα. Τα κιλα συμψηφίζονται.
Τελικά μιας και η λογική και η ryanair πολλές φορές έχουν μια απόσταση, σκέφτηκα ότι λογικά δίκιο θα έχετε και βρήκα και στο σαιτ τους αυτό.
"Πελάτες που συμπεριλαμβάνονται στην ίδια κράτηση πτήσης δικαιούνται να ομαδοποιήσουν ή διαμοιράσουν τα δικαιώματα αποσκευών όταν γίνεται ομαδικός έλεγχος εισιτηρίου.

Για παράδειγμα: 2 φίλοι που ταξιδεύουν κάτω από την ίδια κράτηση αγόρασαν δικαιώματα μεταφοράς 2 αποσκευών βάρους 20 κιλών η κάθε μία, ο ένας πελάτης μπορεί να παραδώσει μία αποσκευή βάρους 19 κιλών και ο άλλος μία 21 κιλών, δεδομένου ότι δεν θα σημειωθεί υπέρβαση βάρους του συνολικού δικαιώματος αποσκευών."

Οπότε λέω άρα έτσι θα γίνεται και αν πάρεις δύο βαλίτσες αλλά ας επικοινωνήσω μαζί τους στο chat. Ρώτησα λοιπόν ότι έχω αγοράσει 2Χ20kg βαλίτσες και θέλω να μεταφέρω μια 32 κιλη. Η απάντηση ήταν το παραπάνω κειμένο copy paste. Ρωτάω ξανά ότι δε ταξιδεύω με άλλον και θέλω μόνος μου να πάρω μια βαλίτσα μεγάλη και η απάντηση ήταν ότι μπορώ να πάρω μέχρι 3 εικοσάκιλες και να επιμερίσω το βάρος με το συνταξιδιώτη μου.
Οπότε στο τέλος του λεώ είμαι μόνος έχω αγοράσει 2 20κιλες και θα πάω στο αεροδρόμιο να παραδώσω μια 30 κιλη βαλίτσα χωρίς να υπερβαίνω το συνολικο βάρος των 40 κιλών που έχω αγοράσει, θα έχω πρόβλημα ναι ή όχι. Και μου λέει ότι αν είμαι μόνος δε γίνεται να επιμερίσω το βάρος θα πρέπει να φέρω αυστηρά ως 3 εικοσάκιλες βαλίτσες. Και στην ερώτηση μου τέλος αν θέλω να φέρω μια 32 κιλη τι μπορώ να κάνω ήταν ότι αν δεν έχω συνταξιδιώτη δε μπορώ να τη μεταφέρω....
 

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.961
Likes
6.412
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Μέχρι και πριν 15 λεπτά κοίταγα εισιτήρια για Ρωμη για 10 - 16 Νοέμβρη. Η τιμή που μου έβγαζα η Ryanair ήταν 70€ για δύο άτομα πήγαινε έλα. Τώρα η τιμή μέσα σε 15 λεπτά πήγε στα 107€. Είναι λογικό?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.786
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom