Νορβηγία Πώς παμε Τρομσο στη Νορβηγια?

Kitten25

Member
Μηνύματα
167
Likes
48
Ονειρεμένο Ταξίδι
Παταγονία
Καλησπερα, σκεφτομαστε για Πασχα ενα road trip στη Νορβηγια. Θελουμε 1000% να δουμε το χωριο Tromso, οχι τοσο για το βορειο σελας, οσο για την γραφικοτητα που εχει. Βλεποντας τις μετακινησεις, μπερδευτηκαμε. Θα νοικιασουμε αμαξι αλλα το Τρομσο ειναι υπερβολικα μακρια απο Οσλο και Μπεργκεν. Ποιο ειναι το κοντινοτερο αεροδρομιο? Επισης, καποια αλλα ξακουστα χωρια ή μικρες πολεις στη Νορβηγια που να ειναι γραφικες και οχι σκετο τσιμεντο και κρυο?Και κατι αλλο, καποιος που εχει παει επισης Απριλιο, τι εχει να πει για τους δρομους? αλυσιδες φανταζομαι ειναι υποχρεωτικες, αλλα περα απο τις αλυσιδες, ειναι επικινδυνοι οι δρομοι προς χωρια κλπ? Δε μιλαω εννοειται για τον αυτοκινητοδρομο αλλα για επαρχιακους δρομους (η φιλη μου εχει εμπειρια ηδη σε δυο χωρες του εξωτερικου με οδηγηση, αλλα σιγουρα οχι σε οδηγηση σε χιονισμενους δρομους προς το παρον).
Σιγουρα σκεφτομαστε και μια κρουαζιερα στα φιορδ και ψαχνουμε ηδη πρακτορειο. Εχει καποιος να προτεινει καποιο συγκεκριμενο για εκδρομες στα φιορδ εκει?
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Καλησπερα, σκεφτομαστε για Πασχα ενα road trip στη Νορβηγια. Θελουμε 1000% να δουμε το χωριο Tromso, οχι τοσο για το βορειο σελας, οσο για την γραφικοτητα που εχει. Βλεποντας τις μετακινησεις, μπερδευτηκαμε. Θα νοικιασουμε αμαξι αλλα το Τρομσο ειναι υπερβολικα μακρια απο Οσλο και Μπεργκεν.
1.Ποιο ειναι το κοντινοτερο αεροδρομιο? 2.Επισης, καποια αλλα ξακουστα χωρια ή μικρες πολεις στη Νορβηγια που να ειναι γραφικες και οχι σκετο τσιμεντο και κρυο?
3.Και κατι αλλο, καποιος που εχει παει επισης Απριλιο, τι εχει να πει για τους δρομους? αλυσιδες φανταζομαι ειναι υποχρεωτικες, αλλα περα απο τις αλυσιδες, ειναι επικινδυνοι οι δρομοι προς χωρια κλπ? Δε μιλαω εννοειται για τον αυτοκινητοδρομο αλλα για επαρχιακους δρομους (η φιλη μου εχει εμπειρια ηδη σε δυο χωρες του εξωτερικου με οδηγηση, αλλα σιγουρα οχι σε οδηγηση σε χιονισμενους δρομους προς το παρον).
4.Σιγουρα σκεφτομαστε και μια κρουαζιερα στα φιορδ και ψαχνουμε ηδη πρακτορειο. Εχει καποιος να προτεινει καποιο συγκεκριμενο για εκδρομες στα φιορδ εκει?
1. Το αεροδρομιο της πολης.
2. Σε ολη τη χωρα? Μπεργκεν κ ολη ακτη νοτιοδυτικα.
3. Δεν θα εχει χιονι. Συνηθως. Τα ΙΧ εχουν χειμερινα λαστιχα, οχι αλυσιδες. Παιχνιδι η οδηγηση.
4. Hurtigruten. Θρυλος.
 

Kitten25

Member
Μηνύματα
167
Likes
48
Ονειρεμένο Ταξίδι
Παταγονία
1. Το αεροδρομιο της πολης.
2. Σε ολη τη χωρα? Μπεργκεν κ ολη ακτη νοτιοδυτικα.
3. Δεν θα εχει χιονι. Συνηθως. Τα ΙΧ εχουν χειμερινα λαστιχα, οχι αλυσιδες. Παιχνιδι η οδηγηση.
4. Hurtigruten. Θρυλος.
χιλια θενξ!!! 1) Προς Τρομσο θα βρω φτηνες πτησεις ομως ή θα μας παει ο κουκος αηδονι?Θα θελα δυστυχως ειτε Μπεργκεν ειτε Οσλο επειδη εχω μιλια με Aegean.
2) Σιγουρα θα δουμε Μπεργκεν. Για την ακτη νοτιοδυτικα που λες υπαρχει καποιο συγκεκριμενο ονομα ευρυτερης ζωνης? Για να το ψαξω ετσι:)
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Εννοω απο Μπεργκεν ως Κριστιανσαντ. Εκει αξιζει ΙΧ κ βολτες. Βορεια λιγα πραγματα. Κι αν δεν κυνηγας το σελας μου ειναι δυσνοητη η επιλογη της βορινης πολης. Οκ, ωραια ειναι αλλα δεν αξιζει τετοιο ταξιδι. Αν υπαρχει χρονος κ χρημα σε αφθονια βαλτε τη στο προγραμμα. Αλλιως μεινετε νοτια. Η χωρα ειναι αχανης.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.938
Likes
40.786
χιλια θενξ!!! 1) Προς Τρομσο θα βρω φτηνες πτησεις ομως ή θα μας παει ο κουκος αηδονι?Θα θελα δυστυχως ειτε Μπεργκεν ειτε Οσλο επειδη εχω μιλια με Aegean.
Αν ψσξεις στο θερινο προγραμμα στην Aegean, με 15000 μιλια ανα διαδρομη ( Αθηνα - Τρομσο η Αθηνα- Μπεργκεν) εχει διπλη πτηση με τη SAS με σταση στο Οσλο και με πολυ φτηνους φορους. Για χειμωνα δεν ξερω.
 

Kitten25

Member
Μηνύματα
167
Likes
48
Ονειρεμένο Ταξίδι
Παταγονία
Εννοω απο Μπεργκεν ως Κριστιανσαντ. Εκει αξιζει ΙΧ κ βολτες. Βορεια λιγα πραγματα. Κι αν δεν κυνηγας το σελας μου ειναι δυσνοητη η επιλογη της βορινης πολης. Οκ, ωραια ειναι αλλα δεν αξιζει τετοιο ταξιδι. Αν υπαρχει χρονος κ χρημα σε αφθονια βαλτε τη στο προγραμμα. Αλλιως μεινετε νοτια. Η χωρα ειναι αχανης.
Eυχαριστω πολυ! Δεν ξερω σχεδον τιποτα για Νορβηγια, ουτε απο βορρα ουτε απο νοτο γι αυτο τα εχω μπλεξει! Μου εχει κατσει το Τρομσο αλλα ισως δεν αξιζει τοσο οντως...Φιορδ ομως πώς θα παμε αν μεινουμε νοτια?

Αν ψσξεις στο θερινο προγραμμα στην Aegean, με 15000 μιλια ανα διαδρομη ( Αθηνα - Τρομσο η Αθηνα- Μπεργκεν) εχει διπλη πτηση με τη SAS με σταση στο Οσλο και με πολυ φτηνους φορους. Για χειμωνα δεν ξερω.
Αληθεια? δεν το εχω ψαξει! Ευχαριστω για την πληροφορια!
 
Last edited by a moderator:

paefstra

Member
Μηνύματα
12.938
Likes
40.786
Αληθεια? δεν το εχω ψαξει! Ευχαριστω για την πληροφορια!
Αστα, βρηκα για Νορβηγια και Ισλανδια με 70κατι ευρω με επιστροφη. Αλλα δυστυχως το κοστος των αεροπορικων δεν ειναι τοσο μεγαλο προβλημα οσο της διαβιωσης και στους δυο προορισμους :(.
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
@Kitten25 τις κλασικές εκδρομές στα φιόρδ θα τις κάνεις έχοντας ως βάση το Μπέργκεν. Μια άλλη must εξόρμηση στα νότια είναι ο βράχος Preikestolen, αλλά είναι κοντά στην πόλη Stavanger. Από το Μπέργκεν είναι πάνω από 6 ώρες. Οι αποστάσεις είναι τεράστιες. Το Τρόμσο θα το ήθελα κι εγώ για το σέλας και για την αίσθηση ότι έφτασα στον αρκτικό κύκλο. Όμως θα προτιμούσα και σου προτείνω να ψάξεις την εναλλακτική να πας στα Lofoten. Φτάνεις στο Μπόντο με τρένο ή αεροπορικώς και περνάς απέναντι στα Lofoten με καράβι. Φαντάζομαι θα έχεις δει σε wallpaper το χωριό Reine!

Πάντως από Όσλο μπορείς να πας στο Μπέργκεν με τρένο και μπορείς να βρεις και καλές προσφορές.
https://www.nsb.no/en/frontpage
https://ruter.no/en/

Γενικά θέλει πολύ ψάξιμο και καλό προγραμματισμό γιατί η χώρα είναι τεράστια, οι διαδρομές πολύπλοκες και απαιτούνται πολλές ώρες και φυσικά πολύ χρήμα συνολικά. Προτείνω να επικεντρωθείτε σε ένα τμήμα της χώρας. Άνοιξε το Google maps δες τα μέρη, τις αποστάσεις και τους χρόνους και άρχισε να εξοικειώνεσαι με τη χώρα, αφού όπως λες δεν ξέρεις τίποτα για τη Νορβηγία. Αλήθεια πόσες μέρες θα έχετε στη διάθεσή σας?
 

Kitten25

Member
Μηνύματα
167
Likes
48
Ονειρεμένο Ταξίδι
Παταγονία
@Kitten25 τις κλασικές εκδρομές στα φιόρδ θα τις κάνεις έχοντας ως βάση το Μπέργκεν. Μια άλλη must εξόρμηση στα νότια είναι ο βράχος Preikestolen, αλλά είναι κοντά στην πόλη Stavanger. Από το Μπέργκεν είναι πάνω από 6 ώρες. Οι αποστάσεις είναι τεράστιες. Το Τρόμσο θα το ήθελα κι εγώ για το σέλας και για την αίσθηση ότι έφτασα στον αρκτικό κύκλο. Όμως θα προτιμούσα και σου προτείνω να ψάξεις την εναλλακτική να πας στα Lofoten. Φτάνεις στο Μπόντο με τρένο ή αεροπορικώς και περνάς απέναντι στα Lofoten με καράβι. Φαντάζομαι θα έχεις δει σε wallpaper το χωριό Reine!

Πάντως από Όσλο μπορείς να πας στο Μπέργκεν με τρένο και μπορείς να βρεις και καλές προσφορές.
https://www.nsb.no/en/frontpage
https://ruter.no/en/

Γενικά θέλει πολύ ψάξιμο και καλό προγραμματισμό γιατί η χώρα είναι τεράστια, οι διαδρομές πολύπλοκες και απαιτούνται πολλές ώρες και φυσικά πολύ χρήμα συνολικά. Προτείνω να επικεντρωθείτε σε ένα τμήμα της χώρας. Άνοιξε το Google maps δες τα μέρη, τις αποστάσεις και τους χρόνους και άρχισε να εξοικειώνεσαι με τη χώρα, αφού όπως λες δεν ξέρεις τίποτα για τη Νορβηγία. Αλήθεια πόσες μέρες θα έχετε στη διάθεσή σας?
ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια. Γυρω στις 6 μερες το υπολογιζουμε να εχουμε! Προς Μπεργκεν μας κοβω ή Λοφοτεν...:)
 

hoping

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλημερα σας! Και εμεις σκεφτομαστε για Πασχα Νορβηγια..αλλα οχι με αυτοκινητο. Ισως καποες μετακινησεις με τρενο..για Μπεργκεν σιγουρα!
 

Giannisssss

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Γεια σας, με ενδιαφέρει το topic μιας και έχω κλείσει και εγώ για Πάσχα στη Νορβηγία. Δυστυχώς η χρονική περίοδος δεν είναι ιδανική μιας και είναι πάνω στην αλλαγή από τη καλοκαορονη στη χειμερινή σεζόν τους. Αυτό δε σημαίνει όμως ότι δεν μπορείς να δεις και να κάνεις πολλά πράγματα και τον Απρίλιο. Τη σκέψη του αυτοκινήτου την είχα και εγώ αλλά διάβασα ότι κάποιοι δρόμοι τους ανοίγουν από το Μάιο λόγω παγου. Θα αρκεστω μάλλον σε κρουαζιέρες τρένα και λεωφορεια για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο και τα μάτια μου εκτός δρόμου! Περιμένω και εγώ απαντήσεις για να πάρω καμμία ιδέα. Καλή τύχη στην αναζητηση
 

adiaforos

Member
Μηνύματα
1.049
Likes
1.589
Αν ενδιαφέρεσαι να δεις το Τρόμσε συγκεκριμένα, αυτή την περίοδο θα πρότεινα να φτάσεις αεροπορικά. Πάντως ο προορισμός αυτός είναι για μια-δυο μέρες, θα πρότεινα να εστιάσεις αλλού.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.780
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom