Πολωνία Πολωνία - Βαρσοβία - Κρακοβία

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Ναι αυτό το κατάλαβα το πρόβλημα είναι ότι όταν πάω να το κλεισω βγαζει ότι δμε.γίνεται τώρα
Άρα δεν το κατάλαβες. Αυτό στο βγάζει για το λόγο που εξήγησα πιο πάνω. Άρα το ταξίδι σας δεν είναι σε ένα μήνα. Για να κλείσεις εισιτήρια θα πρέπει να είναι ακριβώς ένα μήνα πριν το ταξίδι σας. ας πούμε ταξιδεύετε 20 Νοεμβρίου? Για να κλείσεις εισιτήρια θα πρέπει να μπεις στο site 20 Οκτωβρίου. Για πότε θες?
Όταν επιλέγεις το εισιτήριο που θες βγάζει αυτό το βήμα:
Χωρίς τίτλο2.jpg
 

Μαίρη π

Member
Μηνύματα
71
Likes
20
Άρα δεν το κατάλαβες. Αυτό στο βγάζει για το λόγο που εξήγησα πιο πάνω. Άρα το ταξίδι σας δεν είναι σε ένα μήνα. Για να κλείσεις εισιτήρια θα πρέπει να είναι ακριβώς ένα μήνα πριν το ταξίδι σας. ας πούμε ταξιδεύετε 20 Νοεμβρίου? Για να κλείσεις εισιτήρια θα πρέπει να μπεις στο site 20 Οκτωβρίου. Για πότε θες?
Όταν επιλέγεις το εισιτήριο που θες βγάζει αυτό το βήμα:
View attachment 247605
Όχι κοιτούσα για εισιτήρια για τις 13/10 ίσως κόλλησε θα ξαναπροσπαθησω αργότερα ευχαριστώ πολύ πάντως
 

manelaki

Member
Μηνύματα
1.282
Likes
392
Καλησπέρα,
προσπαθω να κλεισω εισιτηρια τρενου Βαρσοβια-Κρακοβια και δεν μπορω. Για την ακριβεια βαζω αυτα που βλεπετε στη φωτογραφια και ως αποτελεσμα μου βγαζει μια κενη σελιδα. Μηπως επιλεγω κατι λαθος; Εχω κολλησει.
Αν δεν καταφερω να κλεισω μεσω της σελιδας, υπαρχει περιπτωση να κλεισω επι τοπου σε καποιο σταθμο μια μερα πριν ή παιζει και να μη βρω; Φτανω Βαρσοβια 26/09 νωρις το βραδακι και θελω να φυγω με το γρηγορο τρένο για Κρακοβια 27/09 το πρωι.
 

Attachments

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
Καλησπέρα,
προσπαθω να κλεισω εισιτηρια τρενου Βαρσοβια-Κρακοβια και δεν μπορω. Για την ακριβεια βαζω αυτα που βλεπετε στη φωτογραφια και ως αποτελεσμα μου βγαζει μια κενη σελιδα. Μηπως επιλεγω κατι λαθος; Εχω κολλησει.
Αν δεν καταφερω να κλεισω μεσω της σελιδας, υπαρχει περιπτωση να κλεισω επι τοπου σε καποιο σταθμο μια μερα πριν ή παιζει και να μη βρω; Φτανω Βαρσοβια 26/09 νωρις το βραδακι και θελω να φυγω με το γρηγορο τρένο για Κρακοβια 27/09 το πρωι.
Μπορεί απλά να κόλλησε η σελίδα. Ξαναδοκίμασε κι αν επιμένει δες το σε άλλον browser. Μόλις το έλεγξα και δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα.
Χωρίς τίτλο.jpg


Χωρίς τίτλο1.jpg
 

alice~

Member
Μηνύματα
714
Likes
1.167
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iceland
Μαλλον δεν αλλαξες την ώρα στην αρχή που έκανες την αναζήτησή και δεν έχει αλλα δρομολόγια την ώρα που δηλωσες. Δοκίμασε να βάλεις άλλη ώρα,πχ 7 το πρωί.
Edit: Α τώρα είδα την ώρα. Ναι,ίσως έχει κολλήσει.
 

manelaki

Member
Μηνύματα
1.282
Likes
392
Ευχαριστω πολυ! το προσπαθω μερες κι αφου σε εσας βγαζει κανονικα τοτε μαλλον φταιει κατι στο pc μου. Θα το βρω. ;)
 

giorgtsi

Member
Μηνύματα
291
Likes
220
Επόμενο Ταξίδι
Μιλάνο
Ονειρεμένο Ταξίδι
New York
Χθες το πρωί γύρισα από Πολωνία και θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας όσο πιο σύντομα γίνεται την εμπειρία μου καθώς βλέπω οτι αρκετοί από εσάς πρόκειται να επισκεφθείτε την Πολωνία και μπορεί να σας φανούν χρήσιμες οι συμβουλές μου.Ξεκινήσαμε την περασμένη Παρασκευή 19 Οκτώβρη εγώ και 4 φίλοι μου με προορισμό την Βαρσοβία,η πτήση πρωινή και χωρίς καθυστερήσεις φτάσαμε 9:05 στον προορισμό μας.Από το αεροδρόμιο του Μοντλιν αγοράσαμε εισιτήριο από γκισέ στις αφίξεις,είναι πολύ εύκολο να το βρεις και περιλαμβάνει αστικό που σε πάει στον σταθμό του Μοντλιν και απο εκεί τρένο για την Βαρσοβία,απλά αν θέλετε να το χρησιμοποιήσετε και στην επιστροφή ρωτήστε στον σταθμό για τα δρομολόγια για να ξέρετε. Στην Βαρσοβία αρχικά μείναμε 2 βράδια σε διαμέρισμα airbnb στην περιοχή Rondo ONZ.Την βρήκαμε αρκετά καλή τοποθεσία και πας σχεδόν παντού με τα πόδια,αλλά και μέσα να χρησιμοποιήσεις το εισιτήριο διαρκεί για 20 λεπτά και κοστίζει 3,4 ζλοτυ δηλαδή περίπου 80 λεπτά του ευρώ.Όσο για το συνάλλαγμα αλλάξαμε ένα μικρό ποσό για το τρένο από το αεροδρόμιο και μετά από το εμπορικό zlote tarasy,το ανταλλακτήριο tavex έχει την καλύτερη ισοτιμία.Τα σουπερ μαρκετ στην πλειοψηφία των προϊόντων είναι πάμφθηνα σε σχέση με Ελλάδα.Κάναμε βόλτα παλιά πόλη,ανεβήκαμε τα σκαλιά της εκκλησίας της Αγίας Άννας για να φτάσουμε στο καμπαναριό και να θαυμάσουμε πανοραμική θέα με μόλις 6 ζλοτυ και φάγαμε στο Bazyliszek,ότι πήραμε ήταν γευστικό και οικονομικό.Για καφέ είναι ωραία στον green cafe nero κάτι σαν τα δικά μας mikel.Επιπλέον πήγαμε πάρκο Lazienki,ανεβήκαμε στο παλάτι κουλτούρας και επιτήμης για να θαυμάσουμε την θέα των μοντέρνων κτηρίων με εισιτήριο 15 ζλοτυ για άτομα μέχρι 26 χρονών και άνω των 65 με απλή επίδειξη αστυνομικής ταυτότητας ενώ για τους υπόλοιπους νμζ 20 ζλοτυ.Επιπλέον φάγαμε σε milk bar και μείναμε πολύ ικανοποιημένοι. Για τους συμφορουμίτες που τους ενδιαφέρει η νυχτερινή ζωή βγαίναμε στην οδό Mazowiecka που είναι γεμάτη με κλαμπ και μπαράκια για να πιείς το ποτό σου και να παρτάρεις.Την 3η μέρα του ταξιδιού αναχωρήσαμε για Κρακοβία με το τρένο το οποίο είχαμε κλείσει με το που άνοιξε η πώληση των εισιτηρίων και κόστισε 12 ευρώ ανα διαδρομή,ήταν το γρήγορο τρένο και έκανε την διαδρομή σε 2:15.Έχει αρκετές ανέσεις,είναι ξεκούραστο, σου σερβίρουν καφέ και δεν καταλαβαίνεις πότε φτάνεις.Εδώ θέλω να εκφράσω την διαφωνία μου με όσους λένε οτι δεν αξίζει να πας και στις 2 πόλεις άμα έχεις λίγες μέρες καθώς είναι ταλαιπωρία.Ουδεμία ταλαιπωρία νιώσαμε,δεν καταλάβαμε πότε φτάσαμε και πότε γυρίσαμε,τις πλατφόρμες τις βρίσκεις πολύ εύκολα και σκεφτείτε ότι είναι σαν να είστε για καφέ στο green cafe nero αλλά πληρώνετε 12 ευρω και σας πηγαίνει Κρακοβία :p.Είχα αρκετούς ενδοιασμούς για την συγκεκριμένη απόδραση που τελικά δεν το μετάνιωσα καθόλου ούτε εγώ ούτε η παρέα μου και ο λόγος είναι το Άουσβιτς.Πήραμε λεωφορείο από τον σταθμό krakow mda,ακριβώς δίπλα απ τον σταθμό των τρένων και είχαμε κλείσει μεμονωμένο εισιτήριο για μετά τις 16:00 οπότε πήγαμε πρώτα Μπιρκέναου και μετά Άουσβιτς.Η εμπειρία είναι συγκλονιστική και δεν εκφράζεται με λόγια,πρέπει να πάτε για να το δείτε.Υπάρχουν ταμπέλες δίπλα απ τα εκθέματα για να καταλαβαίνεις τι βλέπεις και λίγο η πολύ καλή δουλειά που έχετε κάνει κάποιοι εδώ μέσα στις ιστορίες σας με την πληθώρα των πληροφοριών για τα στρατόπεδα,έκαναν την παρουσία του ξεναγού αχρείαστη.Στην Κρακοβία σε hostel στα 8 ευρώ με πρωινό αρχές παλιάς πόλης.Φάγαμε καταπληκτικό burger στο μαγαζί moaburger και δοκιμάσαμε το διάσημο streetfood zapiekanka το οποίο πρέπει να φάτε οπωσδήποτε και το κατατάσσω στα τοπ 3 που φάγαμε στην Πολωνία.Γενικά πρώτη φορά σε ταξίδι στο εξωτερικό με ενθουσιάζει το φαγητό και πρώτη φορά δεν πέσαμε σε κάτι κακό όπως συμβαίνει συνήθως,να φανταστείτε είχα σημειώσει για φαγητό 3-4 εστιατόρια και πήγαμε μόνο σε ένα και τα υπόλοιπα τα ανακαλύψαμε εκει.Η νυχτερινή ζωή της Κρακοβίας δεν μας εντυπωσίασε,ήταν και Κυριακή οπότε δεν ξέρω τις άλλες μέρες τι παίζει και κάτσαμε σε ένα μαγαζί για χαλαρό ποτό που είχε καραόκε, ωστόσο μας εκνεύρισε πολύ το γεγονός οτι μας σταματούσαν ανα 5 μέτρα για να μας διαφημίσουν strip club και να μας πείσουν να μπούμε μέσα.Την επόμενη μέρα είχαμε χρόνο μέχρι το μεσημέρι και κάναμε βόλτα σε όλη την παλιά πόλη μέχρι το κάστρο του Βαβέλ και τον Βίστουλα και επιστρέψαμε κατα τις 5 το απόγευμα Βαρσοβία για να διανυκτέρεύσουμε πάλι σε χοστελ και να πάρουμε να πάρουμε την πρωινή μας πτήση για Θεσσαλονίκη.Παραλείψαμε να δούμε συνοικία πράγας την οποία είδαμε μακρυά μόνο απ το τρένο αλλά και εββραική συνοικία στην Κρακοβία..Η Πολωνία μας άφησε με τις καλύτερες εντυπώσεις,αν εξαιρέσεις το γεγονός ότι είναι πολύ αργοί στην εξυπηρέτηση,από τα μαγαζιά μέχρι των σταθμών των τρένων που κοντέψαμε να χάσουμε το τρένο για Μοντλιν και την πτήση μας,και όχι δεν πήγαμε στον σταθμό τελευταία στιγμή απλά ήταν κατά τις 6 το πρωί 20+ άτομα στον σταθμό και ήταν ανοιχτός μόνο ένα desk και κάποια στιγμή η τύπισσά έφυγε κ όλας απ την θέση της.Ακούω τα κλασσικά που λένε ότι μόνο στην Ελλάδα γίνονται τέτοια κάτι που τελικά δεν ισχύει.Στην έλλαδα τουλάχιστον όταν παραγγέλνεις πιτόγυρο σε 1 λεπτό είσαι έτοιμος και όχι κανα 5λεπτο που θέλουν αυτοί για να ετοιμάσουν το kebab.Ααα επίσης ξέχασα να πω ότι οι Πολωνοί λατρεύουν το kebab όπου φάγαμε 3 φορές από διαφορετικά μαγαζιά και ήταν φαντάστικα,μην διστάσετε να δοκιμάσετε.Προσωπικά στο ντέρμπι Βαρσοβία-Κρακοβία εγώ ψηφίζω Βαρσοβία που πιστεύω ότι έχεις περισσότερα πράγματα να δεις και θα ήθελα μια ακόμα μέρα να δω αυτά που άφησα.Η Πολωνία είναι ενας προορισμός “value for money” και όσοι δεν έχετε πάει ακόμα το συστήνω ανεπιφύλακτα.Συγγνώμη που βγήκε λίγο μεγάλο,ήταν τόσα πολλά αυτά που ήθελα να γράψω και προσπάθησα να το περιορίσω όσο γίνεται…
 

adiaforos

Member
Μηνύματα
1.049
Likes
1.589
Εδώ θέλω να εκφράσω την διαφωνία μου με όσους λένε οτι δεν αξίζει να πας και στις 2 πόλεις άμα έχεις λίγες μέρες καθώς είναι ταλαιπωρία.Ουδεμία ταλαιπωρία νιώσαμε,δεν καταλάβαμε πότε φτάσαμε και πότε γυρίσαμε,τις πλατφόρμες τις βρίσκεις πολύ εύκολα και σκεφτείτε ότι είναι σαν να είστε για καφέ στο green cafe nero αλλά πληρώνετε 12 ευρω και σας πηγαίνει Κρακοβία
Η νυχτερινή ζωή της Κρακοβίας δεν μας εντυπωσίασε,ήταν και Κυριακή οπότε δεν ξέρω τις άλλες μέρες τι παίζει και κάτσαμε σε ένα μαγαζί για χαλαρό ποτό που είχε καραόκε, ωστόσο μας εκνεύρισε πολύ το γεγονός οτι μας σταματούσαν ανα 5 μέτρα για να μας διαφημίσουν strip club και να μας πείσουν να μπούμε μέσα.Την επόμενη μέρα είχαμε χρόνο μέχρι το μεσημέρι και κάναμε βόλτα σε όλη την παλιά πόλη μέχρι το κάστρο του Βαβέλ και τον Βίστουλα και επιστρέψαμε κατα τις 5 το απόγευμα Βαρσοβία για να διανυκτέρεύσουμε πάλι σε χοστελ και να πάρουμε να πάρουμε την πρωινή μας πτήση για Θεσσαλονίκη.Παραλείψαμε να δούμε συνοικία πράγας την οποία είδαμε μακρυά μόνο απ το τρένο αλλά και εββραική συνοικία στην Κρακοβία..
Προσωπικά στο ντέρμπι Βαρσοβία-Κρακοβία εγώ ψηφίζω Βαρσοβία που πιστεύω ότι έχεις περισσότερα πράγματα να δεις και θα ήθελα μια ακόμα μέρα να δω αυτά που άφησα.
Χαίρομαι που περάσατε ωραία! Οι ενστάσεις που γράφονται από αρκετούς από εμάς έχουν να κάνουν με το ότι αναγκαστικά συμπιέζεις το πρόγραμμα και παραλείπεις κάποια πράγματα, π.χ. δεν μπορέσατε να πάτε αλατωρυχεία, ή δεν επισκεφθήκατε την εβραϊκή συνοικία στην Κρακοβία, όπου θα παίρνατε μια γεύση της νυχτερινής ζωής της πόλης. Και δεν είναι μόνο αυτά. Ακόμη και εσύ ο ίδιος γράφεις ότι ήθελες μία ακόμη ημέρα για τη Βαρσοβία. Βέβαια έχει σημασία το τι ζητάει ο καθένας στα ταξίδια, παίζει και η ηλικία ρόλο. Με δυο ξεχωριστά τετραήμερα παίρνεις μια πολύ καλή γεύση και από τις δύο πόλεις, χωρίς να χάνεις χρόνο και χωρίς ταλαιπωρία με τις μετακινήσεις (αν και εσάς σας ήρθαν βολικά, και σε καλή τιμή), γι' αυτό και προτείνεται από πολλούς.
Τώρα, αν δεν μπορείς να πας δεύτερη φορά ταξίδι ή έχεις προτεραιότητα να δεις το Άουσβιτς, θυσιάζεις πράγματα, τρως λίγη ταλαιπωρία (αλλάξατε τρεις φορές ξενοδοχείο!) αλλά αφού στο τέλος θα είσαι εσύ ικανοποιημένος, αξίζει τον κόπο!
 

zubitos

New Member
Μηνύματα
2
Likes
12
Επόμενο Ταξίδι
ΙΤΑΛΙΑ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΤΑΥΛΑΝΔΗ
Καλησπέρα,
Γύρισα απο την Πολωνία πριν 2 εβδομάδες. Τα του ταξιδιού θα τα αναφέρω ποιο αναλυτικά σε άλλο thread.
Θα ήθελα όμως να σας αναφέρω ένα πράγμα που μου έκανε πολύ κακή εντύπωση ώστε να αποφύγουν παρόμοια συμπεριφορά κάποιοι φίλοι συμφορουμίτες στο μέλλον.
Είχα νοικιάσει αυτοκίνητο απο την εταιρία global απο το υποκατάστημα τους στο αεροδρόμιο του Κατοβίτσε.
Η τιμή τους ήταν super και το αυτοκίνητο ήταν πολύ καλό. Όταν ήμουν στο γραφείο τους στο αεροδρόμιο, πριν μου δώσουν το κλειδί, με έβαλαν να υπογράψω ένα χαρτί που ανέφερε κάποιες γρατσουνιές στο όχημα. Εγώ τους είπα ότι δεν μπορώ να υπογράψω εάν δεν δω πρώτα το όχημα......και η κοπέλα που εξυπηρετούσε μου είπε ότι το όχημα ήταν στο parking του αεροδρομίου (μου έδειξε τον χώρο που θα το βρω) και ότι εάν είχα κάποια ένσταση και δεν ταίριαζαν οι γρατσουνιές του οχήματος με το χαρτί θα μπορούσα να γυρίσω και να της το αναφέρω.
Τέλος πάντων προχώρησα στην διαδικασία αφού είχα σκοπό να τσεκάρω το όχημα, απλά μου έκανε εντύπωση πως κατά της παραλαβή του οχήματος δεν ήταν κάποιος άνθρωπος της εταιρίας να τα δούμε μαζί και έψαχνα τις γρατσουνιές μόνος μου. (βέβαια όπως κατάλαβα αργότερα υπήρχε λόγος για αυτό).
Για να μην πολυλογώ, αφού τσέκαρα τις γρατσουνιές και ήταν κατά προσέγγιση ίδιες με το χαρτί, πήρα το αυτοκίνητο και έφυγα.
Κράτησα το αυτοκίνητο 4 ημέρες και το επέστρεψα ακριβώς στο ίδιο σημείο που το είχα παραλάβει (εννοείτε χωρίς να μεταβληθεί η κατάσταση στην οποία το πήρα).
Κατά την παράδοση των κλειδιών στο γραφείο της Global εντός του αεροδρομίου του Κατοβίτσε.....μου έκανε εντύπωση ξανά ότι κανένας άνθρωπος της εταιρίας δεν τσέκαρε το αυτοκίνητο που μόλις είχα αφήσει.
Σε ερώτηση μου ξανά στο γραφείο (άλλη κοπέλα αυτή την φορά), μου ανέφερε ότι το αυτοκίνητο θα ελεγχθεί αργότερα και στην συνέχεια θα αποδεσμεύσουν το ποσό της εγγύησης (500€).
Παρότι λοιπόν μου πέρασε από το μυαλό ότι θα μπορούσαν να πουν το οτιδήποτε αργότερα, επειδή είχα πραγματικά το αυτοκίνητο στην κατάσταση που το πήρα δεν αγχώθηκα και πήρα την πτήση του γυρισμού.
Την επόμενη ημέρα λοιπόν μου έρχεται ένα mail από την εταιρία ότι είχα καπνίσει τάχα στο αυτοκίνητο και βρέθηκαν στάχτες μέσα σε αυτό και μου ανέφεραν ότι θα δεσμεύσουν απο την κάρτα μου το ποσό των 500zl (περίπου 120€).Μάλιστα είχαν επισυνάψει στο mail 2 φωτογραφίες με κάποια υπολείμματα στάχτης από το εσωτερικό του αυτοκινήτου σε μεγέθυνση.
Το κακό βέβαια είναι ότι ούτε εγώ, ούτε η σύζυγος είμαστε καπνιστές και εννοείτε ότι δεν φιλοξενήσαμε άλλον άνθρωπο που κάπνισε εντός του αυτοκινήτου.
Στέλνω λοιπόν αμέσως απάντηση στο mail, αναφέρω ότι δεν είμαι καπνιστής, ότι αυτή η χρέωση είναι αδιανόητη από την στιγμή που δεν τσέκαραν το αυτοκίνητο εκεί επιτόπου όπως είχα ζητήσει, και επίσης ότι στις φωτογραφίες δεν φαίνεται καν εάν πρόκειται για το αυτοκίνητο που νοίκιασα εγώ, (οι φωτογραφίες είναι κοντινές απο το πάτωμα ενός αυτοκινήτου..........και δείχνουν υπολείμματα στάχτης. Τους ανέφερα δε ότι διαφωνώ με την συγκεκριμένη χρέωση και θα ήθελα πριν γίνει οποιαδήποτε χρέωση να επικοινωνήσει μαζί μου το τμήμα εξυπηρέτησης πελατών της εταιρίας.
Αποτέλεσμα.......η χρέωση έγινε κανονικά.......έχω στείλει πάνω από πέντε mail στην εταιρία Global rent a car και συγκεκριμένα στο τμήμα customer care team (που αναφερόταν στο αρχικό mail σε περίπτωση που θέλεις να επικοινωνήσεις με κάποιον) και δεν έχω πάρει καμία απάντηση.
Πιθανόν να μην πάρω και ποτέ, απλά επειδή εγώ γνωρίζω ότι δεν είμαι ελέφαντας και στην συγκεκριμένη περίπτωση δεν μπορώ να το αποδείξω.........και όντας πεπεισμένος πλέον ότι πρόκειται για απατεώνες..........τουλάχιστον θα ήθελα να το κοινοποιήσω για να μην την πατήσουν και άλλοι στο μέλλον.

Κατά τα άλλα Κρακοβία και Ζακοπάνε είναι ερωτεύσιμα.

Ευχαριστώ και συγνώμη για το μακροσκελές μήνυμα, αλλά θεωρώ ότι θα βοηθήσει κάποιους.
 

adiaforos

Member
Μηνύματα
1.049
Likes
1.589
Την επόμενη ημέρα λοιπόν μου έρχεται ένα mail από την εταιρία ότι είχα καπνίσει τάχα στο αυτοκίνητο και βρέθηκαν στάχτες μέσα σε αυτό και μου ανέφεραν ότι θα δεσμεύσουν απο την κάρτα μου το ποσό των 500zl (περίπου 120€).Μάλιστα είχαν επισυνάψει στο mail 2 φωτογραφίες με κάποια υπολείμματα στάχτης από το εσωτερικό του αυτοκινήτου σε μεγέθυνση.
Το κακό βέβαια είναι ότι ούτε εγώ, ούτε η σύζυγος είμαστε καπνιστές και εννοείτε ότι δεν φιλοξενήσαμε άλλον άνθρωπο που κάπνισε εντός του αυτοκινήτου.
Στέλνω λοιπόν αμέσως απάντηση στο mail, αναφέρω ότι δεν είμαι καπνιστής, ότι αυτή η χρέωση είναι αδιανόητη από την στιγμή που δεν τσέκαραν το αυτοκίνητο εκεί επιτόπου όπως είχα ζητήσει, και επίσης ότι στις φωτογραφίες δεν φαίνεται καν εάν πρόκειται για το αυτοκίνητο που νοίκιασα εγώ, (οι φωτογραφίες είναι κοντινές απο το πάτωμα ενός αυτοκινήτου..........και δείχνουν υπολείμματα στάχτης. Τους ανέφερα δε ότι διαφωνώ με την συγκεκριμένη χρέωση και θα ήθελα πριν γίνει οποιαδήποτε χρέωση να επικοινωνήσει μαζί μου το τμήμα εξυπηρέτησης πελατών της εταιρίας.
Αποτέλεσμα.......η χρέωση έγινε κανονικά.......έχω στείλει πάνω από πέντε mail στην εταιρία Global rent a car και συγκεκριμένα στο τμήμα customer care team (που αναφερόταν στο αρχικό mail σε περίπτωση που θέλεις να επικοινωνήσεις με κάποιον) και δεν έχω πάρει καμία απάντηση.
Πιθανόν να μην πάρω και ποτέ, απλά επειδή εγώ γνωρίζω ότι δεν είμαι ελέφαντας και στην συγκεκριμένη περίπτωση δεν μπορώ να το αποδείξω.........και όντας πεπεισμένος πλέον ότι πρόκειται για απατεώνες..........τουλάχιστον θα ήθελα να το κοινοποιήσω για να μην την πατήσουν και άλλοι στο μέλλον.
Δεν είναι σπάνιο να παραλαμβάνεις μόνος σου το όχημα (προσοχή όμως αν δεις μη καταγεγραμμένη ζημιά να επιστρέψεις για την αποτύπωσή της στην κράτηση), αντίθετα κατά την επιστροφή δεν μου έχει τύχει ποτέ. Πάντα υπάρχει άτομο που ελέγχει και ενημερώνει το γραφείο για τυχόν ζημιές κλπ. τις οποίες στις λένε επί τόπου. Βέβαια κλείνω μόνο σε επώνυμες εταιρείες απευθείας από τις ιστοσελίδες τους, και ποτέ μέσω πράκτορα π.χ. της Rynair. Έχω μπει στον πειρασμό πολλές φορές λόγω καλύτερων τιμών, ιδιαίτερα σε τοπικές συνεργαζόμενες εταιρείες της συγκεκριμένης μηχανής αναζήτησης που χρησιμοποιεί η Ryanair, hotels.com και πολλές άλλες γνωστές εταιρείες, αλλά προτιμώ να δώσω λίγα παραπάνω και να έχω το κεφάλι μου ήσυχο...
 

magda pap.

Member
Μηνύματα
186
Likes
632
Επόμενο Ταξίδι
ΒΕΛΓΙΟ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σκωτία
Καλησπέρα, το έφερε έτσι η μοίρα - ευτυχώς - , που μετά την επίσκεψή μου στην Βαρσοβία το 2015 θα επισκεφτώ τον ερχόμενο Δεκέμβρη την Κρακοβία, δοθέντος όμως ότι οι μέρες θα είναι περιορισμένες υπάρχει κάποιος συμφορουμίτης,που μπορεί να προτείνει κάποιο οικονομικό γραφείο που να κάνει σε μία ημέρα εκδρομή σε Άουσβιτς και Αλατωρυχεία; Διάβασα τις προηγούμενες σελίδες, αλλά δεν εντόπισα κάποια πρόταση.
Καλημέρα!
Θα πάμε Κρακοβία 28/11 και έχουμε κλείσει μόνο για Άουσβιτς με το http://www.cracowlocaltours.pl/.
Από ψάξιμο είναι το πιο φθηνό. Μας βγήκε 30 Ευρώ το άτομο με παραλαβή από το διαμέρισμα (27 εάν το πάρεις από το γραφείο τους ) ξενάγηση και στα δυο στρατόπεδα αγγλόφωνη και επιστροφή.Μου έστειλαν ήδη e-mail επιβεβαίωσης και θα μας ενημερώσουν την προηγούμενη γιατί την ακριβή ώρα παραλαβής.Μόνο που πληρώνεις είτε στον οδηγό είτε με pay pal.Δεν κλείσαμε και για τα δυο μαζί γιατί οι περισσότεροι λένε ότι είναι πολύ κουραστικό.Θα πάμε αλατωρυχεία την επομένη με uber που συμφέρει. Θα σε ενημερώσω εάν θέλεις για το εάν αξίζει σαν πρακτορείο και οργάνωση αλλά νομίζω ότι είναι καλό και όλα λίγο πολύ ίδια είναι.Πάντως και στο trip advisor είχε καλές κριτικές.
 

Anasta.sia K.

Member
Μηνύματα
18
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Βαρσοβία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καλιφόρνια
Καλησπερααα!!!! Κλεισαμε εισιτήρια για Βαρσοβια 15-18 Φεβρουαριου. Θα θελαμε να επισκευτουμε το αουσβιτσ, αλλα απο οτι εχω δει πρεπει να παμε Κρακοβια και απο εκει να παμε αουσβιτσ? Ειναι πολυ βολικες οι πτησεις οποτε μενουμε 4 μερες συνολο! Αξιζει να αφιεροσουμε μια μονοημερη Κρακοβια για μια βολτα κ αουσβιτσ? Ή να μεινουμε ενα βραδυ Κρακοβια και 2 Βαρσοβια?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.648
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom