Γαλλία Απορίες για Παρίσι

Marinaki88

Member
Μηνύματα
7
Likes
3
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινή-Μεξικό
Καλησπέρα σας, είμαι νέο μέλος. Ήθελα να ρωτήσω, ποια είναι η καλύτερη περίοδος να επισκεφτείς το Παρίσι και ποια η πιο οικονομική περίοδος για να κλείσεις εισιτήριο για Παρίσι από Αθήνα. Είχα πάει πριν πολλά χρόνια , μήνα Αύγουστο και ήταν άδειο από Γάλλους και με λιγοστούς τουρίστες . Σκεφτόμουν για Χριστούγεννα -Πρωτοχρονιά αλλά θα γίνεται πανικός από την άλλη...
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.428
Likes
4.412
Καλημέρα και καλωσήρθες!
Για μένα η καλύτερη περίοδος είναι... αυτές τις μέρες...
Ο Ιούνιος ενδείκνυται από άποψη καιρού, οι ντόπιοι δεν έχουν ξεκινήσει τις διακοπές τους, τα καφέ-εστιατόρια είναι ανοιχτά, ενώ υπάρχουν και διάφορες εκδηλώσεις στις 21 Ιουνίου στα πλαίσια της Ευρωπαϊκής ημέρας μουσικής.
Συνήθως το οικονομικό είναι αντιστρόφως ανάλογογο της ζήτησης. Νομίζω προς Φεβρουάριο είναι η πιο οικονομική περίοδος, αλλά εξαρτάται και από τις εκάστοτε προσφορές των αεροπορικών εταιριών και των ξενοδοχείων.
Ανάλογα με το χρόνο, τα χρήματα και τις προτεραιότητες που έχει ο καθένας, επιλέγει.
 

Pel

Member
Μηνύματα
752
Likes
3.810
Ταξίδι-Όνειρο
Και πού δεν θέλω;
Από άποψη καιρού, νομίζω τέλη Απριλίου με αρχές Ιουνίου και Σεπτέμβριο. Τουρίστες έχει πάντα άπειρους, βέβαια σε γιορτές ακόμα περισσότερο
 

taver

Member
Μηνύματα
12.477
Likes
28.938
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Καλησπέρα σας, είμαι νέο μέλος. Ήθελα να ρωτήσω, ποια είναι η καλύτερη περίοδος να επισκεφτείς το Παρίσι και ποια η πιο οικονομική περίοδος για να κλείσεις εισιτήριο για Παρίσι από Αθήνα. Είχα πάει πριν πολλά χρόνια , μήνα Αύγουστο και ήταν άδειο από Γάλλους και με λιγοστούς τουρίστες . Σκεφτόμουν για Χριστούγεννα -Πρωτοχρονιά αλλά θα γίνεται πανικός από την άλλη...
Θα ψήφιζα το δεύτερο δεκαπενθήμερο του Μαΐου.
 

NightcoreKing

Member
Μηνύματα
241
Likes
567
Επόμενο Ταξίδι
Άγνωστο_Καλοκαίρι :P
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Ζηλανδια!
Με ενα πολυ προχειρο ψαξιμο βρισκεις 133$ πηγαινε-ελα απο Αθηνα στις 14-18 Δεκεμβρη οπου θα ειναι στολισμενη...
επισης 1-5 φερβουαριου 127$ ..ή αν θες πιο πολυ 1-8 Φεβρ 112 $ :p Kατα τα αλλα για ξενοδοχεια τα παιδια ξερουν κ περιοχες καλυτερα να σ πουν ή απλα μπορεις να ψαξεις οστοριες για Παρισι απειρες , ολοι τις ιδιες αποριες εχετε :D
 

Marinaki88

Member
Μηνύματα
7
Likes
3
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινή-Μεξικό
Σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις και την προθυμια σας!
Θα ξεκινησω απο 2-3 βασικα...
1.Αξιζει τον κοπο να ανεβασω λιγο παραπανω το budget μου και να παω μεσα στις γιορτες?Η θα το ευχαριστηθω καλυτερα τελη Νοεμβριου με αρχες Δεκεμβριου (προς τα εκει κλινω να σας πω την αληθεια)..
2.Θελω να μεινω Marais,εχω ηδη κανει την ερευνα μου σε καποια ξενοδοχεια,δε με ενδιαφερει τοσο να δω μουσεια και να ανεβω στον Πυργο οσο το να περιηγηθω στην πολη και να περπατησω μονη μου,σε καφε εστιατορια,στον Σηκουανα κτλ..Αν μπορουσατε να μου προτεινετε καποια αλλη ασφαλης αλλα κεντρικη περιοχη θα ηταν τελειο!
3.Με εχει αγχωσει τρομερα η μεταφορα απο το αεροδρομιο,ισως χωρις λογο κιολας,αλλα καθοτι αγχωδης τυπος απο μονη μου νομιζω οτι θα πελαγωσω εκει κ δε θα ξερω ουτε που να παω εκεινη τη στιγμη..Ειναι αυτο που ελεγα παντα οταν οδηγουσα στην πολη μου ''ε δε θα χαθω και στο Παρισι''...Ε λοιπον τωρα μιλαμε για Παρισι!
Αυτα προς το παρον.. <3
Πριν κάποια χρόνια που το είχα επισκεφτεί, έμενα στην περιοχή της Όπερας . Ήταν πολύ κεντρική και ασφαλής.
Επίσης θα σου πρότεινα να μην χάσεις το Μουσείο Orsay . Για μένα ήταν πραγματικά από τα πιο όμορφα μέρη που επισκέφτηκα στο Παρίσι...
 

eleni-eleni

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Παιδια καλημερα. Τον Δεκεμβριο θα ταξιδεψω Παρισι για 3 μερες με την κορη μου και την αδερφη μου. Και οι δυο ειναι κατω των 26 ετων. Ισχυει οτι εχουν ελευθερη εισοδο στα μουσεια? Επισης θα προσγειωθουμε στο αεροδρομιο Μπωβε. Για κεντρο του παρισιου πως θα μετακινηθω? Βρηκα ξενοδοχειο στο 10ο διαμερισμααπεχει μολις 1.6 χλμ απο υο κεντρο. Ειναι καλη περιοχη?η αληθεια ειναι πως φοβαμαι λιγο με τα τελευταια γεγονοτα. Που προτείνετε να παμε? Και ποιος ειναι ο οικονομικοτερος τροπος μετακινησης στην πολη? θέλουμε να πάμε φυσικά disney , μουσείο Λούβρου, πύργο Άιφελ. τι άλλο προλαβαίνω σε 3 μέρες? Ευχαριστω εκ των προτέρων
 
Last edited by a moderator:

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.428
Likes
4.412
Για δωρεάν είσοδο σε μουσεία για άτομα κάτω των 26 ετών δες παρακάτω:
https://en.parisinfo.com/discoverin...als-in-museums-and-monuments-in-paris#Ancre 6
Από Beauvais έχει shuttle bus που σε αφήνει στο Παρίσι στην Porte Maillot.
Για τα υπόλοιπα υπάρχουν άπειρα θέματα στο forum, με μια μικρή αναζήτηση θα βρεις τις απαντήσεις που ζητάς.
Ενδεικτικά: https://www.travelstories.gr/community/search/14260382/?q=παρίσι&o=date&c[title_only]=1&c[node]=19
 

SAKIS NIGRITA

Member
Μηνύματα
23
Likes
17
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη
Όλα τα μέλη στις απαντήσεις τους αναφέρουν ότι χρησιμοποίησαν το καρνέ των 10 εισιτηρίων που έχει έκπτωση και για τις μακρινές διαδρομές τα κανονικά εισιτήρια των τρένων. Οπότε αυτά προτείνουν.
Διάβασε κι αυτά τα θέματα https://www.travelstories.gr/community/threads/Μετακινήσεις-στο-Παρίσι-navigo-ή-paris-visite.41784/page-4#post-658260
https://www.travelstories.gr/community/threads/Παρίσι-καρτα-απεριοριστων-διαδρομων.12820/page-9#post-609189
Σ ευχαριστώ πάρα πολύ γνωρίζεις αν τα καταστήματα Fnac είναι την Κυριακή ανοιχτά;
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.600
Likes
12.420
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Σ ευχαριστώ πάρα πολύ γνωρίζεις αν τα καταστήματα Fnac είναι την Κυριακή ανοιχτά;
Εδώ μπορείς να βρεις τα καταστήματα fnac στο Παρίσι. https://www.fnac.com/localiser-magasin-fnac/w-4?city=parisΠατώντας σε αυτό που σε ενδιαφέρει, στα αριστερά στη λίστα σου βγάζει το ωράριό του
 

SAKIS NIGRITA

Member
Μηνύματα
23
Likes
17
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη
Εδώ μπορείς να βρεις τα καταστήματα fnac στο Παρίσι. https://www.fnac.com/localiser-magasin-fnac/w-4?city=parisΠατώντας σε αυτό που σε ενδιαφέρει, στα αριστερά στη λίστα σου βγάζει το ωράριό του
Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια σου!

Να ρωτήσω ακόμη κάτι; Νομίζω ότι δεν χρειάζεται να κλείσω από πριν μέσω ίντερνετ για πουθενά εισιτήρια, μόλις φτάσουμε Παρίσι πάμε σ ένα κατάστημα fnac και βγάζουμε τα εισιτήρια που θέλουμε από εκεί, Άιφελ, Λούβρο, Βερσαλίες και Ντίσνεϋλαντ σωστά;
 
Last edited by a moderator:

ElinakiK

Member
Μηνύματα
165
Likes
155
Επόμενο Ταξίδι
Βένετο
Ταξίδι-Όνειρο
Χαβάη
Να ρωτήσω ακόμη κάτι; Νομίζω ότι δεν χρειάζεται να κλείσω από πριν μέσω ίντερνετ για πουθενά εισιτήρια, μόλις φτάσουμε Παρίσι πάμε σ ένα κατάστημα fnac και βγάζουμε τα εισιτήρια που θέλουμε από εκεί, Άιφελ, Λούβρο, Βερσαλίες και Ντίσνεϋλαντ σωστά;
Nα κλείσετε για τις βερσαλλίες και αν μπορείτε το εισιτήριο με timed entry δηλαδή http://billetterie.chateauversaille...ss5-chateauversailles-lgen-pg51-ei552471.html. Με αυτό το εισιτήριο τον Αύγουστο δεν περίμενα στην ουρά για έλεγχο με όσους είχαν το απλό εισιτήριο στο χέρι. Ρωτήστε στην είσοδο αριστερά
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.808
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom