Γαλλία Στην Αλσατια...

LIMGIRL

Member
Μηνύματα
27
Likes
9
Επόμενο Ταξίδι
New York
Ονειρεμένο Ταξίδι
Παντού
γεια σας
θα η8ελα κατ αρχη να σας συγχαρω για την βοη8εια που δινεται σαν γκρουπ στους αλλους. Εμενα προσωπικα με βοηθησατε παρα πολυ, με τις γνωσεις και εμπειριες σας, να περασω παρα πολυ ωραια στα ταξιδια μου.
Τον Δεκεμβριο θα ταξιδευσω οικογενειακα (με 2 παιδια μικρα) στο Στρασβουργο μεσω Βασιλειας , για 3 βραδυα. Νομιζετε οτι ειναι αρκετα τα 3 βραδυα μονο εκει? Ποσο ευκολο ειναι να κάνεις ημερισιες εκδρομες , υποψη οτι μπορει να χιονιζει και οτι δεν θα εχουμε αυτοκινιτο...
ευχαριστω!
 

giorgoStar

Member
Μηνύματα
50
Likes
316
Επόμενο Ταξίδι
Ανδαλουσία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
LIMGIRL μου τα τελευταία χρόνια στην περιοχή δεν πέφτει ίχνος χιονιού το μήνα Δεκέμβρη. Κρυουλάκι μπορεί να έχει, κάποιες φορές με ξάστερο ουρανό και ίσως ψιλόβροχο αλλά χιόνι όχι. Είναι εντάξει οι μέρες σου και το Στρασβούργο συνδέεται επαρκώς με τα σημεία ενδιαφέροντος με συγκοινωνίες, που προφανώς θα είναι οι χριστουγεννιάτικες αγορές στα χωριά της Αλσατίας και ίσως το Freiburg στη Γερμανία. Για Αλσατία βάζουν έξτρα λεωφορεία και για τις πόλεις (Colmar και Freiburg) δυνατό σιδηροδρομικό δίκτυο αλλά και Flixbus για πολύ οικονομικότερα. Μη σου πω είναι προτιμότερο με συγκοινωνίες γιατί πέρσι που το κάναμε με αυτοκίνητο γίνεται χαμός τέτοιες μέρες (κίνηση/ δύσκολο πάρκινγκ).
 

nicpag

Member
Μηνύματα
81
Likes
76
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ισλανδία
Καλησπέρα σε όλους.
21-24 Δεκεμβρίου θα είμαι στη Βασιλεία. Θα ήθελα να ρωτήσω αν θεωρείτε πως βγαίνει σε road trip σε μια μέρα να δω 1-2 χωριά της Αλσατίας και το Στρασβούργο. Τι πιστεύετε;
Ευχαριστώ :)
 

Mariapp.

New Member
Μηνύματα
3
Likes
5
Καλησπέρα σε όλους.
21-24 Δεκεμβρίου θα είμαι στη Βασιλεία. Θα ήθελα να ρωτήσω αν θεωρείτε πως βγαίνει σε road trip σε μια μέρα να δω 1-2 χωριά της Αλσατίας και το Στρασβούργο. Τι πιστεύετε;
Ευχαριστώ :)
Καλησπερα..Η βασιλεια ειναι παρα πολυ κοντα στα αλσατικα χωρια ..Οχι πανω απο 1 με 1.5 ωρα με αυτοκινητο .Και το στταβουργο αλλη μιση ωρα..Σιγουρα ειναι πολυ εφικτο το προγραμμα.Η βασιλεια εμενα προσωπικα δεν με ενθουσιασε και ιδιαιτερα. Δεν αξιζει να αφιερωσεις πολλες ωρες.Μια αλλη επιλογη ειναι να πας Λουκερνη ξ οποια ειναι πανεμορφη η/και Βερνη..
 

yllos

Member
Μηνύματα
451
Likes
2.960
Επόμενο Ταξίδι
Σλοβενία-Τσεχία-Ουγγαρία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Καλησπέρα σε όλους.
21-24 Δεκεμβρίου θα είμαι στη Βασιλεία. Θα ήθελα να ρωτήσω αν θεωρείτε πως βγαίνει σε road trip σε μια μέρα να δω 1-2 χωριά της Αλσατίας και το Στρασβούργο. Τι πιστεύετε;
Ευχαριστώ :)
Βγαίνει μια χαρά σε δύο μέρες να δεις αρκετά από τα χωριά. Αν θες πάρε μία ιδέα από εδώ που το κάναμε αρχές Δεκέμβρη πέρσι. https://www.travelstories.gr/commun...ούγεννα-Λονδίνο-Αλσατία-Μέλανας-Δρυμός.58305/
Για μένα Στρασβούργο, Κολμάρ, Κάισερμπεργκ, Εγκισάιμ Ρίκβιρ να τα δεις σίγουρα. Με τα άλλα αν δεν έχεις χρόνο μην πολυασχοληθείς.
 

LIMGIRL

Member
Μηνύματα
27
Likes
9
Επόμενο Ταξίδι
New York
Ονειρεμένο Ταξίδι
Παντού
Μολις εχω ερθει απο το Βασιλεια - Στρασβουργο. Νομιζω οτι θα ηταν πολυ καλυτερα να επισκεφτεις το Κολμαρ 3-4 ωρες και μετα να εμενες ενα βραδυ στο Στρασβουργο. Ειναι τοσο ομορφα αυτες τις μερες που ειναι κριμα να εισαι στο τρεξιμο και στο τελος να μην το ευχαριστηθεις . Στα ποιο μικρα χωρια δεν αξιζει να πας (η γνωμη μου) διοτι δεν θα δεις κατι διαφορετικο απο τα ποιο πανω.
 

Rozaki@

Member
Μηνύματα
110
Likes
15
Καλημέρα σας,

Θα ήθελα τη βοήθειά σας στον προγραμματισμό για το ταξίδι που θα κάνω στη Γαλλία. Θα έχω διαθέσιμες 8 μέρες 7 βραδιά 18/5-25/5 Και θα ήθελα μερικές μέρες να τις περάσω Παρισι και μερικές στα χωριά της Αλσατιας.

Ο πρώτος μου προβληματισμός είναι πως θα μοιράσω το χρόνο και ο δεύτερος από που να γυρίσω Ελλάδα από άποψη κόστους. Να πάω πίσω Παρίσι ή να πάω με κάποιο τρόπο Φρανκφούρτη;

Οποιαδήποτε βοήθεια είναι πολύτιμη
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.083
Likes
3.596
Επόμενο Ταξίδι
??
Ονειρεμένο Ταξίδι
N. Υόρκη
Καλημέρα σας,

Θα ήθελα τη βοήθειά σας στον προγραμματισμό για το ταξίδι που θα κάνω στη Γαλλία. Θα έχω διαθέσιμες 8 μέρες 7 βραδιά 18/5-25/5 Και θα ήθελα μερικές μέρες να τις περάσω Παρισι και μερικές στα χωριά της Αλσατιας.

Ο πρώτος μου προβληματισμός είναι πως θα μοιράσω το χρόνο και ο δεύτερος από που να γυρίσω Ελλάδα από άποψη κόστους. Να πάω πίσω Παρίσι ή να πάω με κάποιο τρόπο Φρανκφούρτη;

Οποιαδήποτε βοήθεια είναι πολύτιμη
1. Πόσα άτομα θα ταξιδέψετε;
2. Σκοπεύετε να νοικιάσετε αμάξι από Παρίσι για Αλσατία ή θα κινηθείτε με ΜΜΕ μεταξύ των χωριών της περιοχής;
Κάναμε κάτι ανάλογο το 2016 με τετραμελή οικογένεια για 10 μέρες στη Γαλλία με αμάξι που νοικιάσαμε από το αεροδρόμιο του Beauvais Airport.
 

Rozaki@

Member
Μηνύματα
110
Likes
15
1. Πόσα άτομα θα ταξιδέψετε;
2. Σκοπεύετε να νοικιάσετε αμάξι από Παρίσι για Αλσατία ή θα κινηθείτε με ΜΜΕ μεταξύ των χωριών της περιοχής;
Κάναμε κάτι ανάλογο το 2016 με τετραμελή οικογένεια για 10 μέρες στη Γαλλία με αμάξι που νοικιάσαμε από το αεροδρόμιο του Beauvais Airport.
Θα είμαστε 2 άτομα και σκέφτομαι να πάμε προς Στρασβούργο με τρένο και από εκεί να νοικιάσουμε αμάξι για να κινηθούμε αναλόγως!
Τις μέρες που θα μείνουμε Παρίσι θα κινηθούμε με τα μέσα!
 

Nitrous

Member
Μηνύματα
145
Likes
113
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΚΟΥΒΑ
Θα σου πρότεινα να κάτσεις 4 μέρες Παρίσι και τις υπόλοιπες Στρασβούργο και να φύγεις από εδώ για Φρανκφούρτη.
Έχει από Στρασβούργο λεωφορεία ή τρένα.
Checkare www.busradar.com και σου βγάζει όλα τα διαθέσιμα δρομολόγια. Πολλοί χρησιμοποιούν και blablacar.
Ότι χρειαστείς μην δυστασεις.
 

Rozaki@

Member
Μηνύματα
110
Likes
15
Θα σου πρότεινα να κάτσεις 4 μέρες Παρίσι και τις υπόλοιπες Στρασβούργο και να φύγεις από εδώ για Φρανκφούρτη.
Έχει από Στρασβούργο λεωφορεία ή τρένα.
Checkare www.busradar.com και σου βγάζει όλα τα διαθέσιμα δρομολόγια. Πολλοί χρησιμοποιούν και blablacar.
Ότι χρειαστείς μην δυστασεις.
Τέλεια! Σε ευχαριστώ πολύ! Να σε ρωτήσω! Όταν λες 4 μέρες εννοείς 3 βραδιά έτσι?
Υποθέτω δεν προλαβαίνω να πάω Disneyland ενδιάμεσα?
 

Nitrous

Member
Μηνύματα
145
Likes
113
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΚΟΥΒΑ
Τέλεια! Σε ευχαριστώ πολύ! Να σε ρωτήσω! Όταν λες 4 μέρες εννοείς 3 βραδιά έτσι?
Υποθέτω δεν προλαβαίνω να πάω Disneyland ενδιάμεσα?
Άμα θες να πάτε και Disney καθηστε όλες της μέρες Παρίσι να είστε άνετοι.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.688
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom