Πολωνία Αποριες για κρακοβια

GiorgosK79

Member
Μηνύματα
20
Likes
8
Παιδιά καλησπέρα κι απο μένα, νέο μέλος στην παρέα... Σκέφτομαι τον Απρίλη να τρέξω στον Μαραθώνιο της Κρακοβίας και ήθελα να κάνω μια ερώτηση. Σε περίπτωση που πετάξω προς Κατοβίτσε, είδα απο πολλούς που γράφουν ότι μπορώ να πάρω απο το αεροδρόμιο λεωφορείο γαι Κρακοβία με περίπου 11 ευρώ. Στο site της Ryanair έψαξα και βρήκα δρομολόγια λεωφορείων προς Κρακοβία στα ίδια περίπου χρήματα (10.50€). Αυτά τα δρομολόγια είναι άξιοπιστα; έχει κλείσει ποτέ κανείς μέσω της ryanair; Εδώ είναι ενα χαρακτηριστικό λινκ. Ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά αλλά και για όλη τη γνώση που μοιράζεστε εδω μέσα και με έχετε ξεστραβώσει πραγματικά χεχε. https://transfers.ryanair.com/el/gt?#/search
 

Μαίρη π

Member
Μηνύματα
71
Likes
20
Εχοντας επιστρέψει την Παρασκευή απαντώ σύμφωνα με αυτά που ξέρω/έπραξα εγώ

Στο Αουσβιτς πρέπει να κάνεις κράτηση για μεμονωμένα (που είναι δωρεάν) ή γκρούπ και αρκετά νωρίς γιατί εξαντλούνται γρήγορα. Τα μεμονωμένα διατίθενται μέχρι τις 10:00 αλλά εγώ δεν βρήκα για αργότερα απο τις 09:00 παρότι κοίταγα 1,5 μήνα πριν. Προφανώς αν δεν βρείς ή δεν σε βολεύουν οι ώρες κλείσε με κάποιο γκρούπ σε γλώσσα που καταλαβαίνεις και αν δεν συμβαίνει κάτι τέτοιο (εγώ προσπάθησα για Αγγλικά αλλά δεν υπήρχε διαθέσιμο τις ημέρες που ήθελα) , κλείσε γκρουπ για οποιαδήποτε γλωσσα και αγόρασε το Ελληνικό βιβλίο για να καταλαβαίνεις. Απλά το γκρουπ σε "τρέχει" αρκετά.

Το βιβλιο στα Ελληνικα το αγοραζεις ή πριν περάσεις τον έλεγχο στο βιβλιοπωλείο που έχει έξω είτε αφου περασεις τον ελεγχο και βγεις εξω σε ενα ξυλινο σπιτακι που γραφει bookstore και βρίσκεται απέναντι απο την κεντρική και πολυφωτογραφημένη πύλη του στρατοπέδου.

Για να πάμε προτίμησα το λεωφορειο που σε αφήνει 2 λεπτά περπάτημα απο την είσοδο. Εφευγε απο το MDA που ειναι διπλα στο σταθμο του τραινου και θα πας στο info center να ρωτησεις για δρομολογια. Βγαλε μονο για να πας γιατί δεν ξέρεις πόση ώρα θα κάνεις. Αυτό για να μην περιμένεις το λεωφορείο της συγκεκριμένης εταιρείας (είναι 3-4 που κάνουν δρομολόγια) και αγοραζεις απο τον οδηγο του λεωφορείου για γυρισμο. Φροντισε να εχεις 14zlt/ατομο γιατί σε μας έτυχε λεωφορείο που δεν δεχόταν κάρτα. Για να φτάσει στον προορισμό του χρειάζεται 1,5 ώρα και φρόντισε να είσαι εκεί νωρίτερα 20-25 λεπτά.

Τα 2 στρατόπεδα τα ενώνει μεταξύ τους ενα μαύρο λεωφορείο που κάνει δωρεάν τις διαδρομές. Η είσοδος στο Μπιρκενάου είναι δωρεάν χωρίς να χρειάζεται κάποια κράτηση.

Για αλατωρυχεία δεν ξέρω γιατί δεν πήγα
Καλησπέρα , έχω κλείσει για ξενάγηση ατομική χωρίς ξεναγό για τισ 8:40 θα ήθελα να σε ρώτησω πόση ώρα περίπου χρειάζεται και για τα δυο στρατόπεδα ; Για να παμε θα κλείσω εισιτήρια απο εδώ https://moj-bus.pl για τον γυρισμό με το καλο πιστεύεις ειναι καλύτερα να βγάλουμε απο εκεί ;
 

KaterinaJ

Member
Μηνύματα
422
Likes
512
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Καλησπέρα , έχω κλείσει για ξενάγηση ατομική χωρίς ξεναγό για τισ 8:40 θα ήθελα να σε ρώτησω πόση ώρα περίπου χρειάζεται και για τα δυο στρατόπεδα ; Για να παμε θα κλείσω εισιτήρια απο εδώ https://moj-bus.pl για τον γυρισμό με το καλο πιστεύεις ειναι καλύτερα να βγάλουμε απο εκεί ;
Το πόση ώρα θα χρειαστεί κανείς είναι πολύ προσωπικό. Εμείς αφιερώσαμε 4 ώρες περίπου στο Αουσβιτς γιατί θέλαμε να το δούμε με την ησυχία μας. Στο Μπιρκενάου πιο πολύς ήταν ο χρόνος να περπατήσουμε μέχρι μέσα απο το σημείο εισόδου του τραίνου. Θεωρώ ότι στο Μπιρκενάου δεν έχει και τίποτε το ιδιαίτερο εκτός απο την γνωστή πύλη με τις γραμμές του τραίνου. Το λεωφορείο μεταξύ των δύο στρατοπέδων κάνει περίπου 10'. Συνολικά αφιερώσαμε περίπου 6 ώρες. Σου θυμίζω το ελληνικό βιβλίο ξενάγησης (10 ευρώ) που αγοράζεις είτε πριν μπεις στο Αουσβιτς απο το μαγαζί που είναι δίπλα στην είσοδο, είτε όταν περάσεις το έλεγχο στα αριστερά του δρόμου σε ένα ξύλινο κτιριάκι και πριν περάσεις τη γνωστή πύλη.

Σχετικά με το εισιτήριο του γυρισμού μη βγάλεις απο πριν. Τα λεωφορεία, διαφόρων εταιρειών, φεύγουν ανα 10-15 λεπτά απο το Αουσβιτς. Βγάζεις το εισιτήριο απο τον οδηγό. Επίσης φρόντισε να έχεις μετρητά Zlotty γιατί μπορεί να μη δέχεται κάρτα
 

Μαίρη π

Member
Μηνύματα
71
Likes
20
Το πόση ώρα θα χρειαστεί κανείς είναι πολύ προσωπικό. Εμείς αφιερώσαμε 4 ώρες περίπου στο Αουσβιτς γιατί θέλαμε να το δούμε με την ησυχία μας. Στο Μπιρκενάου πιο πολύς ήταν ο χρόνος να περπατήσουμε μέχρι μέσα απο το σημείο εισόδου του τραίνου. Θεωρώ ότι στο Μπιρκενάου δεν έχει και τίποτε το ιδιαίτερο εκτός απο την γνωστή πύλη με τις γραμμές του τραίνου. Το λεωφορείο μεταξύ των δύο στρατοπέδων κάνει περίπου 10'. Συνολικά αφιερώσαμε περίπου 6 ώρες. Σου θυμίζω το ελληνικό βιβλίο ξενάγησης (10 ευρώ) που αγοράζεις είτε πριν μπεις στο Αουσβιτς απο το μαγαζί που είναι δίπλα στην είσοδο, είτε όταν περάσεις το έλεγχο στα αριστερά του δρόμου σε ένα ξύλινο κτιριάκι και πριν περάσεις τη γνωστή πύλη.

Σχετικά με το εισιτήριο του γυρισμού μη βγάλεις απο πριν. Τα λεωφορεία, διαφόρων εταιρειών, φεύγουν ανα 10-15 λεπτά απο το Αουσβιτς. Βγάζεις το εισιτήριο απο τον οδηγό. Επίσης φρόντισε να έχεις μετρητά Zlotty γιατί μπορεί να μη δέχεται κάρτα
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ , τα έγραψες πολύ αναλυτικά . Απλά άμα δεν το κλείσω ηλεκτρονικά γθα τιν γυρισμό θα είναι πιο ακριβό το εισιτήριο ;
 

Μαίρη π

Member
Μηνύματα
71
Likes
20
Θα είναι ακριβότερο κάτα 20-40 λεπτά του Ευρώ.
ααααα εντάξει άμα ειναι 0,20€-0,40€ δεν είναι μεγάλη διαφορά δεν θα κλείσω ούτε για να πάμε θα τα βγάλω από εκεί καλύτερα . Σε ευχαριστώ .

Γνωρίζεις μήπως αν το αφήσουμε να βγάλουμε εισιτήρια και για να πάμε και για να γυρίσουμε από εκεί αν υπάρχει περίπτωση να μην έχει Θέσεις ;
 
Last edited by a moderator:

whoknows

Member
Μηνύματα
742
Likes
2.228
Επόμενο Ταξίδι
Στο φεγγαρι
Ταξίδι-Όνειρο
Στο κεντρο της Γης
Γνωρίζεις μήπως αν το αφήσουμε να βγάλουμε εισιτήρια και για να πάμε και για να γυρίσουμε από εκεί αν υπάρχει περίπτωση να μην έχει Θέσεις ;
Δεν μου εχει τυχει ποτε αυτο. Παντα κλεινω επι τοπου διοτι συνηθως δεν μου αρεσει να εχω συγκεκριμενο προγραμμα, και δεν αντιμετωπισα προβλημα
 

Μαίρη π

Member
Μηνύματα
71
Likes
20
Δεν μου εχει τυχει ποτε αυτο. Παντα κλεινω επι τοπου διοτι συνηθως δεν μου αρεσει να εχω συγκεκριμενο προγραμμα, και δεν αντιμετωπισα προβλημα
Σε ευχαριστώ πολύ και εγώ έτσι λεω απλά αν ειχε διαφορά στην τιμη το προτιμώ αλλά αφού είναι ίδια και έχει και θέσεις εντάξει .
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.784
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom