Ryanair Χειραποσκευή Ryanair

Jiovanna

Member
Μηνύματα
18
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
I am working on it...
Παιδιά κατανοώ ότι άλλη η χρέωση για την κράτηση θέσης (που όπως σωστά λέει η Elena2508 υποχρεωτικά πρέπει να αγοράσει ο ενήλικας όταν ταξιδεύει με παιδί, για το οποίο είναι δωρεάν) και άλλη η χρέωση για την προτεραιότητα με 2 χειραποσκευες που θα ισχύει από 1η Νοεμβρίου. Είναι δύο διαφορετικά πράγματα. Ο προβληματισμός μου ήταν γιατί πρέπει να χρεωθω και για το παιδί 2 χειραποσκευες&προτεραιότητα με κόστος 6 ευρώ, και οχι μόνο για τους 2 ενήλικες ... Τέλος Καλό, όλα καλά. Τα κλείσαμε ταυτόχρονα, πληρώνοντας και για κράτηση θεσης για τους ενήλικες αλλά υποχρεωτικά και για τις χειραποσκευες για όλους
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.114
Likes
3.746
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
Παιδιά κατανοώ ότι άλλη η χρέωση για την κράτηση θέσης (που όπως σωστά λέει η Elena2508 υποχρεωτικά πρέπει να αγοράσει ο ενήλικας όταν ταξιδεύει με παιδί, για το οποίο είναι δωρεάν) και άλλη η χρέωση για την προτεραιότητα με 2 χειραποσκευες που θα ισχύει από 1η Νοεμβρίου. Είναι δύο διαφορετικά πράγματα. Ο προβληματισμός μου ήταν γιατί πρέπει να χρεωθω και για το παιδί 2 χειραποσκευες&προτεραιότητα με κόστος 6 ευρώ, και οχι μόνο για τους 2 ενήλικες ... Τέλος Καλό, όλα καλά. Τα κλείσαμε ταυτόχρονα, πληρώνοντας και για κράτηση θεσης για τους ενήλικες αλλά υποχρεωτικά και για τις χειραποσκευες για όλους
Και εγώ δεν καταλαβαίνω γιατί να είναι υποχρεωτικό να αγοράσεις προτεραιότητα επιβίβασης σε όλα τα άτομα που ταξιδεύουν με την ίδια κράτηση. Αυτό δεν ίσχυε μέχρι τώρα σίγουρα γιατί το έχω επιλέξει. Μπορούσες να αγοράσεις προτεραιότητα για όσους ταξιδιώτες ήθελες και οι άλλοι έδιναν κανονικά την αποσκευή τους στην πύλη.
Δεν μου φαίνεται επίσης και λογικό .... Γιατί μπορεί να θέλουν να ταξιδέψουν οι δύο με προτεραιότητα και 2 χειραποσκευές και οι άλλοι δύο να κάνουν check in μια αποσκευή των 10 Kg και να μην θέλουν να την ανεβάσουν πάνω στο αεροσκάφος.
Τι να πω... Μπορεί να δουν το παράλογο του θέματος και να τον αλλάξουν και αυτόν τον περιορισμό...
 

orck

Member
Μηνύματα
662
Likes
1.011
Συγνωμη για το λαθος που εγραψα πριν, καπου κολλησα και νομιζα οτι ειναι και επιλογη θεσης.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.017
Likes
40.988
. Ο προβληματισμός μου ήταν γιατί πρέπει να χρεωθω και για το παιδί 2 χειραποσκευες&προτεραιότητα με κόστος 6 ευρώ, και οχι μόνο για τους 2 ενήλικες
Γιατι δεν γινεται να μπειτε πρωτοι στο αεροπλανο και να σας περιμενει το παιδι στην ουρα μονο του στο gate και να δωσει ασυνοδευτο το διαβατηριο.
 

Panosjgr

Member
Μηνύματα
61
Likes
15
Καλησπέρα.
Συγνώμη αλλά επειδή διάβασα και τα παραπάνω αλλά δεν κατάλαβα καλά να θέσω μία ερώτηση.
Ταξιδεύει κάποιος με Ryanair και έχει κάνει κράτηση με την χαμηλότερη τιμή ναύλου (Standard Fare) και έχει μαζί του μία βαλίτσα καμπίνας με διαστάσεις 55x40x20 μπορεί να την πάρει μαζί του ή πρέπει να αγοράσει έξτρα "Προτεραιότητα & 2 χειραποσκευές" ;;;;
Ευχαριστώ
 

pan82

Member
Μηνύματα
623
Likes
774
Καλησπέρα.
Συγνώμη αλλά επειδή διάβασα και τα παραπάνω αλλά δεν κατάλαβα καλά να θέσω μία ερώτηση.
Ταξιδεύει κάποιος με Ryanair και έχει κάνει κράτηση με την χαμηλότερη τιμή ναύλου (Standard Fare) και έχει μαζί του μία βαλίτσα καμπίνας με διαστάσεις 55x40x20 μπορεί να την πάρει μαζί του ή πρέπει να αγοράσει έξτρα "Προτεραιότητα & 2 χειραποσκευές" ;;;;
Ευχαριστώ
Εξαρτάται με το πότε ταξιδεύει. Να τη πάρει μαζί του δε μπορεί ούτε τώρα ούτε από 1/11. Απλά τώρα τη παραδίδει έξω από το αεροπλάνο να πάει στις αποσκευές κανονικά ενώ από 1/11 δε θα μπορεί να τη μεταφέρει καθόλου αν δεν έχει αγοράσει εξτρα βαλίτσα ή προτεραιοτητα
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.606
Likes
12.424
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Καλησπέρα.
Συγνώμη αλλά επειδή διάβασα και τα παραπάνω αλλά δεν κατάλαβα καλά να θέσω μία ερώτηση.
Ταξιδεύει κάποιος με Ryanair και έχει κάνει κράτηση με την χαμηλότερη τιμή ναύλου (Standard Fare) και έχει μαζί του μία βαλίτσα καμπίνας με διαστάσεις 55x40x20 μπορεί να την πάρει μαζί του ή πρέπει να αγοράσει έξτρα "Προτεραιότητα & 2 χειραποσκευές" ;;;;
Ευχαριστώ
Καλησπέρα. Δεν ξέρω πόσο πίσω πήγες, αλλά αυτό το μήνυμα έχει συγκεντρωμένες όλες τις πληροφορίες που χρειάζεσαι https://www.travelstories.gr/community/threads/Χειραποσκευή-ryanair.37873/page-59#post-711113
 
Μηνύματα
36
Likes
8
Γιατι δεν γινεται να μπειτε πρωτοι στο αεροπλανο και να σας περιμενει το παιδι στην ουρα μονο του στο gate και να δωσει ασυνοδευτο το διαβατηριο.
Το περίεργο είναι ότι αν αν επιλέξεις το standart εισιτήριο για 2 επιβάτες και θέλεις να πληρώσεις priority για τον έναν και βαλίτσα 20 κιλών για τον άλλο (παραδοτέα)δεν στο επιτρέπει .
Σου δίνει και για τους 2 priority.
Επομένως πρέπει να κάνεις 2 διαφορετικές κρατήσεις ;;;;;
 

angie82

Member
Μηνύματα
93
Likes
193
Καλησπερα, :) για να παρω την βαλιτσα επανω στο αεροπλανο μαζι μου στο πηγαινε τουλαχιστον θα πρεπει αν εχω βγαλει ηδη το εισητηριο μου να ξαναμπω και να προσθεσω την υπηρεσια με 7€ οπου μου επιτρεπει να την παρω μαζι σαν χειραποσκευη? την μικρη βαλιτσα διαστασεων RYANAIR. ευχαριστω για την απαντηση
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Καλησπερα, :) για να παρω την βαλιτσα επανω στο αεροπλανο μαζι μου στο πηγαινε τουλαχιστον θα πρεπει αν εχω βγαλει ηδη το εισητηριο μου να ξαναμπω και να προσθεσω την υπηρεσια με 7€ οπου μου επιτρεπει να την παρω μαζι σαν χειραποσκευη? την μικρη βαλιτσα διαστασεων RYANAIR. ευχαριστω για την απαντηση
Αν εχεις βγάλει το εισιτήριο μέχρι 31 Αυγούστου σου έχει προστεθεί μία 10κιλη βαλίτσα την οποία πρέπει να την παραδώσεις στον γκισέ της εταιρείας.

Αν έκλεισες εισιτήριο από 1η Σεπτέμβρη και μετά και για πτήσεις που θα εκτελεστούν από 1η Νοέμβρη και έπειτα ισχύουν τα εξής:
1. Δεν αγοράζεις priority boarding pass και έχεις μαζί σου μία μικρή τσάντα διαστάσεων 40cmx20cmx25cm.

2. Αγοράζεις τη στιγμή της κράτησης priority boarding pass με 6 ευρώ και έχεις μαζί σου και τη μικρή αλλά και τη ''μεγάλη'' διαστάσεων 55χ40χ20 και βάρους 10 κιλών.

3. Επιλέγεις τη στιγμή της κράτησης και με κόστος 8 ευρώ(10 ευρώ μετά την κράτηση), βαλίτσα 10 κιλών, διαστάσεων 55χ40χ20, την οποία την δίνεις στον γκισέ της εταιρείας (ΠΡΟΣΟΧΗ:όχι στην πύλη επιβίβασης/gate, στον γκισέ/check-in desk) και θα έχεις μαζί σου στο αεροπλάνο μόνο τη μικρή διαστάσεων 40χ20χ25.
 

angie82

Member
Μηνύματα
93
Likes
193
Αν εχεις βγάλει το εισιτήριο μέχρι 31 Αυγούστου σου έχει προστεθεί μία 10κιλη βαλίτσα την οποία πρέπει να την παραδώσεις στον γκισέ της εταιρείας.

Αν έκλεισες εισιτήριο από 1η Σεπτέμβρη και μετά και για πτήσεις που θα εκτελεστούν από 1η Νοέμβρη και έπειτα ισχύουν τα εξής:
1. Δεν αγοράζεις priority boarding pass και έχεις μαζί σου μία μικρή τσάντα διαστάσεων 40cmx20cmx25cm.

2. Αγοράζεις τη στιγμή της κράτησης priority boarding pass με 6 ευρώ και έχεις μαζί σου και τη μικρή αλλά και τη ''μεγάλη'' διαστάσεων 55χ40χ20 και βάρους 10 κιλών.

3. Επιλέγεις τη στιγμή της κράτησης και με κόστος 8 ευρώ(10 ευρώ μετά την κράτηση), βαλίτσα 10 κιλών, διαστάσεων 55χ40χ20, την οποία την δίνεις στον γκισέ της εταιρείας (ΠΡΟΣΟΧΗ:όχι στην πύλη επιβίβασης/gate, στον γκισέ/check-in desk) και θα έχεις μαζί σου στο αεροπλάνο μόνο τη μικρή διαστάσεων 40χ20χ25.
μαλλον το νουμερο 2 μου ταιριαζει, αν καταλαβα σωστα. το εισητηριο μου το εχω βγαλει πριν τις 31/08, και ναι θελω την βαλιτσα διαστασεις RYANAIR να την παρω μαζι μου. οποτε ξαναμπαινω και χρεωνομαι εξτρα 7 ευρω εκει που λεει priority? σωστα?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.304
Μέλη
38.894
Νεότερο μέλος
mikesf

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom