Βέλγιο Bruges

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
για ολα φτανεις μεσω βρυξελλων,δεν υπαρχει απ ευθειας τρενο!
Ή μέσω Antwerp (για το Αμστερνταμ), οι Βρυξέλλες είναι κύκλος. Σε κάθε περίπτωση, αν δε θες να σου κοστίσει ο κούκος αηδόνι, για τέτοια τρένα πρέπει να έχεις κάνει κράτηση πολλούς μήνες πριν.
 

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.280
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ονειρεμένο Ταξίδι
ρωσια
Ειχα κλεισει ευκαιρια για Αμστερνταμ 19 ευρο ...αν εμενα Παρισι θα εκανα τοσα φτηνα ταξιδια..
 
Μηνύματα
19
Likes
2
να κάνω και εγω την ερωτηση μου :D θα βρεθω μπριζ για 2 μερες ( απο το Παρισι ) επιστροφη πεταω απο σαρλερουα να παρω κατευθειαν το λεοφωρειο π προτεινετε για το αεροδρομιο? εισητηρια μονο online κλεινεις η μπορω κ εκει περα ( επειδη θα εχω χρονο στο μπριζ ) ο σταθμος των λεοφωριων που βρισκεται στην πολη πως θα το αναζητησω? ευχαριστω.!
 

serginio

Member
Μηνύματα
509
Likes
367
Επόμενο Ταξίδι
Νάπολι,Ιταλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ισλανδία
να κάνω και εγω την ερωτηση μου :D θα βρεθω μπριζ για 2 μερες ( απο το Παρισι ) επιστροφη πεταω απο σαρλερουα να παρω κατευθειαν το λεοφωρειο π προτεινετε για το αεροδρομιο? εισητηρια μονο online κλεινεις η μπορω κ εκει περα ( επειδη θα εχω χρονο στο μπριζ ) ο σταθμος των λεοφωριων που βρισκεται στην πολη πως θα το αναζητησω? ευχαριστω.!
Αν εννοείς τα λεωφορεία της flibco,τα εισιτήρια θα τα βγάλεις online (όσο πιο νωρίς ίσως βρεις και προσφορές). Δεν είναι σα τα κτελ, είναι λεωφορείο που εξυπηρετεί συγκεκριμένες διαδρομές από και προς αεροδρόμια και γι αυτό δεν έχει σταθμό. To λεωφορείο σε περιμένει σε ένα παρκινκ πίσω από το σταθμό τρένων (περίπου 25 λεπτά περπάτημα από κέντρο της πόλης, υπάρχει και η επιλογή να πας με λεωφορείο μέχρι το σταθμο τρένων). Περισσότερες πληροφορίες στο site τους. Το είχα χρησιμοποιήσει για την ίδια διαδρομή. Βολεύει απίστευτα γιατί σε αφήνει στο αεροδρόμιο του Σαρλερουά που δεν πάει τρένο (αν δεν κάνω λάθος).
 

Attachments

Last edited:
Μηνύματα
19
Likes
2
το αεροδρομιο του σαρλερουα ειναι μεγαλο? βγαζεις ακρη η χαμος? επειδη ετσι οπως ειδα τα λεοφωρεια θα ειμαι εκει 2 ωρες πριν την πτηση ( λογικα ειναι καλα...)
 

serginio

Member
Μηνύματα
509
Likes
367
Επόμενο Ταξίδι
Νάπολι,Ιταλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ισλανδία
το αεροδρομιο του σαρλερουα ειναι μεγαλο? βγαζεις ακρη η χαμος? επειδη ετσι οπως ειδα τα λεοφωρεια θα ειμαι εκει 2 ωρες πριν την πτηση ( λογικα ειναι καλα...)
Μικρό σχετικά περιφερειακό αεροδρόμιο.Υπεραρκετος χρονος και για ψώνια ή φαγητό. Έχει και αρκετές μπυρες στα duty free και καλές επιλογές για δώρα.
 

stef_dr

Member
Μηνύματα
9
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Καλησπέρα, θα πάω στις Βρυξέλλες το Μάρτιο και προσγειώνομαι Σαρλερουά. Επειδή θα πάω πρώτα για δύο μέρες στη Μπριζ, συμφέρει περισσότερο από θέμα οικονομίας να πάω απευθείας με το λεωφορείο απο σαρλερουα ή να πάω πρώτα βρυξέλλες και με το τρένο μπριζ, γιατί δεν βγάζω άκρη με τα site τους. Αν κάποιος το έχει κάνει θα ήτα πολύτιμη η βοήθειά του.
 

serginio

Member
Μηνύματα
509
Likes
367
Επόμενο Ταξίδι
Νάπολι,Ιταλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ισλανδία
Καλησπέρα, θα πάω στις Βρυξέλλες το Μάρτιο και προσγειώνομαι Σαρλερουά. Επειδή θα πάω πρώτα για δύο μέρες στη Μπριζ, συμφέρει περισσότερο από θέμα οικονομίας να πάω απευθείας με το λεωφορείο απο σαρλερουα ή να πάω πρώτα βρυξέλλες και με το τρένο μπριζ, γιατί δεν βγάζω άκρη με τα site τους. Αν κάποιος το έχει κάνει θα ήτα πολύτιμη η βοήθειά του.
Σίγουρα πιο βολικό με λεωφορείο. Από Σαρλερουά είναι γενικά δύσκολη η μετακίνηση προς Βρυξελες
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.932
Likes
40.776
Το λεωφορειο ειναι οικονομικοτερο και απο αποψη χρονου και χρηματων αν κλεισεις νωρις. Τα τρενα ειναι πολυ ακριβοτερα.
 

stef_dr

Member
Μηνύματα
9
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες. Κάτι ακόμα..είμαι κάτω απο 25 και διάβασα στο site ότι με το εισητήριο go pass 1 μπορείς να πας όπου θες στο βέλγιο με 6,40. Ισχύει κάτι τέτοιο ή έχω καταλάβει κάτι λάθος?
 

marianna k.

Member
Μηνύματα
186
Likes
534
Επόμενο Ταξίδι
Βέλγιο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κoύβα
Καλησπέρα, ταξιδεύω κι εγώ για Βρυξέλλες με την απογευματινή πτήση της ryanair και θα ήθελα να πάω Μπριζ. Δυστυχώς έχει λεωφορείο στις 22:00 οπότε θα φτάσω Μπριζ μεσάνυχτα. Από άποψη ασφάλειας γνωρίζει κάποιος που έχει κάνει το ίδιο αν είναι οκ; Αν κλείσω το Ibis στη Μπριζ η περιοχή γενικά το βράδυ είναι ήσυχη;
Είμαστε δύο κορίτσια και μας έχει πιάσει λίγη ανησυχία, μήπως θα ήταν καλύτερο να κλείσουμε ξενοδοχείο δίπλα στο Charleroi και να φύγουμε για Μπριζ το επόμενο πρωί;
Ευχαριστώ πολύ!
 

North66

Member
Μηνύματα
4.297
Likes
5.032
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία
H περιοχή αν και καθόλου γραφική μιας και είναι έξω απ' τα όρια της παλιάς πόλης είναι ασφαλής (έχω πάρει το μεταμεσονύχτιο τρένο επιστροφής στις Βρυξέλλες και δε μου επιτέθηκε κανείς).
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.659
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom