Περού Ταξιδι στο Περου

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.659
Likes
50.482
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Γεια σε όλους! θέλω και γω τα φώτα σας με τη σειρά μου! Μετά την περιοχή του Κούσκο μας μένουν 5-6 μέρες.
1 κάπου γύρω από την Τιτικάκα, 1 Huacachina, 1 Ica ή Paracas.
Υπάρχει κάτι ανάμεσα στην Τιτικάκα και στην Huacachina για να μοιράσουμε και τις ώρες στα λεωφορεία?
Μια λύση είναι η Αρεκίπα, αλλά ψαρεύω και για τίποτα άλλο!
Επίσης τα λεωφορεία πρεέπει να τα έχουμε κλείσει όλα από πριν? Το ταξίδι θα γίνει την τελευταία εβδομάδα του Οκτώβρη και πρώτη του Νοέμβρη. Θα μας ενδιέφερε κάτι ιδιαίτερο αρχιτεκτονικά, κάτι πολιτισμικό ή κάποιος αρχαιολογικός χώρος με δεδομένο ότι τα υπόλοιπα έχουν αρκετή δόση φύσης! Ευχαριστώ προκαταβολικά!
Έχει πολύ ωραία Αρχαία και ιστορία στο αγιακουτσο, αν πατε απο εκεινο το δρόμο.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.782
Likes
18.174
Ρωτάω ίσως χιλιοειπωμένα, αλλά

1. Στο Μάτσου Πίτσου, πάμε όσο πιο νωρίς γίνεται; βλέπεις το χάραμα αν πας από Άγουας Καλ. ή μόνο με τρεκ βλέπεις την αυγή εκεί;
2. Να κλείσω και το Χουαγιάνα πώς το λένε;
3. Κανά ξεναγό έχετε να προτείνετε;

Τιμές τρένου από Ollantaymbo 70$ μόνο το πήγαινε και ίδια τιμή η επιστροφή σε Κούσκο (!). Δεν είναι λίγο κουλό;
 
Μηνύματα
210
Likes
859
Έχει πολύ ωραία Αρχαία και ιστορία στο αγιακουτσο, αν πατε απο εκεινο το δρόμο.
Το προσπαθώ να είμαι εκεί την ημέρα των νεκρών! Πολύ ψάξιμο αυτό το ταξίδι! Στις 4 παρά κοιμήθηκα, πολύ γλυκά ξενύχτια πάντως!
Για τα λεωφορεία θέλει κράτηση? Δεν μου αρέσει το πολύ σφιχτό πρόγραμμα και το σκέφτομαι. Για αυτο κοιτούσα και το Peru hop μπας και βολεύει
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.129
Likes
20.383
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
1. Στο Μάτσου Πίτσου, πάμε όσο πιο νωρίς γίνεται; βλέπεις το χάραμα αν πας από Άγουας Καλ. ή μόνο με τρεκ βλέπεις την αυγή εκεί;
2. Να κλείσω και το Χουαγιάνα πώς το λένε;
3. Κανά ξεναγό έχετε να προτείνετε;

Τιμές τρένου από Ollantaymbo 70$ μόνο το πήγαινε και ίδια τιμή η επιστροφή σε Κούσκο (!). Δεν είναι λίγο κουλό;
1. Στο Μάτσου Πίκτσου πρέπει να είσαι στην είσοδο την ώρα που αναγράφει το εισιτήριο που θα έχεις βγάλει. Τα λεωφορεία ξεκινούν τα δρομολόγια νωρίς. Στις 5 η ώρα το πρωί που ήμουν εκεί, συνάντησα 300 μέτρα ουρά, η οποία ενώ μεγάλωνε, προχωρούσε γρήγορα! Τα λεωφορεία ανεβοκατέβαιναν "σφαίρα"...
Απο το Aguas Calientes το μόνο που θα δεις είναι την ουρά των τουριστών που περιμένουν να επιβιβαστούν στα λεωφορεία για το Μάτσου Πίκτσου....

2. Αν δεν είσαι υψοφοβικός. Κατα μήκος όλου του μονοπατιού υπάρχουν συρματόσχοινα για να πιάνεσαι και σε αρκετά σημεία είναι απότομο το ανέβασμα. Το κερασάκι είναι λίγο πριν την κορυφή, όπου πραγματικά ανεβαίνεις με χέρια και πόδια! Θέλει προσοχή.

3. Στην είσοδο του αρχαιολογικού χώρου υπάρχουν πολλοί ξεναγοί. Σύμφωνα με τους νέους κανονισμούς λένε, οτι πρέπει να έχεις ξεναγό για να μπείς. Εγώ δεν πήρα ξεναγό και δεν με εμπόδισε κανένας να μπώ στον αρχαιολογικό χώρο χωρίς αυτόν!

Τον Απρίλιο του 2018 πλήρωσα 65$ έκαστη διαδρομή. Το αύξησαν;.....:confused:
Σε κανέναν μας δεν αρέσει! Οτι δεν μπορούμε να αποφύγουμε, καθόμαστε και το απολαμβάνουμε....Όσες φωτογραφίες και να έχεις δεί απο το Μάτσου Πίκτσου, δεν αρκούν για να σου δείξουν την ομορφιά που θα αντικρίσεις μόλις μπείς μέσα στον αρχαιολογικό χώρο.-
Το πρωινό γκρούπ είναι το καλύτερο! Και να εύχεσαι να κάνει καλό καιρό.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.129
Likes
20.383
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Επίσης τα λεωφορεία πρεέπει να τα έχουμε κλείσει όλα από πριν? Το ταξίδι θα γίνει την τελευταία εβδομάδα του Οκτώβρη και πρώτη του Νοέμβρη.
Λεωφορεία μπορείς να βρείς και επιτόπου. Λεωφορείο όμως, με λεωφορείο, έχει διαφορά.
Ο νότος είναι πιο τουριστικός και οι κρατήσεις των λεωφορείων είναι ανοιχτές ανα πάσα στιγμή μέσω ίντερνετ. Συνήθως όλοι κάνουν κρατήσεις, ειδικά αν έχεις περιορισμένο αριθμό ημερών στην χώρα και έχεις πρόγραμμα.
Στο βορρά αλλάζει το θέμα. Οι on line κρατήσεις ανοίγουν περίπου ένα μήνα πρίν την έναρξη των δρομολογίων.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.659
Likes
50.482
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα

buffon85

Member
Μηνύματα
594
Likes
1.559
Επόμενο Ταξίδι
Κολομβία
Ταξίδι-Όνειρο
Χιλή, Ιαπωνία, Αμερική
Avianca πήρα από Μαδρίτη για εδώ μια χαρά. Latam έκλεισα εσωτερικές από το Περουβιανό σάιτ οι πιο φτηνές.

(Γράφω από Κούσκο με καταραμένη διάρροια )
 

tkaramp

Member
Μηνύματα
161
Likes
1.229
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Γεια σε όλους. Σχεδιάζω και εγώ με τη σειρά μου, εδω και πολλά χρόνια, ένα ταξίδι στο Περού και ελπίζω ότι ήρθε πλέον η ώρα να καταφέρω να το πραγματοποιήσω. Αναρωτιέμαι όμως για μερικά ζητήματα.

Καταρχάς, λόγω επαγγέλματος της κοπέλας μου η μόνη δυνατή περίοδος για το ταξίδι είναι τέλη Ιουνίου με αρχές Αυγούστου. Από την εμπειρία σας, ποια είναι μία φυσιολογική τιμή για ένα πήγαινε έλα Αθήνα - Λίμα; Είναι ακόμα νωρίς και συνήθως εμφανίζονται προσφορές σε επόμενους μήνες ή καλό είναι σιγά σιγά να αρχίσω να κλείνω τα εισιτήρια; Εκτός των υπερατλαντικών αεροπορικών και φαντάζομαι του Μάτσου Πίτσου, υπάρχει κάτι άλλο που θέλει κράτηση νωρίς;

Για το itinerary τώρα, σκοπεύουμε να διαθέσουμε 16 γεμάτες μέρες. Έχουμε αποφασίσει, ότι για διάφορους λόγους δεν θα επισκεφτούμε Αμαζόνιο, Τιτικάκα, Αρεκίπα - Κόλκα και ότι θα παραμείνουμε στο Περού (δηλαδή όχι Βολιβία κ.λπ.). Οι μισές μέρες μοιράζονται σχετικά εύκολα σε 2 μέρες Λίμα (μία στο πήγαινε και μία στο γύρνα) και 7 μέρες Κούσκο (2 στην πόλη, μία ιερή κοιλάδα, 1 ματσου πιτσου και 3 με ημερήσιες στα πέριξ του Κούσκο. Τέλος, σκέφτομαι μετά το Κούσκο να πετάξουμε Τρουχίγιο και να δώσουμε μια μέρα εκεί (βγαίνει σε μια μέρα Τσαν Τσαν, πυραμίδες Μότσε και λίγο πόλη;). Για τις 6 μέρες που μένουν είμαι πολύ προβληματισμένος. Οι επιλογές είναι:
  • Τσικλάγιο: 1 μέρα φαντάζομαι ότι είναι αρκετή έχοντας συνολικά μόνο 16

  • Καχαμάρκα-Τσατσαπόγιας-Κουέλαπ-Γκότκα: Βγαίνει σε 4 μέρες;

  • Ουάρας: 4 μέρες (Με μία μέρα προσαρμογή στο υψόμετρο μέσα). Ενδιαφερόμαστε μόνο για μονοήμερα τρεκ. Αξίζει? Εκτός από το Τσαβίν που θα φάει μία μέρα, τι θα προτείνατε για τις άλλες 2 μέρες;

  • Παράκας, Μπαγίεστας, Ίκα, Ουακατσίνα, Νάσκα: 2 μέρες. Η αλήθεια είναι ότι πλην της Νάσκα δεν έχω ενθουσιαστεί με τα υπόλοιπα.

Οπότε (1) τι συνδυασμό των παραπάνω θα προτείνατε, (2) υπάρχει κάτι άλλο που αξίζει παραπάνω και δεν έχω αναφέρει και (3) μήπως πρέπει να δώσω περισσότερες μέρες σε Κούσκο και περίχωρα;

Δεν θέλω να βγει ένα πρόγραμμα χωρίς ανάσα (και δεν ξέρω αν έχω καλά στο μυαλό μου τις ώρες για μετάβαση από τον έναν προορισμό στον άλλο), αλλα με δυσκολευει ο σχετικά μικρός αριθμός ημερών που έχουμε. Να προσθέσω ότι μας ενδιαφέρουν οι συνήθεις ύποπτοι αρχαιολογία, φύση, αποικιακή αρχιτεκτονική.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.659
Likes
50.482
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Εκτός των υπερατλαντικών αεροπορικών και φαντάζομαι του Μάτσου Πίτσου, υπάρχει κάτι άλλο που θέλει κράτηση νωρίς;
Όχι. Ίσως κάποιες εσωτερικές πτήσεις, αλλά όχι ΤΟΣΟ νωρίς.
Για το itinerary τώρα, σκοπεύουμε να διαθέσουμε 16 γεμάτες μέρες. Έχουμε αποφασίσει, ότι για διάφορους λόγους δεν θα επισκεφτούμε Αμαζόνιο, Τιτικάκα, Αρεκίπα - Κόλκα και ότι θα παραμείνουμε στο Περού (δηλαδή όχι Βολιβία κ.λπ.).
Θα συμφωνούσα.
Οι μισές μέρες μοιράζονται σχετικά εύκολα σε 2 μέρες Λίμα (μία στο πήγαινε και μία στο γύρνα) και 7 μέρες Κούσκο (2 στην πόλη, μία ιερή κοιλάδα, 1 ματσου πιτσου και 3 με ημερήσιες στα πέριξ του Κούσκο.
Πολύ καλά. Ίσως έκοβα μία.
Τέλος, σκέφτομαι μετά το Κούσκο να πετάξουμε Τρουχίγιο και να δώσουμε μια μέρα εκεί (βγαίνει σε μια μέρα Τσαν Τσαν, πυραμίδες Μότσε και λίγο πόλη;).
Ναι.

Τσικλάγιο: 1 μέρα φαντάζομαι ότι είναι αρκετή έχοντας συνολικά μόνο 16
Αρκεί, όντως.

  • Ναι!

  • Ουάρας: 4 μέρες (Με μία μέρα προσαρμογή στο υψόμετρο μέσα). Ενδιαφερόμαστε μόνο για μονοήμερα τρεκ. Αξίζει? Εκτός από το Τσαβίν που θα φάει μία μέρα, τι θα προτείνατε για τις άλλες 2 μέρες;
Πραγματικά είναι άπειρα τα τρεκ. Αλλά ναι, είναι όμορφα, πολύ όμορφα. Το Τσαβίν μην το χάσετε με τίποτε.
  • Παράκας, Μπαγίεστας, Ίκα, Ουακατσίνα, Νάσκα: 2 μέρες. Η αλήθεια είναι ότι πλην της Νάσκα δεν έχω ενθουσιαστεί με τα υπόλοιπα.
  • Μία μέρα τη θες για τη Νάσκα. Ε βάλε κι άλλη μία για τα υπόλοιπα, δεν είναι καθόλου αδιάφορα.

Οπότε (1) τι συνδυασμό των παραπάνω θα προτείνατε,
Έλα ντε!
Μμμμ α πούμε 6 Κούσκο, 2 Λίμα, 3 Huaraz (Τσαβίν, άφιξη και 1 ημερήσιο), Κουέλαπ κλπ 4 και σου μένει μία για Νάσκα. Κόβω το Τσικλάγιο αναγκαστικά.

υπάρχει κάτι άλλο που αξίζει παραπάνω και δεν έχω αναφέρει και (3) μήπως πρέπει να δώσω περισσότερες μέρες σε Κούσκο και περίχωρα;
Οι δύο μέρες για το Κούσκο είναι αρκετές, πρακτικά στις ημερήσιές σου θα είσαι συνήθως πίσω σε ώρες ικανές να γυρίσεις την πόλη. Έτσι κι αλλιώς το φόρτε του Κούσκο δεν είναι τα μουσεία, οπότε και απόγευμα-βράδυ γίνεται η δουλειά.
Δεν θέλω να βγει ένα πρόγραμμα χωρίς ανάσα
Σύντροφε, σε αυτό αποτύχαμε. Αλλιώς βγάλε το Huaraz, με πόνο ψυχής, ή την Τσατσαπόγιας και περίχωρα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.785
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom