Ρουμανία πρωτη φορα ταξιδι οδικως για Ρουμανια

Μηνύματα
39
Likes
98
Επόμενο Ταξίδι
Κοπεγχάγη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νορβηγία
Καλημέρα. Προγραμματίζω να ταξιδέψω στη Ρουμανία με αυτοκίνητο μέσω Σόφιας. Μπορείς να μου πεις δυό λόγια για το πώς είναι η κατάσταση των δρόμων στη γείτονα (Ρουμανία) και πώς σου φάνηκε η συμπεριφορά των οδηγών στους δρόμους; Σκεφτόμαστε να ακολουθήσουμε τις διαδρομές σας...
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.060
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Καλημέρα μέσα στη πόλη και μέχρι τα σπα που πήγαμε αν και δεν οδηγούσαμε δεν παρατήρησα κάτι το επικίνδυνο σε οδηγική συμπεριφορά ή κακούς δρόμους.Ο @Στάθης που πήγε με αμάξι στην επαρχία μπορεί να βοηθήσει περισσότερο..
 
Last edited:

gioske

Member
Μηνύματα
172
Likes
1.090
Ονειρεμένο Ταξίδι
Θιβετ
Καλημέρα. Προγραμματίζω να ταξιδέψω στη Ρουμανία με αυτοκίνητο μέσω Σόφιας. Μπορείς να μου πεις δυό λόγια για το πώς είναι η κατάσταση των δρόμων στη γείτονα (Ρουμανία) και πώς σου φάνηκε η συμπεριφορά των οδηγών στους δρόμους; Σκεφτόμαστε να ακολουθήσουμε τις διαδρομές σας...
Από την πρόσφατη εμπειρία μου (Αύγουστος), η κατάσταση των δρόμων γενικά είναι καλή και η σήμανση άριστη. Ωστόσο το οδικό δίκτυο δεν μπορεί προφανώς να σηκώσει όλη αυτήν την κίνηση σε περιόδους αιχμής, με αποτέλεσμα σε αρκετά σημεία (εξοχή) να παρατηρούνται απίστευτα μποτιλιαρίσματα. Ειδικά από Predeal μέχρι Sinaia, γινόταν χαμός
 
Μηνύματα
39
Likes
98
Επόμενο Ταξίδι
Κοπεγχάγη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νορβηγία
Από την πρόσφατη εμπειρία μου (Αύγουστος), η κατάσταση των δρόμων γενικά είναι καλή και η σήμανση άριστη. Ωστόσο το οδικό δίκτυο δεν μπορεί προφανώς να σηκώσει όλη αυτήν την κίνηση σε περιόδους αιχμής, με αποτέλεσμα σε αρκετά σημεία (εξοχή) να παρατηρούνται απίστευτα μποτιλιαρίσματα. Ειδικά από Predeal μέχρι Sinaia, γινόταν χαμός
:) Ευχαριστώ.
 

naki

Member
Μηνύματα
12
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Δαλματικές ακτές
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νεπάλ-Θιβέτ
Από την πρόσφατη εμπειρία μου (Αύγουστος), η κατάσταση των δρόμων γενικά είναι καλή και η σήμανση άριστη. Ωστόσο το οδικό δίκτυο δεν μπορεί προφανώς να σηκώσει όλη αυτήν την κίνηση σε περιόδους αιχμής, με αποτέλεσμα σε αρκετά σημεία (εξοχή) να παρατηρούνται απίστευτα μποτιλιαρίσματα. Ειδικά από Predeal μέχρι Sinaia, γινόταν χαμός
@Γιώργος Πολίτης Συμφωνώ απόλυτα ...επειδή ταξιδέψαμε και εμείς σχεδόν τις ίδιες ημ/νίες αντιμετωπίσαμε σ όλες τις μετακινήσεις τριγύρω απ το Brasov ..Sinaia ..Bran ..Sighisoara ασύλληπτη κίνηση ! Ενδεικτικά αναφέρω ότι στην επιστροφή μας ...Brasov -Βουκουρέστι κάναμε 5,30 ώρες ...χωρίς καμιά άλλη διέξοδο διαφυγής ! Ευτυχώς σε αντίθεση με προορισμό την Constanța.. το οδικό δίκτυο ήταν άψογο σε προδιαγραφές τύπου "autostrada " !
 
Μηνύματα
39
Likes
98
Επόμενο Ταξίδι
Κοπεγχάγη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νορβηγία
@Γιώργος Πολίτης Συμφωνώ απόλυτα ...επειδή ταξιδέψαμε και εμείς σχεδόν τις ίδιες ημ/νίες αντιμετωπίσαμε σ όλες τις μετακινήσεις τριγύρω απ το Brasov ..Sinaia ..Bran ..Sighisoara ασύλληπτη κίνηση ! Ενδεικτικά αναφέρω ότι στην επιστροφή μας ...Brasov -Βουκουρέστι κάναμε 5,30 ώρες ...χωρίς καμιά άλλη διέξοδο διαφυγής ! Ευτυχώς σε αντίθεση με προορισμό την Constanța.. το οδικό δίκτυο ήταν άψογο σε προδιαγραφές τύπου "autostrada " !
Σε ευχαριστώ πολύ. Θα αποφύγω τις διαδρομές αυτές. Θα μείνω στο Βουκουρέστι και θα κάνω μια εκδρομή (μάλλον με τραίνο) στο κάστρο Πέλες. Τα υπόλοιπα όμορφα σε κάποτε άλλοτε, άλλες πιο βολικές περιόδους.
 

ka8y

Member
Μηνύματα
66
Likes
311
Επόμενο Ταξίδι
Ισλανδία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Παταγονία
Εμεις πηγαμε τελος Οκτωβρη, ο μονος ζορικος δρομος ηταν το Pitesti-Βουκουρεστι (εβρεχε, δεν ειχε φως, πολλα πολλα φορτηγα, ανυπαρκτη η διαχωριστική, με τυφλωναν οι απεναντι, τα φορτηγα πηγαιναν σαν τρελοι). Απο τα πιο δυσκολα που εχω κανει 18 χρονια οδηγος. Κατα τα αλλα αλλα επειδη πηγαμε σχεδον μεχρι τα βορεια συνορα, οι δρομοι μου φανηκαν μια χαρα, ακομα και οι επαρχιακοι. Πχ στις ανηφορες ειχαμε 2 λωριδες ενα αυτοι που κατεβαιναν 1.
 

Anastasis06

Member
Μηνύματα
50
Likes
25
Επόμενο Ταξίδι
Bιέννη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μελβούρνη
Καλησπέρα,

Θέλω να ρωτήσω τον δρόμο για Βουκουρέστι από Βουλγαρία αν είναι καλός. Ενδιαφέρομαι για την διαδρομή στάρα ζαγόρα - βέλικο τέρνοβο - ρούσε - βουκουρέστι. Το οδόστρωμα είναι καλό και στα σύνορα θα περιμένω πολλή ώρα;

Ευχαριστώ Προκαταβολικά
 

Giani

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Για σας θα ήθελα την βοήθεια σας.Θελω να ταξιδεύω στην Ρουμανία(πατρίδαμου)για πρώτη φορα (λογο κορονοϊο)με το αυτοκίνητο.Το ταξίδι μου θα αρχίζει απο το λιμάνι Πειρεα (ζω στην Χίο)Δεν είναι επαγγελματική οδηγός.Χρειαζομε την βοήθεια σας Ευχαριστώ
 

Sam-chal

Member
Μηνύματα
852
Likes
1.894
Επόμενο Ταξίδι
Απρογραμμάτιστο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού, Χιλή, Βολιβία
Απ' ότι γνωρίζω χρειάζεται δίπλωμα καινούργιο (όπως πιστωτική κάρτα) ασφάλεια - οδική βοήθεια που να καλύπτει τις χώρες που θα περάσεις και εφόσον περάσεις από Βουλγαρία στο πρώτο βενζινάδικο θα προμηθευτείς βινιετα που είναι υποχρεωτική για την κυκλοφορία στην Βουλγαρία (αν θυμάμαι καλά είναι περίπου 7 € για 3 μέρες.
Αν έχω ξεχάσει κάτι ας το προσθέσει κάποιος που γνωρίζει καλύτερα.
Βέβαια ίσως τώρα με την καραντίνα να έχουν αλλάξει κάποια πράγματα και ενδεχομένως να χρειάζεται επικοινωνία με τις πρεσβείες.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.077
Likes
20.116
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Για σας θα ήθελα την βοήθεια σας.Θελω να ταξιδεύω στην Ρουμανία(πατρίδαμου)για πρώτη φορα (λογο κορονοϊο)με το αυτοκίνητο.Το ταξίδι μου θα αρχίζει απο το λιμάνι Πειρεα (ζω στην Χίο)Δεν είναι επαγγελματική οδηγός.Χρειαζομε την βοήθεια σας Ευχαριστώ
Πότε ακριβώς σκοπεύεις να κάνεις το ταξίδι; Το ρωτώ, γιατί λόγω της τωρινής κατάστασης, δεν μπορούμε να μετακινηθούμε γενικά εκτός της περιφέρειας μας έως τις 18 Μαίου.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.661
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom