Ιταλία Ρώμη - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

STKF

Member
Μηνύματα
1.147
Likes
5.364
Εσύ τι λες για την επιλογή ξενοδοχείου που κάναμε εδώ?
Από άποψη τοποθεσίας μου φαίνεται αρκετά καλή επιλογή.
Θα τα βάλω σε σειρά αυτά που είπε η φίλη ποιο πάνω
Απλά να σου πω ότι το Παλατίνο κολλάει με Ρωμαική αγορά, καθώς και ο Καπιτωλίνος λόφος. Το καφέ των μουσείων του Καπιτωλίου-μπαίνεις και από χωριστή είσοδο- έχει εντυπωσιακή θέα στην πόλη.
Επειδή μου φάνηκε σαν να μην γεμίζει το πρόγραμμα
Εκτός Βατικανού, δεν έχεις βάλει καθόλου εκκλησίες. Αν έχεις ελεύθερο χρόνο, γύρνα στα σοκάκια του κέντρου.
 

ElinakiK

Member
Μηνύματα
165
Likes
155
Επόμενο Ταξίδι
Βένετο
Ταξίδι-Όνειρο
Χαβάη
Επειδή μου φάνηκε σαν να μην γεμίζει το πρόγραμμα...Αλλά θα μου πεις Ρώμη είναι.. Πότε δεν είναι αρκετή :D

Θα τα βάλω σε σειρά αυτά που είπε η φίλη ποιο πάνω. Εσύ τι λες για την επιλογή ξενοδοχείου που κάναμε εδώ?

https://www.travelstories.gr/commun...τάσεις-οικονομικού-ξενοδοχείου.22295/page-120
Θα δεις ότι δε θα τη χορταίνεις..
βάλε το βατικανό όπως είπα 2η μερα και μετά και συνδυασέ το με castel sant angelo.
1η μερα ανάλογα με τι ωρα φτάνεις αστη για αναγνωριστικες βόλτες μεχρι να προσανατολιστεις με τα στενάκια, κάνε το εξής: piazza di spanga, via condotti, via del corso, fontana di trevi, πάνθεον
Aπογευματιμή-βραδυνή βόλτα τραστεβερε
2η μερα βατικανό (μουσεία, εκκλησία) οπωσδηποτε με εισιτηριο από ιντερνετ για το μουσείο και είσοδο στη βασιλική του αγιου πέτρου από τα μουσεία χωρίς ουρά
Απόγευμα παραποτάμια βόλτα στον τίβερη και στη φωτισμενη piazza navona
3η ημερα piazza venezia, capitolline hill, ρωμαικη αγορά, κολοσσαίο, παλατίνο εαν αντέχετε περπάτημα
Απόγευμα quirinale
4η ημέρα campo de fiori, piazza navona, είσοδος στην εκκλησία (!), πάνθεον και εσωτερικά
Απόγευμα βία βενετο εως piazza barberini και από εκει στη φωτισμένη fontana di trevi
5η ημερα piazza del popolo, villa borgese
Aπόγευμα via nazionale για (window;) shopping εως piazza republica
Μην έχετε αυστηρό πρόγραμμα και όπου βλέπετε εκκλησία μπείτε και δε θα χάσετε.. επίσης επιδιώξτε να δείτε φωτισμένα τα μνημεία αξίζει. Καθίστε για καφέ, για παγωτό ή οτι άλλο στις πλατείες και χαλαρώστε. Καλύτερα 5 βραδια απ´το να τρεχετε απ´το πρωί εως το βράδυ για να προλάβετε.
Θα μπορουσα να σας προτείνω πχ εκδρομη στο τίβολι ή στις κατακόμβες αλλά αυτό εχει να κάνει καθαρά με τα γούστα σας κ πόσο θέλετε να «τρεχετε»
 

ElinakiK

Member
Μηνύματα
165
Likes
155
Επόμενο Ταξίδι
Βένετο
Ταξίδι-Όνειρο
Χαβάη
Οποτε να την κρατήσω .. Γιατί νομίζω πως και η τιμή για 5 βράδια είναι πολύ καλά. Εξάλλου δεν θέλουμε και ξεφάντωμα τα βράδια... Αντε κάνα ποτάκι χαλαρά.. Και απο τι είδα στο Google maps από το ξενοδοχείο μας π.χ η Φοντάνα Ντι τρεβι είναι 8 λεπτά.. Από το ξενοδοχείο στα περισσότερα πάμε με τα πόδια σωστά?
Nαι! Από αυτη την περιοχή μόνο για βατικανό-τραστεβερε χρησιμοποιησα μετρό όλες τις φορές που εχω πάει. Και μια φορά για επιστροφή απ´το κολοσσαίο (δεν αντεχαν τα πόδια μου )
 

Vickara

Member
Μηνύματα
27
Likes
9
Επόμενο Ταξίδι
Πολωνία
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Γεια σας! Σκεφτόμαστε να πάμε με το αγόρι μου Ρώμη, 20-23 Απριλίου, καθώς είναι η μόνη ημερομηνία που μας βολεύει, λόγω της πρακτικής μου σε σχολείο. Αυτό που ήθελα να ρωτήσω είναι αν θα υπάρξει θέμα με το ταξίδι καθώς τότε πέφτει σάββατο του λαζάρου (20 απριλίου) και φοβάμαι μήπως υπάρχει θέμα επειδή αυτοί είναι καθολικοί, με την έννοια, αν θυμάμαι καλά γιορτάζουν το πάσχα πριν από εμάς. Θα πείτε καλά τρελή είναι αυτή και ρωτάει από τώρα,απλώς λόγω πιεσμένων προγραμμάτων και από τους δύο, προσπαθώ να προλάβω "αναποδίες" όσο πιο σύντομα γίνεται. Ευχαριστώ για τον χρόνο σας και συγγνώμη για το μεγάλο κείμενο.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.606
Likes
12.424
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Γεια σας! Σκεφτόμαστε να πάμε με το αγόρι μου Ρώμη, 20-23 Απριλίου, καθώς είναι η μόνη ημερομηνία που μας βολεύει, λόγω της πρακτικής μου σε σχολείο. Αυτό που ήθελα να ρωτήσω είναι αν θα υπάρξει θέμα με το ταξίδι καθώς τότε πέφτει σάββατο του λαζάρου (20 απριλίου) και φοβάμαι μήπως υπάρχει θέμα επειδή αυτοί είναι καθολικοί, με την έννοια, αν θυμάμαι καλά γιορτάζουν το πάσχα πριν από εμάς. Θα πείτε καλά τρελή είναι αυτή και ρωτάει από τώρα,απλώς λόγω πιεσμένων προγραμμάτων και από τους δύο, προσπαθώ να προλάβω "αναποδίες" όσο πιο σύντομα γίνεται. Ευχαριστώ για τον χρόνο σας και συγγνώμη για το μεγάλο κείμενο.
Γεια. Καλά κάνεις και σκέφτεσαι το πάσχα των καθολικών που του χρόνου πέφτει στις 21/4/19 (το βρίσκεις γκουγκλαροντας, κάποιες χρονιές συμπίπτει με το ορθόδοξο). Πρέπει να προνοήσεις από νωρίς για διαμονή και αεροπορικά και να βρεις τα ωράρια των μουσείων που θέλεις να επισκεφθείς. Να ξέρεις ότι δεν μπορείς να πας στον Άγιο Πέτρο το Σάββατο το βράδυ και την Κυριακή το πρωί (εκτός και αν βγάλεις εισιτήριο) και ότι και η Δευτέρα είναι αργία.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.363
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
δεν μπορείς να πας στον Άγιο Πέτρο το Σάββατο το βράδυ και την Κυριακή το πρωί (εκτός και αν βγάλεις εισιτήριο) και ότι και η Δευτέρα είναι αργία.
Μηπως μιλας για κατι αλλο? Η επισκεψη στον Αγιο Πέτρο ειναι απολυτως δωρεαν, δεν υπαρχει καμμια μερα αργιας κ υπαρχουν συγκεκριμενα ωραρια. Εισητηριο (δωρεαν με κρατηση) απαιτειται μόνο καποιες λιγες τεταρτες του χρόνου, αν θελει καποιος να συναντησει τον Παπα.
http://www.vatican.va/various/basiliche/san_pietro/it/basilica/orari.htm
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.606
Likes
12.424
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Μηπως μιλας για κατι αλλο? Η επισκεψη στον Αγιο Πέτρο ειναι απολυτως δωρεαν, δεν υπαρχει καμμια μερα αργιας κ υπαρχουν συγκεκριμενα ωραρια. Εισητηριο (δωρεαν με κρατηση) απαιτειται μόνο καποιες λιγες τεταρτες του χρόνου ( αν θελει καποιος να συναντησει τον Παπα.
http://www.vatican.va/various/basiliche/san_pietro/it/basilica/orari.htm
Σάββατο και Κυριακή του πάσχα λέω. Θα γίνεται και χαμός από κόσμο.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.363
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Σάββατο και Κυριακή του πάσχα λέω. Θα γίνεται και χαμός από κόσμο.
χαμος ναι, αλλα γιατί δεν μπορει Σαββατο η Δευτερα? Υποψη εισητηριο δωρεαν απαιτειται λογω παρουσιας του Παπα για λογους ασφαλειας. Θα ειναι στη θ. Λειτουργια της Κυριακης μονο.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.606
Likes
12.424
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
χαμος ναι, αλλα γιατί δεν μπορει Σαββατο η Δευτερα? Υποψη εισητηριο δωρεαν απαιτειται λογω παρουσιας του Παπα για λογους ασφαλειας. Θα ειναι στη θ. Λειτουργια της Κυριακης μονο.
Για Σάββατο βράδυ έγραψα που έχει πάλι λειτουργία ο πάπας. Για Δευτέρα δεν έγραψα κάτι γιατί μπορεί. Το μήνυμά μου είναι πολύ ξεκάθαρο.
 

Vickara

Member
Μηνύματα
27
Likes
9
Επόμενο Ταξίδι
Πολωνία
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Σας ευχαριστώ και τους δύο, όσον αφορά τη αργία τη Δευτέρα, είναι σαν την Ελλάδα που δεν λειτουργεί τίποτα; πέρα απο καφετέριες και εστιατόρια, είναι κάτι παρόμοιο και εκεί; θα έχω θέμα με μετακινήσεις και διάφορα άλλα;
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.363
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Για Σάββατο βράδυ έγραψα που έχει πάλι λειτουργία ο πάπας. Για Δευτέρα δεν έγραψα κάτι γιατί μπορεί. Το μήνυμά μου είναι πολύ ξεκάθαρο.
Το Μ. Σαββατο δεν εχει Λειτουργια, αλλα Αγρυπνια που αρχιζει αρκετα μετα το ωραριο επισκεψης οπως αναφερεται στο επισημο λινκ. Ωραριο που ισχυει κ εκεινη τη μερα. Τη Δευτερα ανεφερες για αργια στην ιδια προταση, για να μην υπαρξει συγχυση δεν εχει σχεση με την επισκεψη στην εκκλησια του Αγιου Πετρου.

Σας ευχαριστώ και τους δύο, όσον αφορά τη αργία τη Δευτέρα, είναι σαν την Ελλάδα που δεν λειτουργεί τίποτα; πέρα απο καφετέριες και εστιατόρια, είναι κάτι παρόμοιο και εκεί; θα έχω θέμα με μετακινήσεις και διάφορα άλλα;
Κανενα θεμα, ολα λειτουργουν.
 

Vickara

Member
Μηνύματα
27
Likes
9
Επόμενο Ταξίδι
Πολωνία
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Το Μ. Σαββατο δεν εχει Λειτουργια, αλλα Αγρυπνια που αρχιζει αρκετα μετα το ωραριο επισκεψης οπως αναφερεται στο επισημο λινκ. Ωραριο που ισχυει κ εκεινη τη μερα. Τη Δευτερα ανεφερες για αργια στην ιδια προταση, για να μην υπαρξει συγχυση δεν εχει σχεση με την επισκεψη στην εκκλησια του Αγιου Πετρου.


Κανενα θεμα, ολα λειτουργουν.
Σας ευχαριστώ πολύ όλους, με βοηθήσατε άπειρα!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.313
Μέλη
38.894
Νεότερο μέλος
mikesf

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom