Ισλανδία Ισλανδία - Η απόκοσμη ομορφιά

frenchman

Member
Μηνύματα
623
Likes
1.493
Επόμενο Ταξίδι
Venice
Ταξίδι-Όνειρο
Antarctica
Μπράβο ρε παιδιά φοβερό ταξίδι όντως! Αυτό που λέω εγώ σε όσους με ρωτάνε για τον τόπο αυτό, είναι πως είναι ο παράδεισος όσων λατρεύουν την φύση! Οι υπόλοιποι ας προσπεράσουν..
 

travelbreak

Member
Μηνύματα
1.762
Likes
14.557
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Υπερσιβηρικός
Πραγματικά εξαιρετικό ταξίδι. Κάθε φορά που διαβάζω ιστορίες για την Ισλανδία το απολαμβάνω, όμως νομίζω η δική σου ιστορία έκανε τη διαφορά εξαιτίας της τόσο ζωντανής και ενθουσιώδης περιγραφή σου. Και φυσικά λόγω της τέλειας παρέας. Η Ισλανδία είναι και δικό μου όνειρο και εύχομαι κάποια στιγμή να το πραγματοποιήσω αλλά όχι όταν θα μείνω με ένα δόντι! Νομίζω πως ο τόπος αυτός θέλει καλή φυσική κατάσταση, θάρρος, και μια σχετική νεότητα!
Μη μας τα λες έτσι για μας τους μεγάλους!
Όταν πήγα ήμουν πενήντα και οι φίλοι μου στα 65 πατημένα. Δεν είχαμε κανένα πρόβλημα.
Να πω όμως τη διαφορά: Πήγαμε καλοκαίρι. Πολύ πιο εύκολα τα πράγματα. Και πολύ διαφορετικές οι εικόνες. Πραγματικά ζήλεψα τις φωτογραφίες και τα χρώματα στο λευκό και στον πάγο.
Λες και τα παιδιά πήγαν σε διαφορετική χώρα! Βέβαια εμείς πια δεν αντέχουμε και τόσο πολύ να κυκλοφορούμε στο κρύο, αλλιώς θα σκεφτόμουν να ξαναπήγαινα.
Αν πας καλοκαίρι φίλε giannismits πήγαινε σε όποια ηλικία θες, ακόμα και με μασέλες! Είναι τόσο ακριβό το φαγητό που θα τη βγάζετε με πίτσα και τυρί από το σούπερ μάρκετ!!!
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
@travelbreak διαβάζοντας την ιστορία των παιδιών με τόσες περιπέτειες και δύσκολες καιρικές συνθήκες έβγαλα αυτό το συμπέρασμα. Εγώ βέβαια δεν θα πήγαινα ποτέ τέτοια εποχή γιατί θα φοβόμουν με την οδήγηση. Άρα είναι θεμα χαρακτήρα και θάρρους και όχι ηλικίας. Έχεις δίκιο. Και σίγουρα εποχής. Εννοείται προτιμώ καλοκαίρι αλλά είναι ακριβή περιοδος. Είναι που είναι πανάκριβη η Ισλανδία, το καλοκαιρι είναι ακόμα πιο απλησίαστη. Θέλω να δω τιμές και κοστη από το ταξίδι του @panlek30
 

travelbreak

Member
Μηνύματα
1.762
Likes
14.557
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Υπερσιβηρικός
@travelbreak διαβάζοντας την ιστορία των παιδιών με τόσες περιπέτειες και δύσκολες καιρικές συνθήκες έβγαλα αυτό το συμπέρασμα. Εγώ βέβαια δεν θα πήγαινα ποτέ τέτοια εποχή γιατί θα φοβόμουν με την οδήγηση. Άρα είναι θεμα χαρακτήρα και θάρρους και όχι ηλικίας. Έχεις δίκιο. Και σίγουρα εποχής. Εννοείται προτιμώ καλοκαίρι αλλά είναι ακριβή περιοδος. Είναι που είναι πανάκριβη η Ισλανδία, το καλοκαιρι είναι ακόμα πιο απλησίαστη. Θέλω να δω τιμές και κοστη από το ταξίδι του @panlek30
Εμάς το 2009 κατακαλόκαιρο μας κόστισε κάπου 1500 ευρώ για εννέα διανυκτερευσεις. Βάλε και άλλα εννιά κατοστάρικα για ένα διήμερο στη Γροιλανδία. Στην Ισλανδία εννοείται νοικιασμένο αυτοκίνητο, αλλά μόνο για έξι ή επτά μέρες.
 

NightcoreKing

Member
Μηνύματα
241
Likes
567
Επόμενο Ταξίδι
Άγνωστο_Καλοκαίρι :P
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Ζηλανδια!
Απιστευτο ταξιδι ! Μακαρι να μην ειχε τελος ..ειναι σα να ταξιδευαμε μαζι σου, οπως ειπε κ καποιος πανω, ο ενθουσιασμος σου μας εκανε κ εμας να ανυπομονουμε για τη συνεχεια ! Η καλη παρεα ολα τα κανει πιο ομορφα, βεβαια δεν μπορεις παρα να "χαθεις" σε τετοια ομορφια, ποια γκρινια? Ποια κουραση? Περιπετεια , αγωνια, εξερευνηση...εικονες χαραγμενες στο μυαλο του καθε ταιδιωτη που απλα δε μπορει να βγαλει απο το μυαλο του ...μακαρι να το πραγματοποιησω κ εγω καποια στιγμη, το εχω υποσχεθει στον εαυτο μου , οταν μπορεσω θα αρχισω τα ταξιδια κ δε θα τα τελειωνω no matter what ! :trekker::pilot::pirate1:
 

prigkipissa

Member
Μηνύματα
33
Likes
5
Απο το καλοκαιρι κατι με τρωει μεσα μου γι αυτη την χωρα....Ετσι λοιπον καταληξαμε στο να κανουμε αυτο το ταξιδι τον φεβρουαριο.6 μερες..Μονο στο νοτιο τμημα του νησιου βεβαια. Το μονο που με τρομαζει ειναι ο καιρος!! @panlek30 τα φωτα σου!
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.554
Likes
4.005
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
Πραγματικά εξαιρετικό ταξίδι. Κάθε φορά που διαβάζω ιστορίες για την Ισλανδία το απολαμβάνω, όμως νομίζω η δική σου ιστορία έκανε τη διαφορά εξαιτίας της τόσο ζωντανής και ενθουσιώδης περιγραφή σου. Και φυσικά λόγω της τέλειας παρέας. Η Ισλανδία είναι και δικό μου όνειρο και εύχομαι κάποια στιγμή να το πραγματοποιήσω αλλά όχι όταν θα μείνω με ένα δόντι! Νομίζω πως ο τόπος αυτός θέλει καλή φυσική κατάσταση, θάρρος, και μια σχετική νεότητα!
Χαχαχαχαχα!!! Μ΄ αρέσεις... Όχι μωρε δεν είναι όπως τα λες! Όσο και να σαι, μπορείς να το πραγματοποιήσεις αυτό το ταξίδι. Αν π.χ πας καλοκαίρι αντί για χειμώνα, αμέσως-αμέσως δεν θα έχεις να αντιμετωπίσεις τόσο ακραία καιρικά φαινόμενα, αν και ο καιρός εκεί είναι εντελώς τρελός! Τουλάχιστον όμως δε θα χεις χιόνι. Ανεμοθύελλες και βρόχες όμως μπορει να έχει όλες τις εποχές. Είναι καθαρά θέμα τύχης/ατυχίας.
Βέβαια να πω την αλήθεια της πάει πολύ ο χειμώνας και το χιόνι της Ισλανδίας. Στα συν ότι είναι πολύ οικονομικότερα. O μόνος λόγος που θα ήθελα να ξαναπάω καλοκαίρι είναι για τα Highlands.
Σε ότι αφορά τώρα τις πεζοπορίες, υπάρχουν και εκεί επιλογες. Ευκολότερες, δυσκολότερες ή και καθόλου αν επιλέξεις να μην βγεις απο τον ring road.
Θα μου πεις μα είναι το ίδιο αν δεν κάνεις δραστηριότητες; Όχι, αλλά αυτό ισχύει για όλα τα ταξίδια. Όλοι κάνουμε τους συμβιβασμούς μας. Πόλλες φορές ξέρεις δεν συμβιβάζεσαι μόνο λόγω ηλικίας ή αντοχών, συμβιβάζεσαι και λόγω budget. Ούτε έμεις κάναμε όλα όσο θέλαμε γιατί το budget μας ήταν περιορισμένο. Τι σημαίνει αυτό, οτι δεν επρεπε να πάμε καθόλου;
Όσο και να είσαι, ότι και αν επιλέξεις να κάνεις, αν είσαι φυσιολάτρης δεν υπάρχει περιπτωση να μη σε μαγέψει αυτή η χώρα!
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.554
Likes
4.005
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
Απο το καλοκαιρι κατι με τρωει μεσα μου γι αυτη την χωρα....Ετσι λοιπον καταληξαμε στο να κανουμε αυτο το ταξιδι τον φεβρουαριο.6 μερες..Μονο στο νοτιο τμημα του νησιου βεβαια. Το μονο που με τρομαζει ειναι ο καιρος!! @panlek30 τα φωτα σου!
Σας βρίσκω τολμηρούς! :) Αλλά μ' αρέσετε γιατί και εγώ έτσι είμαι. Αν μου καρφωθεί κάτι στο κεφάλι άσε... :haha:
Με τον καιρό πάντως δεν παίζεις εκεί. Απλά διαμορφώνεις το πρόγραμμά σου αναλόγως. Ο φεβρουάριος είναι ζόρικος μήνας.
Οτι θες πιο συγκεκριμένο να με ρωτήσεις με μεγάλη μου χαρά απλά μπες πρώτα στον κόπο να διαβάσεις την ιστορία γιατί θα βρεις πολλές πληροφορίες.
 

saudade

Member
Μηνύματα
39
Likes
360
Είχαμε γίνει και οι τέσσερις μια αγκαλιά…Είχαμε πλημμυρίσει απο φως, εικόνες και συναισθήματα! Εκείνη τη στιγμή χάθηκα. Δεν ξέρω πώς να το περιγράψω με λέξεις. Σα να άνοιξε η ατμόσφαιρα της γης. Σα να βρισκόμουν εντός κάποιου μαγνητικού πεδίου. Δεν υπήρχε χρόνος.
Το Σέλας μας φέρνει κοντά. Εκείνη τη στιγμή αγαπάς όποιον βρίσκεται δίπλα σου και το σώμα σου αντιδρά σε όλο αυτό το υπέροχο θέαμα είτε με δάκρυα είτε με ρίγη.

Μου άρεσε πολύ η περιγραφή σου για το Σέλας κι ο επίλογός σου. Θα συμφωνήσω μαζί σου πως ότι πιο ευφάνταστο και να γράψεις για εκείνη τη στιγμή δεν αρκεί για να το περάσεις σε κάποιον. Το Σέλας είναι από τις στιγμές της ζωής σου που νιώθεις τι πάει να πει να είσαι παροντικός.
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.554
Likes
4.005
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
Οικονομικά στοιχεία

Να ξεκινήσω λέγοντας ότι την Ισλανδία την είχα στο μυαλό μου ως ένα ταξίδι πανάκριβο, που δύσκολα θα μπορούσα να πραγματοποιήσω, τουλάχιστον στο άμεσο μέλλον. Υπολόγιζα ότι θα μας στοίχιζε μαζί με την γυναίκα μου πάνω από 4.000€. Όταν τυχαία έπεσα με μία προσφορά της Lufthansa (με τέλειες ανταποκρίσεις 1 ώρας μάλιστα), άρχισα να το ψάχνω πιο διεξοδικά (δραστηριότητες διαμονές, αυτοκίνητο κτλ.) Διαπίστωσα λοιπόν προς έκπληξή μου, ότι το όνειρο δεν ήταν και τόσο άπιαστο. Τα χρήματα αυτά θα μπορούσα να τα έχω χαλάσει άνετα ακόμα και αν πήγαινα 8 μέρες στο Λονδίνο ή στο Παρίσι με Disneyland, ψώνια και τα σχετικά. Όχι ότι οι πόλεις αυτές είναι φθηνές αλλά καταλαβαίνετε τι εννοώ…

Βασική προϋπόθεση για να βγει οικονομικό ένα τέτοιο ταξίδι, είναι να πάει κάποιος 4άδα. Ο λόγος είναι ότι η διαμονή είναι ακριβή και δεν διαφοροποιείται σημαντικά είτε είστε 2 είτε 4 άτομα. Επιπλέον, επιμερίζονται και όλα τα έξοδα αυτοκινήτου και καυσίμων, που είναι και ο μοναδικός τρόπος για να γυρίσεις την χώρα. Η λύση των ημερήσιων εκδρομών με πρακτορείο, είναι εντελώς ασύμφορη!

Σε ότι αφορά το φαγητό, η λύση super market και προετοιμασίας φαγητού είναι μονόδρομος. Το φαγητό έξω είναι απλησίαστο. Ένα πιάτο σε κανονικό εστιατόριο μπορεί να στοιχίζει άνετα 40€-50€. Εμείς τις φορές που φάγαμε έξω, σε πολύ οικονομικά εστιατόρια με πλαστικά πιάτα, δώσαμε περίπου 12 – 15 € το πιάτο. Οι τιμές στα super market απ' την άλλη (προτιμήστε την αλυσίδα bonus, λόγω τιμών) είναι ελάχιστα ακριβότερες από Ελλάδα.

Φυσικά και η περίοδος παίζει ρόλο. Τους καλοκαιρινούς μήνες οι τιμές αυξάνονται αρκετά.

Ξεκινάμε λοιπόν….

Αεροπορικά

Lufthansa 11/03/2018 - 18/03/2018 216 €/ άτομο

Διαμονή (Οι τιμές αναφέρονται σε 4κλινα δωμάτια/σπίτια)

11/03 SPORT HOSTEL REYKJAVIK (Alfheimar 74, 104 Reykjavik) 95€
(4κλινο με κοινόχρηστο μπάνιο. Αποδείχθηκε κατώτερο των προσδοκιών μας)

12/03 CAFÉ ARHUS HELLA (Rangarbakkar 6, 850 Hella) 120€
(Δικό μας σπιτάκι με 2 κρεβατοκάμαρες, κουζίνα, μπάνιο και θέα ποτάμι. Εξαιρετικό)

13/03 HVOLL GUESTHOUSE (Hvoll Road 201, 880 Kirkjubaejarklaustur) 150€
(4κλινο με κοινόχρηστο μπάνιο. Πολύ καλό και πεντακάθαρο)

14/03 SKIPALAEKUR COTTAGES (Skipalaekur, 700 Egilsstadir) 165€
(Δικό μας σπιτάκι με 2 κρεβατοκάμαρες, κουζίνα, μπανιο και θέα λίμνη. Μαγεία. Έμενα εκεί 1 βδομάδα)

15/03 AKUREYRI H.I. HOSTEL (Storholt 1, Akureyri) 108€
(4κλινο με κοινόχρηστο μπάνιο. Πολύ καλό και πεντακάθαρο)

16/03 HARBOUR HOSTEL (Hafnargata 4, 340 Stykkisholmur) 125€
(4κλινο με κοινόχρηστο μπάνιο. Εξαιρετικό. Πεντακάθαρο και με χαρακτήρα)

17/03 REYKJAVIK CENTRAL APARTMENTS (Rangargata 4, 101 Reykjavik) 130€
(Διαμέρισμα με κουζίνα, κρεβατοκάμαρα, μεγάλο σαλόνι και μπάνιο. Ολοκαίνουργιο και μοντέρνο)


ΣΥΝΟΛΟ ΔΙΑΜΟΝΗΣ 893€ / 223€ το άτομο


ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ
12/03 SNORKELING (www.icelandadvice.is) Εξαιρετική οργάνωση. 125€/άτομο
14/03 SΚΑFTAFELL GLACIER HIKING (www.adventures.is) Ακυρώθηκε λόγω καιρού οπότε δεν έχω άποψη για την δραστηριότητα. Παρ' όλα αυτά ήταν επαγγελματίες. Η επιστροφή των χρημάτων έγινε χωρίς κανένα θέμα. 130€/άτομο
15/03 MYVATN NATURE BATHS 36€/άτομο

ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ
DACIA DUSTER 580€ / 145€ το άτομο
+ 250€ περίπου BENZINH / 62,50€ το άτομο

Κλείσαμε μέσω του site http://www.reykjavikcars.com το οποίο συνεργάζεται με πολλες εταιρίες. Τελικά η δικιά μας εταιρία ήταν η www.lavaauto.is η οποία ηταν άψογη και την προτείνω 100%! Πολύ εξυπηρετικοί και δεν ψάχνουν να σε εκμεταλευτούν. Το λέω γιατί πολλές ψάχνουν κατά την επιστροφή του αυτοκινήτου γρατζουνίτσες για να σε χρεώσουν έξτρα. Οι συγκεκριμένοι το κοίταξαν τυπικά γύρω γύρω για τρακάρισματα και αυτό ήταν! Η τιμή είναι με premium ασφάλιση που είχε μέσα τα πάντα!

SUPER MARKET
160€ / 40€ το άτομο

EΣΤΙΑΤΟΡΙΑ + ΠΟΤΑ
80€/ το άτομο

ΔΩΡΑ / ΑΝΑΜΝΗΣΤΙΚΑ
30€/ το άτομο

Το συνολικό ατομικό κόστος για ολόκληρο το ταξίδι, βάζοντας μέσα ακόμα και τα δώρα, ήταν στα 1.087,50€ !!! Στην πραγματικότητα βέβαια μας στοίχισε ακόμα λιγότερο (957,50€), λόγω ακύρωσης του hiking. :clap:

Θα μπορούσε κάποιος να κατεβάσει ακόμα περισσότερο το κόστος, αν περιόριζε τα προσωπικά του έξοδα ή επέλεγε ακόμα πιο φθηνή διαμονή.

Θεωρώ επομένως οτι μας βγήκε πάρα πολύ καλά, αν σκεφτεί κανείς οτι οι διαμονές μας ήταν προσεγμένες (υπήρχαν και πιο οικονομικές επιλογές για κάποια βράδια, περίπου 20-30€ λιγότερα/βράδυ αλλά μερικά ήταν τόσο ωραία, που δε μπορέσαμε να αντισταθούμε όταν τα είδαμε :)) και συμπεριλαμβάνονται δραστηριότητες!
 
Last edited:

Dina Z

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
4.332
Ταξίδι-Όνειρο
Ονειρεύομαι ... γενικώς!
... and the Oscar goes to ..... @panlek30 :clap:
Πιο σαφής και κατατοπιστικός ΔΕΝ γίνεται (λάτρεψα την ακρίβεια στο μισό ευρώ)!!!:D

Και επειδή την χαρά όταν την μοιραζόμαστε με άλλους πολλαπλασιάζεται, εύχομαι και στους τέσσερεις να είστε καλά, να διατηρήσετε την σχέση σας και να συνεχίσετε να περνάτε καλά μαζί ό,τι κι αν κάνετε :)
 
Last edited:

panlek30

Member
Μηνύματα
1.554
Likes
4.005
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
... and the Oscar goes to ..... @panlek30 :clap:
Πιο σαφής και κατατοπιστικός ΔΕΝ γίνεται (λάτρεψα την ακρίβεια στο μισό ευρώ)!!!:D

Και επειδή την χαρά όταν την μοιραζόμαστε με άλλους πολλαπλασιάζεται, εύχομαι και στους τέσσερεις να είστε καλά, να διατηρήσετε την σχέση σας και να συνεχίσετε να περνάτε καλά μαζί ό,τι κι αν κάνετε :)
Σ' ευχαριστώ πολύ Ντίνα για τα καλά σου λόγια! Να 'μαστε όλοι καλά, να κάνουμε ωραία ταξίδια που γεμίζουν την ψυχή μας και να μοιραζόμαστε όμορφες εμπειρίες...
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.778
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom