Προτασεις για ελληνικα νησια!

Nikoleta4

Member
Μηνύματα
14
Likes
1
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αμερική
Καλημέρα σας.

Μιας και τελείωσαν οι φετινές μας διακοπές αρχίσαμε να κάνουμε έρευνα για το επόμενο μας ταξίδι.

Σκεφτόμαστε για κάποιο νησί της Ελλάδας μιας και στην Κύπρο οι τιμές των ξενοδοχείων το καλοκαίρι είναι πολύ ακριβές. Με αυτά που θα δώσουμε στην Κύπρο για 5 μέρες ερχόμαστε Ελλάδα μια βδομάδα και μας περισσεύουν.

Λοιπόν οι απορίες μας είναι:

1) Ποιο νησί της Ελλάδας έχει τις καλύτερες παραλίες με άμμο? (επειδή θα έχουμε μαζί μας και παιδιά)

2) Σε ποιο μέρος του νησιού είναι καλύτερα να μείνουμε;

3) Ποιο νησί είναι για οικογένειες, ήσυχο (μην είναι τελείως νέκρα όμως) και κάπως κοντά στην Αθήνα; (να μην θέλουμε 6 ώρες με το πλοίο).

4) Μια άλλη απορία μου είναι από αεροδρόμιο υπάρχει λεωφορείο που σε πάει στο λιμάνι του Λαυρίου? Αν γνωρίζει κάποιος από πού το παίρνουμε και πόση ώρα είναι η διαδρομή;

Να αναφέρω ότι πήγαμε Αγκίστρι και ήταν απίθανα.

Ευχαριστούμε πολύ
 

tol_pap

Member
Μηνύματα
397
Likes
450
Επόμενο Ταξίδι
Αγγλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Πανόραμα Β. Αμερικής!!!
Ψάξε για Κύθνο.
 

hlhjac

Member
Μηνύματα
417
Likes
556
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αιγυπτος
Καλημέρα σας.

Μιας και τελείωσαν οι φετινές μας διακοπές αρχίσαμε να κάνουμε έρευνα για το επόμενο μας ταξίδι.

Σκεφτόμαστε για κάποιο νησί της Ελλάδας μιας και στην Κύπρο οι τιμές των ξενοδοχείων το καλοκαίρι είναι πολύ ακριβές. Με αυτά που θα δώσουμε στην Κύπρο για 5 μέρες ερχόμαστε Ελλάδα μια βδομάδα και μας περισσεύουν.

Λοιπόν οι απορίες μας είναι:

1) Ποιο νησί της Ελλάδας έχει τις καλύτερες παραλίες με άμμο? (επειδή θα έχουμε μαζί μας και παιδιά)

2) Σε ποιο μέρος του νησιού είναι καλύτερα να μείνουμε;

3) Ποιο νησί είναι για οικογένειες, ήσυχο (μην είναι τελείως νέκρα όμως) και κάπως κοντά στην Αθήνα; (να μην θέλουμε 6 ώρες με το πλοίο).

4) Μια άλλη απορία μου είναι από αεροδρόμιο υπάρχει λεωφορείο που σε πάει στο λιμάνι του Λαυρίου? Αν γνωρίζει κάποιος από πού το παίρνουμε και πόση ώρα είναι η διαδρομή;

Να αναφέρω ότι πήγαμε Αγκίστρι και ήταν απίθανα.

Ευχαριστούμε πολύ
Καλημέρα
4) Υπάρχει το οποίο φεύγει απέναντι από το Sofitel. Κάνει περίπου 1 ώρα αν θυμάμαι και σε αφήνει στην είσοδο του λιμανιού του Λαυρίου. Η Κύθνος είναι πολύ όμορφη, γραφική, ήσυχη και κοντά στην Αθήνα. Έχει παραλίες με άμμο με κορυφαία για μένα τη Κολώνα. Καλά να περάσετε, αν και είναι νωρίς για ευχές ακόμα
 

Sofia_

New Member
Μηνύματα
2
Likes
1
Ειμαι καινουρια εδω,αλλα σας διαβαζω πολυ καιρο και παντα με βοηθατε!
Αν και ειναι μολις Φεβρουαριος και μαλιστα κρυος Φεβρουαριος,ηδη ονειρευομαι τις καλοκαιρινες διακοπες..σε ελληνικο νησι εννοειται!Θα ηθελα λοιπον να ακουσω τις δικες σας προτασεις.Ψαχνω ενα νησι για ενα ζευγαρι,ειμαστε 28 χρονων,δε θελουμε κατι με παρα πολυ εντονη νυχτερινη ζωη(π.χ Μυκονος) αλλα ουτε και ενα μερος που δε θα εχει να κανεις απολυτως τιποτα.Μας αρεσουν οι γαλαζοπρασινες θαλασσες και εχουμε απορριψει τα Επτανησα,γιατι εκτος απ τους Παξους(τους οποιους απορριψαμε με το φοβο μηπως μια βδομαδα εκει ψιλοβαρεθουμε,παρολο που ειναι πανεμορφοι) εχουμε επισκεφτει ολα τα υπολοιπα νησια.Ειδαμε φωτογραφιες απο Καρπαθο και μας αρεσε πολυ αλλα θα ηθελα και μια δευτερη( και τριτη και τεταρτη γνωμη).Για να καταλαβετε..ειμαι φαν της Μηλου και ο φιλος μου ειναι φαν της Σκοπελου και θα θελαμε μαλλον να αποφυγουμε πχ την Κρητη γιατι ειναι οι διαδρομες παρα ειναι μεγαλες,παρολο που εννοειται δεν μας ειναι προβλημα να τυχει να παμε και σε μια θαλασσα που θα ειναι μια ωρα μακρια.Απλα θελουμε να αποφυγουμε το καθημερινο roadtrip για φετος!
Θα παμε περιπου μια εβδομαδα διακοπες τον Ιουλιο και θα εχουμε αυτοκινητο ή μπορουμε και να νοικιασουμε αν παμε με αεροπλανο!
Ευχαριστω πολυ!
 

geopap

Member
Μηνύματα
208
Likes
234
Χαλκιδική (Δεν είναι νησί). Αλλά μπορείς να βρεις αυτά που ψάχνεις. Επιλέγοντας το ένα πόδι.
 

serginio

Member
Μηνύματα
509
Likes
367
Επόμενο Ταξίδι
Νάπολι,Ιταλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ισλανδία
Ειμαι καινουρια εδω,αλλα σας διαβαζω πολυ καιρο και παντα με βοηθατε!
Αν και ειναι μολις Φεβρουαριος και μαλιστα κρυος Φεβρουαριος,ηδη ονειρευομαι τις καλοκαιρινες διακοπες..σε ελληνικο νησι εννοειται!
Οι προτάσεις μου και κάποιες ιδέες σε αυτά τα σχετικά (περίπου) θέματα
https://www.travelstories.gr/community/threads/φοιτητικες-διακοπες.60934/#post-733100
https://www.travelstories.gr/community/threads/Διακοπές-με-παρέα-που-όμως.60903/#post-732298
Επίσης για διαφορετικό προτείνω πάντα το νησί μου τη Λέσβο. Συνδυάζει βουνό και θάλασσα. Θέλει αυτοκίνητο και έχει μεγάλη ποικιλία παραλιών και ζωή σε όλα τα μέρη, αρκεί να έχεις όρεξη να οδηγείς.
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
3.395
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καλιφόρνια-Χαβάη
Νομίζω πως η Κάρπαθος είναι καλή περίπτωση και θα σας καλύψει σε όλα τα επίπεδα αφού θα έχετε αυτοκίνητο. Δεν θα ήταν καθολου κακη ιδεα να αρχισετε το ψαξιμο από τωρα ειδικά για αεροπορικά. Δυο αλλα νησιά που θα μπορούσαν να σας προσφερουν ποικίλο περιεχόμενο κ ωραιες "παραστασεις" για διακοπές 1 εβδομάδας είναι η Κως κ η Νάξος. Τέλος συμφωνώ απόλυτα με το serginio για τη Λέσβο. Πραγματικά υπέροχη. Απλά ίσως εκεί οι διαδρομές να σας βγουν λίγο πιο κουραστικές
 
Last edited:

maria91

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
1.941
Ειμαι καινουρια εδω,αλλα σας διαβαζω πολυ καιρο και παντα με βοηθατε!
Αν και ειναι μολις Φεβρουαριος και μαλιστα κρυος Φεβρουαριος,ηδη ονειρευομαι τις καλοκαιρινες διακοπες..σε ελληνικο νησι εννοειται!Θα ηθελα λοιπον να ακουσω τις δικες σας προτασεις.Ψαχνω ενα νησι για ενα ζευγαρι,ειμαστε 28 χρονων,δε θελουμε κατι με παρα πολυ εντονη νυχτερινη ζωη(π.χ Μυκονος) αλλα ουτε και ενα μερος που δε θα εχει να κανεις απολυτως τιποτα.Μας αρεσουν οι γαλαζοπρασινες θαλασσες και εχουμε απορριψει τα Επτανησα,γιατι εκτος απ τους Παξους(τους οποιους απορριψαμε με το φοβο μηπως μια βδομαδα εκει ψιλοβαρεθουμε,παρολο που ειναι πανεμορφοι) εχουμε επισκεφτει ολα τα υπολοιπα νησια.Ειδαμε φωτογραφιες απο Καρπαθο και μας αρεσε πολυ αλλα θα ηθελα και μια δευτερη( και τριτη και τεταρτη γνωμη).Για να καταλαβετε..ειμαι φαν της Μηλου και ο φιλος μου ειναι φαν της Σκοπελου και θα θελαμε μαλλον να αποφυγουμε πχ την Κρητη γιατι ειναι οι διαδρομες παρα ειναι μεγαλες,παρολο που εννοειται δεν μας ειναι προβλημα να τυχει να παμε και σε μια θαλασσα που θα ειναι μια ωρα μακρια.Απλα θελουμε να αποφυγουμε το καθημερινο roadtrip για φετος!
Θα παμε περιπου μια εβδομαδα διακοπες τον Ιουλιο και θα εχουμε αυτοκινητο ή μπορουμε και να νοικιασουμε αν παμε με αεροπλανο!
Ευχαριστω πολυ!
Κω προτεινω και εγω και με αμαξι θα βολευτειτε παρα πολυ!ωραιες παραλιες και νυχτερινη ζωη ειτε χαλαρη ειτε σε φαση μυκονου!αν θες πεταγεσε και μια αλικαρνασσο απεναντι με τα καραβακια για μονοημερη
 

alma

Member
Μηνύματα
3.717
Likes
15.009
Γαλοζοπράσινα νερά και ούτε χαμό,ούτε όμως και να είναι νέκρα το νησί,μία επιλογή είναι οι Λειψοί

https://www.travelstories.gr/community/threads/Λειψοί-Τυρκουάζ-μαγεία-στον-επίγειο-παράδεισο.57528/

Επίσης Σάμος.Φοβερές παραλίες και γραφικά μέρη με επιλογές σε φαγητό και ποτό, χωρίς να βουλιάζει από τουρίστες.
Αν θες ακόμα πιο μεγάλα νησιά- που όμως μπορεί να σας κουράσουν οι αποστάσεις αν επιθυμείτε κάτι πιο χαλαρό- Χίος και Λέσβος έχουν τα πάντα.
 

Sofia_

New Member
Μηνύματα
2
Likes
1
Σας ευχαριστω πολυ για τις προτασεις σας!Η αληθεια ειναι οτι στα μερη που μας προτεινατε εχουμε παει.Τωρα εχουμε ξαναγυρισει στην ιδεα των Παξων.Πιστευετε οτι μια βδομαδα στους Παξους θα βαρεθουμε;
 

Catnikh

New Member
Μηνύματα
2
Likes
3
Γεια σας παιδιά! Ενδιαφερόμαστε για τέλος Ιουλίου 8 μερούλες να πάμε σε νησί (40+ είμαστε) για ήσυχες διακοπές αλλά όχι νέκρα και όμορφες παραλιες με άμμο. Που μας προτείνετε;
 

Mary09

Member
Μηνύματα
35
Likes
24
καλησπέρα! ότι αφορά τους Παξούς θα σου πω ότι είναι απίστευτο νησί. Πηγαίνω συχνά μιας και είναι το αγόρι μου από εκεί. Οι παραλίες είναι μοναδικές και οι οικισμοί πολύ γραφικοί. Στο Γάη έχει πολλές επιλογές για φαγητό, καφέ και χαλαρό ποτό. Μην περιμένεις ξενύχτι και κλάμπινγκ δηλαδή. Επίσης πολύ γραφικά είναι και στη Λάκκα που έχει κι εκεί μαγαζάκια για φαγητό και καφέ-ποτό. Επίσης συνδιάζεται άνετα με τους Αντίπαξους( μια κατηγορία από μόνοι τους). Σκέψου ότι μία μέρα θα τη φας σε Αντίπαξους. Αξίζει επίσης να κάνεις με σκάφος το γύρο του νησιού και να δεις τις σπηλιές. Εμείς συνήθως μένουμε 6 μέρες και πάντα δεν μας φτάνουν. Έχει πολλές παραλίες. Γενικά είναι ένα νησί που θα πας απλά για ξεκούραση, μπάνιο, φαγητό και χαλαρά ποτά.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.493
Μέλη
38.836
Νεότερο μέλος
ipagou

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom