Ιταλία Βενετία ή Μιλάνο

Valantis74

Member
Μηνύματα
21
Likes
7
Γειά σας!!! Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση καθαρά για να πάρω μια γεύση από αυτές τις 2 πόλεις και να αποφασίσω γιατί έχω τη δυνατότητα μόνο μιας επιλογης. Αν θα επιλέγατε ανάμεσα σε αυτές τις 2 πόλεις για ένα 4ημερο, ποια θα διαλέγατε και για ποιους λόγους. Ευχαριστώ πολύ οι απαντήσεις σας θα με βοηθήσουν αρκετά!!!
 

waroo

Member
Μηνύματα
73
Likes
483
Δεν υπάρχει ουδεμία σύγκριση μεταξύ των δύο...

Η Βενετία είναι εκπληκτικά μοναδική, ένα από τα ωραιότερα μέρη του κόσμου το οποίο πρέπει να επισκεφτεί οποιοσδήποτε έχει το παραμικρό ενδιαφέρον για ταξίδια... Πώς είναι η Μέκκα για τους μουσουλμάνους, έτσι είναι και η Βενετία για τους travel aficionados!

Κατακλυσμένη από κόσμo? Σίγουρα αλλά αν επιλέξεις σωστή περίοδο και οργανώσεις το πρόγραμμα σου έξυπνα μπορείς να τη δεις χωρίς ορδές τουριστών.

Λίγο κλισέ? Ίσως... αλλά υπάρχει λόγος που είναι διάσημη σε όλο τον κόσμο.

Το Μιλάνο είναι μια όμορφη πόλη της Βόρειας Ιταλίας με μερικά εξαιρετικά αξιοθέατα αλλά μέχρι εκεί! Αν κάνεις το λάθος και το προτιμήσεις προσπάθησε να κλείσεις εισιτήρια να δεις το μυστικό δείπνο του Da Vinci - το "προσπάθησε" πάει στο ότι τα ελάχιστα διαθέσιμα εισιτήρια προ-πωλούνται αρκετούς μήνες πριν....
 

Valantis74

Member
Μηνύματα
21
Likes
7
Δεν υπάρχει ουδεμία σύγκριση μεταξύ των δύο...

Η Βενετία είναι εκπληκτικά μοναδική, ένα από τα ωραιότερα μέρη του κόσμου το οποίο πρέπει να επισκεφτεί οποιοσδήποτε έχει το παραμικρό ενδιαφέρον για ταξίδια... Πώς είναι η Μέκκα για τους μουσουλμάνους, έτσι είναι και η Βενετία για τους travel aficionados!

Κατακλυσμένη από κόσμo? Σίγουρα αλλά αν επιλέξεις σωστή περίοδο και οργανώσεις το πρόγραμμα σου έξυπνα μπορείς να τη δεις χωρίς ορδές τουριστών.

Λίγο κλισέ? Ίσως... αλλά υπάρχει λόγος που είναι διάσημη σε όλο τον κόσμο.

Το Μιλάνο είναι μια όμορφη πόλη της Βόρειας Ιταλίας με μερικά εξαιρετικά αξιοθέατα αλλά μέχρι εκεί! Αν κάνεις το λάθος και το προτιμήσεις προσπάθησε να κλείσεις εισιτήρια να δεις το μυστικό δείπνο του Da Vinci - το "προσπάθησε" πάει στο ότι τα ελάχιστα διαθέσιμα εισιτήρια προ-πωλούνται αρκετούς μήνες πριν....
Πάρα πολύ ωραία απάντηση και σωστά τεκμηριωμένη. Ευχαριστώ πολύ για τη συμβουλή σου. Καλά ταξίδια σου εύχομαι!!!

Βέβαια περιμένω να δω και άλλες γνώμες :)
 
Last edited by a moderator:

paefstra

Member
Μηνύματα
12.922
Likes
40.758
Γειά σας!!! να αποφασίσω γιατί έχω τη δυνατότητα μόνο μιας επιλογης.
Γιατι εχεις δυνατοτητα μονο μιας επιλογης;
Ποσα χρηματα μπορεις να διαθεσεις ανα διανυκτερευση; Καταλαβαινεις οτι το κοστος στη Βενετια θα ειναι πολυ πολυ περισσοτερο απο το Μιλανο.
 

escursione

Member
Μηνύματα
1.412
Likes
4.501
Το μόνο σίγουρο είναι ότι η διαμονή είναι ακριβή και στις 2 υποψήφιες. Εξαρτάται η επιλογή και από την εποχή. Προσωπικά προτιμώ το Μιλάνο με ημερήσιες στις λίμνες αλλά και στη Βερόνα.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Το μόνο σίγουρο είναι ότι η διαμονή είναι ακριβή και στις 2 υποψήφιες. Εξαρτάται η επιλογή και από την εποχή. Προσωπικά προτιμώ το Μιλάνο με ημερήσιες στις λίμνες αλλά και στη Βερόνα.
Δεν υπάρχει συγκριση οπως αναφερθηκε. Ουτε στις τιμες. Η Βενετια ειναι ακριβή, με τα χοστελ στα 50+ το χειμωνα... Ενω το Μιλανο το λεω κ φτηνο. Επισης η Βερονα που αναφερθηκε ειναι πιο κοντα στη Βενετια, αρα γινεται ημερησια κ απο κει.
Με λιγα λογια Βενετια. Το Μιλανο ειναι για δουλειες κ για βαση να πας κ αλλου.
 

maria.12345

New Member
Μηνύματα
2
Likes
3
Γειά σας!!! Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση καθαρά για να πάρω μια γεύση από αυτές τις 2 πόλεις και να αποφασίσω γιατί έχω τη δυνατότητα μόνο μιας επιλογης. Αν θα επιλέγατε ανάμεσα σε αυτές τις 2 πόλεις για ένα 4ημερο, ποια θα διαλέγατε και για ποιους λόγους. Ευχαριστώ πολύ οι απαντήσεις σας θα με βοηθήσουν αρκετά!!!
Καλά δε συγκρίνονται με τίποτα αυτές οι δύο πόλεις. Δαγκωτό Βενετία. Εχω πάει και στις δύο οπότε έχω ξεκάθαρη άποψη. Μην κάνεις το λάθος να πας απόκριες γιατί θα απογοητευτείς. Η καλύτερη εποχή για εμένα είναι τέλος Αυγούστου.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.541
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom