ΗΠΑ Διευκρίνιση για ESTA

isma

Member
Μηνύματα
7
Likes
0
Αν θυμάμαι καλά, μπορείς να συμπληρώσεις την αίτηση χωρίς να δώσεις στοιχεία ξενοδοχείου και αφού εγκριθεί να συμπληρώσεις τις σχετικές πληροφορίες εκ των υστέρων.
Ευχαριστώ Χριστίνα. Θα εχει βγει η έγκριση ομως η εστα δεν νομιζω να σε αφηνει να δηλωσεις το ξενοδοχείο που θα μένεις, θελω να παρω την εγκριση πρωτα και μετα τα κλεισω ξενοδοχειο,βασικα πρωτα εστα μετα εισητηρια και μετα ξενοδοχειο.αυτο που με καιει ειναι αν ειναι υποχρεωτικό να εχεις κλεισει πρωτα ξενοδοχειο η εισήτηρια γιατι σε μερικα ταξιδιωτικα γραφεια τα λενε διαφορετικα
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.605
Likes
12.424
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Γνωριζει κανεις αν βγαλω τα εισητηρια σε πρωτο χρονο,και μετα βγαλω την εστα
Αν και δεν έχω βγάλει ποτέ έστα, η λογική λέει να κάνεις πρώτα αίτηση, να σου εγκριθεί και μετά να αγοράσεις τα εισιτήρια.
Για τα ξενοδοχεία διάβασε μια παρόμοια ερώτηση https://www.travelstories.gr/community/threads/Διευκρίνιση-για-esta.45301/page-24#post-697911
 

isma

Member
Μηνύματα
7
Likes
0
Αν και δεν έχω βγάλει ποτέ έστα, η λογική λέει να κάνεις πρώτα αίτηση, να σου εγκριθεί και μετά να αγοράσεις τα εισιτήρια.
Για τα ξενοδοχεία διάβασε μια παρόμοια ερώτηση https://www.travelstories.gr/community/threads/Διευκρίνιση-για-esta.45301/page-24#post-697911
Σε Ευχαριστώ πολύ!οντως το πιο σωστο ετσι ειναι
 

dimgogos

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπερα σας, ταξιδεύω σε ένα μήνα στις ΗΠΑ και θέλω να συμπληρώσω την φόρμα για την ΕΣΤΑ. Θα ήθελα μια διευκρίνηση. Είμαι κάτοικος Βελγίου τα τελευταία 4 χρόνια χωρίς να έχω πάρει υπηκοότητα. Στην ερώτηση "Είστε αυτή τη στιγμή ένας πολίτης ή έχετε εθνότητα οποιασδήποτε άλλης χώρας; " τι πρέπει να απαντήσω? Την βρίσκω λίγο ασαφή καθώς είμαι απλά κάτοικος. Πρέπει κάπου στην Έστα να φαίνεται ό,τι είμαι κάτοικος Βελγίου ή μπορώ να την συμπληρώσω με τα Ελληνικά μου στοιχεία? Σας ευχαριστώ.
 

agmi

Member
Μηνύματα
503
Likes
2.448
Δεν ειναι ασαφη ειναι απολυτα ξεκαθαρα, εισαι κατοικος Βελγιου, πιθανον να εχεις και καποια νομιμη αδεια παραμονης (verblijfsvergunning) και βεβαιως εφ οσον εισαι εκει πανω απο 90 μερες! Κανεις την αιτηση σου, παιρνεις φυσιολογικα για 1 χρονο ESTA (συγνωμη οι Βελγοι 2 χρονια :() και διευθυνση διαμονης βαζεις την Βελγικια σου. Δεν βλεπω καμμια ασαφεια! Η γυναικα μου και κορη μου εχουν αλλες υπηκοοτητες, μενουν στην Ελλαδα, δωσανε τα ξενα διαβατηρια τους πηραν 2 χρονια! Δεν ρωταει το Homeland Security (το τμημα εκδοσης της) αν ειναι μονιμος κατοικος αλλης χωρας, αν θυμαμαι καλα! Το μονο που εχεις στο Βελγιο ειναι μονιμη παραμονη (πχ κατι σαν πρασινη καρτα, τπτ αλλο, προς στιγμης). Καλη τυχη.
 

Nikitse

Member
Μηνύματα
9
Likes
3
Γεια σας! Θα ηθελα να κανω μια ερωτηση. Μπαινω να κανω την εστα για τον αντρα μου (ταξιδευει τελη Οκτωβρη για Νεα Υορκη) και μου λεει οτι ο αριθμος ταυτοτητας δεν ισχυει (ειναι ΑΑ..., με ημερομηνια εκδοσης το 2005). Πρεπει να βγαλει αλλη ταυτοτητα; απο τις καινουργιες ; ή τι αλλο μπορει να συμβαινει;
 

yllos

Member
Μηνύματα
451
Likes
2.961
Επόμενο Ταξίδι
Σλοβενία-Τσεχία-Ουγγαρία
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Εβγαλα πριν 20 μερες, ηρθε σε 5-10 λεπτα η εγκριση.
 

isma

Member
Μηνύματα
7
Likes
0
Καλησπερα στην αιτηση εστα εχω δηλωση ενα συγκεκριμένο ξενοδοχείο σαν τοπο διαμονής εαν δεν παω εκει και επιλεξω να παω σε αλλο ξενοδοχείο θα εχω καποιο θεμα?
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
Μάλλιασε η γλώσσα μας....
Όχι δεν θα υπάρχει πρόβλημα...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.183
Μηνύματα
883.262
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom