Μιανμάρ (Βιρμανία) Myanmar Itinerary Proposals

BASILISPAP

Member
Μηνύματα
529
Likes
2.598
Επόμενο Ταξίδι
Απο εδώ και από εκεί...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία, Περού, Κιργιστάν
Η κλασσική διαδρομη που βλέπουν όλοι οι ταξιδιώτες εκεί ειναι , yangon, inle , bagan ,mandalay η αναποδα .Απο την τελευταία πολη που θα πας, θα γυρισεις Bangkok χωρίς να κανεις κύκλο στην βιρμανια. Πτήσεις υπάρχουν πολλές,εμεις πήραμε λεωφορείο για οικονομία,ειχαμε και μπολικες μερες στην διάθεσή μας... Έχει ντοπιες αεροπορικές οι οποίες κοστιζουν περιπου 100+ ευρω ανα διαδρομή.
Αφού οι μέρες σου είναι λίγες,θα προτεινα να δεις την λίμνη inle και την bagan.
 

meli

Member
Μηνύματα
1.261
Likes
365
Επόμενο Ταξίδι
...μηπως στην αγάπη???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ολος ο κόσμος
Καλησπερα! Εχω κλεισει για Βιρμανια τις γιορτες και θαθελα τη βοηθεια σας...Φτανω Yangon 1 μερα κ την επομενη πεταω για Bagan...απο εκει εχω 7 μερες ελευθερες πριν πεταξω απο heho για Ngapali. Τι προτεινετε. ??? ελεγα απο Bagan-mandalay-inle lake..αλλα πως? με αεροπλανο? καμια καλη προταση? ποσες μερες να αφιερωσω?

visa απο που?? εχω μπερεδευτει...πολλα site..
 
Last edited by a moderator:

Vito

Member
Μηνύματα
746
Likes
1.019
Καλησπερα! Εχω κλεισει για Βιρμανια τις γιορτες και θαθελα τη βοηθεια σας...Φτανω Yangon 1 μερα κ την επομενη πεταω για Bagan...απο εκει εχω 7 μερες ελευθερες πριν πεταξω απο heho για Ngapali. Τι προτεινετε. ??? ελεγα απο Bagan-mandalay-inle lake..αλλα πως? με αεροπλανο? καμια καλη προταση? ποσες μερες να αφιερωσω?

visa απο που?? εχω μπερεδευτει...πολλα site..
Γα visa από το επίσημο site της χώρας https://evisa.moip.gov.mm/

Κατά πως φαίνεται σε αυτά τα μέρη θα κινηθείς.... για αεροπλάνα, λεωφορεία, διάρκεια, εταιρίες, τσέκαρε εδώ https://www.go-myanmar.com/getting-away-from-bagan
Μη βασιστείς στα ωράρια. Πιο πολύ τσέκαρε ποιες αεροπορικές κάνουν τα δρομολόγια και πάνω κάτω διάρκεια δρομολογίων λεωφορείων. Θέλει περαιτέρω ψάξιμο για να είσαι σίγουρη.
 

meli

Member
Μηνύματα
1.261
Likes
365
Επόμενο Ταξίδι
...μηπως στην αγάπη???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ολος ο κόσμος
Ευχαριστω για την απαντηση...απο αυτα που διαβασα ειναι νωρις για visa.. πρεπει πιο αργα γιατι εχει ισχυ αποταν κανεις αιτηση οχι οταν μπαινεις στη χωρα... mandalay εχεις παει? αξιζει? η να προτιμησω καμια βολτα γορω απο inle lake-kalaw?
 

ELGEO2

Member
Μηνύματα
732
Likes
693
Επόμενο Ταξίδι
ΚΟΛΟΜΒΙΑ
Ονειρεμένο Ταξίδι
πέρασμα καρακορουμ
Η δίκη μου γνώμη ειναι να μετακινηθείς μεταξύ μπαγκαν- μανταλάι με βανάκι μικρό.σε παραλαμβάνει από το ξενοδοχείο σου και σε παραδίδει στο ξενοδοχείο στο μανταλάι .το κόστος ειναι ελάχιστο.περιπου 4 -5 ώρες με τις στάσεις.σιγουρα πιο γρήγορα από το αεροπλάνο .επισης να σου πω ότι οταν μπαίνεις στις πόλεις ερχόμενος από αεροδρομιο πχ μπαγκαν κλπ θα πληρώσεις ένα ποσό για την είσοδο στην πόλη ενώ με το βανακι δεν πληρώνεις τίποτα.
 
Last edited:

meli

Member
Μηνύματα
1.261
Likes
365
Επόμενο Ταξίδι
...μηπως στην αγάπη???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ολος ο κόσμος
Σε ευχαριστω πολυ! ετσι θα κανω...καμια αλλη προταση

Για το Mandalay, διαβαζω αδοαφορα σχολια..Προτεινεται να το αφησω ή όχι?
 
Last edited by a moderator:

Rebequita

Member
Μηνύματα
408
Likes
156
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru
Θα ήθελα να προσθέσω και γω κάποιες πληροφορίες απο το προσφατο ταξίδι μου στην Myanmar σε περίπτωση που ενδιαφέρουν μελλοντικούς επισκέπτες. Ταξίδεψα Ιούλιο του 2019 για 18 μέρες. Λόγω περιόδου βροχών αποφάσισα να περάσω περισσότερο χρόνο στο βόρειο κομμάτι της χώρας αν και βροχές δεν συνάντησα, παρα μόνο παρατεταμένη συννεφιά.

Πρώτη στάση Mandalay όπου και του αφιέρωσα 2 μέρες. Νομίζω ήταν οσο χρειαζόταν. Η πρώτη μέρα αφιερώθηκε στην Jade market, στην Mahamuni pagoda και με την βοηθεια ενός tuk tuk στο Golden Palace monastery, την Kuthodaw Pagoda και το Mandalay Hill. Την δεύτερη μέρα σειρά είχε το Mingun (με πλοιάριο αναχώρηση στις 9 πμ και επιστροφή στη 1 μμ) και έπειτα επίσκεψη με tuk tuk σε Sagaing, Inwa (με καραβάκι πρωτα, απο εκει που με αφησε το tuk tuk, και μετα με άμαξα τριγύρω στα αξιοθέατα) και τέλος Amarapura για την διάσημη U-Bein bridge.

Επόμενη στάση Hsipaw. Αναχώρηση με ταξί νωρίς το πρωί για Pyin Oo Lwin και απο εκεί τρένο για Hsipaw (ζήτα θέση στα αριστερά για καλύτερη θεά του Goteik viadukt). Αν θέλεις να εντάξεις ενα trekking στο πρόγραμμα σου το Hsipaw ειναι η καλύτερη επιλογή (συγκριτικά με το μονότονο και υπερτουριστικό Kalaw).
Για trekking o Kham Lu ([email protected]) ήταν μια πολύ ευχάριστη έκπληξη, είναι ενας πολύ νεός άνθρωπος με βαθιά γνώση της περιοχής διάθεση για εξέλιξη. Είναι πολύ ευέλικτος και προσαρμόζει το πρόγραμμα βασει των προτιμήσεων σου https://www.tripadvisor.se/Attracti...ws-Shan_State_Trekking-Hsipaw_Shan_State.html.
Κορυφαία επιλογη διαμονης στο Hsipaw: https://www.tripadvisor.se/Hotel_Re...views-Tai_House_Resort-Hsipaw_Shan_State.html.

Μετά το Hsipaw σειρά είχε το Kalaw με νυχτερινό λεωφορείο. Μια μέρα ήταν αφιερωμένη στο Kalaw, μια όμορφη μικρή πόλη με αρκετά πράγματα να εξερευνήσεις και με εξαιρετικό κλίμα (https://dustinmain.com/home/kalaw-travel-guide). Το trekking που ακολούθησε ως την Inle Lake ήταν πολύ μέτριο και άκρως τουριστικό. Πρέπει να συναντήθηκα με τουλαχιστον αλλα 10 groups που κάνανε ακριβώς την ίδια διαδρομή και σταμάτησαν στο ίδιο χωριό για διανυκτέρευση. Παρότι προσπάθησα να βρω οδηγό που υποσχόταν “μοναδικότητα” δεν τα κατάφερα, μάλλον δεν υπάρχει πια σε αυτή την διαδρομή (Kalaw-Inle lake). Νομίζω πως αν γυρνούσα τον χρόνο πίσω θα πήγαινα πάλι στο Kalaw αλλα θα κατέληγα στην Inle μέσω Loikaw, προσπερνώντας τελείως το trekking στην εκεί περιοχή.

H Inle Lake εξαιρετική. Βαρκάδες, ποδηλασίες, 5 day market, canoeing, ολα ήταν υπέροχα. Μια μέρα επισκέφθηκα την δεξιά πλευρά της λίμνης με μηχανάκι και οι άλλες δυο ήταν αφιερωμένες σε βαρκάδες.
Tip: αν βαρέθηκες να πίνεις τσαί κατευθύνσου στο CAFE CCM στην Nyaung shwe για καλό (ευρωπαϊκών standard) καφέ
(http://bytelife.altervista.org/inlelake.htm ,
https://www.tripadvisor.com.gr/Attr...eviews-Inle_Canoe_Lady-Nampan_Shan_State.html,
https://www.tripadvisor.com/Hotel_R...age_Boutique_Hotel-Nyaungshwe_Shan_State.html )

Προτελευταίος σταθμός Bagan (νυχτερινό λεωφορείο απο Inle lake). Χρειάζεσαι απλά ενα ηλεκτρικό ποδήλατο για να την εξερευνήσεις όσο περισσότερο μπορείς. Μια πρωινή επίσκεψη στο Mount Pope ειναι highly recommended (tuk tuk και εδώ) όπως επίσης και μια βαρκάδα στο ποτάμι για το ηλιοβασίλεμα (Έχει πολλά πλοιάρια που μπορείς να βρεις για sightseeing/sunset boat tours, εγω επελεξα το Fantasia γιατι ειχε μπαράκι με ωραία θέα και εμπνεύστηκα.
(https://www.tripadvisor.com/ShowUse...5-Bagan_Boat_Trips-Bagan_Mandalay_Region.html ,
https://www.tripadvisor.com.gr/Hote...ws-Blue_Bird_Hotel-Bagan_Mandalay_Region.html).
Tip: νομίζω η θέα απο την παραθαλασσια Bu Paya pagoda ειναι το καλύτερο sunset spot στην Bagan μιας που πλεον οι ναοί ειναι κλειστοί και δεν μπορείς να θαυμάσεις την θέα απο ψηλά παρα μόνο απο κατι λόφους που έχουν δημιουργήσει.

Τελευταία στάση Yangon (νυχτερινό λεωφορείο απο Bagan). Χρησιμοποίησε το Grab για να μετακινηθείς, είναι σαν το uber, οπότε δεν χρειάζεται να διαπραγματεύεσαι για τις διαδρομές σου. Ειναι πολύ οικονομικό και πας παντού εύκολα και γρήγορα. Shwedagon pagoda, Kandawgyi park, Sule pagoda, circular train (απο τον central train station, πλατφορμα 7. Λόγω ανακαίνισης δεν είναι πια circular αλλα αξίζει μια βόλτα), Boyoke Aung San Market, Chaukhtatgyi Βudda.
Για φαγητό: https://www.tripadvisor.com.gr/Rest...n_Tea_House-Yangon_Rangoon_Yangon_Region.html


Extra tip: Μην ξεχάσεις να ρίξεις μια ματια στην παρακάτω λίστα με τις διάφορες social enterprises που δραστηριοποιούνται στην Myanmar, εχει δραστηριότητες, εστιατόρια και souvenir shops για όλη την χώρα : https://dustinmain.com/home/a-guide-to-social-enterprise-for-travelers-in-myanmar
 

x7777

Member
Μηνύματα
873
Likes
3.404
Επόμενο Ταξίδι
Mexico
Προσπαθώ να βρω πληροφορίες γενικά αλλά περισσότερο για την περιοχή κοντα στο mrauk-u και είναι συγκεχυμένες. Υπάρχουν χώρες που έχουν βγάλει ανακοινώσεις για την μη επίσκεψη στην περιοχή της πολιτείας Ραχίν λόγω της κατάστασης με τους Ροχίνγκια. Άλλοι λένε ότι πλέον απαγορεύται στους τουρίστες να επισκεφθούν το mrauk-u. Αν ξέρεις κάνεις οτιδήποτε θα ήταν χρήσιμο.

Ταξίδεψα Ιούλιο του 2019 για 18 μέρες.
Πως ήταν η κατάσταση στη χώρα και στις μετακινήσεις γενικά ?
 

Rebequita

Member
Μηνύματα
408
Likes
156
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru
Προσπαθώ να βρω πληροφορίες γενικά αλλά περισσότερο για την περιοχή κοντα στο mrauk-u και είναι συγκεχυμένες. Υπάρχουν χώρες που έχουν βγάλει ανακοινώσεις για την μη επίσκεψη στην περιοχή της πολιτείας Ραχίν λόγω της κατάστασης με τους Ροχίνγκια. Άλλοι λένε ότι πλέον απαγορεύται στους τουρίστες να επισκεφθούν το mrauk-u. Αν ξέρεις κάνεις οτιδήποτε θα ήταν χρήσιμο.



Πως ήταν η κατάσταση στη χώρα και στις μετακινήσεις γενικά ?
Γενικα οι μετακινήσεις στο κομμάτι που κινήθηκα δεν ειχα κανένα πρόβλημα. Στην περιοχή του Hsipaw που έκανα και ενα trekking πέρασα απο διάφορα φυλάκια του στρατού τως Shan (παραστρατιωτικοί), αλλά μονο απο ποια χώρα ερχόμουν κατέγραφαν.
 

Alpha14

Member
Μηνύματα
119
Likes
203
Καλησπέρα.
Είχα γράψει πριν κάποιο καιρό ότι είχα κερδίσει ένα εισιτήριο από τη Scoot και έψαχνα προορισμό στη ΝΑ Ασία, ε τελικά παρ'όλο που δεν ήταν στις διαθέσιμες επιλογές η Βιρμανία, μάλλον το ήθελα πολύ και το έκλεισα με τη βοήθεια έξτρα πτήσεων. :lol:

Πετάμε (με την κοπέλα μου) στη Yangon μέσω Μπανγκόκ και μετά από 16 μέρες φεύγουμε από Mandalay.
Διάβασα ό,τι έχει γραφτεί εδώ, έψαξα και πολλά τόπικ στο φόρουμ του Lonely Planet, αλλά θα ήθελα και τη γνώμη σας, ιδίως των @Yorgos και @babaduma που πέρασαν "αρκετές" μέρες στη χώρα (αλλά και επειδή μέσα από τα ποστ και τις ιστορίες τους που έχω διαβάσει, τους εκτιμώ αρκετά σαν ταξιδευτές).

Όπως τα έχω δει, σκεφτόμαστε να περάσουμε από 3 μέρες στο κάθε σκέλος του Big 4 και τα πέριξ του (πχ Inwa, Amarapura, κτλ), θα κάνουμε μάλλον κάποιο ή κάποια νυχτερινά ταξίδια με το λεωφορείο για να κερδίσουμε χρόνο (πόσο χειρότερα μπορεί να είναι από το Θεσσαλονίκη-Δίκαια με αλλαγές στη Δράμα και την Αλεξανδρούπουλη, και τις μηχανές του οσέ να χαλάνε;... ή είναι;), και ήθελα πάρα πολύ να πάμε στο Mrauk-U.
Το ζήτημα είναι ότι πριν κάνα μήνα η κυβέρνηση της Μιανμάρ έβγαλε το τελευταίο τελείως οφ-λίμιτς για τους τουρίστες, περιμένω τόσο καιρό να αλλάξει κάτι αλλά μάταια, οπότε ψάχνω για κάτι άλλο για 2-3 μέρες.

Με βάση τα όσα είδατε, προτείνετε Hsipaw και trekking στην περιοχή (με ξεναγό, γιατί κι εκεί παίζει θέμα με νάρκες), ή είδατε κάτι άλλο πέρα από Big4 και Mrauk-U που "άξιζε περισσότερο";
Επίσης, το 3 μέρες σε Yangon, Bagan, Inle, Mandalay σας φαίνεται εφικτό;
Θα αφιερώνατε περισσότερες ή λιγότερες μέρες κάπου;
(έχω διαβάσει αρκετές απόψεις, αλλά θα ήθελα και αυτές κόσμου που γράφει εδώ και μπορώ κάπως πιο εύκολα να καταλάβω τα γούστα του)
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.626
Likes
50.306
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Πολύ κρίμα για το mrauk u, η όλη περιοχή ήταν το χαιλαιτ της Βιρμανίας για μένα.

Τρεις μέρες για Yangon ίσως είναι πολλές. Και στο πανέμορφο bagan δύο πλήρεις μέρες επίσης είναι αρκετές. Ίσως έτσι εξοικονομήσεις 2 μέρες για κάτι ακόμη.
 

Vito

Member
Μηνύματα
746
Likes
1.019
Καλησπέρα.
...
Με βάση τα όσα είδατε, προτείνετε Hsipaw και trekking στην περιοχή (με ξεναγό, γιατί κι εκεί παίζει θέμα με νάρκες), ή είδατε κάτι άλλο πέρα από Big4 και Mrauk-U που "άξιζε περισσότερο";
Επίσης, το 3 μέρες σε Yangon, Bagan, Inle, Mandalay σας φαίνεται εφικτό;
Θα αφιερώνατε περισσότερες ή λιγότερες μέρες κάπου;
(έχω διαβάσει αρκετές απόψεις, αλλά θα ήθελα και αυτές κόσμου που γράφει εδώ και μπορώ κάπως πιο εύκολα να καταλάβω τα γούστα του)

Θα έβαζα 2 μέρες Bagan, 2 μέρες Inle, ισως και 2 μερες yagon.

Μπορείς να πας στα νότια Hpa-An και τα πέριξ.

Είχα πάει και πιο νοτια στο ξεχασμένο Ye, με την αγορά και τους νωχελικούς ρυθμούς γύρω από τη λίμνη. Σε κοντινη απόσταση από το Ye , παραθαλλάσιο χωριο χωρις κανένα τουρίστα, αρκετά ελεύθερα γουρουνια στους δρόμους και ντόπιοι να χορεύουν και να λιάζονται στην παραλία.

Για το Mrauk-u και τα περιξ, κριμα!

Εμενα μου άρεσε και το Loikow και με ποδηλατάκι μπορείς να επισκεφτεις αυθεντικά χωριά της φυλης των Kayan (ο λαός με τα δαχτυλίδια στο λαιμό). Από δω είναι! ούτε από την λίμνη Ινλέ που τους εχουν για τουριστικη ατραξιον ουτε από την Ταιλάνδη που πήγαν εκει ως πρόσφυγες.

Για περισσότερη περιπέτεια παίρνεις εσωτερική πτήση από Μανταλέι, πας στο Kale, στα βορειοδυτικά της χώρας στα σύνορα με Ινδία.... Ανεβαίνεις Falam, ενα hill station (σαν της Ινδίας_ από τοτε που ηταν Βρετανική αποικία. Μετά πας Kalewa, παιρνεις το σαπιοποταμόπλοιο με άλλους 300 ντοπιους και προφανώς κανέναν ξένο και μετά από κανα 10-ωρο αν θυμάμαι καλά βγαίνεις Monywa οπου θα επισκεφτείς τους ναούς που θυμίζουν κάτι από Πέτρα Ιορδανίας και Λαλιμπέλα Αιθιοπίας (οκ, μικρογραφια ειναι, δεν ειναι τεραστια η εκταση) αλλά ειναι πολύ ωραια!
Από την Monywa, λεωφορειάκι και σε λίγες ώρες είσαι Bagan.
ΌΛο το παραπάνω ειναι κάτι που έκανα και ειναι μια ιδέα, μη σε πάρω και στο λαιμό μου. Δεν ξέρω πως ταξιδεύεις και ολό αυτό είναι αρκετά κουραστικό αλλά αξιζει!

Για τα πέριξ της Yagon, πας στο Bago.

Στο μήνα που έκατσα μετανιώνω που δεν πρόλαβα να πάω στην σουρεάλ πρωτεύουσα Naypyitaw .
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.674
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom