Περού Ταξιδι στο Περου

spor_os

Administrator
Μηνύματα
1.951
Likes
617
Μία μέρα τη θες για τη Νάσκα. Ε βάλε κι άλλη μία για τα υπόλοιπα, δεν είναι καθόλου αδιάφορα.
Συμφωνώ με το πρόγραμμα του Γιώργου.
Απλώς γράφω αυτό το μήνυμα για να τονίσω την ομορφιά των "Παράκας, Μπαγίεστας, Ίκα".
Σίγουρα μία μέρα... Πρωί - πρωί πας για βόλτα με τη βαρκούλα στα νησιά και μετά για φαΐ στηνΊκα.

Απλώς αν θες να πετάξεις πάνω από τα Nasca Lines θα πρέπει να δεις λίγο να μη φυσάει γιατί μπορεί να φας τη μέρα σου στο αεροδρόμιο.

Δεν θέλω να βγει ένα πρόγραμμα χωρίς ανάσα
Αυτό δεν υπάρχει για κανένα λόγο. Ξεκουράστηκα στη Λίμα τη μέρα πριν αναχωρήσω...
 

buffon85

Member
Μηνύματα
594
Likes
1.559
Επόμενο Ταξίδι
Κολομβία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Χιλή, Ιαπωνία, Αμερική
η huacachina ειναι ονειρικη ρε παιδια, σαν ψευτικη. οταν μικρη ακουγα παραμυθια με ατελειωτες ερημους και οασεις που εμφανιζονταν ξαφνικα φανταζομουν ΑΚΡΙΒΩΣ την huacachina (οκ χωρις τα μαγαζια και την μουσικη :haha:)
η πτηση στην nasca ειναι ανεπαναληπτη.
 

KostasLia

Member
Μηνύματα
311
Likes
1.742
Επόμενο Ταξίδι
για Βαλκάνια το κόβω
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βιετνάμ
η huacachina ειναι ονειρικη ρε παιδια, σαν ψευτικη. οταν μικρη ακουγα παραμυθια με ατελειωτες ερημους και οασεις που εμφανιζονταν ξαφνικα φανταζομουν ΑΚΡΙΒΩΣ την huacachina (οκ χωρις τα μαγαζια και την μουσικη :haha:)
η πτηση στην nasca ειναι ανεπαναληπτη.
Αντε γραψε και καμια ιστορια να περνουμε ιδεες!!!:)!please...:cry:
 

buffon85

Member
Μηνύματα
594
Likes
1.559
Επόμενο Ταξίδι
Κολομβία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Χιλή, Ιαπωνία, Αμερική
Αντε γραψε και καμια ιστορια να περνουμε ιδεες!!!:)!please...:cry:
ειναι στα σχεδια, προς το παρον αφηνω την Sassenach77 να ζωγραφισει, μην σας μπουκωσω με περου και δεν θελετε να το δειτε!:D
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.077
Likes
20.118
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Καταρχάς, λόγω επαγγέλματος της κοπέλας μου η μόνη δυνατή περίοδος για το ταξίδι είναι τέλη Ιουνίου με αρχές Αυγούστου. Από την εμπειρία σας, ποια είναι μία φυσιολογική τιμή για ένα πήγαινε έλα Αθήνα - Λίμα;
  1. Καταρχήν θα κάνεις εγγραφή σε όλες τις υποψήφιες αεροπορικές, για να λαμβάνεις προσφορές!
  2. Black Fridays και άλλες τέτοιες ημέρες προσφορών, στήνουμε καραούλι κανονικό!!!
  3. Όσες πιο πολλές μέρες έχετε περιθώριο ( + - μέρες), τόσο πιο εύκολα μπορείτε να πετύχετε καλύτερη τιμή!
Είναι ακόμα πολύ νωρίς για να κλείσεις! Μία νορμάλ τιμή, όταν οι μέρες είναι πολύ συγκεκριμένες είναι απο 700€-900€. Όσο πιο μεγάλο το περιθώριο των ημερών, τόσο πιο πολύ θα μειώνονται αυτά τα ποσά.

Δεν θέλω να βγει ένα πρόγραμμα χωρίς ανάσα (και δεν ξέρω αν έχω καλά στο μυαλό μου τις ώρες για μετάβαση από τον έναν προορισμό στον άλλο), αλλά με δυσκολεύει ο σχετικά μικρός αριθμός ημερών που έχουμε. Να προσθέσω ότι μας ενδιαφέρουν οι συνήθεις ύποπτοι αρχαιολογία, φύση, αποικιακή αρχιτεκτονική.
Νέα παιδιά είστε και στο Περού δεν πάς κάθε μέρα! Θα παίρνετε ανάσα στα λεωφορεία, τα αεροπλάνα και όταν θα κοιμάστε το βράδυ!
Το Περού είναι Μαγεία.-
 
Μηνύματα
210
Likes
859
Θα πω και εγώ, έτσι για το μπούκωμα! Και εμείς προσπαθήσαμε για κάτι πιο χαλαρό, που μεταξύ μας τώρα με τόσα να κάνεις είναι δύσκολο να μην παρασυρθείς και να τρέχεις. Οπότε ένα βράδυ με ουζάκι και συζήτηση για το που και πως ειπώθηκε το '' έλα μωρέ πάμε τώρα στον νότο και σε 3-4 χρόνια πάμε στο βορρά''! Θα δούμε....
Προς το παρόν στο νότο:
2 μέρες Λίμα
4 μέρες Αμαζόνιο (στα βάθη)
2 μέρες Ollantaytambo
3 μέρες Κούσκο
1 μέρα Τιτικάκα
2 μέρες Huacachina και πέριξ
και μια ανφιξ!

Δυστυχώς @Yorgos από τα βάθη της ζούγκλας δεν έβγαινε το Ayacucho. Οπότε στα πέριξ του Κούσκο την dia de los muertos και βλέπουμε! Η Αρεκίπα χάθηκε στη μετάφραση με το σκεπτικό ότι αξίζει μια μέρα παραπάνω στον Αμαζόνιο. Αμαζόνιο δεν πας και συχνά ενώ Αρεκίπες έχει και αλλού ! Πάω δίπλα στην ιστορία της @Sassenach77
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.077
Likes
20.118
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Οπότε ένα βράδυ με ουζάκι και συζήτηση για το που και πως ειπώθηκε το '' έλα μωρέ πάμε τώρα στον νότο και σε 3-4 χρόνια πάμε στο βορρά''!
Να μην πίνετε πολλά ούζα :p
΄
4 μέρες Αμαζόνιο (στα βάθη)
Ποιά είναι αυτά τα βάθη;

2 μέρες Huacachina και πέριξ
Γραμμές Νάσκα δεν θα δείτε;;;; (πρόσεξε τι θα απαντήσεις :rolleyes: )

Πάω δίπλα στην ιστορία της @Sassenach77
Τι εννοείς;
 
Μηνύματα
210
Likes
859
Μπα τα ούζα δεν κόβονται γιατί πάνε μαζί με μεζέδες!
Νταξ τα βάθη ήταν υπερβολή! Αλλά θα πάμε με τράτα μιάμιση ώρα μέσα στο ποτάμι από το Iquitos!
Γραμμές Νάσκα όχι! Η περίπτωση να μην παίξουν ζαλάδες και να χαλαστούμε είναι ελάχιστη. Δεν πειράζει!
Στο δίπλα tab εννοούσα! χαχα
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.077
Likes
20.118
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Νταξ τα βάθη ήταν υπερβολή! Αλλά θα πάμε με τράτα μιάμιση ώρα μέσα στο ποτάμι από το Iquitos!
Έτσι και μου έλεγες Puerto Maldonado θα σε αποκλήρωνα :haha:
Όταν με το καλό επιστρέψεις, θα ήθελα να δώ φώτος απο Ικίτος!!! Εγώ τον απέκλεισα τον Αμαζόνιο γιατί δεν χωρούσε και φυσικά προτεραιότητα είχαν οι αρχαιολογικοί χώροι!

Γραμμές Νάσκα όχι!
:eek::eek::eek::eek::eek: Οι γραμμές είναι ορατές και από τους πρόποδες των γειτονικών βουνών!!!
Υπάρχουν πολλά tour!
 
Μηνύματα
210
Likes
859
Ελπίζω να πιάσει πολλά περίεργα πλάσματα ο φακός και το μάτι μου!
Έχουμε δυο μέρες γεμάτες στην Huacachina και πέριξ! Θα το ψάξω!!!!Και κάτι για ένα πύργο είχε γράψει κάποιος!
Ευχαριστώ!!!
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.313
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Θα πω και εγώ, έτσι για το μπούκωμα! Και εμείς προσπαθήσαμε για κάτι πιο χαλαρό, που μεταξύ μας τώρα με τόσα να κάνεις είναι δύσκολο να μην παρασυρθείς και να τρέχεις. Οπότε ένα βράδυ με ουζάκι και συζήτηση για το που και πως ειπώθηκε το '' έλα μωρέ πάμε τώρα στον νότο και σε 3-4 χρόνια πάμε στο βορρά''! Θα δούμε....
Προς το παρόν στο νότο:
2 μέρες Λίμα
4 μέρες Αμαζόνιο (στα βάθη)
2 μέρες Ollantaytambo
3 μέρες Κούσκο
1 μέρα Τιτικάκα
2 μέρες Huacachina και πέριξ
και μια ανφιξ!

Δυστυχώς @Yorgos από τα βάθη της ζούγκλας δεν έβγαινε το Ayacucho. Οπότε στα πέριξ του Κούσκο την dia de los muertos και βλέπουμε! Η Αρεκίπα χάθηκε στη μετάφραση με το σκεπτικό ότι αξίζει μια μέρα παραπάνω στον Αμαζόνιο. Αμαζόνιο δεν πας και συχνά ενώ Αρεκίπες έχει και αλλού ! Πάω δίπλα στην ιστορία της @Sassenach77
Εγώ θα έκοβα τον Αμαζόνιο. Είναι το λιγότερο εντυπωσιακό και ταυτόχρονα για πολύ κόσμο το πιο απογοητευτικό κομμάτι.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.114
Μηνύματα
880.689
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom