Ηνωμένο Βασίλειο Λονδίνο για αρχάριους!!!!!!

FAMOUS

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Δε ρωτάνε κάτι, κατεβαίνεις, προχωράς με το υπόλοιπο πλήθος προς τον έλεγχο ταυτοτήτων/διαβατηρίων.
Αν έχεις διαβατήριο πας προς τις αυτόματες πύλες.
Αν έχεις ταυτότητα πηγαίνεις μαζί με το υπόλοιπο πλήθος στους κλασσικούς ελέγχους απο αστυνομικούς.

Άντε το πολύ να σε ρωτήσουν τι καιρό έχει στην Ελλάδα και τι ήρθες να κάνεις εδώ.
Θα τις μάθω απέξω τις απαντήσεις

Συνήθως δεν ρωτάνε τίποτα.Μόνον έλεγχο στην ταυτότητα η το διαβατήριο.Το πολύ πολύ να ρωτήσουν πόσο θα μείνεις και πότε γυρνάς.Δείξε τους την κράτηση με την πτήση επιστροφής.Θα γυρίσεις σύντομα έτσι;
Ναι 11 μερούλες θα κάτσω!!! Διαβάζω τώρα κ τις κοπέλας που την έβλεπαν πόση ώρα την ταυτότητα κ άρχισα να ανησυχώ για αυτό...η ταυτότητα είναι ήδη 6 χρόνων κ δε πολύ μοιαζω με την φωτογραφία κιόλας ...

Εμένα πάντως το Φεβρουάριο έπεσα σε έναν υπάλληλο,κύριο ηλικιωμένο που κοίταζε με την λούπα 5 λεπτά την ταυτότητα,η οποία είναι σε καλή κατάσταση και μετά με άρχισε στις ερωτήσεις.
τι θα κάνω στο Λονδίνο,πόσες μέρες θα μείνω,πότε επιστρέφω και που θα μείνω.
μου έκανε εντύπωση τόση ανάκριση
Και είμαι στα χρώματα βορειοευρωπαια‍♀♀
Επίσης όσοι είχανε διαβατήριο το σκαναρανε και φεύγαν κατευθείαν.Οι υπόλοιποι τρελές ουρές.
Να τα περιμένω λοιπόν κάτι τέτοια..
 
Last edited by a moderator:

fotini_22

Member
Μηνύματα
30
Likes
7
Καλσπέρα σε όλους,
'Οπως κάθε φορά που κανονίζω ένα ταξιδάκι έτσι και τώρα έχω διαβάσει αρκετές από τις ταξιδιωτικές ιστορίες που έχουν γραφτεί στο forum αλλά θα ήθελα και τη γνώμη σας όσον αφορά την όσον το δυνατόν καλύτερη αξιοποίηση του λιγοστού χρόνου που θα έχω στο Λονδίνο.
Θα βρίκομαι λοιπόν από Παρασκευή πρωί έως Δευτέρα απόγευμα αλλά οι ελέυθερες ώρες μου θα είναι την Παρασκευή το βραδάκι (λογικά μετά τις 19:00), το Σάββατο όλη μέρα και η Δευτέρα το πρώι μέχρι τις 12:00.
Θα ήθελα λοιπόν τη συμβουλή σας για το τι να επιλέξω από όλα αυτά που έχει η πόλη και που σίγουρα δεν μπορώ να τα επισκευτώ όλα. Σίγουρα δεν βάζω στη λίστα μου το Βρεττανικό και της Madame Tussaud.
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για την όποια πρόταση
 

xalara

Member
Μηνύματα
217
Likes
665
Επόμενο Ταξίδι
Αndromeda
Ταξίδι-Όνειρο
Bora-bora
Ο χρόνος σου είναι πολύ περιορισμένος οπως είπες. θα βοηθαγε αν μας ελεγες τα ενδιαφέροντα σου για να σε βοηθήσουμε. το Λονδίνο έχει τα πάντα. Αγορες, μουσεία, θεατρα, βόλτες, εστιατόρια, νυχτερινη ζωή;
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.082
Likes
1.950
Απορια!θελω να κλεισω για ματς της Chelsea εισιτηρια για το Δεκεμβριο(συγκεκριμενα 30 του μηνα) και βλεπω παιζει στο γηπεδο της Crystal Palace(αν δε τα λεω λαθος)..υπαρχει καποιο σιτε οπου μπορω να βρω τιμες κλπ??ξερουμε ποτε ξεκινα η προπωληση ή εχει ξεκινησει ηδη??
 

livaspy

Member
Μηνύματα
7
Likes
0
Καλημέρα κι από εμένα, Cambridge πρωτη φορα για 4 μέρες με την σύζυγο λόγω μόνιμης κατοικίας συγγενή και προσγείωση στο Στάνστεντ, αλλά επειδή θέλω να γυρίσω το Λονδίνο και διαπίστωσα ότι η μετάβαση από Cambridge στο Λονδίνο είναι και δαπανηρή και χρονοβόρα σκέφτομαι να νοικιάσω ξενοδοχείο στο κέντρο...
Για το λογο αυτο ζηταω μια βοήθεια από τις εμπειρίες σας.
Αξίζει να μείνω Cambridge έστω για μια μέρα?
Αξίζει η ταλαιπωρία για καθημερινή μετακίνηση Cambridge-London?
Ξενοδοχείο από HRS - AGODA -PRICELINE είναι ασφαλή επιλογή ή μόνο μέσω booking?
Σε ποιες περιοχές να κοιτάξω για vfm και ασφαλές ξενοδοχείο?
Αξίζει να βγάλω κάρτα ( αντίστοιχη της metrocard ) για τις μετακινήσεις και αν ναι ποιά?
Καμμία πρόταση για το Λονδίνο ή κάποιο tip για διευκόλυνση....
Ευχαριστώ.
 
Last edited:

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.603
Likes
12.423
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Καλησπέρα κι από εμένα, Cambridge πρωτη φορα για 4 μέρες με την σύζυγο λόγω μόνιμης κατοικίας συγγενή και προσγείωση στο Στάνστεντ, αλλά επειδή θέλω να γυρίσω το Λονδίνο και διαπίστωσα ότι η μετάβαση από Cambridge στο Λονδίνο είναι και δαπανηρή και χρονοβόρα σκέφτομαι να νοικιάσω ξενοδοχείο στο κέντρο...
Για το λογο αυτο ζηταω μια βοήθεια από τις εμπειρίες σας.
Αξίζει να μείνω Cambridge έστω για μια μέρα?
Αξίζει η ταλαιπωρία για καθημερινή μετακίνηση Cambridge-London?
Ξενοδοχείο από HRS - AGODA -PRICELINE είναι ασφαλή επιλογή ή μόνο μέσω booking?
Σε ποιες περιοχές να κοιτάξω για vfm και ασφαλές ξενοδοχείο?
Αξίζει να βγάλω κάρτα ( αντίστοιχη της metrocard ) για τις μετακινήσεις και αν ναι ποιά?
Καμμία πρόταση για το Λονδίνο ή κάποιο tip για διευκόλυνση....
Ευχαριστώ.
Καλημέρα
Για ξενοδοχεία υπάρχει αυτό το θέμα https://www.travelstories.gr/community/threads/Ξενοδοχείο-στο-Λονδίνο.14221/
Για κάρτες αυτά
https://www.travelstories.gr/community/threads/travelcard-london.38397/
https://www.travelstories.gr/community/threads/oyster-or-travelcard.46468/
(διάβασε τα από το τέλος)
Πολλά τιπς σε αυτά τα θέματα https://www.travelstories.gr/community/forums/Ευρώπη.19/?prefix_id=37
(επιλέγεις κατάλληλα για Λονδίνο)
και στις ιστορίες https://www.travelstories.gr/community/forums/Ταξιδιωτικές-Ιστορίες-Ευρώπη.57/?prefix_id=37
 

Hugin

Member
Μηνύματα
606
Likes
1.873
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Απορια!θελω να κλεισω για ματς της Chelsea εισιτηρια για το Δεκεμβριο(συγκεκριμενα 30 του μηνα) και βλεπω παιζει στο γηπεδο της Crystal Palace(αν δε τα λεω λαθος)..υπαρχει καποιο σιτε οπου μπορω να βρω τιμες κλπ??ξερουμε ποτε ξεκινα η προπωληση ή εχει ξεκινησει ηδη??
Θα μπεις στο επίσημο της crystal pallas. Καπου θα λεει εισητηρια. Ακομα δεν πρεπει να ξεκινησε η προπωληση. Απο την μερια της Τσέλσι μην περιμένεις να βρεις εισιτήρια. Απο την κρυσταλ παλλας στην αρχη θα βγουνε μονο για τα επι πληρωμη μελη και αν μεινουν θα βγουν σε general sale. Δυσκολα θα βρεις. Προσπάθησε για Τότεναμ καλύτερα. Υπαρχουν και μεταπωλητες αλλα θα κοστίζουν πανω απο 200-250 το εισιτήριο. Κανονικες τιμες γυρω 45--80 ευρω αναλογα την θεση.
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.082
Likes
1.950
Θα μπεις στο επίσημο της crystal pallas. Καπου θα λεει εισητηρια. Ακομα δεν πρεπει να ξεκινησε η προπωληση. Απο την μερια της Τσέλσι μην περιμένεις να βρεις εισιτήρια. Απο την κρυσταλ παλλας στην αρχη θα βγουνε μονο για τα επι πληρωμη μελη και αν μεινουν θα βγουν σε general sale. Δυσκολα θα βρεις. Προσπάθησε για Τότεναμ καλύτερα. Υπαρχουν και μεταπωλητες αλλα θα κοστίζουν πανω απο 200-250 το εισιτήριο. Κανονικες τιμες γυρω 45--80 ευρω αναλογα την θεση.
Ναι απο Chelsea μερια και γω χλωμο το κοβω δυστηχως!εχουμε αγαπη με την ομαδα αυτη δε μπορω να κανω αλλιως:haha::haha:...η προπωληση κανα μηνα πριν ξεκιναει λογικα??την περιοδο που θα παμε παιζει και με την Watford λες να υπαρχει πιθανοτητα να βρω σ αυτο το ματς πιο ευκολα??
 

Hugin

Member
Μηνύματα
606
Likes
1.873
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Οι πιθανότητες είναι ίδιες. Ειδικά εκείνη την περίοδο δύσκολα βρίσκεις αλλά δεν ειναι και ακατόρθωτο. Η προπώληση για general sale κανα μήνα με 20ήμερο συνήθως αλλα στους ¨καλούς" αγώνες μπορεί και 10-15 μέρες. Απο τέλη Νοεμβρίου και μετά να κοιτάς κάθε μέρα.
Απο Τσέλσι μεριά το δύσκολο ειναι οτι πρώτα εχουν δικαιωμα αυτοι που έχουν διαρκείας (περίπου 25.000 άτομα) μετα θα έχουν τα επι πληρωμή που και αυτα ειναι αρκετές χιλιάδες και ολα αυτα για 2-3 χιλίαδες εισιτήρια σύνολο που είναι τα εκτός εδρας.

Άσχετο με το θέμα αλλα οι Αγγλοι μέχρι στιγμής δεν ασχολούνται με τι γιουρόπα λιγκ οπότε ευκολα βρίσκεις εισιτηρια με 25 λίρες με τον ΠΑΟΚ.
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.082
Likes
1.950
Οι πιθανότητες είναι ίδιες. Ειδικά εκείνη την περίοδο δύσκολα βρίσκεις αλλά δεν ειναι και ακατόρθωτο. Η προπώληση για general sale κανα μήνα με 20ήμερο συνήθως αλλα στους ¨καλούς" αγώνες μπορεί και 10-15 μέρες. Απο τέλη Νοεμβρίου και μετά να κοιτάς κάθε μέρα.
Απο Τσέλσι μεριά το δύσκολο ειναι οτι πρώτα εχουν δικαιωμα αυτοι που έχουν διαρκείας (περίπου 25.000 άτομα) μετα θα έχουν τα επι πληρωμή που και αυτα ειναι αρκετές χιλιάδες και ολα αυτα για 2-3 χιλίαδες εισιτήρια σύνολο που είναι τα εκτός εδρας.

Άσχετο με το θέμα αλλα οι Αγγλοι μέχρι στιγμής δεν ασχολούνται με τι γιουρόπα λιγκ οπότε ευκολα βρίσκεις εισιτηρια με 25 λίρες με τον ΠΑΟΚ.
Την περιοδο που θα παμε εχει μονο αυτα τα 2 ματς..ναι το ξερω αυτο με τα membership απλα ηλπιζα μπας και..σ ευχαριστω για τις πληροφοριες!
 

livaspy

Member
Μηνύματα
7
Likes
0
Καλημέρα κι από εμένα, Cambridge πρωτη φορα για 4 μέρες με την σύζυγο λόγω μόνιμης κατοικίας συγγενή και προσγείωση στο Στάνστεντ, αλλά επειδή θέλω να γυρίσω το Λονδίνο και διαπίστωσα ότι η μετάβαση από Cambridge στο Λονδίνο είναι και δαπανηρή και χρονοβόρα σκέφτομαι να νοικιάσω ξενοδοχείο στο κέντρο...
Για το λογο αυτο ζηταω μια βοήθεια από τις εμπειρίες σας.
Αξίζει να μείνω Cambridge έστω για μια μέρα?
Αξίζει η ταλαιπωρία για καθημερινή μετακίνηση Cambridge-London?
Ξενοδοχείο από HRS - AGODA -PRICELINE είναι ασφαλή επιλογή ή μόνο μέσω booking?
Σε ποιες περιοχές να κοιτάξω για vfm και ασφαλές ξενοδοχείο?
Αξίζει να βγάλω κάρτα ( αντίστοιχη της metrocard ) για τις μετακινήσεις και αν ναι ποιά?
Καμμία πρόταση για το Λονδίνο ή κάποιο tip για διευκόλυνση....
Ευχαριστώ.
Καλησπέρα, για να το κλειδώσω στο μυαλό μου, για να βγάλω 7 days travelcard πρέπει να την βγάλω σε σταθμό τρένου με μια φωτό έγχρωμη και να ζητήσω και το βιβλιαράκι για τα 2in1.....ισχύει?
Επίσης δεν έχω καταλάβει αν κλείσω το παρακάτω ξενοδοχείο
https://www.booking.com/hotel/gb/ibislondonexcel.el.html?aid=357006;label=gog235jc-hotel-de-gb-knaresboroughNboutiqueNapartment-unspec-gr-com-L:de-O:windowsS8-B:chrome-N:yes-S:bo-U:c;sid=22ae338afc262e0475a437d399c7fc7d;all_sr_blocks=22088501_102715402_0_42_0;checkin=2018-11-22;checkout=2018-11-23;dest_id=-2601889;dest_type=city;dist=0;group_adults=2;hapos=1;highlighted_blocks=22088501_102715402_0_42_0;hpos=1;nflt=roomfacility=8000997;room1=A,A;sb_price_type=total;srepoch=1540205043;srfid=584f1dccc328ab1ee1db9b473392741bcc14b8faX1;srpvid=e2514b78a0ab0135;type=total;ucfs=1&#hotelTmpl
Με τι θα μετακινούμε από το ξενοδοχείο ώστε να εξυπηρετηθώ από την γραμμή 1-2?
Με την 7 days travelcard έχεις όφελος και με τα λεωφορεία?
Υπάρχει κάποια προσφορά για τα λεωφορεία της National Express?
Κάποια πρόταση για οικονομικό ξενοδοχείο σε ασφαλή περιοχή?
 

VasilisG

Member
Μηνύματα
9
Likes
2
Καλησπέρα και από εμάς!Ετοιμαζομαστε για την πρώτη μας επίσκεψη στις αρχές Ιανουαρίου στο Λονδίνο.Ξερω πως έχουν συζητηθεί πολλά ,απλά είναι τόσες πολλές οι πληροφορίες που αν κάποιος θα μπορούσε να μας δώσει ένα συνοπτικό οδηγό για τις 7 ημέρες διαμονής μας θα ήμουν ευγνώμων.Θα είμαστε 4 άτομα.Επισης ενδιαφερόμαστε να παίξουμε κάποια escape rooms.Εχετε κάτι υπόψιν σας;;Βρήκαμε ένα Ξενοδοχείο κοντά στο μουσείο του Λονδίνου..Θεωρείτε πως η περιοχή και η πρόσβαση θα είναι οκ;;Διάβασα εδώ πως είναι καλό να βρισκόμαστε κοντά στη γραμμή 1 του μετρο..Ευχαριστώ εκ των προτέρων..
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.180
Μηνύματα
883.105
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom