Λίβανος Λιβανος;;; Αξιζει;;

whoknows

Member
Μηνύματα
742
Likes
2.228
Επόμενο Ταξίδι
Στο φεγγαρι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Στο κεντρο της Γης
Ξέρει κανείς αν υπάρχει η δυνατότητα για ημερήσια ή άλλη εκδρομή από Βηρυτό για Δαμασκό;
ημερησια διαδρομη ειναι λιγο σκοτωμα καθως λογω τον συχνων ελεγχων σε ολο το περασμα η διαδρομη θελει περιπου 3 ωρες προς εκαστοστε κατευθυνση. Εγω στην θεση σου θα εμενα ενα βραδυ στην Δαμασκο αν ηταν για να δω την πολη, αλλιως θα κανεις ολη την διαδρομη για να μεινεις ελαχιστα και να μην δεις τιποτα.

Οσον αφορα την ασφαλεια, ενταξει δεν πας στην Ακροπολη βολτα, αλλα σε γενικες γραμμες η διαδρομη ειναι ασφαλης καθως και η Δαμασκος το ιδιο απο αποψη τρομοκρατικων επιθεσεων κλπ.. Ο μονος και βασικος κινδυνος αυτην την εποχη ειναι τεταμενες σχεσεις με το Ισραηλ και το γεγονος οτι δεν ξερεις αν θα βρεθει καποιος ιπταμενος πυραυλος πανω απο το κεφαλι σου.

Οσον αφορα την βιζα, ειναι μια περιπλοκη διαδικασια, η οποια απλουστευει απιστευτα με τον καταλληλο οδηγο. δεν γνωριζω βεβαια αν μπορεις να παρεις βιζα για να πας για αναψυχη. εγω που εχω παει τα τελευταια χρονια καμποσες φορες, παιρνω business visa και για την διαδικα ασχολειται αποκλειστικα ο πελατης.

Οσον αφορα το ταξιδι, ασχετως το πως θα παρεις την βιζα, ο οδηγος παιζει μεγαλο ρολο, δλδ να ειναι γνωστος οδηγος που κανει αυτη την διαδρομη, αφενος για να αποφευγει κατατοπιες, και αφεταιρου να μην χανει υπερβολικα μεγαλο χρονο αναμονης στα διαφορα σημεια ελεγχου.
 

bella_99

Member
Μηνύματα
9
Likes
4
που ειναι αυτο καλε? εχω παει πανω απο 40 φορες Λιβανο απο το 2009 μεχρι σημερα και δεν το εχω ξαναδει αυτο.

Το φαγητο δεν παιζεται. Αν ξαναπας να σου προτεινω κανα 2 εξαιρετικα μαγαζια :)
Εχω κλέισει να παμε βηρυτο σε 2 εβδομάδες! έχεις να προτείνεις για φαγητ'ό/μπαρ κτλ?
 

whoknows

Member
Μηνύματα
742
Likes
2.228
Επόμενο Ταξίδι
Στο φεγγαρι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Στο κεντρο της Γης
Εχω κλέισει να παμε βηρυτο σε 2 εβδομάδες! έχεις να προτείνεις για φαγητ'ό/μπαρ κτλ?
προτεινω το εστιατοριο Babel στο Dbayeh Highway، Dbaye (λιγο εξω απο την Βηρυττο και οχι αυτο στο zaitunay bay).

προσοχη ειναι εποχη υψηλης υγρασιας

να περασετε ομορφα
 
Μηνύματα
111
Likes
265
προτεινω το εστιατοριο Babel στο Dbayeh Highway، Dbaye (λιγο εξω απο την Βηρυττο και οχι αυτο στο zaitunay bay).

προσοχη ειναι εποχη υψηλης υγρασιας

να περασετε ομορφα
Συμφωνώ απόλυτα με διαφορά το καλυτερο λιβανέζικο ακριβό αλλά αξίζει.
Για διασκέδαση προτείνω την περιοχή του marm michael εκεί θα βρείτε αρκετά bars αλλά και εστιατόρια.
 

xalara

Member
Μηνύματα
216
Likes
665
Επόμενο Ταξίδι
Αndromeda
Ονειρεμένο Ταξίδι
Bora-bora
Εχω κλέισει να παμε βηρυτο σε 2 εβδομάδες! έχεις να προτείνεις για φαγητ'ό/μπαρ κτλ?
Να πατε σίγουρα στο Loris Restaurant! Γυρισαμε πριν δυο βδομαδες απο Λιβανο και αυτο ηταν το εστιατόριο που μας αρεσε περισσότερο (πηγαμε δυο φορες να φανταστεις). Τα επιδόρπια ηταν φοβερά (κιουνεφε και ενα μπακλαβα παγωτο απο άλλο κοσμο). Καλύτερα με κράτηση.

Για βράδυ πηγαμε στο Music Hall Beirut που μας το ειχε προτεινει συναδελφος Λιβανεζα. Ειχε πολυ πλακα και το συστήνω αν και ακριβο. Οι Λιβανεζοι είναι απίστευτα φιλικοί. Γνωριστήκαμε με την παρεα διπλα μας και μας πηγανε σε αφτερ πάρτυ μετα το music hall!

αμα χρειαστείς κάποια άλλη πληροφορία πες μου.
 

bella_99

Member
Μηνύματα
9
Likes
4
Καλά μονο που σκεφτομαι το φαγητό τους μου τρεχουν τα σάλια. Θα ψάξω τα εστιατορια που μου προτείνατε - σας ευχαριστώ πολύ.

Και μια ερωτηση : Παντού πληρώνετε με αμερικάνικα δολλάρια ετσι?
 

xalara

Member
Μηνύματα
216
Likes
665
Επόμενο Ταξίδι
Αndromeda
Ονειρεμένο Ταξίδι
Bora-bora
Καλά μονο που σκεφτομαι το φαγητό τους μου τρεχουν τα σάλια. Θα ψάξω τα εστιατορια που μου προτείνατε - σας ευχαριστώ πολύ.

Και μια ερωτηση : Παντού πληρώνετε με αμερικάνικα δολλάρια ετσι?
Δολάρια και καρτα δεχοντουσαν σχεδόν παντου.

Για μετακίνηση περναμε uber παντού (ακόμα και για μονοήμερες Jeitta Grotto και Βυβλο το πήραμε). Μονο Baalbek πηγαμε με γκρουπακι γιατί μας αποθαρρύναν να παμε με δημοσια συγκοινωνία (πηγαμε 3 μερες μετα τις εκλογες και υπήρχαν αναταραξεις στη χωρα).
 

giannoula

Member
Μηνύματα
1.299
Likes
2.429
Επόμενο Ταξίδι
who knows???
εμείς πάντως πληρώναμε παντού με λιβανέζικες λιρε. Το Loris το συνιστώ και εγώ ανεπιφύλακτα!! Bars έχει αρκετά και στη Hamra!!
 

Kyriakao

Member
Μηνύματα
237
Likes
1.231
Επόμενο Ταξίδι
Συνεχώς αυτο ψάχνω!
Ονειρεμένο Ταξίδι
ματσου πιτσου,περου
Γεια σας και απο μένα. Μπορεί κάποιος να μου πει αποστάσεις και τον τρόπο που μπορεί να επισκεφθεί το Μπάαλμπεκ και την Τρίπολη?
 

xalara

Member
Μηνύματα
216
Likes
665
Επόμενο Ταξίδι
Αndromeda
Ονειρεμένο Ταξίδι
Bora-bora
Εμεις Μπααλμπεεκ πηγαμε με ενα τουρ που κλείσαμε απο το ξενοδοχείο. Ηταν ολοήμερη εκδρομή με Ksara. Δεν θυμάμαι τιμη ή ονομα πρακτορείου αλλα μας φανηκαν φυσιολογικά. Μας ειχαν αποθαρρύνει να παμε με δημοσια συγκοινωνία γιατι η Μπααλμπεεκ ειναι στα συνορα με Συρία και ειχε αναταραχες (μολις ειχαν γινει και εκλογες). Το πουλμαν το σταματησαν σε διαφορα μπλοκα και στη Μπααλμπεεκ ειχε παντου σημαιες χεζμπολαχ. Ακουσαμε επισης δυο φορες πυροβολισμους-ρυπες απο απόσταση. Αυτα τον Μάιο του 2018. Τριπολη μας ειπαν οτι ηταν οκ να παμε με λεωφορείο αλλα δεν προλαβαμε. Πηγαμε Βιβλο με uber.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.688
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom