Γενικά Λάθος Καταχώριση Στοιχείων

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.553
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
καλημερα σας!!!!!


εχω μεγαλο προβλημα...εκλεισα Δευτερα - προχθες -2 εισιτηρια , για πρωτη φορα......για εμενα κ την 10χρονη κορη μου....εβαλα κ στο δικο της εισιτηριο παλι το ονομα μου...το δικο μου..... στο chat που ειναι αλλοδαπη με ειπε την χρεωση 115ε+ διαφορα τιμης ...περιπου 150ε για να αλλαξω το ονομα..............ποιο τηλεφωνο πηρατε για αλλαγη σας παρακαλω?
Καλημέρα. Ισχύει αυτό: https://www.ryanair.com/gr/el/useful-info/help-centre/faq#4-1
Μάλλον θα πρέπει να σκεφτείς σοβαρά το ενδεχόμενο να βγάλεις καινούργιο εισιτήριο για την κόρη σου, αν συμφέρει οικονομικά.
οταν κανεις check in ξανασυμπληρωνεις τα ονοματα?????????????????μπορω να το διορθωσω τοτε?????????
Όχι
 

giorgtsi

Member
Μηνύματα
291
Likes
220
Επόμενο Ταξίδι
Μιλάνο
Ονειρεμένο Ταξίδι
New York
Καλησπέρα μια φίλη μου πετάει αύριο το πρωί με Ryanair έχει ένα πρόβλημα και επειδή δεν έχω πολύ χρόνο να το ψάξω,γράφω εδώ.Έχει κάνει λάθος στο όνομα του συνεπιβάτη της του τύπου αντί για GEORGIOS έγραψε GIORGOS και έχει κάνει ήδη check in όπου και εκεί είδε το λάθος της .Γνωρίζετε εάν αύριο που ανοίγει το live chat θα λυθεί το θέμα ή θα την βάλουν να πληρώσει έξτρα;;Έχει αντιμετωπίσει κάποιος κάτι ανάλογο;;
 

orck

Member
Μηνύματα
662
Likes
1.010
Δεν ξερω αλλα θα το θεωρουσα ακραιο να δημιουργηθει θεμα για αυτο, Ειδικα απο την Ελλαδα προς τα εξω που σιγουρα ξερουν οτι ειναι το ιδιο ονομα. Εξω ειναι πιθανο να μην ξερουν οτι ειναι ακριβως το ιδιο πραγμα...
 

giorgtsi

Member
Μηνύματα
291
Likes
220
Επόμενο Ταξίδι
Μιλάνο
Ονειρεμένο Ταξίδι
New York
Δεν ξερω αλλα θα το θεωρουσα ακραιο να δημιουργηθει θεμα για αυτο, Ειδικα απο την Ελλαδα προς τα εξω που σιγουρα ξερουν οτι ειναι το ιδιο ονομα. Εξω ειναι πιθανο να μην ξερουν οτι ειναι ακριβως το ιδιο πραγμα...
Δεν θα υπέρξει πρόβλημα
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας ελπίζω όντως να μην υπάρξει θέμα..για την ακρίβεια ενημερώθηκα ότι αντί για ALEXANDROS έγραψε ALEX και ελπίζω να μην θεωρηθεί άλλο όνομα και πληρώσει 110 ευρώ όπως λένε στο σαι.Εντωνεταξυ στην πτήση της επιστροφής που είναι με άλλη εταιρία το έχει γράψει σωστά.Επίσης το λάιβ τσατ για να μπει και να της το διορθώσουν ανοίγει στις 6 ειναι η ώρα Ελλάδος ή η ώρα της χώρας που έχουν τα γραφεία τους ;
 

North66

Member
Μηνύματα
4.297
Likes
5.032
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία
Την περίπτωση να ρωτήσει το συνεπιβάτη τι όνομα ακριβώς γράφει η ταυτότητά του λογικά δε θα της πέρασε απ' το μυαλό. Φαντάζομαι όμως και το συνεπιβάτη που πλήρωσε αεροπορικό και δε ζήτησε να δει την κράτηση να ελέγξει ότι τα στοιχεία είναι σωστά.
 

giorgtsi

Member
Μηνύματα
291
Likes
220
Επόμενο Ταξίδι
Μιλάνο
Ονειρεμένο Ταξίδι
New York
Την περίπτωση να ρωτήσει το συνεπιβάτη τι όνομα ακριβώς γράφει η ταυτότητά του λογικά δε θα της πέρασε απ' το μυαλό. Φαντάζομαι όμως και το συνεπιβάτη που πλήρωσε αεροπορικό και δε ζήτησε να δει την κράτηση να ελέγξει ότι τα στοιχεία είναι σωστά.
Προφανώς και είχε την ταυτότητα μπροστά απλά απ την βιασύνη και από την συνήθεια του μυαλού να τον αποκαλεί Άλεξ έγινε λάθος αλλά σε καμία περίπτωση δεν δικαιολογείται η κοπέλα και έπρεπε να το τριπλοτσεκαρει εδω εγώ για το δικό μου όνομα κοιτάω 100 φορές αν το έγραψα σωστά.Τελικα απ ότι έμαθα όλα καλά η υπάλληλος στο τσεκ ιν του αεροδρομίου Μακεδονία το διόρθωσε χωρίς καμία χρέωση με απλή επίδειξη της ταυτότητας του επιβάτη..Τέλος καλό όλα καλά
 

orck

Member
Μηνύματα
662
Likes
1.010
Οταν κλεινω εισητηρια για αλλους παντα στελνω αμεσως το email ζητωντας και γραπτα να γινει ελεγχος των στοιχειων. Ετσι θα πρεπει να κοιταξει και ο αλλος εαν αυτα που εγραψα κατα την αγορα του εισητηριου ειναι τα σωστα οπως τα γραφει η ταυτοτητα και δεν περιμενουν ολοι απο εμενα να εχω την ευθυνη για τα παντα.
Στην Ryanair σου δινει επιλογη (ακομη δωρεαν, ανυπομονω να το χρεωσουν και αυτο για να εχουμε επιλογες και μεγαλυτερη ευελιξια :)) να κανεις μικρες αλλαγες στο ονομα και στην ημερομηνια για 24 ωρες μετα.
 

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.961
Likes
6.412
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Μπαίνοντας να δω κάτι στα στοιχεία κράτησης που έχω κάνει είδα πως στο 2ο άτομο έχει το όνομα του αλλά έχει το δικό μου επίθετο. Πως γίνετε αυτό? Έχει κανονικά όμως τον αριθμό ταυτότητας και το όνομα. Υπάρχει κάποιο πρόβλημα με αυτό? Μπήκα να μιλήσω με το chat αλλά είναι εκτός. Όταν πηγαίνω στην κατηγορία επιβάτες εκεί που έχω αποθηκεύσει την αρραβωνιαστικια μου έχει το όνομα της με το επίθετο κανονικά αλλά όπως είπα στην κράτηση έχει το όνομα με το επίθετο μου..

Πήγα να κάνω αλλαγή ονόματος αλλά θέλει 115€ λέει..Τώρα πέρα από την πλακα αυτό το αλλάζουν από το chat η να το αφήσω όπως είναι?
 

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.961
Likes
6.412
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Καλημέρα. Στο chat δεν βοηθάνε καθόλου. Λένε ότι δεν μπορούν να κάνουν τίποτα. Έχει κανείς από εσάς άλλη γνώμη η ιδέα ?
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.553
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Στα επιβεβαιωτικά μαιλ μετά την πληρωμή, πως φαίνεται γραμμένη;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.115
Μηνύματα
880.697
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom