Ιταλία Ρώμη - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.961
Likes
6.413
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Καλημέρα! Τα εισιτήρια για Βατικανό άμα τα κλείσω μέσω Internet έχω κάποια συγκεκριμένη ημερομηνία η μπορώ να τα κλείσω και 5 μέρες πριν πάμε ?
 

traveller82

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Καλημέρα! Τα εισιτήρια για Βατικανό άμα τα κλείσω μέσω Internet έχω κάποια συγκεκριμένη ημερομηνία η μπορώ να τα κλείσω και 5 μέρες πριν πάμε ?
Κανε μια αναζήτησή στο site του μουσείου και δες της διαθέσιμες ώρες , όσο το καθυστερείς τόσο θα μειώνονται οι επιλογές σου, εγω φεύγω 21 Οκτωβρίου και τα εκλεισα απο τελος Σεπτεμβρίου και παλι σε κάποιες μερες δεν βρήκα διαθεσιμοτητα
 

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.961
Likes
6.413
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Κανε μια αναζήτησή στο site του μουσείου και δες της διαθέσιμες ώρες , όσο το καθυστερείς τόσο θα μειώνονται οι επιλογές σου, εγω φεύγω 21 Οκτωβρίου και τα εκλεισα απο τελος Σεπτεμβρίου και παλι σε κάποιες μερες δεν βρήκα διαθεσιμοτητα
Σώστη η διευκρίνηση σου. Για τις 15 Νοέμβρη που θέλω έχει όλες τις ώρες. Λέω σιγά σιγά να το κλείσω. Η απλή είσοδος αυτό εδώ δεν είναι?

Vatican Museums and Sistine Chapel
 
Μηνύματα
14
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλία
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Καλησπέρα! Κλείσαμε και εμείς για 5 βράδια τον Νοέμβρη! Επειδή απ όσες σελίδες και αν διάβασα άκρη δεν έβγαλα, έχω φτιάξει μια λίστα και θέλω να μου πείτε με τη σειρά να τα βάλω! Όπως επίσης και τι να αφαιρέσω η να προσθέσω.

1η Μέρα:
  • Βατικανό
  • Κήποι του Βατικανού
  • Βασιλική του Αγίου Πέτρου
  • Πλατεία του Αγίου Πέτρου
2η Μέρα:
  • Πάνθεον
  • Πιάτσα Βενέτσια
  • Ρωμαϊκή Αγορά της Αθήνας
  • Κολοσσαίο
3η Μέρα:
  • Βίλλα Μποργκέζε
  • Σκαλινάτα ( Ισπανικά Σκαλιά)
  • Πιάτσα ντι Σπάνια
  • Πιάτσα Ναβόνα
  • Φοντάνα ντι Τρέβι
4η - 5η Μέρα ?

Το παραπάνω πρόγραμμα βγήκε με βάση το visitacity! Οπότε μου λέτε τι άλλο να προσθέσω! Την 4η και 5η μέρα δεν υπάρχει τίποτα! Μήπως να σπάσουμε τις 3 πρώτες μέρες σε ποιο χαλαρά ? Σε ποια από τα αξιοθέατα λέτε να μπούμε εκτός από Βατικανό και Κολοσσιαίο ?

Φαγητό - Γλυκό - Παγωτό:

Για γλυκό έχω καταλάβει πολύ καλά πως πρέπει να δοκιμάσουμε στο Pompi Τιραμισού! Για παγωτό στο
Gelateria La Romana - Roma.

Κάποια τιπς για φαγητό ? Κάτι που δεν πρέπει να χάσουμε ?

Σας ευχαριστώ!


Γεια από μένα!
Πρώτα από όλα να πω ότι η Ρώμη είναι μια υπέροχη πόλη και θα περάσετε υπέροχα! Θα σου πω 2-3 συμβουλές:
- Προτείνω Βατικανό να πάτε 2η μέρα της διαμονής σας...θα είστε κουρασμένοι από το ταξίδι και η περιήγηση στα μουσεία του Βατικανού είναι απαιτητική..μόνο γι αυτά θέλετε 4-5 ώρες.
- Κολοσσαίο και Ρωμαική Αγορά έχουν ενιαίο εισιτήριο. Για να μην περιμένετε στις τεράστιες ουρές στο Κολοσσαίο, να πάρετε το ενιαίο εισιτήριο από το ταμείο στην είσοδο της Ρωμαικής Αγοράς. Επίσης διαρκεί για 2 ημέρες οπότε μπορείτε και να το σπάσετε...μια ημέρα Κολοσσαίο και μία Ρωμαική Αγορά να σας βγει πιο χαλαρά.
- Τα υπόλοιπα, τις πανέμορφες πλατείες, συντριβάνια κλπ να τα μοιράσετε ανάλογα με το πού θα μένετε. Γενικά η Ρώμη περπατιέται ευχάριστα (θα δείτε ότι τα περισσότερα μέρη θα τα περπατήσετε πάνω από μία φορά).
- Αξίζει να πάτε για βόλτα στο Τραστέβερε, όπου ναι μεν δεν έχει ιστορικά αξιοθέατα, αλλά είναι μια πολύ όμορφη γραφική συνοικία με πολλά μαγαζιά, καλό φαγητό και νέο κόσμο (μπορείτε να το προσθέσετε την 4η και 5η μέρα που είναι οι χαλαρές σας μέρες)..στη διαδρομή προς τα εκεί θα περπατήσετε κατά μήκος του Τίβερη, που ειδικά το βράδυ είναι μαγεία..!
Να περάσετε τέλεια! :)
 
Μηνύματα
14
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλία
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Τώρα είδα ότι έχετε απατήσει πολλοί...sorry αν επανέλαβα τα ήδη ειπωμένα.
 

Laurax

Member
Μηνύματα
14
Likes
2
Καλησπερα κι απο 'μενα!
Ετοιμαζομαστε για Ρωμη μια παρεα(οικογενεια) 6ατομων και θα ηθελα να μου δωσετε τα φωτα σας.
Θελουμε να παμε στο τερμινι απο περιοχη Βατικανου στις 4η ωρα το πρωι. Απο οτι ειδα δεν υπαρχει μετρο εκεινη την ωρα.... Ποιες αλλες επιλογες εχουμε; Ταξι τετοια ωρα κ για 6ατομα συμφερει; Ειδα καπου κατι 67€....και μου φανηκε παρα πολυ ως το τερμινι.
Ευχαριστω!
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.428
Likes
4.412
Καλησπερα κι απο 'μενα!
Ετοιμαζομαστε για Ρωμη μια παρεα(οικογενεια) 6ατομων και θα ηθελα να μου δωσετε τα φωτα σας.
Θελουμε να παμε στο τερμινι απο περιοχη Βατικανου στις 4η ωρα το πρωι. Απο οτι ειδα δεν υπαρχει μετρο εκεινη την ωρα.... Ποιες αλλες επιλογες εχουμε; Ταξι τετοια ωρα κ για 6ατομα συμφερει; Ειδα καπου κατι 67€....και μου φανηκε παρα πολυ ως το τερμινι.
Ευχαριστω!
Νυχτερινά λεωφορεία? Δείτε π.χ. Ν1 ή Ν15
 

Pagi79

Member
Μηνύματα
63
Likes
45
Σου προτείνω να κατεβάσεις την εφαρμογή moovit. Θα σε διευκολύνει πολύ όσον αφορά τις αστικές συγκοινωνίες της Ρώμης.
 

Laurax

Member
Μηνύματα
14
Likes
2
Νυχτερινά λεωφορεία? Δείτε π.χ. Ν1 ή Ν15
Οκ, Θα δω και για τα λεωφορεια αν κ αυτα που περναν απο τη γειτονια ειναι τα εξης: 913 ,990 και Ν6. Απλα σκεφτομαι πως αφου δεν εχει μετρο δυσκολα για λεωφ. εκεινες τις ωρες...
Οποτε αν δεν υπαρχει ουτε λεωφορειο...μας απομενει μονο το ταξι;
 

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.961
Likes
6.413
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Τελικά ποιος είναι ο καλύτερος τρόπος να πάμε κέντρο? Διάβασα τα πάντα και ακόμα δεν έχω καταλάβει..Λεωφορείο η άλλο μέσο?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.724
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom