Ισπανία Πρώτη φορά στη Βαρκελώνη

koloko

Member
Μηνύματα
218
Likes
37
Επόμενο Ταξίδι
θελει σκεψη...
Ταξίδι-Όνειρο
παραδεισος!!
Γεια σας απο βαρκελωνη. Υπεροχη πολη με χαλια ανθρωπους. Ανετα συναγωνιζονται τους γερμανους σε αυτο! Οποιος ενδιαφερεται να δει την πόλη το τουριστικο λεωφορειο καρααξιζει. Τα ειδαμε ολα σε μια μερα και απλα την αλλη σταματαγα οπου ηθελα και ξαναανεβαινα αμεσα και γρηγορα πηγαινα οπου ηθελα! Ολη η πολη ειναι τελεια. Το μονο κακο οι πολλοι τουριστες τοσοι πολλοι που καταλαβαινω γιατι φερονται ετσι οι καταλανοι ..
 

Pierin

New Member
Μηνύματα
4
Likes
1
Καλημέρα σε όλους! Πολύ χαίρομαι που έγινα κι εγώ μέλος της μεγάλης παρέας σας, αν και δυστυχώς ανακάλυψα πολύ αργά το φόρουμ αυτό! Εστω και αργά λοιπόν, και αφού έχω διαβάσει αρκετά από όσα έχουν γραφτεί εδώ για την Βαρκελώνη, έφτιαξα ένα πλάνο με μέρη που θα ήθελα να δούμε από κοντά και βέβαια θα χρειαστώ τις πολύτιμες συμβουλές μελών που έχουν ξαναπάει ή ζουν εκεί.

Φτάνουμε Βαρκελώνη αργά το απόγευμα Τρίτης και έχουμε νοικιάσει αυτοκίνητο (πρώτο λάθος). Περίπου στις 20:00 υπολογίζουμε να είμαστε στο ξενοδοχείο (αρκετά κοντά στο πάρκο Güell, επίσης λίγο μακριά, αλλά ήταν το μόνο που πρόσφερε μια λογική τιμή και σε συνδυασμό με το αυτοκίνητο σκεφτήκαμε ότι δεν θα είναι μεγάλο πρόβλημα) και έχουμε το βραδάκι της Τρίτης ελεύθερο. Σκέφτομαι να περάσουμε έξω από Sagrada Familia να την δούμε φωταγωγημένη, και μετά δέχομαι προτάσεις. Σκεφτόμουν Barceloneta για χαλαρή βολτούλα, αλλά δεν ξέρω αν αξίζει, δεδεμένου ότι θα έχει ήδη νυχτώσει. (Αλλες προτάσεις? Δυο ενήλικες , δύο παιδιά 9 και 12 χρόνων)

Τετάρτη σκεφτόμαστε να επισκεφτούμε Sagrada Familia (απόσταση περίπου 15 λεπτά με το αυτοκίνητο από το ξενοδοχείο ) θα έχουμε ήδη κλείσει εισητήρια για 10 το πρωί πχ και υπολογίζουμε να αφιερώσουμε κανα 2ωρο χωρίς τους πύργους. Μετά βόλτα για να δούμε την πόλη περνώντας από Casa Batllo, Casa Mila, Placa Catalunya, Cathedral, Placa Reial, Gothic Quartier, Mirador de Colom κατεβαίνοντας φυσικά την La Rambla. Σύνολο σε ευθεία 4,5 χιλιόμετρα λέει ο φίλος μας ο Γούγλης, αλλά υπολογίζω τουλάχιστον τα διπλά αφού θα περιφερόμαστε κιόλας.

Πέμπτη σκεφτόμαστε 9:30 με 12 Park Güell, μετά Καμπ Νου 14:00 με 16:00 και CosmoCaixa 17:00-20
Αν έχουμε κουράγιο πάμε κατευθείαν σε Mαγικό συντριβάνι, και Plaza Espagna, αν όχι το αφήνουμε για την επόμενη.

Μένει Park de la Ciutadela kai Arc de Triomphe ίσως και Montjuik teleferik στα οποία θα πάμε ίσως Παρασκευή.
Ελεύθερη είναι η Παρασκευή και το Σάββατο το πρωί, δεδομένου ότι αναχωρούμε Σάββατο απόγευμα.

Το πρόγραμμα βγαίνει?
Στόχος μου είναι να δούμε όσα περισσότερα μπορούμε την πρώτη μέρα, ώστε να μπορούμε να ξαναπάμε επιλεκτικά σε ότι μας άρεσε την Παρασκευή ή το Σάββατο που θα είμαστε πιο χαλαροί.

Ξέχασα κάτι που πρέπει να δούμε οπωσδήποτε? Αφησα εσκεμμένα έξω το aquarium και ζωολογικό κήπο γιατί έχουμε επισκεφτεί ήδη αρκετά και θέλω να έχουμε χρόνο για θεάματα που δεν έχουμε ξαναδεί. Επίσης εκτός μένει και το θεματικό πάρκο, γιατί πριν 3 μήνες πήγαμε στο Europapark.

Που τρώμε σχετικά οικονομικά?
Δίκτυο πάρκινγκ?
Μετατροπές προγράμματος?

Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων για την όποια βοήθεια!
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.538
Likes
8.501
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Που τρώμε σχετικά οικονομικά?
Στην Βαρκελώνη υπάρχουν πολλές οικονομικές επιλογές για φαγητό. Κατ'αρχήν κάθε μεσημέρι τα περισσότερα εστιατόρια έχουν menu del dia στο οποίο τρως πρώτο και δεύτερο πιάτο, επιδόρπιο και κάτι να πιεις. Για συγκεκριμένα μαγαζιά οι προτάσεις μου είναι οι εξής (σε αυτά έφαγα τελευταία φορά πριν 2 χρόνια)

Φοβερό αργεντίνικο με πολύ καλές τιμές
https://www.tripadvisor.com.gr/Rest...ria_Argentina_Iguazu-Barcelona_Catalonia.html

Για τάπας καλή επιλογή είναι αυτό. Αξίζει να δοκιμάσεις bomba, sobrasada και chistorra. Η poble sec είναι επίσης γεμάτη τάπας.
https://www.tripadvisor.es/Restaura...ws-Tasca_El_Tropezon-Barcelona_Catalonia.html

Για θαλασσινά πολύ καλό είναι αυτό. Chipirrones και salpicon είναι must.
https://www.tripadvisor.com/Restaur...01-Reviews-Bar_Celta-Barcelona_Catalonia.html

Για φτηνό και καλό φαστ φουντ. Με λατινοαμερικάνικες αρέπας.
https://www.tripadvisor.com/Restaur...2-Reviews-Arepamundi-Barcelona_Catalonia.html

Σε 2 μέρη που έφαγα το περασμένο καλοκαίρι και ήταν τέλεια.

Φοβερό χαμπουργκεράδικο. Ειδικά αυτό με τη σος chimichurri είναι απίστευτο!
https://www.tripadvisor.com/Restaur...-Reviews-La_Informal-Barcelona_Catalonia.html

Και για φοβερά κεφταδάκια με κρέας ή χορτοφαγικά.
https://www.tripadvisor.com/Restaur...80-Reviews-A_Tu_Bola-Barcelona_Catalonia.html


Όλα αυτά έχουν πολύ καλό φαγητό και είναι φτηνά.

Προσπαθήστε να βάλετε στο πρόγραμμα σας τη γειτονιά Gracia. Είναι απ'τις πιο ωραίες γειτονιές και αξίζει να πάτε τουλάχιστον ένα βράδυ εκεί.
 

serginio

Member
Μηνύματα
509
Likes
367
Επόμενο Ταξίδι
Νάπολι,Ιταλία
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία
Για το αυτοκίνητο δεν έχω άποψη, αλλά τουλάχιστον για το κεντρικό κομμάτι της πόλης μάλλον θα είναι πρόβλημα.
Το πρώτο βράδυ είναι καλή ιδέα να περάσετε από τη φωταγωγημένη Sagrada.Είναι αρκετά εντυπωσιακό θέαμα. Το βράδυ μια χαρά είναι και η Barceloneta,μιλάμε για μια πόλη που όπου και να πας έχει ζωή. Εναλλακτικά μπορείτε να κινηθείτε στην περιοχή El Born γύρω από τη de Santa Maria del Mar είτε στη Gracia όπου έχει αρκετές πλατείες και πεζόδρομους.
Ένα δίωρο θα το φας σίγουρα στη Sagrada.Επισκέψου όλους τους χώρους (έχει ένα μικρό μουσείο με πειράματα, ένα χώρο που πηγαίνανε σχολείο τα παιδιά των εργατών, και στο υπόγειο χώρο με όλες τις φάσεις κατασκευής και εικόνα από το εργαστήριο).
Μπορείτε να περπατήσετε τη Passeig de Gracia χωρίς να ξεστρατήσετε (κατά μήκος της είναι όλα τα σημαντικά κτίρια) μέχρι τη Rambla και να στρίψετε για Γοτθική συνοικία. Σίγουρα απαιτητική διαδρομή με παιδιά αλλά εφικτή (εφοδιαστείτε με νερά και snacks γιατί κεντρικά είναι όλα πανάκριβα).Μπορείτε να καταλήξετε στη Rambla del mar.
Πάντως αν μπορείτε σπάστε το πρόγραμμα της Πέμπτης. Είναι αρκετά γεμάτο. Πχ στο Camp Nou επειδή ουσιαστικά ακολουθείτε συγκεκριμένη διαδρομή τρώς κανά δίωρο plus (πολλές φωτογραφίες!) συν το χρόνο για μπουτικ. Οπότε εγώ θα συμβούλευα να σπάσετε Camp Nou και CosmoCaixa. Επίσης είναι στις δύο άκρες της πόλης.
Μετά το σιντριβάνι μπορείτε να επισκεφτείτε Carrer de Blai για φαγητό και βόλτα σε ένα μεγάλο πεζόδρομο με μαγαζιά.
Προσθέστε σίγουρα Gracia και λόφο Μονζουικ (μπορείς να πας άνετα με αυτοκίνητο-το τελεφερικ είναι αρκετά ακριβό πάντως).
Λόγω αυτοκινήτου μπορείτε να επισκεφτείτε λόφο Timbidabo (για θέα μόνο) ή την Παναγία της Montserrat.
Σε προηγούμενα ποστ στο ίδιο θέμα έχω κάνει και προτάσεις για φαγητό.
Θα συμβούλευα για ιδέες, προτάσεις για φαγητό να διαβάσεις είτε τα σχετικά θέματα https://www.travelstories.gr/community/forums/Βαρκελωνόπληκτοι.107/
είτε τις ταξιδιωτικές ιστορίες https://www.travelstories.gr/community/forums/Ταξιδιωτικές-Ιστορίες-Ευρώπη.57/?prefix_id=39
Θα λυθούν και πολλές απορίες σου
 
Last edited:

panpan

Member
Μηνύματα
6.873
Likes
26.669
Μην σκεφτείς να παρκάρεις παράνομα,έστω και για λίγα λεπτά.Το πιο πιθανό είναι να βρεις
ένα αυτοκόλλητο στην θέση του αυτοκινήτου.Στην καλή περίπτωση αν δεν στο πάρουν να σε φωτογραφήσουν
και μετά να έρθει η κλήση στην κάρτα σου.
 

Pierin

New Member
Μηνύματα
4
Likes
1
Μην σκεφτείς να παρκάρεις παράνομα,έστω και για λίγα λεπτά.Το πιο πιθανό είναι να βρεις
ένα αυτοκόλλητο στην θέση του αυτοκινήτου.Στην καλή περίπτωση αν δεν στο πάρουν να σε φωτογραφήσουν
και μετά να έρθει η κλήση στην κάρτα σου.

Χάχα... Ναι το φαντάζομαι... Αλλά λέγοντας παράνομα;; υπάρχουν ειδικές σημανσεις όπου απαγορεύεται, ή θεωρείται δεδομένο ότι απαγορεύεται παντού εκτός από χώρους στάθμευσης;
 

Pierin

New Member
Μηνύματα
4
Likes
1
Ευχαριστώ παιδιά! Για τροποποιήσεις και γαστρονομικά θα κοιτάξω το βράδυ στο σπίτι. @panpan εσύ τι λες για το πρόγραμμα; θα ξεποδαριαστουμε; τα παιδια έχουν μάθει από πεζοπορίες... Εγώ είμαι αυτή που κουράζεται ευκολα
 

Jimmy4

Member
Μηνύματα
66
Likes
5
σε 2 μερες, να βαλω τη σαγραδα πχ πρωι 10-12 και μετα να παρω λεωφορειο ?
να βαλω τη σαγραδα μεσα στο τουρ με λεωφορειο η να την αφησω για την αλλη μερα πχ? μαζι με κατι αλλο?
2 μερες καθαρες εχω και μιση, αρα 2 πες.
τη μια θελω σαγραδα οπωσδηποτε και την αλλη λεωφορειο πχ
Για το παρκο να κλεισω απο ελλαδα εισιτηριο;
Αν σκασω στο ετσι εκει καθημερινη θα βρω;
Τελη νοεμβρη
 
Last edited:

serginio

Member
Μηνύματα
509
Likes
367
Επόμενο Ταξίδι
Νάπολι,Ιταλία
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία
σε 2 μερες, να βαλω τη σαγραδα πχ πρωι 10-12 και μετα να παρω λεωφορειο ?
να βαλω τη σαγραδα μεσα στο τουρ με λεωφορειο η να την αφησω για την αλλη μερα πχ? μαζι με κατι αλλο?
2 μερες καθαρες εχω και μιση, αρα 2 πες.
τη μια θελω σαγραδα οπωσδηποτε και την αλλη λεωφορειο πχ
Για το παρκο να κλεισω απο ελλαδα εισιτηριο;
Αν σκασω στο ετσι εκει καθημερινη θα βρω;
Τελη νοεμβρη
Για Sagrada δες πρώτα τις ώρες που έχει διαθεσιμότητα. Εγώ θα πήγαινα όσο πιο νωρίς γίνεται. Ξεκινάς από κει μετά την περιήγηση με λεωφορείο.
Για το Park Guell υπάρχει περίπτωση να μη βρεις τις ώρες που θες, αν το αφήσεις τελευταία στιγμή, ή απλά να βρεις μεγάλη ουρά (προσοχή το εισιτήριο και εκεί όπως και Sagrada ισχύει για συγκεκριμένη ώρα).
Βέβαια μπορείς να δεις τον καιρό και να βγάλεις εισιτήριο την προηγούμενη μέρα ή μόλις φτάσεις.
 

Jimmy4

Member
Μηνύματα
66
Likes
5
σωστος! ωραια ιδεα! ξεκιναω πχ το πρωι με καφε και σαγραδα και απο εκει μετα χτυπαω λεωφορειακι!
σαγραδα ξεκιναει απ τις 9 το πρωι ανα μιση ωρα ...
απο εδω ποση ωρα ειναι περιπου η σαγραδα? -> Comte d'Urgell, 232, Eixample
το λεωφορειακι απο σαγραδα αφηνει παρκ γκουελ ε?
εδιτ- οποιος παει βαρκελωνη διαστημα 20-25 νοεμβ ας στειλει πμ! απο α8ενς
 
Last edited:

serginio

Member
Μηνύματα
509
Likes
367
Επόμενο Ταξίδι
Νάπολι,Ιταλία
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία
σωστος! ωραια ιδεα! ξεκιναω πχ το πρωι με καφε και σαγραδα και απο εκει μετα χτυπαω λεωφορειακι!
απο εδω ποση ωρα ειναι περιπου η σαγραδα? -> Comte d'Urgell, 232, Eixample
το λεωφορειακι απο σαγραδα αφηνει παρκ γκουελ ε?
Πιο εύκολα δε γίνεται. 3 στάσεις μετρό , Γραμμή L5 από Hospital Clinic κατεβαίνεις Sagrada.Η στάση είναι κυριολεκτικά δίπλα στη Sagrada.
 

Attachments


Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.164
Μηνύματα
882.614
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
Τonia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom