Aegean Airlines Aegean Bonus Visa

paefstra

Member
Μηνύματα
13.016
Likes
40.983
Tα εισιτήρια δεν είναι free, πληρώνεις τους φόρους και (δεν είμαι σίγουρος) νομίζω ότι πληρώνεις και την αποσκευή (αν τη χρειάζεσαι).
Αν κλεισεις flex δεν πληρωνεις αποσκευη, μονο φορους. Το ιδιο και για business. Πληρωνεις ομως παραπανω μιλια.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Όπως τον ακούω τον άνθρωπο θα μαζεύει μίλια μια ζωή για να κλείσει ένα flex εισιτήριο για Ιταλία (και θα σκάσει και την 50άρα από πάνω). Kαλύτερα να πάει με FR ή με τις προσφορές της ΑΖ και να μην μπλέξει όπως σωστά ανέφερε ο @ThanasisU2.
 

pluss

Member
Μηνύματα
63
Likes
89
Εδω φαινεται οτι εκανε φτερα και το δωρακι των 5000 ποντων που εδινε αρχικα συν 2000 με την πρωτη χρηση σε συνεργατες. Που ειναι οι καλες εποχες που χαριζε 10.000 ποντους συν 2000 πρωτη χρηση....
https://www.alpha.gr/el/idiotes/kartes/pistotikes-kartes/alpha-bank-bonus-visa
Η κάρτα που αναφέρεις είναι η απλή Bonus Visa. Η Aegean Bonus Visa, δίνει 5000 μίλια δώρο και 2000 bonus πόντους με την πρώτη αγορά. Αυτό ευτυχώς δεν έχει κοπεί ακόμα! :p

Παρεμπιπτόντως, μιας που συζητήθηκε προηγουμένως, εδώ (σελ. 28) η Alpha Bank αναφέρει τις ετήσιες συνδρομές όλων των καρτών, χωρίς να γίνεται πλέον καμία αναφορά για απαλλαγή της συνδρομής με αγορές 2000€/έτος.
 
Last edited:

paefstra

Member
Μηνύματα
13.016
Likes
40.983
Παρεμπιπτόντως, μιας που συζητήθηκε προηγουμένως, εδώ (σελ. 28) η Alpha Bank αναφέρει τις ετήσιες συνδρομές όλων των καρτών, χωρίς να γίνεται πλέον καμία αναφορά για απαλλαγή της συνδρομής με αγορές 2000€/έτος.
Εχω την εντυπωση οτι δεν αναφεροταν και πριν σε παρομοιο λινκ η απαλλαγη.
Υποθετω οτι αν αλλαξει κατι για τους παλιους συνδρομητες, θα ενημερωθουμε.
 

adiaforos

Member
Μηνύματα
1.056
Likes
1.603
Εχω την εντυπωση οτι δεν αναφεροταν και πριν σε παρομοιο λινκ η απαλλαγη.
Υποθετω οτι αν αλλαξει κατι για τους παλιους συνδρομητες, θα ενημερωθουμε.
Η απαλλαγή αναφερόταν στην ιστοσελίδα στα χαρακτηριστικά της κάρτας αλλά και στους όρους της σύμβασης εδώ. Πλέον δεν αναφέρεται.
Αν αλλάξει κάτι για τους παλαιούς συνδρομητές, σίγουρα θα στείλουν ενημέρωση με τους τροποποιημένους όρους της σύμβασης. Θεωρώ ότι δεν θα αλλάξει κάτι, έξαλλου ισχύουν οι όροι της σύμβασης που είχες υπογράψει, όπου υπήρχε παράρτημα με τη συνδρομή με μνεία για μηδενική συνδρομή μετά το δεύτερο έτος για ετήσιες συναλλαγές άνω των 2.000 € και εφόσον ο λογαριασμός ήταν ενήμερος.
 
Last edited:

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Η απαλλαγή αναφερόταν στην ιστοσελίδα στα χαρακτηριστικά της κάρτας αλλά και στους όρους της σύμβασης εδώ. Πλέον δεν αναφέρεται.
Αν αλλάξει κάτι για τους παλαιούς συνδρομητές, σίγουρα θα στείλουν ενημέρωση με τους τροποποιημένους όρους της σύμβασης. Θεωρώ ότι δεν θα αλλάξει κάτι, έξαλλου ισχύουν οι όροι της σύμβασης που είχες υπογράψει, όπου υπήρχε παράρτημα με τη συνδρομή με μνεία για μηδενική συνδρομή μετά το δεύτερο έτος για ετήσιες συναλλαγές άνω των 2.000 € και εφόσον ο λογαριασμός ήταν ενήμερος.
Σε σημερινή ενημέρωση, σε κατάστημα της Alpha, μου είπαν ότι για τους ήδη κατόχους καρτών της Τράπεζας ισχύουν οι όροι της αντίστοιχης σύμβασης που υπέγραψαν. Τα ποσά των συνδρομών ισχύουν για τις νέες συμβάσεις που θα υπογραφούν μετά την έναρξη ισχύος του τιμολογίου. Οι κάτοχοι Gold καρτών (μετά από εισήγηση καταστήματος) δεν επιβαρύνονται με συνδρομή.
 

oasisAthens

Member
Μηνύματα
303
Likes
204
Καλησπέρα σας φίλοι μου. Έχω μια ερώτηση σας παρακαλώ εαν γνωρίζει κάποιος. Έχω μια Alpha Bonus Visa και έχω συγκεντρώσει κάποιους πόντους . Έχω κάνει αίτηση να αποκτήσω και μια Aegean Bonus Visa. Από την στιγμή που πλέον οι πόντοι είναι κοινοί, θα μπορώ να μετατρέψω τους ήδη αποκτηθέντες πόντους σε μίλια ;
Επίσης, έβαλα να γίνεται αυτόματη μετατροπή πόντων σε μίλια πλέον (όταν και εαν εγκριθεί η καινούργια κάρτα), αυτό σημαίνει ότι και οι πόντοι που θα μαζεύονται από την Alpha Bonus μιας και είναι κοινός ο λογαριασμός θα μετατρέπονται αυτόματα σε μίλια πλέον ;
Σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας.
 

hlhjac

Member
Μηνύματα
418
Likes
556
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αιγυπτος
Καλησπέρα σας φίλοι μου. Έχω μια ερώτηση σας παρακαλώ εαν γνωρίζει κάποιος. Έχω μια Alpha Bonus Visa και έχω συγκεντρώσει κάποιους πόντους . Έχω κάνει αίτηση να αποκτήσω και μια Aegean Bonus Visa. Από την στιγμή που πλέον οι πόντοι είναι κοινοί, θα μπορώ να μετατρέψω τους ήδη αποκτηθέντες πόντους σε μίλια ;
Επίσης, έβαλα να γίνεται αυτόματη μετατροπή πόντων σε μίλια πλέον (όταν και εαν εγκριθεί η καινούργια κάρτα), αυτό σημαίνει ότι και οι πόντοι που θα μαζεύονται από την Alpha Bonus μιας και είναι κοινός ο λογαριασμός θα μετατρέπονται αυτόματα σε μίλια πλέον ;
Σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας.
Καλημέρα
1) ναι
2) νομίζω μόνο για τους πόντους που έχουν αποκτηθεί από την aegean. Για τους υπόλοιπους θα πρέπει να το κάνει τηλεφωνικά
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.783
Likes
18.174
Καλησπέρα σας φίλοι μου. Έχω μια ερώτηση σας παρακαλώ εαν γνωρίζει κάποιος. Έχω μια Alpha Bonus Visa και έχω συγκεντρώσει κάποιους πόντους . Έχω κάνει αίτηση να αποκτήσω και μια Aegean Bonus Visa. Από την στιγμή που πλέον οι πόντοι είναι κοινοί, θα μπορώ να μετατρέψω τους ήδη αποκτηθέντες πόντους σε μίλια ;
Επίσης, έβαλα να γίνεται αυτόματη μετατροπή πόντων σε μίλια πλέον (όταν και εαν εγκριθεί η καινούργια κάρτα), αυτό σημαίνει ότι και οι πόντοι που θα μαζεύονται από την Alpha Bonus μιας και είναι κοινός ο λογαριασμός θα μετατρέπονται αυτόματα σε μίλια πλέον ;
Σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας.
2. Αυτόματα
 

adiaforos

Member
Μηνύματα
1.056
Likes
1.603
Καλησπέρα σας φίλοι μου. Έχω μια ερώτηση σας παρακαλώ εαν γνωρίζει κάποιος. Έχω μια Alpha Bonus Visa και έχω συγκεντρώσει κάποιους πόντους . Έχω κάνει αίτηση να αποκτήσω και μια Aegean Bonus Visa. Από την στιγμή που πλέον οι πόντοι είναι κοινοί, θα μπορώ να μετατρέψω τους ήδη αποκτηθέντες πόντους σε μίλια ;
Επίσης, έβαλα να γίνεται αυτόματη μετατροπή πόντων σε μίλια πλέον (όταν και εαν εγκριθεί η καινούργια κάρτα), αυτό σημαίνει ότι και οι πόντοι που θα μαζεύονται από την Alpha Bonus μιας και είναι κοινός ο λογαριασμός θα μετατρέπονται αυτόματα σε μίλια πλέον ;
Όπως απάντησε και ο GTS οι πόντοι μετατρέπονται αυτόματα σε μίλια, στο τέλος κάθε μήνα. Αυτό σημαίνει ότι κάθε μήνα μηδενίζονται οι bonus πόντοι της πιστωτικής και οι πόντοι προστίθενται ως μίλια στα μίλια της miles and bonus. Όσον αφορά το πρώτο σκέλος, το λες ανάποδα: Τα μίλια της miles & bonus κάρτας που έχεις παραμένουν, δεν τα χάνεις, και σε αυτά προσθέτονται κάθε μήνα τα μίλια της πιστωτικής.
 
Last edited:

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Όπως απάντησε και ο GTS οι πόντοι μετατρέπονται αυτόματα σε μίλια, στο τέλος κάθε μήνα. Αυτό σημαίνει ότι κάθε μήνα μηδενίζονται οι bonus πόντοι της πιστωτικής και οι πόντοι προστίθενται ως μίλια στα μίλια της miles and bonus.
Είστε σίγουροι;

Εγώ νομίζω ότι:

1) οι πόντοι που θα αποκτώνται με την Aegean Bonus Visa (εφόσον εγκριθεί) θα μετατρέπονται σε μίλια στο τέλος του κάθε μήνα εφόσον αυτό έχει ζητηθεί κατά την υποβολή της αίτησης για την απόκτησή της.
2) οι πόντοι που αποκτώνται με την ήδη υπάρχουσα Alpha Bonus Visa μετατρέπονται σε μίλια στο τέλος του κάθε μήνα εφόσον αυτό είχε ζητηθεί κατά την υποβολή της αίτησης για την απόκτησή της. Εάν ΔΕΝ είχε ζητηθεί, ανεξαρτήτως της τύχης της αίτησης για την απόκτηση της Aegean Bonus Visa, οι πόντοι ΔΕΝ μετατρέπονται αυτόματα σε μίλια. Πρέπει να το ζητάς τηλεφωνικά κάθε φορά που θέλεις να γίνει κάτι τέτοιο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.182
Μηνύματα
883.256
Μέλη
38.892
Νεότερο μέλος
Petr23

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom