Περού Με τις "ευλογίες" του Βιρακότσα και της Πατσαμάμα…στο Περού!

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.136
Likes
20.402
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Μ' αυτούς τους ρυθμούς μανδάμ δεν κάνουμε δουλειά. 10 μέρες πέρασαν, που είναι το επόμενο κεφάλαιο;
Ούτε δουλειά κάνουμε, ούτε και χαΐρι.... Συμφωνώ! Η μανδάμ είναι άστα να πάνε... :oops:
Μακάρι να είχα τον ρυθμό σου!!!
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.136
Likes
20.402
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Τι τρυφερή γραφή! Ήθελα να ρωτήσω...πήγες υποθέτω, χωρίς γκρουπ. Πόσο ήταν πάνω-κάτω το μπάτζετ? Έτσι, για μια εικόνα...να ελπίζουμε ή όχι σε κάτι παρόμοιο....;)
Σ' ευχαριστώ πολύ!

Το budget της @buffon85 ανταποκρίνεται καλύτερα στα πραγματικά δεδομένα σε σχέση με το δικό μου! Εγώ ήμουν λίγο....σπάταλη! Εμάς μας βγήκε, περίπου 3000/άτομο. Μέσα σε αυτά όμως είναι τα πάντα, ακόμα και τα προσωπικά ψώνια και τα δώρα. Επίσης επέλεξα να κάνω κάποια τουρ νοικιάζοντας αυτοκίνητο με οδηγό και ξεναγό, κάτι που είναι πιο ακριβό.
Χωρίς σπατάλες το δικό μου ταξίδι, που διήρκεσε 16 καθαρές μέρες και 4 για το ταξίδι, με αεροπορικά απο SKG και δύο εσωτερικές πτήσεις στο Περού, θα μπορούσε να κοστίσει, με ένα πρόχειρο υπολογισμό, περίπου 2400€

είτε με γκρουπ είτε όχι, γύρω στις 2500 χρειάζεται.
Υπάρχει πρακτορείο που να κάνει ταξίδι στο Περού με 2500;....αν ναι, πές μου και το πρόγραμμα που πουλάει όμως με αυτά τα χρήματα.....
 

Katerinaboby

Member
Μηνύματα
88
Likes
77
Επόμενο Ταξίδι
Νορβηγία
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Νότια Αμερική,
Σ' ευχαριστώ πολύ!

Το budget της @buffon85 ανταποκρίνεται καλύτερα στα πραγματικά δεδομένα σε σχέση με το δικό μου! Εγώ ήμουν λίγο....σπάταλη! Εμάς μας βγήκε, περίπου 3000/άτομο. Μέσα σε αυτά όμως είναι τα πάντα, ακόμα και τα προσωπικά ψώνια και τα δώρα. Επίσης επέλεξα να κάνω κάποια τουρ νοικιάζοντας αυτοκίνητο με οδηγό και ξεναγό, κάτι που είναι πιο ακριβό.
Χωρίς σπατάλες το δικό μου ταξίδι, που διήρκεσε 16 καθαρές μέρες και 4 για το ταξίδι, με αεροπορικά απο SKG και δύο εσωτερικές πτήσεις στο Περού, θα μπορούσε να κοστίσει, με ένα πρόχειρο υπολογισμό, περίπου 2400€


Υπάρχει πρακτορείο που να κάνει ταξίδι στο Περού με 2500;....αν ναι, πές μου και το πρόγραμμα που πουλάει όμως με αυτά τα χρήματα.....
/www.manessistravel.gr/el/amazonios-north-peru
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις! Το 2500 εννοώ περίπου. Ο Μάνεσης το έχει στο 2.600....
 

buffon85

Member
Μηνύματα
594
Likes
1.560
Επόμενο Ταξίδι
Κολομβία
Ταξίδι-Όνειρο
Χιλή, Ιαπωνία, Αμερική
Δεν περιλαμβάνονται
  • Φόροι αεροδρομίων και επίναυλος καυσίμων: 800€
  • Τοπικοί φόροι, φιλοδωρήματα, αχθοφορικά: € 90 (πληρώνονται μόνο τοπικά)


και επιπλεον ειναι 14 μερες με πτησεις μεσα. εμενα ηταν 19 φουλ μερες, οκ με αλλο προγραμμα (Χωρις αμαζονιο). βεβαια εμενα η διαμονη ηταν αρκετα budget, παντα δικλινο και με ιδιωτικο μπανιο, αλλα ολα πολυ οικονομικα.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.486
Likes
28.949
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
/www.manessistravel.gr/el/amazonios-north-peru
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις! Το 2500 εννοώ περίπου. Ο Μάνεσης το έχει στο 2.600....
Παρδόν; €3490 το έχει. Σύμφωνα με το site τους, είναι και
- Φόροι αεροδρομίων και επίναυλος καυσίμων: 800€
- Τοπικοί φόροι, φιλοδωρήματα, αχθοφορικά: € 90
Συν ένα σωρό γεύματα που δεν περιλαμβάνονται (7 γεύματα και 3 δείπνα μόνο περιλαμβάνονται) και όλα τα άλλα έξοδα σου εκεί (σουβενίρ, καφέδες, μπύρες κλπ, ότι χρειάζεται ο καθένας). Συν το ότι θα είσαι σε γκρουπ 15+ ατόμων (με τις μηδενικές ευελιξίες που έχει κάτι τέτοιο).
 

Katerinaboby

Member
Μηνύματα
88
Likes
77
Επόμενο Ταξίδι
Νορβηγία
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Νότια Αμερική,
Παρδόν; €3490 το έχει. Σύμφωνα με το site τους, είναι και
- Φόροι αεροδρομίων και επίναυλος καυσίμων: 800€
- Τοπικοί φόροι, φιλοδωρήματα, αχθοφορικά: € 90
Συν ένα σωρό γεύματα που δεν περιλαμβάνονται (7 γεύματα και 3 δείπνα μόνο περιλαμβάνονται) και όλα τα άλλα έξοδα σου εκεί (σουβενίρ, καφέδες, μπύρες κλπ, ότι χρειάζεται ο καθένας). Συν το ότι θα είσαι σε γκρουπ 15+ ατόμων (με τις μηδενικές ευελιξίες που έχει κάτι τέτοιο).
Από το ....αποτέλεσμα,:p, καταλαβαίνεις, ότι ήταν μια πρώτη, επιδερμική αναζήτηση... Γι' αυτό μου έκανε τρομερή εντύπωση, γιατί συνήθως, αν όχι πάντα τα γκρουπ είναι ακριβότερα! Σ΄ευχαριστώ!
 

Katerinaboby

Member
Μηνύματα
88
Likes
77
Επόμενο Ταξίδι
Νορβηγία
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Νότια Αμερική,
Δεν περιλαμβάνονται
  • Φόροι αεροδρομίων και επίναυλος καυσίμων: 800€
  • Τοπικοί φόροι, φιλοδωρήματα, αχθοφορικά: € 90 (πληρώνονται μόνο τοπικά)


και επιπλεον ειναι 14 μερες με πτησεις μεσα. εμενα ηταν 19 φουλ μερες, οκ με αλλο προγραμμα (Χωρις αμαζονιο). βεβαια εμενα η διαμονη ηταν αρκετα budget, παντα δικλινο και με ιδιωτικο μπανιο, αλλα ολα πολυ οικονομικα.
:icon_redface::icon_redface::icon_redface::haha::haha::haha: Ευχαριστώ!!!
 

Italitsa

Member
Μηνύματα
840
Likes
915
Επόμενο Ταξίδι
Γύρος Αυστρίας
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Αγαπημένη μου, έχω πάρει και εγώ τη θέση μου και σε περιμένω... Ανυπομονώ να διαβάσω τη συνέχεια και να ζήσω μέσα από τα μάτια σου ένα ταξίδι που ονειρεύομαι χρόνια και εγώ... Η εισαγωγή σου είναι φοβερή, η γραφή σου γνωστή, οπότε το αποτέλεσμα έχει ήδη κριθεί και θα είναι "γκοοοοοολλλλλ"!
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.136
Likes
20.402
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Αγαπημένη μου, έχω πάρει και εγώ τη θέση μου και σε περιμένω... Ανυπομονώ να διαβάσω τη συνέχεια και να ζήσω μέσα από τα μάτια σου ένα ταξίδι που ονειρεύομαι χρόνια και εγώ... Η εισαγωγή σου είναι φοβερή, η γραφή σου γνωστή, οπότε το αποτέλεσμα έχει ήδη κριθεί και θα είναι "γκοοοοοολλλλλ"!
Ναι.....ήταν γκολ :kissing2:
 

whoknows

Member
Μηνύματα
742
Likes
2.228
Επόμενο Ταξίδι
Στο φεγγαρι
Ταξίδι-Όνειρο
Στο κεντρο της Γης
κανω ενα τσαφ και λειπω μερικους μηνες και βλεπεις τον Taver να εχει γραψει καμια 30αρια κεφαλαια..τον yorgos να εχει τελειωσει την υπεραρωγη...την DimKyr να εγραψε κεφαλαιο μετα απο 3 χρονια.. και εσενα να αρχισες επιτελους αυτο το ταξιδι...
Αναμενω την συνεχεια να ξερεις :)
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.136
Likes
20.402
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
κανω ενα τσαφ και λειπω μερικους μηνες και βλεπεις τον Taver να εχει γραψει καμια 30αρια κεφαλαια..τον yorgos να εχει τελειωσει την υπεραρωγη...την DimKyr να εγραψε κεφαλαιο μετα απο 3 χρονια.. και εσενα να αρχισες επιτελους αυτο το ταξιδι...
Αναμενω την συνεχεια να ξερεις :)
Είμαι Ισπανία.. ..σε λίγες μέρες η συνέχεια !
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.136
Likes
20.402
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Όλοι, λίγο πολύ, γνωρίζουμε που βρίσκεται το Περού και πόσο μεγάλη χώρα είναι! Οπότε, δεν θα μπω στη διαδικασία να αναλύσω δημογραφικά και γεωγραφικά χαρακτηριστικά της χώρας. Πριν ξεκινήσω όμως την αφήγηση του ταξιδιού, θα αρκεστώ να πω δυο πράγματα, που αφορούν κυρίως πρακτικά θέματα για ένα ταξιδιώτη, όπως είναι το κλίμα της χώρας και κάποια ιστορικού περιεχομένου στοιχεία, τα οποία θεωρώ σημαντικά ως προς την κατανόηση πολλών αξιοθέατων που μπορεί να επισκεφτεί ένας ταξιδιώτης κατά την παραμονή του στο Περού.


Το κλίμα του Περού
Αντίθετα με άλλες χώρες της περιοχής του ισημερινού, το Περού δεν έχει αποκλειστικά ένα μόνο κλιματικό τύπο, δηλαδή τον τροπικό, αλλά το κλίμα του επηρεάζεται τόσο από τις Άνδεις όσο και από το ψυχρό ρεύμα Χούμπολτ. Έτσι, το κλίμα της χώρας παρουσιάζει μεγάλη ποικιλομορφία μικροκλιμάτων, περιλαμβάνοντας 28 από τους 32 κλιματικούς τύπους που συναντώνται παγκόσμια (με βάση την κλιματική ταξινόμηση του Köppen).
1.png


Πιο απλά, το κλίμα του Περού χαρακτηρίζεται από δύο βασικές "εποχές", την υγρή με τις υψηλές βροχοπτώσεις (τέλος Οκτώβρη – αρχές Απρίλη) και την ξηρή ( τέλος Απρίλη – αρχές Οκτώβρη). Το καλοκαίρι εντοπίζεται μεταξύ Ιανουαρίου και Μαρτίου, ενώ ο χειμώνας μεταξύ Ιουλίου και Σεπτεμβρίου.

1. Οι ακτές του Ειρηνικού
Το κλίμα κατά μήκος της ακτογραμμής του Περού ποικίλλει από ημίξηρο στο βορρά και κοντά στον ισημερινό, ως ψυχρό και ξηρό στο νότο. Το κλίμα των ακτών καθορίζεται κυρίως από την επίδραση του ψυχρού ρεύματος Χούμπολτ, που κινείται παράλληλα με την ακτογραμμή και δεν επιτρέπει τη βροχόπτωση από τον ωκεανό. Αν το ρεύμα ήταν θερμό, η παρουσία των Άνδεων θα προκαλούσε ορογραφικές βροχοπτώσεις (βροχές αυτού του τύπου, παρατηρούνται κυρίως στις βουνοπλαγιές που έχουν προσανατολισμό προς τις ακτές), όπως καταγράφονται στα βόρεια και νότια τμήματα των παράκτιων οροσειρών.
2.jpg

Ορογραφική βροχόπτωση

- Οι βόρειες ακτές του Περού, με γεωγραφικά πλάτη από 3ο έως 6ο, τα καλοκαίρια χαρακτηρίζονται από θερμές, υγρές και ηλιόλουστες ημέρες, με περιστασιακές μπόρες το απόγευμα ή το βράδυ. Βορειότερα το τοπίο είναι λιγότερο ξηρό, καθώς το ρεύμα Χούμπολτ θερμαίνεται όσο πλησιάζει τον ισημερινό. Η περιοχή του Τούμπες στα σύνορα με το κράτος του Ισημερινού είναι η μόνη που παρουσιάζει κανονική εποχική διακύμανση των βροχοπτώσεων. Το συνολικό ύψος βροχής το καλοκαίρι σπάνια ξεπερνάει τα 200 χιλιοστά, με εξαίρεση τα ακραία καιρικά φαινόμενα του Ελ Νίνιο, που μπορεί να προκαλέσουν έντονες πλημμύρες με ύψη βροχής μέχρι και 4000 χιλιοστά. Οι θερμοκρασίες κυμαίνονται μεταξύ 20–23 °C τη νύχτα και 28–38 °C την ημέρα. Οι περιοχές Τούμπες και Πιούρα είναι και οι πιο θερμές της χώρας. Ο χειμώνας χαρακτηρίζεται από θερμές αλλά άνετες συνθήκες και παντελή απουσία βροχής.
3.JPG


- Οι κεντρικές και νότιες παράκτιες περιοχές, με γεωγραφικά πλάτη νότια των 6°, έχουν θερμοκρασιακές διακυμάνσεις από 8 ως 35 °C, ενώ η βροχόπτωση είναι περιστασιακή με ετήσια ύψη μέχρι 150 χιλιοστά ως και καθόλου. Το καλοκαίρι χαρακτηρίζεται από θερμές, υγρές και ηλιόλουστες ημέρες, με ελάχιστες θερμοκρασίες από 18 ως 22 °C και μέγιστες από 24 ως 30 °C. Υψηλότερες θερμοκρασίες παρατηρούνται σπανιότερα, με εξαίρεση την έρημο Ίκα, όπου τα καλοκαιρινά μέγιστα μπορούν να φτάσουν μέχρι και 35 °C. Ελάχιστη ή μηδενική βροχόπτωση παρατηρείται το χειμώνα. Οι περισσότερες βροχές είναι υπολείμματα των ορογραφικών βροχοπτώσεων και καταγράφονται τις νυχτερινές ώρες. Το ύψος της καλοκαιρινής βροχόπτωσης είναι γενικά μικρότερο από 10 χιλιοστά.
4.JPG

Ο χειμώνας χαρακτηρίζεται από νεφοσκεπείς, ψυχρές και υγρές ημέρες, με χαμηλές θερμοκρασίες. Η ακτή και η κοντινή ενδοχώρα καλύπτονται συνήθως από ένα μόνιμο στρώμα ομίχλης, το οποίο περιγράφεται με την ονομασία γκαρούα. Σε αυτές τις ωκεάνιες περιοχές, η εποχή των βροχών είναι μεταξύ Μαΐου και Οκτωβρίου. Ο υετός κυρίως εμφανίζεται ως νυχτερινό και πρωινό ψιλόβροχο με εποχικά ύψη μεταξύ 10 και 150 χιλιοστών. Αρκετές εβδομάδες πλήρους νεφοκάλυψης και μέγιστων χαμηλότερων από 19 °C είναι συχνό φαινόμενο μεταξύ Ιουλίου και Σεπτεμβρίου.
5.JPG


2. Η οροσειρά των Άνδεων
Το κλίμα των Περουβιανών Άνδεων παρουσιάζει τη μεγαλύτερη ποικιλομορφία σε όλη τη χώρα. Η θερμοκρασία μειώνεται με το ύψος, ενώ κυμαίνεται από εύκρατη (με μέση ετήσια τιμή 18 °C σε χαμηλές κοιλάδες) ως και πολική (με μέση ετήσια κάτω από 0 °C στις κορυφές). Η μέγιστη θερμοκρασία παραμένει συνήθως σταθερή όλο το έτος, ενώ η χαμηλή κυμαίνεται λόγω της παρουσίας νεφών κατά την περίοδο των βροχών, που συγκρατούν τη θερμότητα της ημέρας στο έδαφος. Με την απουσία νεφών, οι νύχτες είναι ιδιαίτερα ψυχρές.
Το ύψος της βροχόπτωσης κυμαίνεται τόσο ποσοτικά όσο και εποχικά. Η περίοδος των βροχών ξεκινάει τον Οκτώβριο και κορυφώνεται τον Ιανουάριο και τον Μάρτιο, ενώ μεταξύ Μαΐου και Αυγούστου παρατηρείται μία έντονα ξηρή περίοδος με χαμηλές θερμοκρασίες. Ο υετός είναι επίσης έντονος στις οροσειρές και σε ορογενείς κοιλάδες, με τη μορφή θερμικών απογευματινών καταιγίδων. Οι λίμνες επίσης επηρεάζουν την κατανομή της βροχής. Για παράδειγμα, η λίμνη Τιτικάκα προκαλεί νυχτερινά ανοδικά ρεύματα, τα οποία δημιουργούν έντονες βροχές πάνω από τη λίμνη, σχεδόν διπλάσιου ύψους απ' ό,τι στις παραλίμνιες περιοχές. Περιστασιακές καταιγίδες συνοδεύονται από συχνούς κεραυνούς, δυνατούς ανέμους και καταστροφικές χαλαζοπτώσεις, ειδικότερα κατά την εποχή των βροχών και σε μεγάλα υψόμετρα. Οι χιονοπτώσεις είναι συχνές σε ύψη πάνω από 5000 μ. αυτή την εποχή, και περιστασιακές σε ύψη μεγαλύτερα από 3800 μ. μεταξύ Μαΐου και Αυγούστου.
6.JPG


3. Τα βαθύπεδα του Αμαζονίου
Τα ανατολικά βαθύπεδα χαρακτηρίζονται από ισημερινό τροπικό κλίμα, το οποίο και τρέφει το χαρακτηριστικό τροπικό δάσος βροχής του Αμαζονίου. Το κλίμα αυτής της περιοχής είναι θερμό και υγρό σε όλη τη διάρκεια του χρόνου. Οι θερμοκρασίες κυμαίνονται μεταξύ 18–36 °C, ενώ το ύψος της βροχής μεταξύ 1000 και 4000 χιλιοστών ανά έτος.
7.jpg


Με λίγα λόγια για να ταξιδέψουμε στο Περού, ανάλογα με το ποια σημεία θα επισκεφτούμε και ποια χρονική περίοδο θα πάμε, πρέπει να προσέξουμε και τι ρούχα θα πάρουμε μαζί μας! Για να μην κουβαλάμε όλη μας τη προίκα σε τεράστιες βαλίτσες, καλό είναι να πάρουμε ρούχα πολυμορφικά, εύκολα στο καθάρισμα, αν χρειαστεί, που να μπορούν να φορεθούν πολλά μαζί με δυνατότητα αφαίρεσης τους κατά την διάρκεια της μέρας. Απαραίτητο αξεσουάρ ένα καλό αδιάβροχο που δεν θα πιάνει πολύ χώρο στην αποσκευή μας! Τα υποδήματα μας πρέπει να καλύπτουν όλη την επιφάνεια των ποδιών μας, είτε είμαστε στην έρημο των ακτών, είτε κάνουμε τρέκινγκ στα υψίπεδα των Άνδεων, είτε πάμε στον δάσος του Αμαζονίου. Όχι πέδιλα και σαγιονάρες λοιπόν…η χώρα δεν προσφέρεται για καλοκαιρινές διακοπές, όπως τις γνωρίζουμε εδώ στην Ελλάδα. Για όσους όμως αγαπούν το σέρφινγκ, το Περού είναι ιδανικός προορισμός!
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.181
Μηνύματα
883.114
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom