7 πράγματα που δεν μπορούν να λείπουν από την ταξιδιωτική τσάντα

interted

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
8.197
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ράφτινγκ στον Ουρουμπάμπα
Ωραία η συζήτηση που άνοιξε το άρθρο, καθώς και η προοπτική που εξηγεί ο taver με την οποία συμφωνώ. Με την έννοια του 'πράγματα που έχω μετανιώσει που δεν πήρα μαζί μου και ταλαιπωρήθηκα' (που θα μπορούσε να είναι και ο τίτλος του άρθρου), θα αναφέρω περιπτώσεις που τελειώνει η μπαταρία του κινητού και ψάχνεις μπακάλικο με πρίζα για να φορτίσεις (αν δεν έχεις power bank), ενώ μια απλή εκτύπωση ενός χάρτη ή ένα σημειωματάριο να κρατάς διευθύνσεις και τηλεφωνα σε γλιτώνει από αρκετό άγχος. Μην υποτιμάμε και τελείως την απλότητα του προψηφιακού τρόπου ζωής.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.315
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Πάρα πολύ καλή η φωτογραφία του άρθρου.
 

athinoulinio

Member
Μηνύματα
31
Likes
33
Επόμενο Ταξίδι
Αυστραλία
όλα πολύ χρήσιμα μα πιο πολύ απ όλα βρίσκω σημαντικό το σημειωματάριο: διευθύνσεις, τηλέφωνα, το πλάνο του ταξιδιού μου επιγραμματικά, λίγο travel journaling, πάρα πολύ χρήσιμο..
μα μια σημείωση από μένα και διορθώστε με αν έχω λάθος:
έχω κατά νου να βγάλω φωτοτυπία διαβατήριο, ταυτότητα και να το φυλάξω στη βαλίτσα αλλά αν χαθεί η βαλίτσα και πέσουν σε αγνώστων χέρια? θα είναι σαν να μου έχουν κλέψει τα αυθεντικά.. άρα αμφιταλαντεύομαι λίγο....
 
Μηνύματα
301
Likes
1.820
Επόμενο Ταξίδι
Η.Π.Α.
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ωκεανία
έχω κατά νου να βγάλω φωτοτυπία διαβατήριο, ταυτότητα και να το φυλάξω στη βαλίτσα αλλά αν χαθεί η βαλίτσα και πέσουν σε αγνώστων χέρια? θα είναι σαν να μου έχουν κλέψει τα αυθεντικά.. άρα αμφιταλαντεύομαι λίγο....
Η αλήθεια είναι ότι ενέχει κάποιους κινδύνους αλλά μικρότερους από το να σου κλέψουν το αυθεντικό διαβατήριο το οποίο αν στο "τσιμπίσουν" όταν βρίσκεσαι σε ταξίδι μπαίνεις σε αρκετούς μπελάδες για την επανέκδοση του και για να καταφέρεις να γυρίσεις σπίτι σου - πρεσβείες, πιστοποιήσεις, προσωρινά ταξιδιωτικά έγγραφα κτλ κτλ. Αλλά ακόμα και έτσι, όλα λύνονται! Προσωπικά δεν θα το έβαζα στην βαλίτσα μου αλλά στην χειραποσκευή σε ξεχωριστό μέρος από το διαβατήριο την ώρα που ταξιδεύω. Περισσότερες πληροοφορίες βρήκα σε αυτή την σελίδα για όποιον ενδιαφέρεται:
https://travel.stackexchange.com/questions/13464/what-harm-can-be-done-with-a-copy-of-ones-passport
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.938
Likes
40.786
Στην εποχη μας ποιος λογος να κουβαλαμε φωτοτυπιες απο εγγραφα οταν μπορουμε να εχουμε φωτογραφιες τους στο μειλ μας οπου κι αν βρισκομαστε;
 

athinoulinio

Member
Μηνύματα
31
Likes
33
Επόμενο Ταξίδι
Αυστραλία
Η αλήθεια είναι ότι ενέχει κάποιους κινδύνους αλλά μικρότερους από το να σου κλέψουν το αυθεντικό διαβατήριο το οποίο αν στο "τσιμπίσουν" όταν βρίσκεσαι σε ταξίδι μπαίνεις σε αρκετούς μπελάδες για την επανέκδοση του και για να καταφέρεις να γυρίσεις σπίτι σου - πρεσβείες, πιστοποιήσεις, προσωρινά ταξιδιωτικά έγγραφα κτλ κτλ. Αλλά ακόμα και έτσι, όλα λύνονται! Προσωπικά δεν θα το έβαζα στην βαλίτσα μου αλλά στην χειραποσκευή σε ξεχωριστό μέρος από το διαβατήριο την ώρα που ταξιδεύω. Περισσότερες πληροοφορίες βρήκα σε αυτή την σελίδα για όποιον ενδιαφέρεται:
https://travel.stackexchange.com/questions/13464/what-harm-can-be-done-with-a-copy-of-ones-passport

αχα χρήσιμο και ψαγμένο.... ευχαριστούμε ;)

Στην εποχη μας ποιος λογος να κουβαλαμε φωτοτυπιες απο εγγραφα οταν μπορουμε να εχουμε φωτογραφιες τους στο μειλ μας οπου κι αν βρισκομαστε;
προσωπικά επειδή δεν έχω και το πιο αξιόπιστο κινητό, είναι παλιό εννοώ.. και είμαι λίγο καχύποπτη όσον αφορά την εύρυθμη λειτουργία του, έχω πάντα εκτυπωμένο το εισιτήριο στο αεροδρόμιο και το voucher του ξενοδοχείου (αν και είναι περιττό κατά 99%) ωστόσο το κάνω για να χω το κεφάλι μου ήσυχο.. ξέρω δεν είναι και πολύ φιλικό προς το περιβάλλον, αλλά δεν εμπιστεύομαι το δικό μου κινητό..
 
Last edited by a moderator:

paefstra

Member
Μηνύματα
12.938
Likes
40.786
προσωπικά επειδή δεν έχω και το πιο αξιόπιστο κινητό, είναι παλιό εννοώ.. και είμαι λίγο καχύποπτη όσον αφορά την εύρυθμη λειτουργία του, έχω πάντα εκτυπωμένο το εισιτήριο στο αεροδρόμιο και το voucher του ξενοδοχείου (αν και είναι περιττό κατά 99%) ωστόσο το κάνω για να χω το κεφάλι μου ήσυχο.. ξέρω δεν είναι και πολύ φιλικό προς το περιβάλλον, αλλά δεν εμπιστεύομαι το δικό μου κινητό..
Εννοουσα τα σημαντικα εγγραφα, οπως διαβατηριο, ταυτοτητα, πιστωτικη που μπορει να χρειαστει ακυρωση αν κλαπει. Ειναι χρησιμος ενας φακελος με φωτογραφιες που θα ανοιξει αν καποτε χρειαστει απο οποιοδηποτε υπολογιστη.
 

athinoulinio

Member
Μηνύματα
31
Likes
33
Επόμενο Ταξίδι
Αυστραλία
Εννοουσα τα σημαντικα εγγραφα, οπως διαβατηριο, ταυτοτητα, πιστωτικη που μπορει να χρειαστει ακυρωση αν κλαπει. Ειναι χρησιμος ενας φακελος με φωτογραφιες που θα ανοιξει αν καποτε χρειαστει απο οποιοδηποτε υπολογιστη.
για την πιστωτική δεν θα το έκανα ποτέ, χωρίς δευτερη σκέψη.. είμαι κατηγορηματική σε αυτό..
όσο για τα λοιπά χρήσιμα έγγραφα, ένα φάκελος σε cloud μου φαίνεται αρκετά τρωτός, έκτος αν ασχοληθείς με την κρυπτογράφησή του όπως στο λινκ που παραθέτει παραπάνω ο/η Στορυτελερ.. τότε ίσως ναι... ;)
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.938
Likes
40.786
Μα δεν λεω για cloud. Φακελο στα μειλ ανοιγω. 20 χρονια εχω αυτο το μειλ και δεν εχει παραβιαστει ποτε.
Εδω δινεται η καρτα και η εξουσιοδοτηση στον καθε ιδιωτη να τη χρεωσει για ενοικιαση διαμερισματος (εγω δεν το κανω) και θα φοβηθω μην παραβιαστει ενα μειλ απαραβιαστο 20 χρονια?
 

athinoulinio

Member
Μηνύματα
31
Likes
33
Επόμενο Ταξίδι
Αυστραλία
Μα δεν λεω για cloud. Φακελο στα μειλ ανοιγω. 20 χρονια εχω αυτο το μειλ και δεν εχει παραβιαστει ποτε.
Εδω δινεται η καρτα και η εξουσιοδοτηση στον καθε ιδιωτη να τη χρεωσει για ενοικιαση διαμερισματος (εγω δεν το κανω) και θα φοβηθω μην παραβιαστει ενα μειλ απαραβιαστο 20 χρονια?
αμα το θεωρείς κομπλε, ok κάνε το... ο καθένας ότι κρίνει ασφαλέστερο...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.786
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom