Ιορδανία Ταξίδι στην Ιορδανία προς/από Άκαμπα

Paris1972

Member
Μηνύματα
39
Likes
34
σκεφτομουν να μεινω στην ακαμπα 7 μερες και τρεις στην νεκρα θαλασσα και τα υπολοιπα να τα δω με mini trip...? τι λες?
7 ημερες στην Αγκμπα θα βαρεθεις την ζωη σου.κυριως τον χειμωνα. Αν δεν εισαι δυτης δεν εχει κανενα νοημα να μεινεις Αγκμπα. Και 3 στην Νεκρα ειναι πολλες. Πρεπει να μεινεις Αμμαν.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.513
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
7 ημερες στην Αγκμπα θα βαρεθεις την ζωη σου.κυριως τον χειμωνα. Αν δεν εισαι δυτης δεν εχει κανενα νοημα να μεινεις Αγκμπα. Και 3 στην Νεκρα ειναι πολλες. Πρεπει να μεινεις Αμμαν.
Συμφωνώ και επαυξάνω, εντελώς βαρετό μέρος. Καλύτερα χρησιμοποιήστε τις μέρες σας για να πάτε βόρεια. Ή μπείτε ΙΣραήλ ακι Παλαιστίνη, έχει πολύ ενδιαφέρον.
 

zkiamos

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Καλησπέρα σας,
Θα επισκεφθω κι εγώ την Ιορδανία από τις 14 έως και τις 18 Ιανουαρίου. Προσγειώνομαι Άκαμπα και την επόμενη μέρα θα επισκεφθώ Πέτρα με ενοικιαζόμενο αυτοκίνητο. Θα διανυκτερεύσω Πέτρα και την επόμενη σκέφτομαι να δω τη Νεκρά θάλασσα με διανυκτέρευση πάλι στην Πέτρα για να δω το Petra by night. Μετά επιστροφή Άκαμπα. Έχω κάποιες ερωτήσεις για όποιον ξέρει να απαντήσει:
1. Η Πέτρα τον Ιανουάριο έχει κίνηση ώστε να προμηθευθώ το Jordan pass ώστε να αποφύγω ουρές;
2. Στη Νεκρά θάλασσα θέλω να μπω μέσα οπότε θα με ενδιέφερε να μπορέσω να κάνω κάποιο ντουζ μετά για να ξεπλυθώ. Υπάρχουν κάποια ξενοδοχεία που δέχονται κάποια ημιδιαμονή ή που να προσφέρουν ημερήσιες υπηρεσίες ώστε να μπορώ να αλλάξω ρούχα κλπ;
3. Τη μέρα της επίσκεψης στη Νεκρά θάλασσα σκεφτόμουν αμέσως μετά να δω το Αμμάν πριν την επιστροφή μου στην Πέτρα. Αξίζει να πάω εκεί ή στη Μάνταμπα; Κάποιος φίλος έγραψε ότι αξίζει και έχει μουσείο κέρινων ομοιωμάτων.

Συγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις,
Ζώης
 

titini

New Member
Μηνύματα
1
Likes
2
Γεια σαααας. Μολις εγινα μέλος και ειμαι πολυ χαρουμενη!
Θα παμε Ιορδανια το Νοεμβριο και θα ηθελα να μάθω για τη βιζα!
Φτάνουμε και φεύγουμε απο Ακαμπα? Χρειαζεται τελικά ή όχι?
 

lefos1986

Member
Μηνύματα
60
Likes
58
Επόμενο Ταξίδι
Singapore-Indonesia
Γεια σαααας. Μολις εγινα μέλος και ειμαι πολυ χαρουμενη!
Θα παμε Ιορδανια το Νοεμβριο και θα ηθελα να μάθω για τη βιζα!
Φτάνουμε και φεύγουμε απο Ακαμπα? Χρειαζεται τελικά ή όχι?
Ναι.γιατι ρωτας αν χρειάζεται?εναλλακτικα παντως μπορεις να παρεις την jordan pass αν μεινςις πανω απο 3βραδια.
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Γεια σαααας. Μολις εγινα μέλος και ειμαι πολυ χαρουμενη!
Θα παμε Ιορδανια το Νοεμβριο και θα ηθελα να μάθω για τη βιζα!
Φτάνουμε και φεύγουμε απο Ακαμπα? Χρειαζεται τελικά ή όχι?

Όχι, όταν μπαίνεις και φεύγεις από Ακαμπα δεν χρειάζεται βιζα
 

Paris1972

Member
Μηνύματα
39
Likes
34
Καλησπέρα σας,
Θα επισκεφθω κι εγώ την Ιορδανία από τις 14 έως και τις 18 Ιανουαρίου. Προσγειώνομαι Άκαμπα και την επόμενη μέρα θα επισκεφθώ Πέτρα με ενοικιαζόμενο αυτοκίνητο. Θα διανυκτερεύσω Πέτρα και την επόμενη σκέφτομαι να δω τη Νεκρά θάλασσα με διανυκτέρευση πάλι στην Πέτρα για να δω το Petra by night. Μετά επιστροφή Άκαμπα. Έχω κάποιες ερωτήσεις για όποιον ξέρει να απαντήσει:
1. Η Πέτρα τον Ιανουάριο έχει κίνηση ώστε να προμηθευθώ το Jordan pass ώστε να αποφύγω ουρές;
2. Στη Νεκρά θάλασσα θέλω να μπω μέσα οπότε θα με ενδιέφερε να μπορέσω να κάνω κάποιο ντουζ μετά για να ξεπλυθώ. Υπάρχουν κάποια ξενοδοχεία που δέχονται κάποια ημιδιαμονή ή που να προσφέρουν ημερήσιες υπηρεσίες ώστε να μπορώ να αλλάξω ρούχα κλπ;
3. Τη μέρα της επίσκεψης στη Νεκρά θάλασσα σκεφτόμουν αμέσως μετά να δω το Αμμάν πριν την επιστροφή μου στην Πέτρα. Αξίζει να πάω εκεί ή στη Μάνταμπα; Κάποιος φίλος έγραψε ότι αξίζει και έχει μουσείο κέρινων ομοιωμάτων.

Συγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις,
Ζώης
1. Στην Πετρα ειτε βγαλεις Jordan pass ειτε οχι η ιδια ουρα ειναι. Το jordan pass πρεπει να το πας πρωτα να στο σφραγισουν εκει που πουλαν εισητηρια. Αλλα τον Ιανουαριο δεν εχει που κινηση γενικα
2. Ναι υπαρχουν . Ολα δεχονται αλλα με τσιμπημενες τιμες. Παντως για Ιανουαριο πιθανον να δυσκολευτεις να μπεις στην Νεκρα. Συνηθως εχει λιγο κρυο αν και στην Νεκρα ειναι 10 βαθμοι παραπανω απο Αμμαν
3.Αξιζουν και τα 2. Εγω προτιμω να μεινεις στον ξενωνα της Ελληνικης εκκλησιας στην Μανταμπα. Καθαρα και οικονομικα χωρις βεβαια πολυτελειες. Το μουσειο κερινων ομοιωματων δειχνει την ιστορια των 2 θρησκειων Χριστιανισμου και Μουσουλμανισμου.
 
Last edited:

Lina m

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Καλημέρα σε όλους,
ψάχνουμε για κάποια εταιρεία η οποία θα μας δώσει ένα πακέτο για μεταφορές από Άκαμπα σε Πέτρα και τούμπαλιν.
Μήπως έχει βρει κανένας κάτι; Ψάχνω στα sites αλλά δεν βγάζω άκρη....
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.366
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom