Wizz Air WizzAir -- Πληροφορίες - Ερωτήσεις

orck

Member
Μηνύματα
662
Likes
1.011
Τετοια λεγε μου και εχω κλεισει πτηση με αυτους τον Νοεμβριο, βεβαια δεν ειναι τιποτα περιεργο προορισμος, αθηνα-λονδινο.
 

orck

Member
Μηνύματα
662
Likes
1.011
Και οπως ίσως μερικοί περίμεναν ο "ανταγωνισμος" είναι όπως πάντα έντονος έχουμε άλλη μια συμπλευση από μεριάς wizzair.
Αυτό μου ήρθε σήμερα.
Ας χαιρετήσουμε λοιπόν την μεγάλη αναβάθμιση των υπηρεσιών οπως λενε θα αυξησει τις επιλογες και την ευελιξια (για εμας το κανουν, για το καλο μας) και από την μεριά της wizzair μετά την Ryanair.
ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΑ ΙΔΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ

Τουλάχιστον καλύπτουν όσους έχουν ήδη κλείσει εισιτήρια με "δωρεαν"αναβαθμίση και δεν κάνει τα γελοία που έκανε η Ryanair.

Και μην ξεχνάμε όποιος δεν συμφωνεί με αυτές τις αυξήσεις ας πάει σε άλλη εταιρία, ας μην πετάξει. Αυτό είναι το σωστό. (ειρωνικα το λέω, χρησιμοποιώ τα λογια των φωνων της λογικής στο φόρουμ αυτό)


ΥΓ Έχω ειλικρινή σπορεία ποτέ θα δουν και οι τελευταίοι που εθελοτυφλουν το οργανωμένο καρτέλ που ανεβάζει τιμές με τον ίδιο τρόπο τις ίδιες ημερομηνίες.
 

Attachments

Last edited:

paefstra

Member
Μηνύματα
13.005
Likes
40.907
Εχει περασει μια εβδομαδα απο τοτε που ειδα τυχαια οτι ακυρωθηκαν οι πτησεις προς Ιασιο τον χειμωνα και δεν μου ηρθε ποτε σχετικο μειλ, το οποιο και θα επετρεπε να ζητησω refund στην καρτα αντι για credit.
Επικοινωνησα με τηλεφωνο σε ευρωπαικο γραφειο για να μη χρεωθω τα κερατα μου και ζητησα refund στην πστωτικη μου. Ετσι ακυρωσαν (?) και θα επιστρεψουν το ποσο.
Το περιεργο ειναι πως τωρα στις κρατησεις μου φαινεται οτι εχω αποδεχτει την αλλαγη προορισμου σε Λονδινο Ιασιο και πισω, ενω φυσικα ακομη δεν εχω ουτε μειλ ουτε επιστροφη χρηματων. Αντε να δουμε τι διαδικασια ειναι αυτη. Μαλιστα επειδη η πτηση απο Λονδινο θεωρειται ενεργη, μου εστειλαν προχθες ενημερωση για τα ορια αποσκευων και μου κανουν δωρο 10 κιλα χειραποσκευης.

Το καλοκαιρι που ζητησα ακυρωση ενος δρομολογιου γιατι διπλοχρεωθηκα εξαιτιας δικου τους λαθους, φαινοταν ενεργη η κρατηση ως τη μερα της πτησης, παροτι ειχε ακυρωθει και μου επεστρεψαν το ποσο. Αφου ανησυχουσα μη μου ζητησουν και πεναλτι για no show...
Ενταξει, απιστευτοι.
 
Last edited:

Masbass

Member
Μηνύματα
113
Likes
184
Επόμενο Ταξίδι
Βενετία
Ταξίδι-Όνειρο
Μαδαγασκάρη
απλά μακρυά απο wizz air, ούτε σεντ ξανά.

Σχετικά με τις αποσκευές εγώ ξέρω οτι έχουμε καλομάθει με πτήσεις των 60 και 80 ευρώ αντί για 200 που ήταν το minimum κάποτε και μας κακοφαίνεται όταν από κάπου πάνε να τα βγάλουν οι low cost εταιρείες. Θες χαμηλό εισιτήριο; Θα πρέπει να συμβιβαστείς και ναι, αν δεν σου αρέσει να πας σε άλλη εταιρεία ή και να πας με τρένο, πλοίο, αυτοκίνητο κλπ. Δεν είναι απαραίτητα καρτελ, απλά όταν κάποιος κάνει το πρώτο βήμα και φάει όλο το αρνητικό PR τότε οι επόμενοι σου λένε οτι δεν είμαστε οι μόνοι, ορίστε κοτζαμ Ryanair το κάνει και ακολουθούν την ίδια οδό. Όσο αρκετοί συνεχίζουν ακόμα να πετάνε έτσι θα συνεχίζουν οι εταιρείες να κανουν τετοια κολπα. Επίσης όλοι έχουμε δει πως σκάνε μύτη όλοι στο αεροδρόμιο με κάτι ζώα σακ βουαγιάζ + τσαντα laptop + polo πλατης και μπλοκάρουν τα ντουλάπια επάνω. Κάποτε όλο αυτό θα σταματούσε.

Θες να τους υποχρεώσεις να σου έχουν βαλίτσα σε κάθε ταξίδι; Θα σου ανεβάσουν και την τιμη σαν να επέλεγες υποχρεωτικα βαλίτσα στο παρον σχήμα οπότε μία η αλλη. Πολύ πολύ απλά αν θεωρείς οτι η τιμή αυτή είναι ακριβή για τις υπηρεσίες που προσφέρουν πας αλλού, ακριβώς όπως δεν θα πάρεις τώρα την A Class των Emirates και ψάχνεις για κάτι οικονομικό.
 
Last edited:

orck

Member
Μηνύματα
662
Likes
1.011
Εχεις γραψει καπου τι σου εχουν κανει στην wizz air και το λες αυτο;

Στο θεμα των αποσκευων θα συμφωνουσα μαζι σου εαν οι τιμες πεφταν κατα το αντιστοιχο ποσο που ζητανε τωρα, δηλαδη να διναν πλεον την επιλογη να ταξιδευεις φτηνοτερα χωρις αποσκευες η με την κανονικη τιμη με αποσκευες, δεν εγινε ομως ετσι. Η λεξη καλομαθαμε δινει το συνθημα στις εταιριες να αυξησουν τις τιμες, και καλα κανουν αφου αισθανομαστε ευγνωμονες με τις φτηνες τιμες.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.005
Likes
40.907
Δεν εχει τελος το θαψιμο που θα κανω στη wizz, αλλα να μαστε παλι με credit στην εταιρεια καθως μετα απο ακυρωση δεν μπορουσαν να μου επιστρεψουν το ποσο στην καρτα επειδη προερχοταν απο διαμονες στη booking.
Ειπα να το φαω σε πτηση απο Λονδινο αλλα οποια εκπληξις: ενω τα παιδικα εισιτηρια επιδοτουνται με 15 ευρω για αναχωρησεις απο το Λονδινο, στη wizz δεν μου εδιναν την επιδότηση (η Easyjet και η Ryanair τη δινουν)!
 

duty_free

Member
Μηνύματα
903
Likes
3.220
Δεν εχει τελος το θαψιμο που θα κανω στη wizz, αλλα να μαστε παλι με credit στην εταιρεια καθως μετα απο ακυρωση δεν μπορουσαν να μου επιστρεψουν το ποσο στην καρτα επειδη προερχοταν απο διαμονες στη booking.
Ειπα να το φαω σε πτηση απο Λονδινο αλλα οποια εκπληξις: ενω τα παιδικα εισιτηρια επιδοτουνται με 15 ευρω για αναχωρησεις απο το Λονδινο, στη wizz δεν μου εδιναν την επιδότηση (η Easyjet και η Ryanair τη δινουν)!
Έλα έλα! Μήν λες συνεχά (επίρρημα δημοτικιάς) κράξιμα (ουσιαστικό πληθυντικού, όχι επίρρημα) για την γουΐζ* αίρ, διότι θά μάς πάρουν χαμπέρ και ίσως ντήνε κόψουνε ντηνε σύνδεση Κισινάου Αθήναι για το 2019 Κ.Χ. (κλεινουμε μάτι και σε αθεοταλιμπαν)


* για με τόνο και διαλυτικά μαζι, γιώτα, πατούμε shift + ς καί μετά τό γιώτα
 

arhs___s

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Βοήθεια! Έκλεισα χθες εισιτήρια με wizzair για Βουδαπέστη με 2 διαφορετικές κρατήσεις με διάφορα περιπου 4 5 ωρων μεταξυ τους. Το θεμα ειναι οτι ενω στην πρώτη κρατηση έχει ερθει το confirmation mail στο gmail μου,στην 2η δεν εχει ερθει κατι ακομα, παρ' ότι μαλιστα μόλις μπηκα στο σάιτ μου δωθηκε το confirmation code της κράτησης, χωρις να εχει ερθει κατι πισω..Και δειχνει κιολας και οτι η συναλλαγή εγινε αποδεκτή μεσω καρτας κλπ κλπ απλά δεν εχει ερθει ακομα το confirmation mail ..εχει ξανατυχει σε καποιον κατι παρόμοιο;;
 

adiaforos

Member
Μηνύματα
1.054
Likes
1.600
Βοήθεια! Έκλεισα χθες εισιτήρια με wizzair για Βουδαπέστη με 2 διαφορετικές κρατήσεις με διάφορα περιπου 4 5 ωρων μεταξυ τους. Το θεμα ειναι οτι ενω στην πρώτη κρατηση έχει ερθει το confirmation mail στο gmail μου,στην 2η δεν εχει ερθει κατι ακομα, παρ' ότι μαλιστα μόλις μπηκα στο σάιτ μου δωθηκε το confirmation code της κράτησης, χωρις να εχει ερθει κατι πισω..Και δειχνει κιολας και οτι η συναλλαγή εγινε αποδεκτή μεσω καρτας κλπ κλπ απλά δεν εχει ερθει ακομα το confirmation mail ..εχει ξανατυχει σε καποιον κατι παρόμοιο;;
Στα ανεπιθύμητα κοίταξες;
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Βοήθεια! Έκλεισα χθες εισιτήρια με wizzair για Βουδαπέστη με 2 διαφορετικές κρατήσεις με διάφορα περιπου 4 5 ωρων μεταξυ τους. Το θεμα ειναι οτι ενω στην πρώτη κρατηση έχει ερθει το confirmation mail στο gmail μου,στην 2η δεν εχει ερθει κατι ακομα, παρ' ότι μαλιστα μόλις μπηκα στο σάιτ μου δωθηκε το confirmation code της κράτησης, χωρις να εχει ερθει κατι πισω..Και δειχνει κιολας και οτι η συναλλαγή εγινε αποδεκτή μεσω καρτας κλπ κλπ απλά δεν εχει ερθει ακομα το confirmation mail ..εχει ξανατυχει σε καποιον κατι παρόμοιο;;
Όταν συνδέεσαι στον λογαριασμό σου, την εμφανίζει την κράτηση; Αν ναι, μικρό το κακό, αν όχι, τότε πρέπει να μιλήσεις μαζί τους.
 

orck

Member
Μηνύματα
662
Likes
1.011
Πέταξα για πρώτη φορά με wizzair. Νομίζω ότι είναι πιο μπαχαλο από Ryanair.
Στο check-in είχαν ουσιαστικά 3 διαδρόμους (όπως είπα πιο πάνω 158 έως 260) καμία πινακίδα πουθενά. Ο κόσμος είχε κάνει ουρές όπως το αισθανόταν ο καθένας. Την ώρα που ήρθαν οι υπάλληλοι λέγαν προφορικά ποια είναι η σειρά για το απλό και που για priority.
Πάμε στην πύλη και ήταν ανοιχτή περάσαμε να καθήσουμε. Μετά ήρθαν οι υπάλληλοι και μας έβγαλαν έξω λέγοντας μας ότι δεν έπρεπε να περάσουμε να καθήσουμε και συζήτουσαν μεταξύ τους "θα φέρεις το size;" ενώ είχαν ελεγχθεί και μπει ξανά αρκετοί χωρίς sizer.
Sizer λέγαν αυτην την μεταλλική κατασκευή που μετράνε τις αποσκευές.
Το αεροπλάνο τουλάχιστον πέταξε και προσγειώθηκε σε ένα κομμάτι.
Είδατε; Υπάρχουν πάντα και θετικά :)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.784
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom